23.11.2017 | Svátek má KlementDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Díra v trupuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 1.5.2012 23:38, přehled diskusí

Další EU-skeptický článek.:
Autor: J. Urban Datum: 1.5.2012 23:38

Kdo má možnost jezdit pravidelně pracovně např. do DE, potvrdí, že nálady jsou tam poněkud jiné. Nemohu se zbavit dojmu, že EU je trnem v oku hlavně některým našim "hospodářským kapitánům". Např. takový Babiš. Jeho imperium dodává na náš trh potraviny - drahé, o kvalitě pomlčím. Našinci už dnes po stovkách jezdí nakupovat potraviny (nejen) do německých příhraničních měst (když ještě cca před 4 roky byla situace opačná). Genius Kalousek na vše včetně potravin zveden DPH, už nyní máme tu "nižší" sazbu 14 procent oproti německým 7. Přijde konec roku a geniovi Kalouskovi donesou papíry, z nich vyplyne, že na DPH se při vyšších sazbách vybralo méně než loni. Co teď? Genius Kalousek určitě chybu neudělal, chyba je jinde (tak jako byla v polských vejcích, soli a rybách). Zakážeme dovoz a nebo ho aspoň pořádně zdaníme (clo na víno už je na obzoru teď). Vše pochopitelně abychom ochránili našeho spotřebitele, našeho výrobce a pracovní místa, prostě naše ovečky milé, hlasy nám dávající... K tomu ještě přičtěme jedovaté sliny od hradního milostpána a jeho připitoměle přištěkávající kamarily, přisadí si tu Bobošíková, tu Grebeníček s Ransdorfem, ještě pár článků jako je tento - a zase začneme jezdit do Německa přes dvě ponižující kontroly s celním prohlášením a 80 markami na osobu (potažmo 40 eury, pokud do té doby vydrží).

Pro jistotu už vybírám z banky své skrovné úspory.:
Autor: L. David Datum: 30.4.2012 13:06

Až se vše zhroutí, nezafunguje ani zajištění nízkých vkladů.

Re: Pro jistotu už vybírám z banky své skrovné úspory.:
Autor: M. Kosejk Datum: 30.4.2012 13:15

Já už taky všechny přebytečné finance přesunul do pozemků. Na hyperinflaci čekat nehodlám.

Nešiřte paniku!:
Autor: V. Ondys Datum: 30.4.2012 19:00

Udělá to každý, kdo něco má v bance, a :))))) přerozdělování je v háji i bez nepokojů!

není šance:
Autor: M. Kosejk Datum: 30.4.2012 9:46

Samozřejmě že nejsou banky zdravé. To je taky důsledek politiky Mekozy a spol. Vždyť eurohujeři dávají bankéřům jasný signál, že hodlají za peníze daňových poplatníků dále udržovat bankovní sektor v nezdravém stavu. Ze strany eurozóny se jedná je o přesouvání, odkládání a nabobtnávání problému. Pokud eurohujeři říkají, že eurozónu v této podobě budou chtít zachránit za každou cenu, tak je bankéřům a spekulantům jasné, že se mají zaměřit na rizikové a krátkodobé investice, protože v krátkodobém horizontu za ně ztráty zaplatí daňoví poplatníci. Tak proč neriskovat?! Do skutečných investicí se ale v EU nikdo nebude pouštět, protože se zároveň ví, že tohle je neudržitelné. Merokzy jsou užiteční idioti spekulantů a neschopných bankéřů - a vedou EU ke krachu nebo k trvalé stagnaci.

Re: není šance:
Autor: A. Čepek Datum: 30.4.2012 10:06

Kolik napumpovali do bank britští neeurohujeři, když se snažili odvrátit bankrot Irska? Proč se o tomto konkrétním případu u nás téměř nehovoří?

Re: není šance:
Autor: M. Kosejk Datum: 30.4.2012 10:26

Možná se o tom tolik nehovoří, protože do toho narvali SVOJE libry. A rozhodně nenutili např. Slováky, aby jim s tím helfli. Ale doma v GB se to nesetkalo se příznivým ohlasem. A navíc Irsko je trochu jiný příklad než ostatní problémové státy EU.

Re: není šance:
Autor: A. Čepek Datum: 30.4.2012 10:51

Máte pravdu, že Irsko není typické, v první řadě proto, že nemají jazykovou bariéru angličtiny (dvacet let po pádu bolševika nezvládlo naše školství naučit školáky kloudně mluvit anglicky; politická ani jiná zodpovědnost se - jak jinak - nekoná). Irsko je jiné i v tom ohledu, že snad do žádné jiné země nenapumpovala EU tolik, kolik do Irska. Britové pochopitelně investovali SVOJE libry, právě tak ale země eurozóny rvou do společného projektu SVOJE eura, takže v tom bych až takový rozdíl neviděl a nás se to přímo netýká. Krize Irska se ale Velké Británie také týkala jen zprostředkovaně.

