24.5.2018 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


Skandál bez následkůŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 506, poslední: 2.6.2012 11:43, přehled diskusí

Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: M. Varadinková Datum: 1.6.2012 23:23

Pane Vandasi, na  "rozkradení" přece zákonitě skončí každá demokracie. Jak už psával Kajan, demokratické volby nejsou nic jiného, než jedna velká korupce. Strany (zejména ty levicové) před volbami slibují svým voličům: "vykrademe pro Vás státní rozpočet ". Tedy jinými slovy: okrademe Vaše bohatší spoluobčany, abyste Vy mohli dostat své dávky, příspěvky, dotace, "zdarma" lékařskou péči, vždělání, dopravu  atd., atd.  No a když ty volby vyhrají, tak dokud je z čeho krást, tak kradou (samozřejmě nejen pro své voliče, ale také a zejména pro sebe), a když už není z čeho krást, zavedou novou totalitu.

Vezměte si třeba toho Ratha: Ten kradl pro své voliče (doprava zdarma, proplácení 30 Kč... ).Samozřejmě ne pro všechny stejně. Pro ty sobě bližší ( z Hostivice) více, pro ty ostatní méně. A pro své kamarády a kamarádky (Pancová) kradl ještě více a úplně nejvíc pro sebe. Všimněte si, že lidé, pro které kradl, ho za to kradení ještě i teď chválí.

A co myslíte, že by takový Rath udělal, kdyby byl dejme tomu předsedou vlády a už by nebylo odkud krást a čím utišit nespokojený lid, takže by hrozilo, že ho příště už nezvolí? Myslíte, že by měl nějaké zábrany zavést rathovskou despocii?

Re: Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: M. Prokop Datum: 1.6.2012 23:55

Demokracie rozkradením nekončí, jen s ním má problémy.

Konkurenční systémy totiž mají ještě více problémů.

Re: Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: O. Kadlec Datum: 2.6.2012 0:05

Varadinková je mimoň, nějak jí uniklo, že za 250 let ještě žádná demokracie na rozkradení nezařvala. Všude, kde je demokracie, se nějak divně bohatne. Kde to všichni teda berou a komu to vlastně ukradli - když tam jsou bohatí jak občani, tak veřejné instituce? Nebo má madam dojem že nejlépe vybavený a taky placený orchestr na světě byl Moskevský státní? (abych vybral nějaký dobrý).

Re: Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: M. Varadinková Datum: 2.6.2012 0:17

Mimoň jste Vy, Kadleci. Každá demokracie zařvala na rozkradení! V Německu si zvolili Hitlera. Ten si vybral na okrádání nejprve Židy (byli bohatí) a pak rozpoutal válku. U nás skončila demokracie tím, že jsme si zvolili komouše (protože slibovali okrádat bohaté a taky tak učinili a nakonec zavedli totalitu a okradli všechny). Jak myslíte, že to dopadne v EU, až už nebude koho okrást? Zavedou novou totalitu. Její prvky se z Bruselu šíří už teď.

Re: Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: O. Kadlec Datum: 2.6.2012 0:18

Tolik nesmyslů na pěti řádcích - vy jste rekordman!

Re: Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: M. Varadinková Datum: 2.6.2012 1:00

A Vám evidentně došly argumenty.

Re: Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: J. Anděl Datum: 2.6.2012 9:42

Nevím, jestli zákonitě. Ono je těžké bavit se o zákonitosti, když musíme vzít v potaz vždycky kvalitu materiálu (lidí). Pak člověk může sklouznout k úvahám, že kdyby se lidé historicky spontánně vyvíjeli trošku jinak, neexistuje v systému demokracie samotném tlak, který by je nutil krást ve prospěch svých voličů. Protože však je realita lidí, jaká je, je utopie uvažovat o jiných variantách. Ale v tom případě si vůbec nejsem jistý, že by to zásadně změnil jiný systém. Třeba Kajanem zmiňovaná demarchie. Lidé se systému přizpůsobí, ale ne tím, že upraví morálku, ale tím, že najdou cesty, jak v rámci systému svou morálku realizovat. Tlak trhu udělá totéž.

