26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: A co čeští ekoteroristé?

Naši extremisté zas zvedají hlavu. A média jim na to skáčou a dělají reklamu jejich schůzování. Voliči je před dvěma lety vyhnali z vlády i parlamentu, ve dvou krajských volbách po sobě nezískali po celé republice ani křeslo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hamet 10.12.2012 0:54

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

A co teprve chudák čeština. S Váma se toho živobití asy nedožyje.

J. Jurax 9.12.2012 22:00

Re: Letní čas a příroda

Jedenáctá hodina večerní ... hm ... ono čas uléhání ke spánku celkem záleží na tom, kdy ráno vstáváte, přesněji musíte vstávat ...

J. Jurax 9.12.2012 21:56

Re: Větší blábol jsem už dlouho neslyšel

Zjevne nemůže ...

J. Jurax 9.12.2012 21:55

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

Ach ty přechodníky, ty přechodníky ...

J. Jurax 9.12.2012 21:54

Dokonale vystižené

poslání Zelených jako politické strany. Zelení s malým i velkým z jsou zemští škůdci.

P. Rada 9.12.2012 21:51

Re: Žijeme v přepychu.

Takto s Vámi lze souhlasit. Ona planeta je jakousi plantáží ale pro daleko širší spektrum druhů. Pominuli jsme sice také velmi komplikovanou oblast externalit, která se do ceny dosud nezapočítává - a to může být z hlediska vývoje dopadů zdravotních, klimatických... podstatné ale i tak děkuji za  odpovědi.

P. Jirka 9.12.2012 21:44

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

Třeba si pan Zelenka v tom rozjímání zapomněl vzít tablety...

J. Vyhnalík 9.12.2012 19:44

Re: Žijeme v přepychu.

Pokud bychom se soustředili pouze na fotosyntézu, znamenalo by to proměnit většinu Země v energetické plantáže. Jde o to využívat zdroje podle jejich dostupnosti a zároveň je kombinovat aby nedocházelo k závislosti na jediné technologii. Problém JE je v tom, že pro řadu politiků je to prostor pro snadné získávání voličů. Využívání JE by mělo určitě narůstat. Klasické fosilní zdroje budou stále dražší a proto bude jejich využívání nejspíš klesat. Otázkou je využití břidlicového plynu, zatím je v počátcích, ale vypadá to poměrně slibně. Pokud jde o OZE, tak vodní jsou jasné, větrníky a fotovoltaika ano, ale pouze pokud se dokáží prosadit bez dotací a nefér zvýhodnění povinným výkupem.

B. Sláma 9.12.2012 18:29

Není to než

sprostá, pro L. Jakla typická demagoie. Říká ovšem za Klause jen to, co on si nedovolí říci naplno.

P. Rada 9.12.2012 17:01

Re: Žijeme v přepychu.

Cením si diskuse s Vámi kde nedošlo na nekorektní postoje ale čas se nachyluje a tak jen k poslední Vaší tezi: "Omezovat se na fotosyntézu při zajišťování energií je chybné"

Pokud je to chybné avšak stojí na tom metabolismus prakticky celé přírody a člověk je svým založením její součástí, bylo by tuplovaně dobré umět doložit reálnost jiné cesty.

Osobně jsem svého času věřil v tu JE ale realita je dnes taková, že těžba energie prostřednictvím JE (EROEI = 3až 10x) je stále daleko rizikovější jak uvádějí výpočty optimistů a přitom daleko nákladnější jak těžba s fosilů - pokud se nezapočítábvají externality a jejich budoucí dopad. Bezpečnost sice po každé havárii skokem roste ale investice do této oblasti od konce studené války pro odbourání vojenských aspektů skokem poklesly a celosvětově lze vypozorovat značný odklon od této technologie a to i v Číně která byla donedávna hnacím motorem.

Tak bych rád vysvětlení jakou reálnou energetickou technologii (jinou než na bázi OZE) lze trvale udržitelně provozovat za stavu dnešních znalostí?

J. Vyhnalík 9.12.2012 14:17

Re: Žijeme v přepychu.

