26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Mohlo to dopadnout hůř

Předpokládám, že výsledek prvního kola prezidentské volby nepřekvapil jenom mne. Co mne překvapilo ještě víc, je fakt, že to překvapení není zase až tak nepříjemné. Vyhrál sice Miloš Zeman – to se podle posledních průzkumů dalo čekat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 15.1.2013 18:50

Dienstbierovi voliči podpoří Zemana?

Nebyl bych si tím tak jist. Spíš bych to viděl, že k volbám nepůjdou.

V. Ondys 15.1.2013 12:48

:)))))))))))))))) Naši inženýři lidskejch duší

se můžou aspoň trochu bez falešnýho studu :))))) červenat jako příkladní levičáci, že i po desetiletích totality to nemusí bejt u nás marný s přímou volbou, pokud by se našli kandidáti se schopností nehnát lid vpřed za :)))) svým cílem, ale křičet: "Za mnou!" v pouhým zájmu správnýho.

M. Starý 15.1.2013 12:08

Nepřeceňujte význam prezidenta

Žijeme v parlamentní demokracii, význam prezidenta na život země je až druhořadý. Bude ale dobré, když prezident trochu zasype příkopy mezi stranami. A tam má větší šanci kníže. U p. Zemana vidím až příliš důrazný akcent na levo-pravé vidění světa (což ukázal ihned v neděli u Moravce) a otázku, jací "dinosauři" s ním na Hrad příjdou (Šlouf, Čuba...).

Ale pořád je každý z nich lepší než beznázorový (a bezpáteřní) Fisher.

B. Rybák 16.1.2013 15:43

Re: Nepřeceňujte význam prezidenta

Prezident, pro kterého je životním posláním získání sporného cca 40 miliardového majetku Švarcenberků roztroušeného v EU, se neodváží si to s EU-mocí ani trochu rozházet. Toto jeho podlézavé EU-hujerství bude rozdělovat národ víc než cokoli jiného.

Fakt, je že nikdy jsem nebyl postaven před tak obtížné vnitřní rozhodování (EU-hujer proti EU-federalistovi), jako teď, když volil mediálně zmanipulovaný lid. Je to i tím, že V. Klause máme bohužel jenom jednoho (to brzy dojde i mnoha jeho dnešním odpůrcům).

S. Ševeček 15.1.2013 11:38

Král je mrtev, ať žije král!

Je docela dobré, že pan President Václav Klaus končí. Analýzy pana Doležala tak získávají docela potřebný odstup a nadhled. Nemusím se všemi jeho závěry souhlasit, ale stojí za úvahu.

P. Rajman 15.1.2013 10:47

"Lidi nejsou blbí",

tento citát ze slavného Formanova filmu by si měl dát nad psací stůl každý, kdo začne spekulovat o české politice. 

A. Špronglová 15.1.2013 12:48

Re: "Lidi nejsou blbí",

To se teprve ukaze pri druhem kole, blbi budou predevsim ti co se voleb nezucastni

P. Pavlovský 15.1.2013 14:00

Re: "Lidi nejsou blbí",

To už o sobě inzerovaly jak Fischerová, tak i Bobo.

 Jsou-li zrovna blbé nevím, spíš je to jakási naivita u první a fundamentALISMUS U DRUHÉ.

J. Vyhnalík 15.1.2013 13:52

Re: "Lidi nejsou blbí",

Sice to nikde nemám vyvěšené, ale vycházím z opačného výroku a bohužel jsem se zatím moc často nespletl.

P. Khail 15.1.2013 15:06

Re: "Lidi nejsou blbí",

Řekl bych, že oba výroky jsou pravdivé neb lidé jsou různí a je užitečné s tím počítat.

J. Vyhnalík 15.1.2013 15:18

Re: "Lidi nejsou blbí",

Jak říká jiný klasik: Lidé jsou různé, blbé a pitomé. ;-)

Z. Švrček 15.1.2013 10:29

Článek celkem trefný

Hodnocení Fišera v pořádku - jako trabant, či manželka - nastartuje, poslouží, ale nenadchne.

