26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Je nás moc?

Slavný režisér Čang I-mou bude muset zaplatit pokutu. A to nemalou, v přepočtu skoro 25 milionů korun. Za to, že místo jednoho povoleného dítěte přivedl na svět tři. Ve vymírající Evropě by dostal spíše pochvalu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 15.1.2014 14:38

Vynikající článek

To, že Čína z degenerující západní Evropy přijala principy neomaltusiánské genocidy je hlupácký zločin srovnatelný s tím, že od ní před tím přijala zločinně nenávistný marxismus (maoismus).

Podobně genocidní účinky v rozvojovém světě měl např. neospravedlnitelný zákaz DDT jehož důsledkem byla pandemie malárie, kterou "zelení" neomaltusiánci chválili jako úspěch v boji proti přelidnění!!!

Zločinným teoretickým základem všech těchto genocidních praktik je bezpochyby "zelený" enviromentalismus! Je to nejodpornější ideologie lidských dějin!

B. Rybák 15.1.2014 14:20

Re: Autorovi by se líbilo, kdyby místo 1 400 000 000 Číňanů

A to je právě ten důvod, proč byla byrokratická regulace regulace porodnosti politikou zbytečnou a zločinně hloupou (oni ani ti obyčejní Číňané nejsou idioti, kteří by se neuměli novým podmínkám přizpůsobit).

B. Rybák 15.1.2014 14:13

Re: exponenciální růst

K exponenciálnímu růstu počtu jedinců ve skutečnosti nedochází nikde v přírodě, jednak proto, že příroda už dávno vytvořila genetické mechanismy, které zmenšují plodivost při překročení určité hustoty výskytu jedinců a především proto, že každý druh se dostane do rovnováhy se svými "škůdci" (mikroorganismy, plísněmi, kvasinkami, parazity, predátory) daleko dřív než dojde k vyčerpání jeho zdrojů).

Tím spíš k němu nedojde u člověka, jehož plodivost je určena "kulturními vzorci", které jsou daleko pružnější než ty genetické. Maltusiánci nepochopili, že populační růst, který nastal působením pokroku západní medicíny (především v rozvojovém světě) vyvolá kulturní změny, které ho zastaví. Porodnost dnes klesá v celém (i muslimském) světě a dnešní věda předpokládá, že počet obyvatel Země nikdy nepřekročí cca 9 miliard.

Další chyba jejich následovníků spočívá v jejich nepochopení toho, že přibližně exponenciálně (dokonce i při stálém počtu obyvatel) roste množství užitečných poznatků díky nimž se z neužitečného "kamení" stávají nové zdroje.

Doufám, že ke kolonizaci vesmíru docházet bude. Její rychlost ale nebude stálá, ale přímo úměrná počtu lidí takže až do naplnění celého vesmíru lidmi k žádnému vyčerpání zdrojů nedojde.

P. Sulc 14.1.2014 1:47

Re: Jedno se nedá okecat.

To je tedy zcela jiste. Prelidneni obcany rozvojovych zemi, vetsinou tezko zamestnatelnych z nutnosti je zivit. Kde jsou ty miliardy, co doputovaly za padesat let do Afriky?  Jenze se o tom nesmi mluvit, vladne politicka korektnost. A nabozenstvi.

J. Jurax 14.1.2014 0:37

Re: 10 milionů Číňanů

Nebylo - kdo by vyráběl - podívejte se na cokoliv od trička přes boty, zahradní i kutilské nářadí, džinsy, počítače, námořní lodě, prodlužovací šňůry až po nádobí - na všem je Made in China  :-)

J. Jurax 14.1.2014 0:32

No jo,

moc je těch druhých :-( :-)

J. Vintr 14.1.2014 0:15

Politika jednoho dítěte

přinese v blízké budoucnosti Číně velké problémy. Jedním z nich je to, že z jedináčků vyrůstají většinou romazlení lenoši. Až odejdou generace jejich pracovitých rodičů, čeká Čínu asi obrovský ekonomický propad.

J. Jílek 13.1.2014 20:35

Re: 10 milionů Číňanů

hmmm, ubral....vy jste nejspíš v K-K-K

M. Hanko 13.1.2014 20:02

exponenciální růst

Podle mě základní teze Malthusianismu vyvrácena ani náhodou nebyla. Exponenciální růst vyčerpá v reálném čase všechny zdroje, jakkoliv vysoké. Dokonce i kdybychom uvážili extrémně futuristickou představu, že budeme kolonizovat Vesmír, tak i při konstantní rychlosti kolonizace by exponenciální růst vyčerpal zdroje, a museli bychom se prostě přestat množit exponenciálně (koeficient růstu by se musel limitně blížit jedné). Z toho IMHO není úniku, a žádné inovace na tom nemohou změnit - jde jen o to, kde ta hranice nakonec bude.

P. Urban 13.1.2014 17:17

Je nás moc?

Autor na tuto otázku neodpovídá. Asi se domnívá, že takovou banalitou vůbec nestojí za to se zabývat.