Souhlasím, že hypoteční krize byla důsledkem levicového pumpování peněz do ekonomiky. Stát prohlásil, že poskytování hypoték podle kreditní historie žadatele je diskriminací. Tím fakticky nařídil bankám poskytovat hypotéky i neplatičům. Bezprostředním důsledkem byl stavební boom, který rozběhl dočasně ekonomiku. Ovšem v době, kdy Bill Clinton byl dávno v důchodu, začaly banky kvůli neplatičům krachovat. Ukázka toho, jak chybné rozhodnutí politika potopí ekonomiku roky po jeho odchodu z funkce a málokdo z postižených si dokáže obě věci spojit. Pokud jde o Řecko, tak příčinou krize nebyla rostoucí cena ropy, ta roste od 60. let. Příčinou bylo to, že v Řecku dlouhodobě vládly levicové vlády a dluhy rostly. Dokud mělo Řecko drachmu, tak díky inflaci každým rokem vybírali na daních víc než v předchozím. Po zavedení eura se to změnilo a růst příjmů z daní přestal stíhat růst dluhů.

To, co jsem psal o diskontování budoucích přínosů je základní způsob ekonomického uvažování. 100 Kč dobře investovaných dnes přinese za 10 let zisk a má tedy vyšší hodnotu než stejných 100 Kč za 10 let. Proto je logické využívat prioritně nejsnáze dostupné zdroje a je tedy logické, že náklady na těžbu ropy rostou. Pro objektivní posouzení je ovšem potřeba odečíst inflaci.

Kvalitu a možnosti abstraktního lidského uvažování nám předvedlo plánované hospodářství za socialismu. Od přírodovědce bych naopak očekával pokoru k přirozeným regulačním mechanismům. Vždyť v přírodě můžeme neustále pozorovat optimalizované chování mnohonásobně převyšující intelektuální schopnosti aktérů (viz. střední doba strávená hmyzem při dobývání nektaru z květů, střední doba strávená predátory při konzumaci kořisti v závislosti na hojnosti zdrojů).

Omezovat se na fotosyntézu při zajišťování energií je chybné. Jednak je to zdroj omezený a hlavně by další intenzifikace vedla k likvidaci ekosystémů tak, jak se nám zachovaly.

G. Zahradníček 9.12.2012 14:10

Chachacha, pěkně napsané!

:))

J. Urban 9.12.2012 13:27

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

Tak toto je fajn. Díky!

P. Rada 9.12.2012 12:48

Re: Žijeme v přepychu.

Já vznik krize v USA - tzv hypoteční, vnímám jako kolaps systému pumpování peněz do ekonomiky, která pro své limity nedokázala investici vrátit tak jak se to dělo do té doby. Konkrétně už prakticky století klesá efektivita při těžbě ropy (eroei) i když se do tohoto oboru dosud masivně investuje. Poklesneli pak ziskovost několikanásobně u produktu na němž je založena mobilita v zemi, nutně se to výrazně projeví v životní úrovni.

Řecko podobně jako Španělsko ropu která takto podražila dováží a nestíhá platit úroky..., s Egypta se s vývozce ropy stal dovouce a Mubarak padl...

Římský klub se nepochybně také mýlil - vývoj technologičnosti totiž  jeho předpovědi výrazně modifikoval - ale nezměnil podstatu která tkví v existenci limitů růstu. Lidstvo právě pro limity růstu efektivit technologií padlo do tzv technologické pasti.

Mýlíte se ohledně půjček v bance a růstu sumy do budoucna. Toto platí pro banky lidské založené na různě velikém + úroku. Banky kde platí přirodní zákonitosti - hromadění zásob/těžba zásob takovou umělou jednostranost neznají.  Ve stagnaci pak lidské banky přestanou půjčovat a v recesi dokonce zkolabuje celý systém namísto toho aby si podržel jen nižší výkonost. Druh homo se od ostatního živého vyznačuje schopností strategického myšlení která ho změnila do dominantní role na planetě. Tato schopnost abstrakce a tedy strategického uvažování je dlouhodobě rozhodující a její okleštování údajně lepším efektem tržního systému vede jak vidno ke stagnaci způsobeé limity růstu dnes a kolapsu v budoucnu.

Zelený politik je u mě takoví, ktrerý respektuje, že dominantní část hodnot nám lidem sprostředkovává fotosyntéza, za kterou nemáme žádnou technologickou náhradu a umíme dělat jen kroky k jejímu posílení či oslabení a to dnes navíc jen uvolnováním energií naakumulovaných - tedy nikoli obnovitelných a proto považuji proklamace o trvalé udržitelnosti které mají ve svých stanovách jak zelené strany tak všichni kteří to zde opsali za populistická gesta.

J. Vyhnalík 9.12.2012 12:12

Re: Žijeme v přepychu.