Zemana trefil autor taky, včetně toho, že se chystá na revanš a sejme časem Bohouše "Ozubenoupleš" Sobotku a jeho adláty. Dobře tak.

S podceněním volby ze strany ODS bych nesouhlasil. V podstatě neměla co řešit. Ať by udělala cokoliv, nebyl by pro ni asi výsledek šťastnější. Vezmete-li v ůvahu počet, nikoliv procento získaných hlasů, zjistíte, že volili členové a jejich rodiny. ODS se musí soustředit na svou vlatní operaci nádorů, které ji klátí. Volba presidenta byla předem pasé.

Postrádám však hodnocení jeho jasnosti Karla von Schwarzenberg, milý pane Doležale. Příliš proevropský, příliš Bildenbergovský, příliš starý a již bez šťávy, příliš světoobčan, než aby mohl reprezentovat suverénní zemi (na členskou zemi Evropské federativní socialistické nerepubliky to však stačit bude). 

A. Novák 15.1.2013 9:29

Fischerová nikoho nepodpořila.

na své stránce píše, že v druhém kole volit nejde a nikoho nedoporučuje.

P. Čech 15.1.2013 9:13

Koho volit?

Koho budu volit v druhém kole nevím. Nevím, zda budu vůbec volit.Odjakživa totiž odmítám volit mezi dvěma nedobrými variantami. Vadí mi některé věci, které považuji za zásadní. Miloš Zeman - členství v KSČ, mnoho afér, na kterých se i podílel ve funkci premiéra. Karel Schwarcemberk - schvalování církevních restitucí, přílišná podlézavost vůči EU, neúmyslné metení cesty k premiérství pro Miroslava kalouska. A tak, babo raď!

D. Havránek 15.1.2013 8:45

Záměr nebo neschopnost??

Výsledky voleb mne překvapily. Příjemně.

Nepochopil jsem jednu věc. Jak je možné že profesionální agentury nám servirovali jasný souboj dvou kandidátů Jana Fischera s panem Zemanem. Mezitím ovšem sázkařské společnosti vypsali své kurzy a tedy i svůj odhad jiný, ten správný.

JAK je možné že profesionální agentury se takto hrubě mýlili a jiní NE? JSOU tak NESCHOPNI a nebo to byl ZAMĚR?

Půjdu ještě dál a hodnně hypoteticky... nemůže to souviset i s tím že OBA původně uvažovaní kandidáti lze označit za Klausovi koně? 

P. Čech 15.1.2013 9:16

Re: Záměr nebo neschopnost??

Je to jednoduché. profesionální PR agentury jsou podnikatelské subjekty a jako takové musí tvořit zisk. Ten mohou tvořit jedině tak, že dostanou za svou práci zaplaceno. Kýmkoliv.  Objedná-li si u nich někdo konkrétní výsledek a zaplatí, má jej mít. A o tom je práce všech profesionálních agentur. Pouze duševně méněcenní novináři to jaksi nemohou pochopit.

J. Vyhnalík 15.1.2013 13:50

Re: Záměr nebo neschopnost??

Pletete si PR a výzkumné agentury. Profesionální výzkumné agentury mají PR aktivity zakázané v patřičných oborových standardech. Výzkumné agentury pracují s daty, která získávají týden až dva před tím, než své prognózy zveřejní. Ve svých zprávách jasně uvádějí, že se jedná o prognózy založené na datech sbíraných tehdy a tehdy.

Navíc platí, že kvůli vánočním a novoročním svátkům je doba od cca 10. prosince pro výzkumy naprosto nevhodná, lidé nemají čas odpovídat a pokud odpovídají, myslí na jiné věci než jsou pokládané otázky. Proto byly předpovědi agentur založené na datech nejméně měsíc starých. Tedy z doby, kdy se řešily otázky registrace kandidátů a skutečná kampaň vlastně ještě nezačala.