Tím nás nechci soudit, nepatřím mezi ty, co by lámali nad Čechy hůl, tohle jsme prostě my, máme co máme, můžeme se jenom snažit dělat v rámci toho to nejlepší, co dokážeme. Také, jak jsme se (včera) bavili níže, netvrdím, že systém či legislativa nemají vůbec žádný vliv, jen to, že nemají vliv absolutní. Což asi budete souhlasit, že není silnějšího vlivu než karma, kdo je vědečtěji zaměřen, možná ho uspokojí spíš termín sřli.

Re: Ještě k tomu konci demokracie "rozkradením":
Autor: J. Anděl Datum: 2.6.2012 9:56

Mimochodem princip přizpůsobení se systému platil i za socialismu. Právě proto, že i ten si lidé vlastně zvolili demokraticky. Nenávist a popravy a věznění také vycházely z vlastností lidí. Ačkoliv se nechci balamutit, systém stojící na myšlence třídního boje toho boje asi obsahuje víc.

Následný postoj "kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu" byl také pouze morálkou, přizpůsobenou možnostem systému.

Proto jsem obvykle toho názoru, že socialismus byl výsledkem chování a tužeb lidí předválečných a poválečných, devadesátá léta a současnost pak byla spontánním pokračováním. A žádný systém (ani pravdoláskový, ať je to co je to (podle Vás fašismus), ani tržní) to nezmění. Změnit to mohou pouze lidé na základě toho, že chtějí. A k tomu je nelze nijak donutit. Například sebevětší represe Vás nedonutí přestat lhát, jen se naučíte lhát lépe a rafinovaněji. A bude se to projevovat jinak: v totalitě budete lhát estébákům a domovnicím, v demokracii voličům, zákazníkům atd. Ale pořád budou lidé dělat to, čemu bytostně ve své nejhlubší podvědomé podstatě věří, že je přivede ke štěstí, protože nemohou jinak. Co to bude konkrétně pak záleží na kvalitě jejich (našeho) svědomí.

Pravda a láska po německu:
Autor: M. Varadinková Datum: 1.6.2012 23:02

Nevím,  jestli už to sem někdo nedal, ale je to dobře napsáno:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=16563

Re: Pravda a láska po německu:
Autor: M. Ilsner Datum: 1.6.2012 23:46

Tohle je také dobře napsáno:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-svejnar.php?itemid=2141

Re: Pravda a láska po německu:
Autor: M. Prokop Datum: 1.6.2012 23:58

Z hlediska poraděnkja, aspirujícího bez praxe na nejvyšší politický úřad, nepochybně.

Jinak ovšem lže.

Re: Pravda a láska po německu:
Autor: J. Václavíková Datum: 2.6.2012 0:00

Ovšem. Jak jinak :-)

Re: Pravda a láska po německu:
Autor: M. Prokop Datum: 2.6.2012 0:01

No ano, jak jinak. Pán má velkou schopnost mluvit co Pýthie a navíc na nakecané zapomínat. Jinak se raději vydává za člena nobelovské komise.

Re: Pravda a láska po německu:
Autor: O. Kadlec Datum: 2.6.2012 0:45

:-) tak tohle byla ukázka pravdy a lásky po prokopsku.

Nedají si poradit a nedají:
Autor: J. Tolman Datum: 1.6.2012 22:13

Firma Jaguar si nenechala poradit od českých odborníků (i zde na NP), kteří měli jasno v tom, že vyvíjet setrvačník pro pohon auta je blbost, a svůj projekt dotáhla do konce.

Nyní testuje nový britský systém automobilového hybridu motor-setrvačník, který slibuje navýšení výkonu motoru o 80k a o 20% úsporu paliva. Jde o variantu pohonu motor-baterie, kde elektrickou baterii nahradí setrvačník. Setrvačník nepotřebuje údržbu a vydrží bez výměny po celou dobu životnosti automobilu. Jeho provoz je levnější než provoz baterie.  Na podobném projetktu setravačníkového pohonu automobiilu také pracuje firma SAAB. 

http://www.autocar.co.uk/car-news/concept-cars/jaguars-advanced-xf-flybrid

Re: Nedají si poradit a nedají:
Autor: P. Vandas Datum: 1.6.2012 22:27

 To už musí být na tom Jaguar dost špatně, když zkouší i autíčka na setrvačník. Není však v žádném ohledu první. Tato geniální myšlenka se zkouší už cca sto let. Doufám, že odstranili poněkud nepříjemný gyroskopický moment, který nedovoluje snadno zatáčet. Asi je to automobil specializovaný na rovné silnice. Též bezpečnost, nic moc. Takový padesátikilový setrvačník roztočený na dvacet tisíc otáček, když vyběhne jako čertík z krabičky, je obveselení pro široké okolí. Ale jinak to bude určitě super. Držím palce.

