26.6.2019 | Svátek má AdrianaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Charta 2014Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 37, poslední: 12.1. 2014 21:21, přehled diskusí

Re: Lidé JSOU zavíráni za písničky a trička:
Autor: M. Prokop Datum: 12.1.2014 21:21

Ano, jistěže by to mohlo být ještě lepší.

Ale s bolševíkem je to nesrovnatelné a já měl na mysli hlavně ono vzpomínané vraždění.

Re: Není to triviální:
Autor: J. Jurax Datum: 12.1.2014 18:24

No, s tím podpisem atd. máte recht. Ono lze sice hrdě odejít, ale sehnat si jinou práci, která by vyhovovala, nemusí být vždy triviální úloha ani v IT. natož v jiném oboru.

Re: Není to triviální:
Autor: M. Kosejk Datum: 12.1.2014 14:01

Jasně. Jenže já reagoval na konkrétní text pána, kterému jsem chtěl vysvětlit, že za nečlenství v Pionýru by nás na konci totality na gilotinu neposlali (mě, moje rodiče, ani učitelku). Ale důsledky by to mělo.

A stejně tak je člověk v těžké situaci, když mu je předložen k podpisu nějaký dokument, který by ho zavazoval k ekošikaně svých obchodních partnerů - s taktním naznačením, že když nepodepíše, neprodlouží s ním smlouvu na práci, která ho živí...

Re: Není to triviální:
Autor: J. Jurax Datum: 12.1.2014 12:32

Ale jistě že jste co pachole nepochopil, jenže ta souška to chápala velice dobře. A že indoktrinovala Vás bylo jen pochopitelnou částí řekněme tlaku na Vaše rodiče, aby Vám členstvím v Pionýru jaksi umetli cestu. A taky možná bojovala za sebe - mít ve třídě dítě neorganizované v Pionýru mohlo znamenat i pro ni potíže - že nedostatečně vychovává svěřené jí žáčky v požadovaném duchu. A nechtěla přijít o stovku na osobním ohodnocení ... učitelé byli mizerně placeni i za bolševika ...

Protože ještě v půli osmdesátých těžko kdo mohl čekat, že do deseti let budou komančové odstaveni, sajuz se rozpadne, hodnocení kádrového profilu získá opačné znaménko a hlavně že tento profil se nebude uvažovat při přijetí na střední či vysokou školu.

Budete patrně věkově blízký mým potomkům, takže vcelku vím, o čem mluvím.

Re: Není to triviální:
Autor: M. Kosejk Datum: 12.1.2014 10:49

Hele, já o tom během těch let, co uběhly, samozřejmě přemýšlel. A dospěl jsem k názoru, že tohle hlavně neměla řešit s dítětem. Měla si o tom promluvit s mými rodiči - a nechat na nich, co mi k tomu řeknou. A ona místo toho mátla a indoktrinovala dítě žvásty o zábavě v kolektivu Pionýra. A vlastně jsem tenkrát ani nepochopil, proč by tohle mělo stát v cestě na nějakou střední školu - byl jsem totiž dítě.

Cesta zpět... no... nejdůležitější úkol je to pro rodiče,:
Autor: J. Kanioková Datum: 12.1.2014 2:04

protože to, co do sebe dítka odkoukáním od rodičů a napodobováním jejich jednání, postojů v nejnižším věku do sebe nasáknou, to se zpravidla nikdy nezruší úplně.

Rudí bratři naprosto cílevědomě ničili význam rodiny jako základního prvku sounáležitosti a zodpovědnosti.

Re: Já věřím, že to přece jen nějak dojde,:
Autor: J. Charvát Datum: 11.1.2014 22:14

Vidím, že to vidíme dost podobně, vyjma toho, že si zachováváte více optimismu. Kéž máte i v tom pravdu. Já se pořád nedokážu zbavit obavy, že bude západ tak dlouho blbnout (lidská práva, sociálno, politkorektnost), až buď ztratí jakoukoli schopnost sebeobrany a méně skrupulózní civilizace (Asiati, islamisti) jej převálcují, nebo se společnost v záchvatu sebezáchovy proti svým politickým a intelektuálním "elitám" vzbouří (pod praporem nějaké formy fašismu) a budeme se mydlit navzájem. Ani nevím, která varianta by byla lepší. Snad přece jen ta druhá. Nebo je cesta zpět?

Re: Není to triviální:
Autor: J. Jurax Datum: 11.1.2014 22:12

Jenže ta souška měla pravdu - ono stranit se vědomě produkovalo černé puntíky a mohlo být skutečně překážkou přijetí na výběrovou školu - to není v rozporu s tím, že se po sametu stala příkladnou demokratkou. 

