8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EVROPA: O dluhové pasti a evropském superstátu I.

Mám ve svém soukromém archivu složku nadepsanou Věštby – prognózy – proroctví, do níž nikoli bez jisté potměšilosti ukládám předpovědi bližší i vzdálenější budoucnosti, jak se při různých příležitostech objevují v tisku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.12.2012 13:24

Nevinné EU?

Od samého počátku dávala EU přednost politickým problémům svého sjednocení před otázkami ekonomickými, tedy otázkami konkurence schopnosti evropských států. Chovala se tak dokonce i po naprostém debaklu své vlastní lisabonské, na konkurence schopnost zaměřené strategie. Nestyděla se porušit svá vlastní kritéria vstupu do Euro-zóny (fixlovali téměř všichni, německá banka dokonce pomáhala ve fixlování Řecku - Kohl: "kolébka demokracie nesmí chybět"). Zadlužování bylo nejenom tolerováno (euro přece všechny problémy vyřeší), ale v zájmu udržení EU-eufórie (a jako její důsledek) podporováno a očividně jako způsob jak ovládnout (zatím) jih EU a záminka pro další prohloubení (německé) integrace EU očividně plánováno a jako každé plánování bylo ale (děsivou) realitou zaskočeno.

Z politické rozpolcenosti EU, jejíž sever (Německo) zatím na euru exportně vydělává a národního bohatství "jihu" se zmocňuje stejně jako z chování "EU-elity", která svůj politický osud s federalizací Evropy spojila, pochopitelně nic trvalého neplyne. Nenávistný nacionalismus tím vyvolaný je strašlivou hrozbou a neodpustitelnou vinou současné EU.

J. Šejnoha 19.12.2012 16:36

recept existuje

Subjekt, který není schopen splácet dluhy  vyhlásí bankrot.

Část pohledávek je uhrazena  a  začíná se nanovo.

Dlužnící i věřitelé jsou poučeni a  opatřněji váží rizika. Chybující bankéři jsou vyhozeni.

Takže  recept existuje dávno. Jenom politici nejsou schopni přiznat, že udělali chyby.

Nebose nechají přemluvit od bankéřů, ať to ještě nějak udělají - vytisknou nekryté peníze.

V. Kain 19.12.2012 13:39

Re: Euro v tom není tak nevinně,

Aby se ta bruselská rota udržela u moci,tak je schopna současný stav udržovat co nejdéle i za cenu inflace která připraví většinu lidí o peníze.Rád bych věděl do čeho politici investují,zcela jistě neukládají peníze do bank.Oni vědí,že ten potištěný papír nemusí mít trvalou hodnotu.

M. Prokop 19.12.2012 12:31

Fungovat to nebude, to souhlasím,

ale zároveň to bude provozovatelům pěkně vynášet. Pročež se toho budou držet co lejno košile a vydávat velké peníze na oblbování občanstva.

M. Prokop 19.12.2012 12:29

Ad eurozona,

prostě se zatím dost lidí nepřiklonilo k heslu, že lepší hrozný konec, než hrůza bez konce.

To žití nad poměry je problém, ale snaha řídit vše z Brusele je další průser, s tím životem nad poměry související jen okrajově.

J. Vyhnalík 19.12.2012 10:50

Re: Kruciš.... Samozřejmě, že všechny předlužené PIIGS+F země

Nejen, že předlužené země nemají motivaci šetřit, ale ještě se tím posiluje kolektivní nezodpovědnost a tlak na všeobecné plýtvání. Pokud by v některé zemi zvítězili zodpovědní politici a začali s potřebnými reformami, tak je nejpozději v příštích volbách opozice porazí, protože bude argumentovat způsobem, proč my máme šetřit, když ostatní utrácejí.

Pouze se tím prodlouží doba než nás dluhy opět doženou.

