26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Extrémní teploty mají stále více... totiž méně obětí

Díky růstu životní úrovně se lidé dovedou lépe adaptovat a obětí veder ubývá. Díky oteplování ubývá obětí chladných teplot v zimě. Valnou část obětí letního horka tvoří lidé, kteří by během pár týdnů nejspíš stejně zemřeli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Petřek 10.8.2013 13:12

Re: jistě pane Nováku

Vyrážku z CO2 mají tak akorát alarmisti. Klimaskeptici se těm jejich blábolům o CO2 jen oprávněně vysmívají. A Vy si udělejte jasno v tom, co je globální změna klimatu a optroti tomu lokální ovlivnění mikroklimatu - viz. UHI, nebo vliv umělých vodních ploch ....Potom se tu třeba nebudete ztrapňovat.

J. Novotný 8.8.2013 22:20

Re: A co teprve tornáda

No jo. Jsem neobjektivní. Dokonce jsem nikdy (ještě ...) žádné tornádo neviděl. A s tím vylepšováním varovných systémů máte naprostou pravdu! Ještě před pár lety jsem se ptal starosty, jak chtějí úřady varovat občany v případě hrozícího nebezpečí, když starý dobrý městský rozhlas nefunguje a nic jiného tu není. Odpověděla sama realita při povodních v roce 1996, bylo to geniálně jednoduché: nijak! A dnes? Věřte nebo ne, právě dnes proběhla v našem městě zkouška nově namontovaných mluvicích sirén!! To jistě každého občana naplnilo optimismem...

V. Kremlik 8.8.2013 21:12

Re: A co teprve tornáda

S tornady nemate pravdu. Zhorsovani tornad neni pozorovano, jsou pouze podrobnejsi zaznamy. Pocet hurikanu svetove diky otepleni klesa. Intenzita nepatrne nepatrne stoupa, avsak obeti na zivotech dramaticky ubylo. Mame lepsi varovny system. Normalizovane skody u hurikanu take nestouply.

J. Novotný 8.8.2013 19:53

Re: Výborně

Ale pane. Jistěže žertuji. Jak také jinak, když ti, kdož zjevně nemají potuchu třeba o rozdílu mezi energií a výkonem, horlivě diskutují o záležitostech, k jejichž pochopení je třeba mnohem více, nežli znalosti základů fyziky. Buďte ubezpečen, že téměř vše, co je tu v diskuzích řečeno, je odborně vzato naprosto irelevantní. Spíše jde o hospodskou diskuzi, kdy ten, který argumentačně utluče protivníka, slavně vítězí - ale i když někdo nezvratně v hospodě dokáže, že venku neprší (ačkoli déšť buší na střechu), neznamená to, že na cestu domů nepotřebujete deštník.

A. Hrbek 8.8.2013 18:55

Z příspěvku autora vyplývá

že v letních vedrech výrazně klesá úmrtnost na zmrznutí.

J. Novotný 8.8.2013 18:17

A co teprve tornáda

ekonomický přínos tornád je mimo diskuzi (obnova zničeného), avšak často se zapomíná na ostatní pozitiva. Jako je zkvalitňování populace zasaženého společenství; kdy ten, co zvědavě nezírá a mrskne sebou pod nejbližší most přežije, kdežto naivky, co třeba z automobilu natáčejí tu senzaci, udělají sice neobyčejné, ale zároveň i poslední záběry v životě. Vím, že poněkud předbíhám. Jenže, řekli byste před pár lety, že někdy uvidíte tisíciletou vodu?

J. Vyhnalík 8.8.2013 17:48

Re: Proč by to měla být městská legenda?

Já jsem narazil na jiné vysvětlení. Netuším, zda ve Francii tehdejší doby znali pravé české koláče. Každopádně údajně použila výraz pro menší bílé pečivo, které mohlo být i sladké. Běžný chléb byl ve Francii také bílý, takže šlo pouze o velikost. Jinak to, že se jedná o legendu, podporuje to, že se stejný výrok již dříve připisoval jiným.

Co mi přijde daleko zajímavější je fakt, že veřejnost vinila z bídy přepych a rozmařilost panovnického dvora a konkrétně Marie Antoinnetty. Ne, že by se dvůr nějak výrazně omezoval, ale hlavní část deficitu tehdejší Francie šla na konto financování boje amerických kolonií proti Británii. Francie se tak snažil omezit sílu svého největšího rivala.