Pochválit Vás, že distancí od Pionýra projevujete nezávislého ducha a že bolševici jsou pakáž by bylo pro ni existenčním rizikem, kdybyste to někde vykecal. I kdyby si to myslela ...

Re: Bylo násilí komunistických let příčinou?:
Autor: J. Jurax Datum: 11.1.2014 22:03

No, optimismus stran mladé generace - jdyž si vzpomenu, jak alternativně inteligentní jsem byl za mlada a co hovadin jsem tehdy napáchal a jak jsem dnes moudrý a chyb se nedopouštějící důchodce, tak bych to s tou mládeží viděl taky optimisticky :-)

K té chartě:
Autor: J. Jurax Datum: 11.1.2014 21:56

To je pěkný žvást, tahle charta dodavatelů. Proklamace nějakých cvoků ...a jen cvok to může brát vážně.

Kromě v článku zmíněné informační povinnosti je parádní i poslední odstavec, jenž praví "zakazuje se jakékoli jednání, které by mohlo narušit volnou soutěž či přístup na trh ... ", což je v rozporu s požadavky této samozvané skupiny - v první části je psáno "Ochota a míra zapojení se do této iniciativy je i jedním z rozhodujících faktorů pro výběr dodavatelů". Takže volná soutěž jen pro ty, kdož podepíšou. Dobrovolně arciť ...

A to "Dodavatelé musí zaručit svým zaměstnancům odpovídající životní úroveň" je taky výživné. To je univerzální bič, neboť definice oně odpovídající úrovně chybí a lze tudíž v případě potřeby jakoukoliv úroveň prohlásit za neodpovídající nebo odpovídající.

Pane Kosejk, za komunistů se tomu říkalo:
Autor: P. Vaňura Datum: 11.1.2014 20:08

"povinně dobrovolné" nebo vzletněji "dobrovolná akce s kontrolovanou účastí." A pamatuji si na zprávu v oficiálních médiích, která říkala že "99% občanů splnilo své volební právo."

Tehdy, ale někdy i dnes jsem si lámal hlavu, zda je autor této zprávy tak blbý, nebo to dělá schválně. Ono to nebylo bez rizika, říkala mě kolegyně, jejíž dcera pracovala v televizi, je jí zkrátili odměny, protože po název města použila české označení "Královec." (Konigsberg, založený Přemyslem Otakarem II, dnešní Kaliningrad; nese dodnes jméno komunistického zločince, který je spolu se 6 dalšími, v čele se Stalinem, podepsán na rozkaze v povraždění polských důstojníků v Katyni).

Jenže proto je třeba, aby se proti tomu lidé postavili:
Autor: P. Vaňura Datum: 11.1.2014 19:50

Nenechat se manipulovat lidmi, kteří se živí žvaněním a vymýšlením nesmyslů. Nazvat žvanění žvaněním a nesmysl nesmyslem! Zatím to je ještě možné.

Já věřím, že to přece jen nějak dojde,:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.1.2014 19:48

protože ekonomika jede s kopce a ono to, doufám, snad alespoň trochu bude tlačit na soudržnost rodiny. Dokud bude stát se samozřejmostí suplovat některé funkce rodiny, dotud to lepší nebude. Rodina je naprosto nezastupitelná a že jsou dnes i mnozí padesátníci v pubertě.. které rodičovské povinnosti nudí.. nemohou se "realizovat".. to je především povinnost a plná zodpovědnost jejich rodičů..¨

Že se to mnohým nebude líbit.. že budou demonstrace a jánevímcoještě, že populističtí krysaři budou bubnovat na poplach a rozdmýchávat nenávist.. to Evropu nejspíš opravdu čeká, bohužel. Prosperita Evropy je pryč, a blahobyt taky.. Soucit je sice kladná vlastnost, ale jednu stranu kazí a druhou vyčerpává. Všechno je únosné jen do určité míry. Optimální míry.. A to západní civilizace přepískla..

Lidé JSOU zavíráni za písničky a trička:
Autor: P. Vaňura Datum: 11.1.2014 19:48

Případ Plastic Peoples má svou reprízu či spíše několik repríz. Akorát to nikdo nechce vidět.

Dnešní svoboda mi někdy připomíná onu anekdotu ze 70 let, říká John Ivanovi "U nás je taková svoboda, že mohu postavit před Bílý dům, nadávat na Nixona a nic se mi nestane." Druhý den se potkají znovu a Ivan říká. "U nás je také svoboda. Postavil jsem se před Kreml, nadával na Nixona a také se mi nic nestalo..."