V té době skutečně v médiích a tedy i ve výsledcích vévodil Zeman s Fischerem. Vedle kandidátských kampaní se rozjely i protikampaně, hlavně proti Janu Fischerovi a jeho reálné preference začaly klesat, jak to zachytily ty nejaktuálnější odhady agentur. Nakonec nastoupily TV debaty a najednou bylo všude přeZemanováno a přeFischerováno. TV debaty mezi těmito kandidáty byly argumentačně poměrně vyrovnané, dokonce bych řekl, že Fischer mírně vedl, rozhodující byl ovšem "umělecký dojem". Tedy to jak kandidáti na lidi působili neverbálně a tady Zeman ani tak nevyhrál, jako Fischer naprosto propadl. Působil nervózně a nejistě, sázel na útoky na Zemanův tým.

V debatách s ostatními kandidáty naopak právě Schwarzenberg působil nejpřirozeněji, a nejjistěji. To jsou ovšem aspekty, které výzkumy, které proběhly před debatami nemohly zachytit.

Jestli něco ovlivnilo výsledky, tak to byly TV debaty a média obecně. Samozřejmě, že sázkové kanceláře, které pružně reagují na trendy podle toho, jak se projevují v sázkách jsou v těchto případech spolehlivější, protože jsou naprosto aktuální.

R. Langer 15.1.2013 15:07

Re: Záměr nebo neschopnost??

A opravdu tomu i věříte? ;-)

J. Kanioková 15.1.2013 17:43

Přidávám se k té otázce...

J. Vyhnalík 15.1.2013 17:55

Re: Záměr nebo neschopnost??

Já tomu nevěřím, já to vím.

Z. Jaromír 15.1.2013 5:37

Kdo volí Zemana?

Není divu, že Miloše Zemana, kandidáta velkokapitálu, žrouta prdelačky a bodrého žvanila, liberálního pravicolevičáka blízko středu, uvolili se volit jak pání, tak kmáni.

P. Pavlovský 15.1.2013 4:35

Jsou to volby mezi dobrem a zlem?

Filosoficky viděno jsou každé demokratické volby v podstatě bojem Dobra se Zlem.

 Lidé volí mezi menším zlem a větším zlem, menším a větším dobrem atd., ale to jsou jenom jemnější varianty téhož!

J. Vyhnalík 15.1.2013 13:19

Re: Jsou to volby mezi dobrem a zlem?

Ze subjektivního pohledu každého voliče máte pravdu. Ovšem problém je, že neexistuje způsob jak objektivní Dobro a objektivní Zlo poznat. Takže ve skutečnosti se lidé rozhodují mezi virtuálním Dobrem a virtuálním Zlem tak, jak jim je média dokázala vnutit.

P. Pavlovský 15.1.2013 13:57

Re: Jsou to volby mezi dobrem a zlem?

Samozřejmě, každý musí sám rozhodnout, co je dobro a o zlo, jinak by nebylo možno hovořit o individuálním svědomí.

Ne všem lidem to média dokáží vnuti, kupříkladu mně rozhodně ne, jakkoli z nich samozřejmě čerpám informace, které pak vyhodncuji. Určitě nejsem zdaleka sám.

Naopak já sám se  sktrze média, např. NP, snažím  své vidění "vnutit" jiným, resp. přesvědčit je o jeho správnosti. I Vás.

J. Vyhnalík 15.1.2013 14:10

Re: Jsou to volby mezi dobrem a zlem?

Však já to mám podobně, nedělám si ovšem iluze. Jenom jsem chtěl připomenout, že dobro a zlo jsou začasto individuální. Navíc vliv médií lidé často ani nevnímají.

Když se zeptáte lidí, zda je při nákupu mýdla ovlivňují reklamy, většina se Vám vysměje. Když se ovšem udělá výzkum toho, jaké značky lidi znají, kupují a na jaké viděli reklamu a zkombinuje s údaji o tom, kdy reklama běžela v TV, uvidíte zajímavou věc.

V době, kdy reklama běží, si ji někteří lidé sice vybavují, ale používají pořád stejné značky. Poté, co reklama v TV skončí a lidé na ni zapomenou, začne se propagovaná značka prodávat víc a víc. Reklamy nás ovlivňují ať už si to připouštíme nebo ne. Stejně tak nás často víc ovlivní nepřímé zmínky a informace, než přímá propaganda.