V. Venc 19.12.2012 10:49

Re: Euro v tom není tak nevinně,

Ad Schlägel

Naprostý souhlas s Vaším názorem! Změnu současného stylu žití "na dluh" nelze provést bez velmi silného podnětu, který politici nemohou (neumí) vygenerovat. Podnět přijde proto přirozenou cestou, jako nouze, nebo konflikt.

J. Vyhnalík 19.12.2012 10:45

Re: Přesně,

Úmyslně jsem se věnoval hlavně tvrzení, že euro za nic nemůže. Pokud jde dluhy, problém se postupně zhoršoval už od 70. let, kdy postupně ochabovala poválečná konjunktura prodloužená nástupem silných populačních ročníků do produktivního věku. Navíc banky potřebují stabilní produkt pro vytváření povinných rezervních fondů. V té době se také ukázalo, že ani národní měny, a nakonec ani zlato, nejsou kýženým pevným bodem finančního vesmíru. Sice si nemyslím, že by bankéři a dokonce ani všichni politici byli natolik hloupí, že by věřili v trvalou stabilitu státních dluhopisů, ale na druhou stranu sázeli na to, že až to jednou praskne, oni už u toho nebudou.

Tak, jak se státy propadaly stále hlouběji do finanční pasti, rostlo i tempo zadlužování. Vyšší platy než ve zbytku světa, nutily firmy šetřit a urychlovaly jak nahrazování lidské práce stroji a hlavně přesun výroby do zemí s levnější pracovní silou. Technologické změny (nahrazování železa a oceli, lehkými kovy a plasty) vedly ke krizím celých odvětví a dalšímu růstu nezaměstnanosti. Přitom ovšem stále rostla délka života a s ní i náklady na důchodový systém a zdravotnictví. To všechno bylo stále víc a víc financováno na dluh.

Nejefektivnější by bývalo bylo uzákonit vyrovnané rozpočty už tehdy. Sice by neustále docházelo k malým finančním krizím, ale zároveň by tak vznikal stálý tlak na úspory a efektivitu. To bylo ovšem politicky neprůchodné a žádná strana s takovým programem dlouho nevydržela, protože to byla řešení, která si lidé nepřáli. V demokratické soutěži vítězili a stále vítězí "politici", kteří opakují, že: "Zdroje jsou!"

P. Götze 19.12.2012 10:14

RE

Autor ma zcela jiste pravdu v tom, ze principielne je problem v ziti na dluh, nikoliv v technicke mene jako je EUR nebo ze jsme v EU. Ovsemk je tu jedno ALE. A to ALE je to, ze EU se tady oficialne prebira svou roli nad spasou Evropy a nad mirovym zivotem v EWvrope, koneckoncu dostala za to nobelovu cenu, nebo ne? Takze pokud nekdo takjhle oficialne prebira odpovednost nad usporadanim Evropy, predpokladal bych, ze to je prave EU a jeji instituce, ktera ma urcovat pravoidla tak, aby se neco takoveho nemohlo stat. Cili minimalne to, ze pokud EU nejaka pravidla nastavi (napr. Maastricht), tak je taky bude pozadovat od statu, aby je dodrzovaly. A tohle z EU nikdo nestrepe, protoze jakykoliv prd se v Evrope za poslednich 20 let deje, ten prd vymysli EU a prosazuje EU. Ze vedle toho zijeme vsichni na dluh jako staty neni jen zalezitost danych statu, je to zalezitost systemu v ramci EU, ktery to umoznuje a nehlida. Nikdo nenutil EU jako instituci prebirat politickou odpovednost za tento stav. A tak, jako se vsichni poplacavaji ze maj nobelovku, tak zase jednoznacne odpovidaji nad stavem unie a clenskych statu. Z toho se nemuzou vyvliknout. V kazde firme plati, ze neni pravomoce bez odpovednosti. Nelze nechat pravomoc na EU a odpovednost ocekavat od narodnich statu. Protoze to nidky fungovat nebude.