Jistě, většinou je to lepší, ale pokud existují "verbální" trestné činy, neexistuje svoboda slova.

Re: Jedna :
Autor: J. Kanioková Datum: 11.1.2014 19:07

Průšvih je, že komunistická rétorika a hrozné zkušenosti hlavně z padesátých let, byly tak průhlednou demagogií, že jim normální lidi už nikdy nevěřili. A většina se naučila pořádné přetvářce. Mnohým to i vyhovovalo, heslo - kdo nekrade, okrádá svou rodinu - se dalo úspěšně uplatňovat. Ale v soukromí chytří lidi o těch hrozných časech vyprávěli a my v tom mentálně rostli a ruďochy pohrdali. Byli naprosto čitelní a jejich "hříchy" známé. Od prvního slova nás odpuzovali. Měli jsme od mala v sobě vůči ním imunitu.

Politická korektnost je mnohem děsivější zrůdnost, tváří se přelaskavě, chrlí "ušlechtilosti", útočí na city, svědomí.. s mnozí tomu podléhají. Neumí rozeznat, kdo z těchto levičáků je skutečně opavdu naivní dobrák, a kdo obrovský pokrytec, který "vodu hlásá, sám ale víno pije".

Politická korektnost - fenomén dnešní doby - http://jdem.cz/26my4

Bojím se, že je to prostší:
Autor: R. Tichý Datum: 11.1.2014 17:23

Stále "tam nahoře" jsou totiž komunisti. V jiném kabátě, ale jsou tam. Jsou jako švábi, rozlezlí a produkují sociální inženýrství.

Re: Bylo násilí komunistických let příčinou?:
Autor: M. Prokop Datum: 11.1.2014 17:20

Každá mládež, už od dob pračlověka Janečka, byla horší než jejich rodiče - alespoň to rodičům tak připadalo.

Zároveň se lidé mají stále lépe.

Není to paradox?

Re: Politické procesy probíhají, lidé jsou zavíráni za písničky,:
Autor: M. Prokop Datum: 11.1.2014 17:18

V tom se probudíte a ruka v nočníku.

Re: Komunismus se k nám vrací:
Autor: M. Prokop Datum: 11.1.2014 17:17

Občanské forum bylo tak široké, že se nutně muselo rozpadnout.

Čest Klausovi, že si toho všiml (nebo začal konat) jako první.

stojí to za pokus:
Autor: P. Kersch Datum: 11.1.2014 16:32

Panu Krausovi: souhlasím s Vámi, že v Česku ty mladší generace, které nezažily režim "vedoucí role KSČ", nesdílí společenskou odolnost starších generací,  jeví se Vám i mnoha dalším Vašim vrstevníkům jako "podělaní předem", zbytečně "korektní" a podobně. Chtěl bych tento psychologický jev postupného úpadku morálky účinně ve svých textech vysvětlovat, dokonce si někdy myslím, že bych to i uměl - ale nikdo z té mladší, kritizované generace by to nečetl, a kdyby to četl, odložil by to s posměchem nebo s opovržením. Násilí, bezpráví, křivdy -  v knize, v časopise, na filmovém plátně nebo na monitoru je to zajímavé, chvilku vzrušující, ale nic při tom čtení a koukání nikoho nebolí. Stávky, vzpoury, demonstrace (opravdové) se dělají z hladu a ne v hospodě.

Re: Bylo násilí komunistických let příčinou?:
Autor: J. Charvát Datum: 11.1.2014 16:11

Paní Kanioková, uznávám Vás jako moudrou diskutérku vybavenou věcnými a argumenty a realistickým pohledem na svět, a tak mne šokuje Váš optimismus stran mladé generace. Opravdu věříte, že to změní - k lepšímu? Že se nenechá manipulovat EU ideologií? K tomu by potřebovala vzdělanostní a morální základ, a kdo jim ho dá? Škola? Haha. Knihy? A čtou nějaké? Internet? Stoka trivialit a manipulací. Rodiče? Snad už polovina má jen jednoho (totiž jednu) a má se co ohánět,aby přežili. Církev? A která má takovou členskou základnu, aby mohla účinně působit? Nevím, ale přirozená skepse mne vede k obavě, že nás moc světlé zítřky nečekají. A tento článek je dalším kamínkem do mé mozaiky. Snaýím se duševně připravit...