Nepoměr mezi délkou mandátu a dopadem rozhodnutí je velký problém moderní demokracie. Kreditní krize vypukla jako důsledek zákona protlačeného Clintonovou administrativou. Současná Řecká krize je důsledek zavedení eura atd. Ovšem starověké vládce nelze považovat za nějaké ideály vládnutí. Docházelo k likvidaci celých rozsáhlých biotopů (vykácení lesů pro stavbu lodí a domů atd.) Vymírání druhů provází lidstvo od objevu ohně a pazourkových zbraní. S výjimkou Afriky, kde měla zvěř čas se lidským technologiím přizpůsobit, lidé vybíjeli snadno ulovitelné druhy tak jak se šířili Evropou, Asií, Oceánií i Amerikou.

Souhalsím s tím že tržní zákonitosti nejsou samospásné, ale poskytují reálnou a pružnou zpětnou vazbu optimalizující efektivitu výroby, tedy to Vámi neustále opakované EROI. Římský klub se mýlil ve dvou věcech. Jednak podcenil skutečné zásoby surovin a některé vlastně ani neznal (např. břidlicový plyn) a hlavně zanedbal právě vliv trhu, kdy nedostatek způsobuje růst cen a vyšší ceny stimulují hledání alternativ, které v době hojnosti byly cenově nekonkurenceschopné, ale při růstu cen původních zdrojů se stávají efektivní.

Ono je to jako s půjčkou v bance peníze, které máte k dispozici dnes se rovnají mnohem větší sumě v budoucnu. Takže přednostně je třeba využívat ty nejlevnější zdroje a na dražší přecházet až ve chvíli, kdy se to vyplatí to je jednoduchá optimalizační úloha.

Problém zelených politiků je, že se ve jménu tzv. zohlednění skutečných nákladů do systému zákonem implementují nesystémové regulace. Systematicky je staví vychýleně ve prospěch "ideologicky lepších" OZE, protoe věří tomu, že je to pro dobrou věc. Ve skutečnosti se jakákoliv výchylka v samoregulačních systémech mnohonásobně replikuje a tedy zákonitě dochází k likvidaci systému. Navíc vycházejí z mylného předpokladu, že podpora technologie, která je dnes neefektivní, přinese budoucí úspory. To je důkaz fatální neznalosti základních ekonomických zákonů, nebo dokonce matematických operací.

J. Boleslav 9.12.2012 11:35

Re: odpověď "soudnému člověku"

Bursík je jistě z jiného těsta, než Pol Pot. Dokonce si v jeho případě myslím, že se k zeleným dal z podobných důvodů, jako kdysi Zeman k socanům. Aby se dostal k moci. Tvrdí se o něm, že druhého tak mocensky ambiciózního člověka jako on pohledat.

J. Boleslav 9.12.2012 11:27

Re: Dobrý článek

Já také. P. Jakl totiž mívá docela často pravdu, i když je poněkud excentrik a provokatér.

M. Martin 9.12.2012 11:27

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

Děkuji za přání pevného zdraví a pohodu v životě.Totéž přeji i já vám.Také děkuji za  radu.Slibuji vám že budu rozjímat a nikam nebudu spěchat.Hezký den.

J. Boleslav 9.12.2012 11:20

Re: Větší blábol jsem už dlouho neslyšel

Můžete uvést, v čem ten podle Vás blábol spočívá?

J. Boleslav 9.12.2012 11:19

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

To už je ovšem o hodně lepší, než Váš původní příspěvek. :-)

J. Boleslav 9.12.2012 11:18

Re: Letní čas a příroda

Přirozený je tzv. zimní, tedy středoevropský, čas. Posunování hodinek z jara a na podzim o hodinu je proti přirozenosti - přirozeným biorytmům, a řada lidí to vnímá velmi negativně.

P. Zelenka 9.12.2012 10:19

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

Děkuji za optání pane Martine, mám se dobře. Prosím Vás, neberte vše v životě moc vážně, chce to nadhled a smysl pro humor, jsou totiž jiné důležitější věci v životě než politika apod. Přeji Vám pevné zdraví a pohodu v životě, zvláště nyní v čase adventním. Rozjímejte, není kam spěchat :-)

A pokud chcete znát můj názor na věc, ochrana přírody ruku v ruce s právem člověka na prostor pro svůj život.

Ona příroda svojí devastaci člověkem přečká, má na rekonvalescenci dostatek času, ale co homo sapiens?