I. Schlägel 19.12.2012 8:49

Euro v tom není tak nevinně,

jak by se Vám mohlo zdát. Nicméně žití nad poměry je ten zásadní problém. Nároková společnost je droga, přechod na zásluhovou společnost bude podobný tvrdé odvykací kůře narkomana. A podle mne se nezdaří, zdravější poměry nastanou až po očistném bankrotu. Pokud se u nás v té moderní, mírumilovné Evropě s důrazem na zelené technologie navzájem nepozabíjíme...

J. Mrázek 19.12.2012 6:04

23.12, ne 21.12 bylo v roce 1970 jako konec...

Takže se jednadvacátého radostně rozloučíme, že nic a za dva dny bác...? Je tolik divných věcí a nesmyslů ....a manipulací.....a následných zachránců, co jen budou chtít podepsat malý papírek vlastní krví (genetika nelže).aby PAK zachránili.......

J. Kanioková 19.12.2012 4:14

Přesně,

sociální výdaje už před EU napínaly rozpočty neúměrně, a jednotná měna, tomu dala na frak... Nemožnost plovoucí měny ty nerovnosti ve skutečné efektivitě jednotlivých ekonomik odkryla...

No, holt když jsou upřednostňovány vize před ekonomickou rovnováhou, tak to tak dopadá... Socialismus prostě nefunguje a nefungoval nikdy...

J. Kanioková 19.12.2012 4:09

Kruciš.... Samozřejmě, že všechny předlužené PIIGS+F země

jsou ty, které se eura drží a budou držet jak něco košile, protože chtějí, aby se jim Evropa na dluhy skládala a vědí, že kdyby se od eura ustoupilo, že už by už těžko z někoho něco vymámilly. Takhle se ohánějí zaklínadlem "solidarita" a při jednotné měně se jim daří občas dotlačit ostatní k nějakému ústupku.. Jenže zadluženost je už několik biliónů a ...... 

No a Německo? Především potřebuje, tak jako jiné země jejichž banky bezcenné dluhopisy nakupovaly, zachraňovat své banky a potažmo svůj rozpočet, a navíc - euro velmi pomáhá německému exportu. Kdyby se vrátilo k marce, ta by nutně stoupla v hodnotě, a německá konkurenceschopnost by už nebyla tak výhodná, jako se slabým eurem.

Holt za desetiletí vystupńované sociální výhody jsou už dlouho neúnosné, v rozpočtech na ně prostě není ! Demografický vývoj je jaký je, a obrovsky je mi líto mladé generace, která, půjde-li to takto dál, bude na tom se zabezpečením na stáří prachbídně... takže další etapa je prakticky jasná -  v ještě větší míře se přestanou rodit děti, "vstanou noví revolucionáři" a bude veselo.... i kriminalita bude rapidně stoupat..

J. Kanioková 19.12.2012 3:44

Samozřejmě že všechny předlužené PII

J. Vyhnalík 19.12.2012 0:44

Euro vše urychlilo

Dluhy jsou do určité výšky splatitelné. Čím víc se stát zadluží, tím větší inflaci potřebuje k tomu, aby dluhy splatil. S vyšší inflací rostou ceny i mzdy a tedy i celkové vybrané daně se kterými stát splácí minulé dluhy.

Jednotné euro znamená, že národní banky jižních zemí eurozóny nemohly tisknout peníze v těch objemech jako byly zvyklé dříve. Dluhy jim tedy přerostly přes hlavu rychleji než čekaly. Banky, které rády nakupovaly státní dluhopisy evropských zemí s nízkými úroky, začaly být opatrnější a úroky zvedly. Problémy tak dopadly i na země mimo eurozónu.

Euroval je jenom kratší slovo pro "evropské spojené dluhy" a jeho důsledkem bude tisk eur a růst inflace v celé Evropě. Eurozóna jako celek dává bankám větší záruku než jednotlivé státy.