Jako laik se ptám, jestli ve všech těch ekonomických skriptech a vědeckých publikacích není někde jakási fatální chyba, když se to jde cugrunt ve všech zemích euroatlantického civilizačního okruhu.

Re: není šance:
Autor: M. Kosejk Datum: 30.4.2012 11:04

Chyba je, že se právě nikdo neřídí ekonomickými skripty a vědeckými publikacemi. A vlastně se ani nikdo neřídí rozumem. A specifikum Irska vidím v tom, že tam prostě a jednoduše praskla bublina. A levné evropské peníze ji pomohly nafouknout. Ale např. Španělsko, Řecko, Itálie... ty prostředky programově prožraly. A Franice na tom není o mnoho lépe.

Základní ekonomická poučka zní: Když máte dluh, který nedokážete splácet - musíte vyhlásit bankrot. Jedině bankrot vyřeší vzahy mezi věřiteli a dlužníkem. A jedině bankrot vám umožní nový start.

Re: není šance:
Autor: A. Čepek Datum: 30.4.2012 11:12

Tak na to snad nemusím být erudovaným ekonomem, abych rozuměl tomu, že si nelze beztrestně žít nad poměry.

Jen si nevzpomínám, že by tento prostý princip ctili ekomonomové, kteří se stanou politiky a už vůbec ne, pokud se nedejbože dostanou do vlády. Asi tuto zásadu nemají až tak zažitou, nebo dávají přednost jiným "zásadám" (aby nedošlo k mýlce, dal jsem to slovo do uvozovek).

Re: není šance:
Autor: M. Kosejk Datum: 30.4.2012 11:26

Eurozóna nebyl nikdy ekonomický projekt, což u měnové unie je smutné, ale je tomu tak. Politici ignorovali názory ekonomů, kteří přesně tohle předvídali. A teď ti dotyční politici nechtějí ztratit tvář, tak dál před sebou tu káru tlačí, i když vědí, že před nimi je propast. A pak jsou lidé jako Barroso, kteří o ekonomice vědí absolutní prd - a proto dál zastávají nesmyslné postoje.  A všichni ostatní politici dokáží uvažovat maximálně v intencích čtyřletých volebních období - "Ať se to nepodělá za nás, abychom vyhráli alespoň ještě jedny volby, než se to položí."

Vlastnění majetku, kapitálu - soukromí majitelé:
Autor: P. Fiala Datum: 30.4.2012 11:42

Dle mne: Základní poučka je "vlastnění" a právní vymahatelnost tohoto "vlastnění". Množiny všelikých soukromých majitelů asi tak z 95% hospodaří se "ziskem".

Množiny všelikých "státních úředníků" složených z lídrrů politických stran asi tak z 95% hospodaří se "státním" majetkem nedobře - nemají k majetku ten "osobní psychologický  a rozumový vztah - zájem, vlastnění" jako soukromý majitel.

Ekonomie není "věda" ve smyslu přírodních věd, viz vaše poznámka.

V těch dluzích osobních a soukromých a státních je veliký rozdíl. V případě státu je zde základní rozdíl, dluh je tvořen z Kč, EURA, která nepatří vládě - výkonné moci státu. Státní dluhy spočíají ve vytahování státní národní či unijní měny Kč či EURO z finančních institucí, kde si vkládají masy občanů ty Kč či EURO na horší časy. A na místo nich vkládají vlády - ministr financí do finančních institucí "státní - vládní" dluhopisy = barevné papírky. Za ty Kč, EURO vlády zajišťují státní zakázky (zdůrazňuji, že z větší části potřebné třeba infrastrukturní, energetické, vzdělávací, atp.) či rozšiřují státní instituce - "terciální sféru státu", administrativu a to velmi nehospodárně - zvláště vlády levicové. A tato nehospodárnost se mase lidí projevuje na jejich vkladech v magickém slovíčku INFLACE. Následuje zvyšování daní, atd., atp. k "vyrovnánání státního rozpočtu" a to jen z důvodu mezinárodních investičních, výrobních a obchodních vztahů.

Jak dlouho?:
Autor: V. Ondys Datum: 30.4.2012 8:57

:))))))) Dokud pro ně bude osobně výhodná krize sociálního státu v podobě socialistického molocha, který nabízí lidskou tvář kejklířům, podvodníkům, zlodějům a odevzdaným, pro samostatné i pracovité má vždy jenom nataženou dlaň na jejich daně s výrazem inženýra lidských duší. Tonoucí se paradoxně chytá i stébla, politikům stačí hlasy voličů s touhou po sebemenší jistotě navzdory tomu, že během života bývá se zárukou jistá pouze :)))))) smrt.

Re: Jak dlouho?:
Autor: A. Čepek Datum: 30.4.2012 9:28

Snad se nebudu příliš mýlit, když nebudu USA považovat za socialistického molocha, kde se ale pak vzaly jejich dluhy? On ten život na dluh asi není jen výmyslem EU.

