6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Nový, téměř vědecký obor bádání o štěstí (2)

Vládce v himálajském království Bhútánu informoval svůj národ, že přechod ze středověku do nynější moderní doby se nebude měřit vulgární materiální produktivitou (HDP), ale "národním štěstím" (GNH, Gross National Happiness).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 18.12.2013 14:26

Lživá aritmetika

V dobách hospodářského úspěchu původního demokratického kapitalismu (daně tvořily cca 8% HDP) se levicovým politikům snažícím se na tomto úspěchu "přihřát" podařilo přidat k rozumným povinnostem států (ochrana před vlastními i zahraničními darebáky) i starost o bohatnutí občanů, což byla např. podle H. Arendtové první a zcela zásadní prohra pravicové politiky.

Nemůže překvapit, že levicoví politici současného díky neodstranitelnému elitářskému parazitismu konkurence v blízké perspektivě neschopného, téměř bankrotujícího státu snaží ze zodpovědnosti za prosperitu občanů vykroutit.

Vytváří tedy jiná kriteria úspěchu, jejichž neodstranitelnou vadou je to že sčítají hodnoty nesčítatelné (lidské pocity a materiální hodnoty), takže podle vhodně nastavených pravidel této "pa-aritmetiky" hravě dokáží, že nejlépe jsou na tom lidé třeba v Bangladéši.

Lidé mají přirozeně tendenci považovat dobré věci za samozřejmé a přestávají jim přikládat význam. Až ale budou i blahobytní občané o blahobyt přicházet, poznáme jak to s těmi hodnotami je doopravdy.

Jisté je, že do osobního lidského štěstí státu nic není a pokud se nechceme vrátit k postavení nevolníků mu právo na jeho regulaci nedáme!

J. Brunner 17.12.2013 20:46

Re: co je to štěstí?

Ano tohle je naprosto správně. Relativita.

J. Kanioková 17.12.2013 20:08

Po věky věků je to stále stejné..

akorát ta forma platidel prošla vývojem od mušliček k Bitcoinu či jak se tomu nadává.. :))

Ale statistické průzkumy k "štěstí či blahu" jsem už viděla.. zkusím pohledat

J. Cervenka 17.12.2013 15:52

veda

prinutil jsem se precist Ulcovy (normalne anti-americke blaboly) protoze to thema je zajimavy. V US byly publikoivany 3 vyzkumy o "stesti", Vsechny tri se shodly ze je nutno"

1)mit kamarada/kamarady

2)mit mlujici rodinu

3) mit dost penez aby se o nich nemuselo porad myslet. V USA (podle jedne studie) je to zhruba 70.000$ pro 4-clenou rodinu. Kdyz mas vic nedela to velkej rozdil v pocitu stesti

A. Bocek 17.12.2013 10:05

Já zase odpovídám,

že kdyby to bylo ještě o trochu lepší, už by se to nedalo vydržet.

R. Gramblička 17.12.2013 8:52

Re: Přiznám se bez mučení k jisté poťouchlosti

To mi připomíná mého známého, finančního poradce. Na tu samou otázku odpovídá: výtečně, nádherne, výborně.... Jeho soused prý na to reaguje dost podrážděně: Hergot, s váma fakt není řeč. :-)

R. Gramblička 17.12.2013 8:48

nechápu

co je na tom nepřeložitelné? Pokud to znamená state of well-being, contentnment, čili stav, kdy se mám dobře a jsem spokojen, tak jsem šťastný. Logicky, pokud je happy šťastný, tak happiness je štěstí. Ganz klar. Potvrdil to i můj slovník.

P. Joch 17.12.2013 8:32

co je to štěstí?

Mě osobně se vryla do paměti definice z knihy Konrada Lorentze, jde o starý německý vtip. Víte jak učit psa šťastným? Vzít hůl, zmlátit ho jak psa ... a pak toho nechat!

Tohle v sobě má hluboké moudro, které říkám všem hledačům té "mušky jenom zlaté". Štěstí je pocit, který zažíváme po překonané bolesti, nebezpečí, těžkosti, strádání. Je to ta strana sinusovky, která prudce roste. Jenže končí svým vrcholem a pak opět padá. A kdo nebyl dole, nemůže logicky zažít pocit stoupání k vrcholu. Tohle je ten problém opravdu bohatých lidí, hromadění peněz jim logicky nemůže přinést žádný pocit štěstí.

Snaha zabezpečit lidem jen stoupání po jedné straně křivky, povede jen k jednomu - o to prudšímu pádu dolů.

J. Jurax 17.12.2013 0:34

Přiznám se bez mučení k jisté poťouchlosti

Na takové "Jak se máte?" neodpovídám standardním v článku uvedeným a obecně očekávaným úslovím, nýbrž sentencí "Být to lepší, tak už to nebude k vydržení", což doprovodím širokým, optimistickým úsměvem a upřímným pohledem. A bavím se - v počtu větším než malém jsem u protistrany zaznamenal záblesk nejistoty, ba i úleku "sakra, že by se ten pacholek měl fakt tak dobře? On na to sice nějak nevypadá, určitě kecá, ale co kdyby přece, to snad ne, to by byl blbej vtip ..." a přinejmenším půlden tomu dotyčnému zkazím, což mne zlomyslně těší ...