V. Novák 13.1.2014 16:49

Re: Autorovi by se líbilo, kdyby místo 1 400 000 000 Číňanů

Jak kterým - moderní městská generace, tedy ti, kteří těží z Tengova uvonění, na nějaká omezení kašle a děti nedělá prostě proto, že je nebaví představa, že by se k nim měli uvázat na spoustu let místo užívání si. Tedy stejně jako jejich současníci na Západě (ti o něco déle).

M. Prokop 13.1.2014 14:26

Re: Autorovi by se líbilo, kdyby místo 1 400 000 000 Číňanů

No se to, zákonitě, nelíbí HLAVNĚ Číňanům.Ti mají starosti se sehnáním nevěsty nabo bezdětností, pokud jedináčk umře.

R. Langer 13.1.2014 13:37

Re: Nevyhovuje.

Tak zejména je třeba jít příkladem a aplikovat to nejdřív na sobě.

M. Sedláček 13.1.2014 12:11

Re: Nevyhovuje.

Nejlépe pak začít sám u sebe.

K. Křivan 13.1.2014 11:22

Re: Nevyhovuje.

Nejde o to lidi zabíjet, ale nedopustit nekontrolované množení parazitů a neschopných.

Na Haiti a v Chile bylo zemětřesení. V Chile silnější. Obrovský rozdíl byl v tom, jak se obě země s následky vypořádaly.

V. Novák 13.1.2014 9:19

Autorovi by se líbilo, kdyby místo 1 400 000 000 Číňanů

jich bylo 1 800 000 000? Číňanům by se to tak moc nelíbilo - teprve po omezení porodnosti se začali vzpamatovávat jak z úpadku v podřízenosti Angličanům, Francouzům a Japoncům, tak z modernizačních pokusů Předsedy Maa.

BTW - přísná omezení se nevztahovala na nechanské národnosti (ano, Tibetané nebo Ujgurové mají výjimku), na některé zemědělské oblasti, na rodiče, jim dítě zemřelo atd atp. No - a aplikací všech pravidel se podařilo distat porodnost v Číně na úroveň pořád ještě výrazně vyšší, než je běžné v Evropě nebo Severní Americe...

K. Luboš 13.1.2014 9:15

Pan autor k problému přistupuje...

... opravdu cimrmanovsky: Přesně ví, jak se to nemělo dělat, ale neví, jak by se to mělo dělat. Jedinou alternativou k politice jednoho dítěte je totiž nechat působit darwinovské síly a regulovat počet obyvatelstva hladomory. Tak jak dosud... Protože ono se opravdu uživí právě tolik lidí, kolik se uživí...

V. Novák 13.1.2014 9:11

Nesmysl. Lidé vždy obývali okolí sopek,

protože tam byla mimořádně úrodná půda. Viz Neapolský záliv - to nejsou zdaleka jen Pompeje a Herculaneum, to jsou také Kýmé, Neá polis a další - dávno předřímské, ba dokonce předřecké osídlení.

A občas - smůla - ta sopka někoho zabila, nějaké město zasypala - a zakrátko se tam lidé stěhovali zpátky.

To, že sopka dnes zabije víc lidí, je způsobeno tím, že je obecně víc lidí. A zabití více lidí by vám malthusiánům mělo vyhovovat...

R. Gramblička 13.1.2014 9:00

Co se autor diví?

Pokud evropská populace stagnuje, tak je jasné, že nebude aplikovat politiku omezení růstu. Tam, kde se ale množí jak krysy je to víc než žádoucí jednak z důvodu toho, že dotčené krajiny nejsou schopny tolik lidí uživit, a jednak proto, že chudina z těch zemí proudí do Evropy a Ameriky, kde pak tamější pátá kolona nutí občany k podpoře imigrantů. Proto se v tom angažovali někteří vlivní ze západu, jako Gates a spol

K. Křivan 13.1.2014 6:48

Re: Jedno se nedá okecat.

i to je důsledek toho nejhoršího problému - přelidnění.

P. Sulc 13.1.2014 2:00

Re: 10 milionů Číňanů

Ti cernosi, no,myslim ze bych nejake jeste ubral, a par Indu asi take.

J. Cerny 13.1.2014 1:05

Re: Jedno se nedá okecat.

Bohuzel i ty sopky a zemetreseni zpusobuji dnes vetsi problemy nez drive, nebot nedostatek mista nuti lidi obydlet i nebezpecna uzemi v bezprostredni blizkosti sopek a zlomu v zemske kure, kterym se lide drive vyhybali....

K. Křivan 13.1.2014 0:32

10 milionů Číňanů

a 10 milionů Indů, by bylo pro svět velice prospěšné. K tomu tak maximálně 100 tisíc černochů, a zeměkoule by byla ideální místo k životu.

K. Křivan 13.1.2014 0:29

Jedno se nedá okecat.

Všechny problémy světa, až na pár prkotin jako jsou sopky a zemětřesení, mají kořeny v mnohanásobném přelidnění.