26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: 150 let od skvělé myšlenky sokolské 2

Mezi osobnosti, které stojí u počátku položení základů Sokola, není jméno světoznámého českého vědce a spoluzakladatele cytologie Jana Evangelisty Purkyně (1787 – 1869) zas tak často zmiňováno, jakkoli by si to zasloužil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 12.6.2012 21:07

Re: Sokolové

Díky za ponaučení. Nicméně si myslím, že příslušenství k nějakému souručenství není až tak hrdinství. Idea ano, to beru. Ale ryzí "lidství" dělalo a dělá z lidí hrdiny. On Čurda byl také Sokol a parašutista. I Robespiere a Ježíš měli ideu. Halt se něco nepovedlo. Vašeho otce mi je líto, byl Sokol se stengunnem na patrony . Vylezte dnes na bratra Kalouska s bullpupem na kuličky s barvou. Uvrhnou Vás do ťurmy, jako tehdá. Nemlácám tu, zdali byli a jsou Sokolové "vzácnými vzory zmužilosti", ale o tom, jak navrátilci Sokolové ukradli tabák, konzervy a ručnici. Asi si to můj dementní dědek vymyslel. A sokolští dobrovolníci na republiku RAD? Prý tristní. Když byl "trommelfeuer", posrali si třaslavice. Tací sokolíci to prý byli. Pane Křepelko, neberte to ode mne jako výsměch, ale dědkovi a jeho pamětech z pole válečného, jsem věřil a věřím. Jo, a sokolík Fajtl odlétl do Ruska, od sokolské jednoty perutě v Británii. Trochu relevance. Rád se nechám poučit.

V. Křepelka 12.6.2012 19:37

A díky autorovi.

O Tyršovi a Fügnerovi, potažmo Josefu Mánesovi jsem něco věděl. Bratry Grégry jsem vnímal v jiných souvislostech a tI další páni jsou novinkou. Díky! 

V. Křepelka 12.6.2012 19:32

Dodatek

Vidím, že jsem tam napsal blbost. Otec zemřel ne 1974, ale 18. října 1989!! O měsíc se nedožil, zrovna on, který by to tak uvítal.

V. Křepelka 12.6.2012 19:29

Slet v Brně

Jediný všesokoloský slet mimo Prahu byl v roce 1914 v Králově Poli, tehdy samostném výrazně českém městě oproti hodně německému Brnu. Přesně v den sarajevského atentátu na následníka trůnu a byl policejně ukončen.

V. Křepelka 12.6.2012 19:26

Re: Sokolové

Tak to tedy prr! Pro koho asi skládal Josef Suk pochod V nový život v roce 1919? Jestli to nevíte, tak pro sokolské dobrovolníky hlásící se na Slovensko. Sokoly byli naši vojáci i letci v RAF. František Fajtl kromě skvělé bojové a velitelské kariéry také dokázal náčelníkovat či starostovat v Británii sokolské jednotě u 310. perutě. A proč Heydrich poslal na podzim 1941 do Osvětimi starosty a náčelnictva všech žup? To byli salonní sokolové? To jste zcela mimo.

Můj nebožtík otec (1915 - 1974) byl také velký sokol před pánem Bohem. Po válce funkcionařil v Sokole Brno I a v předsednictvu župy Jana Máchala. V roce 1949 byl zatčen, odsouzen na 13 let, z nichž přetrpěl na Borech a na uranu  v lágru XII, Rovnosti a Bytízu necelých 7. Když jej v roce 1967 v obnoveném trestním řízení zprostili vykonstruované viny v plném rozsahu, tak na dotaz soudce proč si myslí padl těm darebákům od StB do hledáčku, tak odpověděl: Měli tři důvody: Byl jsem právník, partyzán s anglickým stengunem a Sokol!

V. Heidlerová 12.6.2012 16:20

Re: Sokolové

Omlouvám se za příkrost, já jsem sokol jako poleno a vím, jací byli. Dělali vše z nadšení a zadarmo. Do vyšších kruhů jsme nepatřili, tak to nevím. Ti legionáři, kteří prodělali celou sibiřskou anabázi (ti tvořili náš okruh přátel), byli téměř všichni sokolové a myslím, že je ta myšlenka posilovala. Prošli pravděpodobně ještě horšími boji a situacemi než legionáři v jiných státech. Vrátili se až v r. 1920, asi na ně funkce už nezbyly. Bohužel, lidi jsou stále stejní, ale v té době aspoň část spúolečnosti měla ideály. Bez těch nelze být slušným a čestným člověkem. Taky by nebylo rozvoje  za 1. rebubliky.  Mně se na sokolech líbilo, že dělník i doktor byli bratří, že to byla organizace nepolitická, ale státotvorná. Němci si na nich pěkně zgustli. Jinak nejsem přítel institucí, ale donuťte se k cvičení, když jste sám. K tomu musí být dobrá parta, teprve pak Vám to přejde pod kůži. Některé organizace Vás přece jen obohatí, ovšem více je těch, které člověka oblbnou. Tam nelezu. Potom naše generace se ještě nestyděla  být vlastencem.