Re: Nedají si poradit a nedají:
Autor: P. Vandas Datum: 1.6.2012 22:30

Tak dokonce 60 000ot/min. Kvůli 60kw ohrozí celé město a okolí.

Re: Nedají si poradit a nedají:
Autor: M. Prokop Datum: 2.6.2012 0:00

Myšlenka perpetum mobile je věčná, panu Tolmanovi zřejmě milá ........

Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: P. Vandas Datum: 1.6.2012 21:04

Už jem to kdysi viděl, ale dám to znovu.

Re: Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: P. Vandas Datum: 1.6.2012 21:06

....jsem...  asi už mi Alsheimer klepe na dveře. :-):-):-)

Re: Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: M. Prokop Datum: 1.6.2012 21:06

Kniha je zajímavá, zvlášť když jsem ji četl v době bolševíka. Americké přežvýkání si odepřu.

Re: Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: P. Vandas Datum: 1.6.2012 21:09

Natočil to Carlo  Ponti a dobře.

Re: Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: M. Prokop Datum: 1.6.2012 21:13

Mně to nějak dělá problém, koukat na něco, co jsem dříve četl. Asi proto, že čta něco, udělám si nějakou představu. Ta se pak zhusta neshoduje s tím, jakou představu zfilmovali filmaři.

O obvyklém filmařském zvyku, nedržet se originálu, ani nemluvě. To by tady naštěstí nefungovalo tolik, četl jsem to někdy začátkem osmdesátých, odhaduji, že slovensky.

Re: Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: M. Trhlík Datum: 1.6.2012 21:47

Pane Prokope, vřele s Vámi souhlasím, protože nejen Doktor Živágo,ale drtivá většina knih, je zajímavější než film, který mne už několikrát zklamal.Pro ty,kteří zfilmované knihy nečetli to patří mezi zážitky, ale  knihy opravdu zvyšují představivost,která často ve filmu chybí.

Re: Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: P. Vandas Datum: 1.6.2012 21:14

Kdyby to natočil Rus, tak by to dávali jen v Rusku. Sergej Michalkov by to natočil americky.

Re: Na ČT2 je Doktor Živago.:
Autor: A. Goldbergová Datum: 1.6.2012 22:35

Omar Sharif je nádhernej chlap, ale kniha je kniha.

Pane Vandasi, dopoledne jsem poslouchala v rádiu rozhovor se zvonařem Petrem Manouškem ze Zbraslavi. Působivě vyprávěl o počátcích jeho rodu, první zvon vyrobili v r. 1900, po válce byl firma znárodněna, později znovu otevřena, aby ji následně zničila povodeň. Jeho důvěra v dané slovo a podání ruky pražských úředníků místo smlouvy jej přivedla do dluhů, které musel splatit prodejem svého domu.

Proč to vlastně píšu? Mě zaujala jeho zarputilost začínat znovu, láska k tvrdé práci a téměř mazlivý popis zvonkohry.

Když odpovídal na dotaz posluchače jakou profesi musí zvonař ovládat, vzpomněla jsem si na Vás a na to kolik profesí musí znát stavitel mlýna. 

Celý den mám ze zvonaře a jeho oddanosti zvonům krásný pocit.

Irsko v referendu podpořilo fiskální pakt EU:
Autor: J. Tolman Datum: 1.6.2012 20:43

Irští voliči podpořili  60% hlasů fiskální pakt EU, ke kterému se ČR nepřipojila.

Re: Irsko v referendu podpořilo fiskální pakt EU:
Autor: P. Vandas Datum: 1.6.2012 20:49

A to je dobře, nebo špatně? Když očekávají jako odměnu už druhou záchrannou půjčku v pořadí.

Re: Irsko v referendu podpořilo fiskální pakt EU:
Autor: P. Boublíková Datum: 1.6.2012 20:52

Řekli ano jednak aby dostali další půjčku, jednak aby nemuseli chodit k urnám podruhé :-)

Re: Irsko v referendu podpořilo fiskální pakt EU:
Autor: M. Ilsner Datum: 1.6.2012 20:56

:-)))) dobré.

Ale řekněte, ten fiskální pakt - myslíte, že je to blbost ?