V. Kremlik 8.8.2013 13:04

Re: jistě pane Nováku

Pane Sejna, mate to v halve pomotane. Prectete si, co pisi klimaskeptici jako Roy Spencer, Lubos Motl, Anthony Watts ci Steve McIntyre. Vy vubec nevite, co klimaskeptici tvrdi a mate o tom pekne zmotane predstavy, hahaha.

V. Novák 8.8.2013 12:20

Nebavíme se o GLOBÁLNÍ změně klimatu?

Že Štěpánek Netolický a Jakub Krčín změnili klima jižních Čech asi nebude popírat nikdo. A řekl bych, že to taky nikdo nikdy nepopíral.

Ovšem postavit teorii o globální změně teploty na měřeních v tepelných ostrovech..., to rovnou můžete měřit v Třinci při odpichu...

M. Šejna 8.8.2013 11:29

jistě pane Nováku

významně aktropogenní změnu klimatu klimaskeptici popírají jen tehdy, když se jim to hodí. Například pražské klima, kdy jsou v centru města noční teploty až o 6°C vyšší, než ve volné přírodě, klimaskeptici vždy uznávali. Dokonce tím vysvětlovali oteplování. Klimaskeptici mají ale vyrážku z CO2. Jakmile slyší výraz CO2, chytají je mrákoty.

Jinými slovy, klimaskeptici vysvětlovali globální oteplování tím, že jsou prý špatně rozestavěny meteo-stanice a že měřit teploty ve městech je nevědecké, protože tam funguje UHI. Jenže UHI je antropogenní záležitost. takže klimaskeptici by si měli ujasnit, zda jsou ochotní přiznat, že klima existuje i nad 50 km rozsáhlými aglomeracemi a že je ovlivněno člověkem.

V. Novák 8.8.2013 10:35

Diskutujete s vlastním předsudkem.

Nikdo nikdy nepopíral změnu klimatu - klima se mění co Země má atmosféru hodnou toho jména, takže cca 4.5 miliardy let. Popírat změnu klimatu znamená popírat doby ledové i důvod zániku norského osídlení v Grónsku, o kambrických velehmyzácích nemluvě. Tedy nesmysl.

Co klimaskeptici popírají, je významně antropogenní změna klimatu.

V. Novák 8.8.2013 10:31

Proč by to měla být městská legenda?

Tento výrok je citován už v době Francouzské revoluce. Urbánní legendy jsou, pokud vím, plodem moderní doby.

Kromě toho zcela zapadá do svého prostředí - Marie Antoinnetta nebyla cynik, jak to vykládal socialistický dějepis, ona byla prostě neinformovaná. Chléb (samozřejmě bílý) jí splýval s jinými druhy pečiva a představa, že by ho někdy mohl být nedostatek, bylo pro ni stejné sci-fi, jako to, že ovečka, kterou dojila aby si užila "venkovského života" by mohla být občas i znečištěná a produkovala hnůj.

M. Šejna 8.8.2013 10:30

pane Kremlíku

je mi to jasné. Železničář Pachauri uznal, že se posledních 16 let neotepluje. No a historik Kremlík uznal, že se během 20.století oteplilo. Hurá.

Bývaly časy, a není to tak dávno, kdy jste, pane Kremlíku, označoval globální oteplování za podvod století. A najednou to není podvod, ale skutečnost. To je opravdu pokrok.

V. Kremlik 8.8.2013 8:32

Re: to je záhada

Poslednich cca 16 let neni zadne prokazatelne globalni otepleni, to uznal i zeleznicar Pachauri. Behem 20.stoleti se ale oteplilo, skoncila totiz mala doba ledova, jelikoz stoupla slunecni cinnost. Uz je vam to jasne, pane Sejna?

M. Šejna 8.8.2013 8:17

to je záhada

podle klimaskeptiků se prý neotepluje a všechno je to prý podvod. A ejhle, dnes vyrukoval klimaskeptik Kremlík s tvrzením, že díky oteplovaní se snižuje úmrtnost. Nejspíš se tedy úmrtnost nesnižuje, nebo je to podvod, když i oteplování je podvod.

I. Schlägel 8.8.2013 7:42

Re: Výborně

Podivuhodná zkratka. Gratuluji.

J. Novotný 8.8.2013 0:34

Výborně

oteplování je úžasně užitečné a zdraví prospěšné, to je nad Slunce jasné. Budu moci klidně spát - tedy až teplota v místnosti poklesne pod 26°C, k čemuž dojde počítám tak hodinku (nebo nejvýše dvě) po půlnoci.