24.6.2019 | Svátek má JanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Dialog k Temelínu s mnoha otazníkyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 30.6.2012 19:12, přehled diskusí

Výborný článek:
Autor: B. Rybák Datum: 30.6.2012 19:12

Předpokladem dialogu je naslouchání argumentům protivníka. To ale nesmí být ani jedna strana placená za hluchotu tak, jako je tomu u odpůrců JE.

Do Vídně je to z Temelína cca 2* dál než do Prahy. Jejich postoj k této JE opravdu nelze zdůvodnit jinak, než že jsme podle nich úplní idioti nebo šílenci. To je ve vztahu dvou států naprosto bezprecedentní a nepřijatelné. Jak je možné, že takovéto pro EU nebezpečné chování Rakousku "Brusel" trpí? Je to přece projev pangermánské nadřazenosti, která na nás dodnes svádí rozklad svého císařství a trestá nás za něj.

Je to marný, je to marný, je to marný:
Autor: J. Jurax Datum: 29.6.2012 1:55

Mozkům prožraným zelenou plísní a nevzdělaným aktivistickým blbům zbytečno cokoliv vysvětlovat.

Jsou to zemští škůdci a s nimi se má jednat jinak.

nechci rozšíření Temelína:
Autor: P. Pruner Datum: 28.6.2012 15:56

Nejsem odpůrce jaderné energetiky, ale rozšíření Temelínu nefandím:

1) Rakušané mají pravdu v tom, že žádné technické zařízení nemůže být bezpečné na 100%. Nám nehrozí sice tsunami ani zemětřesení, ale teroristický útok by únik radioaktivity způsobit mohl. Odnese to okolí.

2) Akce bude stát stamiliony a při tom elektřinu vyvážíme. Kde na to ČEZ sežene peníze ? To bude stát ručit za úvěry na tak nejistý podnik na desítky let s nažhavenými protijadernými sousedy? Nakonec vám ČEZ řekne, že cenu elektřiny určuje burza a co z toho občané mají ? Navíc Jihočeši mají menší hustotu obyvatel a tudíž dražší elektřinu a musí strpět Temelín. Při tom ztráty elektřiny přepravou od zdroje ke spotřebiteli nejsou vůbec zanedbatelné (USA, VB udávají přes 7%) a to se podle krajů nezohledňuje - jinak řečeno, vedení JČ kraje je k ničemu, když to nedokáže dojednat.

3) Nebylo by lepší ty stamiliony investovat do modernizace technologií a úspor energií?

Re: nechci rozšíření Temelína:
Autor: B. Uhlich Datum: 28.6.2012 18:10

Rakušané pravdu nemají !!! , ale to je jedno, vše okolo jaderných elektráren je spíš otázka víry než nějakých seriózních a relevantních informací. Vy tomu prostě nevěříte a basta fidli..Rakušany, ,bla bla bla bezpečnost bych do toho netahal.... je to jen a jen otázka vaší víry a schopnosti si sehnat příslušné informace..pokud zůstáváte u informací ekologických združení  - je to jen a jen Váš problém. Proč si nezajedete na exkurzi to Temelína...bojíte se, že by Vás přesvědčili???  Ale ne, Vy už přesvědčený jste, co? S tím se nic nenadělá...to já jsem ten obor vystudoval a jaderné energetice věřím...spíš mě mrzí, že tu těch elektráren není víc... kdyby tu bylo tak 10 Temelínů tak můžeme mít všude opravdu čisto... ale máte pravdu v tom, že tu by tu neměl být zloděj ČEZ...v tom s Vámi souhlasím...k čemu nám je energetika, když čím dál tím víc lidí uvažuje o tom jak elektriku přestat potřebovat... to i já považuji za opravdu velký problém...  taky tomu co se dnes děje moc nerozumím....

Jinak k Vašemu poslednímu odstavci - myslím, že srovnáváte nesrovnatelné. To je právě ten největší omyl.... nové technologie jsou a úspory také..a i přes tuto skutečnost je požadováno čím dál tím větší potřeba energie...a pokud se opravdu máte zbavit emisí CO2 tak mi prosím řekněte jaký zdroj byste si představoval... a hlavně mi tu prosím nepište nic o alternativních zdrojích...to je prosím opravdu nesmysl....