H. Gene 9.12.2012 10:00

Re: já si tykám a budu tykat komu chci.

Jasně. Miliony buranů ve všech internetových diskuzí, jen tyne, ty jsi letadlo...

M. Martin 9.12.2012 9:55

Re: Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

Pane Zelenka a jinak jste zdráv?

M. Martin 9.12.2012 9:52

Re: nevychovanej spratek Gene

Já si myslím že není nevychovanej spratek ale že komunistům se tyká.

M. Martin 9.12.2012 9:42

Re: odpověď "soudnému člověku"

Pane Huml směšný jste tady především vy.

P. Zelenka 9.12.2012 8:04

Hradu dosloužíc,nové téma hledajíc

Ku konci období pánů z Klausova jsa sloužící nuceni hledati si jinde obživu. Není namístě ptáti se po práci, tvůrčí činnost není tak dobře ohodnocena, je třeba nepřerušiti přísun peněz na živobití ve výši mzdy stotisíc měsíčně přiznaného a dle řečí z podhradí někteří základ navýšený o nepřiznávaný díl z milostí vykoupených i zisků Key proInvestments vydělaných. I tu pokus o viděti bylo by jej neboť co činiti si nebožák má nevědě kde domov jeho bude.

Hradní šašek - návrh přirozený - umluvte pána z Klausi, nechť dekretem svým, perem zcizeným, podepíše klausuli šaškovu takzvanou a příhodné místo spočinu vám zřídí než v místa zapomnění sám se odebéře.

A až umře šašek i král, nechť žije Král, vězte, že bude a tak to dokola bude stále dál.

P. Rada 9.12.2012 1:42

Re: Žijeme v přepychu.

Mám za to že se idealizací  pohledu zásadně mýlíte v otázce trhu. Já se stotožnuji s pohledem Cílka: http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich

Trh sám není na vině ale i politický systém, který je optimlizovánna dopady s pohledu člověka - tedy na "pětiletky.." ve kterých se jednitlivci ve funkcích střídají ale už bez odpovědnosti za dopady podstatně dlouhodobější. Přírodní zákonitosti ale pracují s odezvami na podstatně šitší časové škále. V tomto smyslu měli králové, faraoni... celoživotní odpovědnost a navíc byl lokálně vázaný působností. Dnešní nejvlivnější se naopak chovají jako kočovníci s několika bydlišti po celé planetě, která oproti populační mase využívají/ zneužívají na útěky před odpovědností jako kdysi národ romský kterému kočvání zatrhla až Marie Terezie..

Globalizace proto sice umožnila transfery materíální ale zmasakrovala odpovědnosti lokální a eliminovala možnosti trhu tím, že na tržiště vnutila prvek nerovného přístupu.

I ideální demokracie v našem pojetí má hluboké trhliny. Tou základní je tvorba zákonů společenských podle potřeb člověka který je ale dosud s podstatné části závislí na službách ekosystémů - tedy na přírodním metabolismu. Zájmy přírody přitom v parlamentu.... nikdo nezastupuje a tak si i v případě nedeformované mocensko politické scény jak druh odhlasováváme zákony s hlediska vývoje našeho druhu kontraproduktivní a věříme v jejich správnost ačkoli se jedná v podstatě o umělá privilegia.

OZE je v tomto smyslu hledáním náhrady za náhlé subvence/ nevratné půjčky/ kterými jsou fosilní zdroje jež do systému přírodních metabolismů jednorázově vnesli nahromaděnou energii. Problém OZE je v jejich obvykle podstatně nižší energetické efektivitě. Vývoj lidské společnosti se totiž neřídí ani tolik podle její zákonnosti společenské /tržních mechanismech/ ale podle efektivit a masivnosti těžby energií. Viz Bublinový graf Ch Halla a Kašík ve Vesmíru: http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

L. Pořický 8.12.2012 23:50

Nemají oni nakonec z těch solárníků %%%?

Že je totiž tak protěžujíKdyby si museli proud platit ze svého,asi by se chovali jinak

J. Huml 8.12.2012 22:19

Re: odpověď "soudnému člověku"

Sverazny styl psani? Prirovnavat Bursika k Rubinove a jeste k Pol Potovi je kapitalni hloupost. Jiste, kde jsou dotace, pricucne se spousta upiru, ale pan Jakl takymto stylem vyjadreni sve nazory neprosadi. Clanek je tedy naprosto smesny.