Myslím že je v pořádku, že v dnešní době se již připomíná památka a oběti vojáků, kteří nebyli legionáři. Ne každý měl tu možnost, přejít na druhou stranu, a mnozí ani nevěděli, za co bojují, obyčejní lidé jsou do války hnáni. Mne jen strašně štve, že je dnes  moderní znevažovat nebo překrucovat vlastní dějiny, podsouvat i positivním věcem alespoň nějakou cynickou poznámku, rýpanec. Určitě bylo v sokolství více dobrého než špatného.

Z Vaší stylizace a slovních spojení bych tipovala, že jste Moravák, mýlím se? Nazdar!

J. Kanioková 12.6.2012 16:01

Velmi, velmi děkuji za článek,

je skvělý, i když jsem ho zatím jen prolétla, večer si na něj udělám více času. Slovo Sokol mě vždycky chytá za srdce. Moji rodiče této idei byli obrovsky oddáni a tu úctu na nás přenesli. Dění po válce mého otce neskutečně srazilo na kolena a "relikvie" místního Sokola, který zakládal, po zákazu zůstaly uschovány u nás. V r. 68 táta neskutečně ožil, znovu obnovoval Sokol nejen u nás, byla to pro něj živá voda. O to hůř to pak nesl další osud, zlomilo ho to definitivně.

J. David 12.6.2012 13:28

Re: Sokolové

No, možná byl můj nebožtík dědek popleta. Z hlediska K.u.K. to byl zlotřilec a "dezentýr". Původem hoch ze statku, hmotně zajištěný. Jinak byl v legiích u horských průzkumáků, nasazoval krk (lapení legionáři byli věšeni na ostnatém drátu), zatímco salonní sokolové vyklepali čamáry od molů a začali hrdinsky jásat až 28.10.1918. Když můj popletený dědek někdy v roce 1920 přebíral na MNO nějaký metál za "vzácný vzor zmužilosti", předával mu ho štábní plukovník, bývalý hejtman z jeho bývalé K.u.K. jednotky. Popletený dědek prý pomalu vypadl z pantalonů.Zatímco on a jeho kamarádi se mlácali s maďary a obsazovali lokality někde u Komárna, bývalí rakouští lampasáci obsazovali lokality ve státní správě. Jak jsem slyšel, tak podávám. Zdali byl, či nebyl uvědomělým Čechem, nebo byl blbý, nedovedu zatím posoudit, a to mi je 62. 

"No jo, na pičoviny, co se komu stalo na nádraží, se vzpomíná častěji, než za skutečné velké a stateční činy". Asi ano. Když se mladý 23.letý kluk vrací zvšivený z pole válečného a hrdinní kašpaři v naftalínových čamarách mu na perónu z ruksaku zabaví paklík tabáku a konzervy, to musí naštvat. A pak místo "radosti ze života" táhnout nasazovat krk někam do poddunají a znovu mordovat a být mordován. Co byly ty velké statečné činy a u koho? Byl dědek uvědomělým Čechem, nebo byl jen blbý? Za protektorátu ze svých činů pak měl také "průser". Jenom díky Ducemu (který italské legionáře nějak u Franka obrnil), blbej dědek neskončil v koncentráku, jako "jiní". 

Jinak, abyste cvičila, nemusíte být v Sokole. Abyste chovala králíky, nemusíte být ve svazu chovatelů, abyste věřila v Boha, nemusíte být v církvi, etc... Furt je nám vštěpováno, že bez nastavby (nějaká zastřešující organizace a dobře placených funkcionářů), bychom se nemohli ani defekeovat. Na každé hovno musíme mít stranu, či institut. 

Paní Heidlerová, berte můj výlev jako polemiku. Obdivuji Vaši erudici ohledně počítačové gramotnosti v 75. letech. Přeji pěkný den (u nás leje, jak z konve).

V. Heidlerová 12.6.2012 10:07

Re: Sokolové

Váš děda byl popleta, zaměnil část za celek a asi moc uvědomělý Čech to nebyl, když na tu "slovač" nechtěl táhnout, kdybych měla doma v rodokmenu tak blbého dědka, tak to nevytahuju na světlo boží ani po tolika letech.

Moji "salonní" sokolové byli vězněni a popravováni. Můj otec naštěstíjen  to první, jeho kamarádi bohužel to druhé.  Díky cvičení v Sokole , které otec provozoval denně, přežil a nacistické vězení a já jsem v 75 ještě jakž takž zdravotně fit .

No jo, na pičoviny, co se komu stalo na nádraží, se vzpomíná častěji než za skutečné velké a stateční činy. Jojo, jsme národ opravdu "malých" lidí a lokajů.

J. David 12.6.2012 6:16

Sokolové

Jenom malá epizoda, co mi vyprávěl kdysi nebožtík děda. Když se vracel z legií domů po I.WW, tak hrdiny od Piavy (děda byl v italských legiích) bratři Sokolové v čamarách na nádraží oradli o konzervy a tabák. Děda to těžce nesl, nasazoval krk za republiku a sokolští hrdinové pak jeho a družniky na peróně sprostě okradli. Navíc pak pod Šnejdárkem musel táhnout bojovat na Slovač s Maďary, salonní Sokolové si zatím rozdělovali posty na ministerstvech ruku v ruce s K.u.K. exponenty. Podobnost čistě náhodná k dnešní době. Když pak časem zjistil, že matka a strýc chodí do Sokola, zrúbal je jak "financ kozu". To jenom "na okraj", jak jsem slyšel, tak podávám.