Re: nechci rozšíření Temelína:
Autor: P. Pruner Datum: 28.6.2012 19:14

Nemám pocit, že byste se věcně vyrovnal s mými argumenty.

Máte pravdu, že kolem jaderek to je otázka víry. Já té technologii také věřím - proč mi kladete do úst něco co jsem neřekl  ?

Ale teroristický útok nikdy nevyloučíte - a Vy do toho bezpečnost nechcete tahat ? Asi nebydlíte poblíž, tak se Vám to povídá !

Neměl jsem na mysli technologie výroby elektřiny, ale její spotřeby. O větru či slunci jsem nic nepsal, to je jen další tunel na naše peněženky.

Re: nechci rozšíření Temelína:
Autor: B. Uhlich Datum: 28.6.2012 22:56

Ano, terorismus a ještě jste zapomněl ukládání odpadů....to jsou poslední dva záchytné body všech protijaderných aktivistů...s tím terorismem byste si to mohl vyřešit tím, že byste do elektrárny zajel podívat..... až to uvidíte..možná pochopíte.... mimochodem doufám, že se také bojíte terorismu v letecké dopravě, silniční a vlakové dopravě a,že rozhodně nebydlíte v území... které by mohla zaplavit teroristy protržené přehrada....  taky doufám, že si necháváte, tak každý týden zrentgenovat vaše auto, zda Vám nějaký mechanik-terorista nenamontoval prasklé závěsy kol a pod...

Jinak, upřímně řečeno..mně je opravdu volné, zda vy mé argumenty berete, či ne..já tady pouze diskutuji ,neopravuji vaše názory jak sloh, já dokonce respektuji, že se věci bojíte...mně spíš vadí, že byste se měl bát asi něčeho úplně jiného, ale pokud na tom trváte, že jste si vybral jako noční můru jadernou elektrárnu - je to vaše volba.. :-)

Na závěr si jen dovolím ještě jednu poznámku, myslím, že existuje poměrně relevantní žebříček příčin úmrtí obyvatelstva na této planetě a přímá souvislost mezi úmrtím a provozem jederné elektrárny se krčí beznadějně na posledních místech....

Re: nechci rozšíření Temelína:
Autor: J. Jurax Datum: 29.6.2012 2:13

Teroristický ůtok - mozky prožrané zelenou plísní jsou schopné lecčehos, ale jen hodně blbý nebo zelený  terorista bude útočit na silně střeženou a celkem odolnou jadernou elektrárnu.

V naší zemi, v každém větším městě, je dost cílů, na které by byl útok mnohem jednodušší. Všeliké sklady s lecčíms (zvlášť některá hnojiva jsouc zapálena tvoří celkem slušný bojový plyn, jiná pozoruhodně bouchají), ropovody a plynovody, plynojemy, vodárny, chemičky, přehrady, chladírny a zimní stadiony se svými čpavkovými nádržemi, cisterny s benzínem, chlórem, čpavkem a rozličnými chemikáliemi dnes a denně projíždějící po kolejích či ulicích  - můžete si vybrat.

Jestli bydlíte u průtahu městem, u zimního stadiónu etc,, jste na tom bezpečnostně hůř, než když se můžete při pohleu z okna kochat temelínskými chladicími věžemi.

Re: nechci rozšíření Temelína:
Autor: B. Rybák Datum: 30.6.2012 18:42

Rakušané patrně přeceňují své zkušenosti např. se svými lanovkami, které zabijí víc Čechů než kolik lidí (prokazatelně) zabije radioaktivita z JE v celé Evropě.

Pokud nedokážeme JE ochránit před teroristickým útokem, který by byl horší než pád velkého letadla, na který je dimenzovaná, pak nám není pomoci (pro zabití celé školky, školy nebo celé městské čtvrti stačí útok cca milionkrát menší). Cena přenosu el. energie by měla především zajímat tvůrce energetické, i na nás dopadající tsunami valící se od severních "větrníků" na jih Německa.