Re: Jak dlouho?:
Autor: P. Zeman Datum: 30.4.2012 9:41

S tím tajtrdlikem, co to tam teď řídí a rozfofroval neskutečné prachy se USA k této definici pomalu blíží. Snad už budou mít američané u voleb dost rozumu...

Re: Jak dlouho?:
Autor: V. Ondys Datum: 30.4.2012 9:52

Možná je to pouze tím, že většina lidí si touží víc usnadnit životní podmínky a v současnosti k tomu vede možnost přes přerozdělování peněz jiných s údajně :)))) nejušlechtilejšími úmysly. Jeden snadno přivede k pokleslosti deset jiných, ale jako mnohem zajímavější se mi jeví fakt, že deset jiných stejně snadno nenarovná jediného pokřiveného. Pro mne teď už bohudík na sklonku života zrovna vede USA k zářným zítřkům sám Černý Lenin, ale bude to mít hodně těžké kvůli skvělé ústavě i spoustě zbraní mezi lidmi.

Re: Jak dlouho?:
Autor: A. Čepek Datum: 30.4.2012 10:04

jo, jo, o tom, jak jsme si odskákali zářné zítřky my, si nemusíme vyprávět, něco v zájmu dobra domrvit jde tak snadno, náprava je, jak ukazuje náš příklad, někdy téměř nemožná.

Ekonomiky vládami řízené a ekonomiky soukromé:
Autor: P. Fiala Datum: 30.4.2012 8:42

""V tomto případě především Španělska a Itálie. Dvou zadlužených ekonomik, jejichž záchrana by v případě bezprostřední hrozby bankrotu byla podstatně složitější, ne-li nemožná.""    O kterých ekonomikách je řeč? O těch slátních - které řídí vlády, či o těch které řídí soukromí majitelé?

Jistě chápeme, že je hovořeno o těch ekonomikách, které řídí straničtí političtí lídři. Tito politici obvykle levicového zaměření řídí státní firmy a vybrané daně do MÍNUSU. Je to jejich neveřejný politický program, udržují masy v chudobě, jinak by ztratili oprávnění existence.

Tyto vlády s oblibou vydávají dluhopisy a u finančních institucí je vyměňují za EURA či národní měny. A ta masa miliard EURO či třeba Kč jasou vlastněny masou občanů.

Jinak, EU a soukromé firmy se zaměstnanci vytváří již 6. rok vyšší GDP jak občané v USA.

Rozlišujme ekonomiky státní sféry a ekonomiky soukromé, jinak naše hodnocení o dění států neodpovídají realitě.

"EU a soukromé firmy se zaměstnanci vytváří již 6. rok vyšší GDP jak občané v USA.":
Autor: M. Prokop Datum: 30.4.2012 8:57

A z výsledků je vidět, k čemu takový "HDP na sekyru" je. Státy i občané dělají dluhy a prožírají je. To  už teď jde hůře, navíc je nutno platit ty nadělané dluhy. To pak můžete fantazírovat o HDP do alelujá.

Re: "EU a soukromé firmy se zaměstnanci vytváří již 6. rok vyšší GDP jak občané v USA.":
Autor: A. Čepek Datum: 30.4.2012 9:26

Jen se zeptám, nebylo by přesnější říci "státy dluhy dělají, politici prožírají a občané platí"? Řekl bych totiž, že ta politická korýtka přetékají prokazatelně více, než je pár drobtů, které připadají na jednotlivého voliče ve staré známé hře "chléb a hry"

Naprosto precizní zhodnocení !:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.4.2012 1:47

Titanik, a přesto naši senátoři schválili změnu Smlouvy o fungování EU, jakoby neznali rčení - Smolíčku otevři, jen prstíček si ohřeju...

přečíst si záznam z toho projednávání v senátu, to se člověku nedělá volno... Euro je v takovém prů...švihu, že nikdo nevíme, jaký další "spásný" krok ti šílenci vymyslí a můžem se klidne dostat do situace, kdy platit budem muset.

Co nyní zažíváme v EU, jsou přesně důsledky dirigistické, bezohledné, centralistické a unifikační politiky.

Někdy mám pocit, že fakt bude lepší volit komunisty, ať už ta agónie bludného kruhu skončí. Krachy jsou nejrychlejší a nejčistší cestou z průseru.

Komunisté nadřadili ideologii ekonomice a ekonomicky zbankrotovali. EU dopadne stejně...!

Re: Naprosto precizní zhodnocení !:
Autor: J. Hejna Datum: 30.4.2012 7:17

"Komunisté nadřadili ideologii ..., ... , fakt bude lepší volit komunisty ..."

 

No to jste mne pěkně zklamala.

Re: Naprosto precizní zhodnocení !:
Autor: M. Prokop Datum: 30.4.2012 8:58

Klidně volte, ale proč do toho pletete pí Kaniokovou?

Re: Naprosto precizní zhodnocení !:
Autor: J. Hejna Datum: 30.4.2012 15:50

Proč se do toho pletete vy?