J. Kanioková 15.1.2013 17:48

Jo, dobro a zlo jsou fakt individuální,

máme své hodnotové žebříčky. Pro mne je největší zlo EU, tudíž vše hodnotím tímto úhlem pohledu.  Největší a nejhůř napravitelné. Zemana jako prézu - zatnu zuby a budu dělat vše pro to, aby to vyšlo při dalších volbách líp.

U EU ale není v co doufat. Co nám jednou uzme, NIKDY nepustí !

J. Vyhnalík 15.1.2013 18:37

Re: Jo, dobro a zlo jsou fakt individuální,

Pokud jde o postoje k EU, mám to vidím to stejně. Problém je v tom, že Zemanovi v tomto směru nevěřím. Na EU mi nevadí EU, ale její levicovost, tedy snaha řídit a diktovat a nepochybuji, že se v tomto Zeman s EU častěji shodne než neshodne.

Schwarzenberg sice hájí EU, ale kritizuje dotované OZE a hájí dostavbu Temelína. I přijetí eura staví do doby, až na to budou podmínky.

Hlavním argumentem ovšem je, že po příštích parlamentních volbách budeme mít nejen levicový Senát, Poslaneckou sněmovnu, vládu, ale v případě zvolení Zemana i presidenta, Ústavní soud a bankovní radu.

V. Plocek 15.1.2013 1:23

Mohlo to dopadnout hůř

1. kolo dopadlo, jak dopadnout muselo. Tradiční soupeři ODS, Soc-demo bojovali nikoliv za kandidáty, ale svoji antičinnosti proti sobě samým. Běžný volič již má dost frází, kde se neustále používá slovo strana a všechno špatně u protivníka. Takže vyhrál přiblblý úsměv Zemana a noblesnost p. hraběte. Fifty fifty.   A pokud se nevzpamatují ne strany ale mladí v těchto stranách, tak při příštích volbách získají hravě  chytře mlčící bolševici děsnou většinu. A bude po vtákách. Jsem zvědav, na co se budou pání Sobotkové, Nečasové, Zaorálkové, Sobotové a další vymlouvat poté.

S. Ševeček 15.1.2013 11:36

Re: Mohlo to dopadnout hůř

Domnívám se, že "zoufalý výsledek" pana Přemysla Sobotky má dva positivní aspekty - umožnilo ODS prohrát se ctí s kandidátem, který je velmi solidní a jeho (teoretické) vítězství by znamenalo, že bychom měli důstojného prezidenta republiky přinejmenším v typologii a na úrovni prezidentů okolních zemí (Klaus: novodobý Hácha) a - připustíme-li, že v posledních dvaceti dvou letech bylo poněkud pře-klausováno a pře-odeesováno - získat si jistý odstup pro vnitřní obrodu. Za druhé - ODS může vyčkat na první projevy a distancovat se od své bývalé politiky v kloakolici.

P. Pavlovský 15.1.2013 0:43

S radostí

a s jakýmsi až nestoudným triumfalismem konstatuji, že mne výsledek prvního kola prezidentské volby nepřekvapil, jakkoli tak těsné vítězství M. Z. nad J.J. jsem nečekal ani já (předpkládal jsem rozdíl nejméně 5%).

Vzhledem k elektorátu v podstatě stejnému, bál jsem se, že P. Sobotka, Z. Roithová, T. Fischerová a V. Franz uberou knížeti víc. A že mu víc ubere i J. Fischer.

O to větším optimismem jsem naplněn teď, kdy mu už nikdo, kromě lhostejnosti těch, kteří volit nepřijdou (T. Fischerová) ubírat nebude. Dokonce si troufnu tipovat, že K. Schw. bude volit navzdory doporučení Rovnátka - politického sebevraha - i polovina z voličů J. Dienstbiera.

Na vítězství J. J. jsem dokonce vsadil peníze, něco takového jsem za půl století svého plnoletého života nikdy neudělal (žena mi to zatím neodpustila).