Do modernizace a ne tedy do postupů, které jako zdroj energie lidstvo zklamaně opustilo už před staletími, jako např. větrnou energii, spalování biologického materiálu, kvašení a vypalování alkoholu (užívané dodnes jako zdroj energie v zaostalé Brazílii), bychom se opravdu měli pustit. Gigantická energie jaderných přeměn čeká na svou desítky tisíc let trvající službu (pro začátek tedy moderní technologie JE, které jsou pro nás naprosto nezbytné - viz "Pačesova komise").

P.S. Co by jste asi říkal, kdyby jste byl odpůrce JE (bylo by víc emocí?). Snad tu někdy nějakého potkáme.

Exkurse v JE Dukovany.:
Autor: F. Svoboda Datum: 28.6.2012 14:34

Na jaře tohoto roku jsem se zúčastnil exkurse v JE Dukovany. Místní pracovnice nám přednášela a zodpovídala dotazy o provozu , bezpečnosti i jakýchkoliv problémech s jadernou energetikou. Tříhodinová přednáška, na úrovni přednášek na vysoké škole, byla úžasná. Každému návštěvu JE doporučuji a aktivisty i pana Radu bych tam nejraději dopravil povinně, aby se jim v palicích rozsvítilo, že energie z jádra je nejen bezpečná, ale i ekonomicky výhodná.  

Re: Exkurse v JE Dukovany.:
Autor: B. Uhlich Datum: 28.6.2012 18:15

Samozřejmě! Dnes je možné objednat exkurzi prakticky  do všech průmyslových objektů od elektráren, přes továrny až po spalovny odpadu. Opravdu to doporučuji...takové exkurze vydá za všechny bláboly co se kde píší.... A mám opravdu radost, že této možnosti využívá čím dál tím větší množství lidí... to je fajn. Když teď nedávno otevřely naučnou stezku Ostravské hutě naprosto mě potěšilo a zároveň šokovalo, že dorazilo na 40 tisíc lidí.... !!!!!!!!!

To máte marné,:
Autor: R. Langer Datum: 28.6.2012 12:59

pane autore, třeba takový pan Rada vám tady bravurně vysvětlí, jak jsou atomové elektrárny neproduktivní a drahé, kdežto elektřina ze slunce je úplně zadarmo a ERoEI. :-D

A můžete mu vysvětlovat co chcete a ukazovat co chcete, ale je to, jako když hážete hrách na stěnu...

Re: To máte marné,:
Autor: B. Uhlich Datum: 28.6.2012 18:20

Pan Rada v podstatě jen zvyšuje rating Neviditelného psa...pokud vím - tak reklamní agentury odvozují své platby mediím podle sledovanosti a také podle "hutnosti" diskuzí..a uznejte, že pan Rada hutní debatu neustále, rád a s nasazením... :-))))    Já se s ním pošťuchuju poměrně rád...akorát jak stárnu..tak mi to připadá jako čím dál tím víc ztracený čas.... :-((

Simple, dear Watson -:
Autor: J. Schwarz Datum: 28.6.2012 9:47

"jistí" redaktoři české televize jsou též aktivisty figurujícími na výplatních listinách zahraniční konkurence...

Re: Simple, dear Watson -:
Autor: B. Uhlich Datum: 28.6.2012 10:42

..no, ono se dá dokonce říct, že všichni redaktoři..prakticky ve všech médiích vždy píšou (mluví) jak někdo zaplatil.... myslím, že opravdu vlastní názor nelze najít nikde.....na to je vysílací čas medií příliš drahý.... :-(

Re: Simple, dear Watson -:
Autor: J. Jurax Datum: 29.6.2012 2:17

Taky mohli utrpět jen humanitní vzdělání, takže tomu nerozumí jsouce de fakto nevzdělanci; a taky můžou být prostě alternativně inteligentní a tudíž ne-li přímo ekotrotlové, tak aspoň navedení ...

Re: Simple, dear Watson -:
Autor: B. Uhlich Datum: 29.6.2012 16:33

Každopádně se jedná o mimořádně vypečenou situaci.... všichni ti, co rozhodují špatně a páchají naprosto prokazatelně zlo... se vždy mohou s úsměvem obrátit do kamer a říct, ale já to myslel dobře....a podle mých informací se mnou všichni souhlasili.... a navíc co chcete, vždyť já v podstatě nenesu za nic žádnou zodpovědnost... to je na celé věci asi to neprosto nejděsnější..................   :-(