Pane kolego,:
Autor: B. Veltrubský Datum: 11.1.2014 14:47

prosím přečtěte si alespoň letmo normy ČSN ISO 9000 a 14000. Pochopíte, ono jim nic jiného nezbývá protože zdravý rozum je v kelu a oni chtějí přežít, nerozhoduje odbornost, ale norma. Víte kolik lidí se na těhlech věcích tak dobře živí, já sice neznám přesné počty, ale určitě je jich mnoho.

Re: Bylo násilí komunistických let příčinou?:
Autor: L. Severa Datum: 11.1.2014 14:19

Naprosto přesně, ovšem jestli ta mladá generace bude jiná ... A bove maiore discit arare minor.

Angličtina pro to má pěkné slovo:
Autor: P. Podešva Datum: 11.1.2014 12:15

Mindfuck

Komunismus se k nám vrací:
Autor: F. Žůrek Datum: 11.1.2014 11:39

Mám skutečně takový dojem návratu soudruhů. Politická strana ANO2011 je novodobou komunistickou politickou stranou a dokonce občané si to přejí.

Po roce 1989 ve volbách vyhrálo Občanské fórum.

V. Klaus z toho udělal velice rychle ODS.

A do třetice občané nyní fandí ANO, že ano. Politika jako ve firmě - direktivní.

K té demokracii: bez poctivosti není demokracie. A je či byl komunismus poctivý?

Politické procesy probíhají, lidé jsou zavíráni za písničky,:
Autor: J. Sládeček 703 Datum: 11.1.2014 11:32

slova, trička. Ve jménu soukromého kapitálu jsou vražděni lidé v míře nebývalé.

Bylo násilí komunistických let příčinou?:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.1.2014 11:03

Samozřejmě. Jenže tenhle národ v tom byl trénován snad vždy. Nešťastná poloha ve středu Evropy, přes kterou se valily zájmy okolních mocnějších hlavounů snad celou historii. Jak já se vznášela štěstím a nadějí v r. 89, že KONEČNĚ budeme suverénní zemí, a že už opravdu záleží jen na nás, jak si to vyšlechtíme..

A zase prt.. Jako by nestačilo, že ve škole demokracie jsme pořád v počáteční fázi.. Že teprve, snad, mladá generace dřív přijme, že lidi s odlišným názorem nejsou nepřátelé či debilové.. A že se nenechají tak lehce manipulovat šílenou propagační EUmašinérií.. Komisařka EU Redingová žádá rychlé zavedení politické unie. Komise má převzít roli vlády. Barroso říká, že žádná politická struktura nemůže bojovat proti barbarství lépe než EU. Ti patří do bruselských Bohnic… samolibost, arogance, stupidita…..

Barroso: "Jen Brusel může snížit barbarství na světě" - http://jdem.cz/9hrv8

Brusel požaduje Hartz IV pro každého cizince - http://jdem.cz/9hru2 ... dokonce tam zrušili diskusi, asi se to německým občanům obrovsky líbilo :))) A je to poprvé za velmi dlouhou dobu, kdy tam šmejdím..

Stop-TAFTA/TTIP-Petice - http://jdem.cz/9hr37 .. Cílem této politiky je odstranění Číny jako potenciální světové velmoci..

Jedna :
Autor: J. Kraus Datum: 11.1.2014 10:55

psychologická zajímavost. Zatímco v šedesátých a ještě i v osmdesátých letech bylo v živé paměti komunistické násilí let padesátých a lidi věděli, že je čeho se bát, příslušníci dnešních generací nezatížených hrůznými zkušenostmi jsou ze všeho podělaní už předem a některá temata nelze ani otevřít – hned korektně křiví hubu. Totéž, ještě markantněji, na Západě. Tohle ať někdo vysvětlí. Vymývání mozku neobstojí – u nás, dřívějších mladých, bylo dokonale kontraproduktivní.

Re: Lišily se :
Autor: Z. Lapil Datum: 11.1.2014 10:31

Blechám ne?

Re: Výborný příspěvek:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.1.2014 10:28

Pozor - za bolševiků to byl opravdu režim. Tehdy říct ne znamenalo riziko stát se nežádoucím občanem státu, jejž opustit nebylo dovoleno. Autor článku naproti tomu může říct ne "pouze" s rizikem, že bude nežádoucí pro jednoho z mnoha (potenciálních) zákazníků. Bolševický stát odmítnout nemůžu (emigrovat legálně běžně nelze, nelegálně znamená riskovat smrt), protivného zákazníka a dokonce i zákazníka, s nímž mám morální problém, odmítnout můžu.

Samozřejmě, že nakonec narazíme na skutečnost, že morálka je morálka a prachy jsou prachy, ale tenhle problém řešil už Hus a nepochybuju o tom, že zdaleka nebyl první.