26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VĚDA: Návrat k Přírodě = klíč ke šťastné budoucnosti

Ve svých diskusích o globálním oteplování a o takzvané nutnosti boje proti němu jsem se setkával také s argumentem, že bychom se měli vrátit k přírodě nenarušené lidskou činností. Někdy byl považován zrod zemědělství za zlomový bod, jindy byla na vině až o deset tisíc let později průmyslová činnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 4.5.2012 11:33

Re: slábé, pane Kutílku

Z článku pana Kutílka jste bohužel nepochopil téměř nic a už vůbec ne z evoluce. Hromadná vymírání způsobená obvykle klimatickými katastrofami (ochlazením - zamrznutím) byla zároveň impulzem pro expanzi nových druhů (nových schopností).

Zatím co v předchozích ledových dobách se "člověk" dokázal vyvíjet pouze v úzkém pásu s příznivým klimatem dostal se při poslední ledové době na úroveň, při níž se každé zlepšení jeho myšlení zvýšilo jeho schopnost expandovat do míst s nevlídnějším podnebím.

P.S. O tom, jestli se to byť jenom v omezené míře a dočasně nestalo už i mnohem dřív ještě bezpečně nevíme. Hranice se stále posunují.

P. Rada 2.5.2012 18:56

Re: slábé, pane Kutílku

Pane Langer, při jaké asi teplotě dá planeta maximum živin s úrod sedmimiliardovému lidstvu?

Třeba je to ta správná - typněte si - jsem zvědav. Já typuji, že je to ta kterou přinesl Holocén. Pan Šejna vnímá oteplení jako přínos tak by asi typoval více a někdo si dokonce myslí, že úrodnost nezávisí na ani na gradientu ani na míře změn globální teploty a na tom co větší gradienty i míra energie v atmosférickém výměníku způsobí.

Pan Kutílek jako pedolog toto kupodivu nekomentuje - ač by s profesního hlediska právě měl a jen se vysmívá něčemu v budoucnu na co sám nedává odpověd - tedy v jakém klimatickém scénáři vidí optimální půdní výnosy pro stále hladové lidstvo.

R. Langer 2.5.2012 14:32

Re: slábé, pane Kutílku

Už je známá ta správná globální teplota zeměkoule? Když už se tedy bavíme o nesmyslech.

J. Brunner 2.5.2012 13:12

Re: slábé, pane Kutílku

Nimráte se nepodstatném, ale smysl jste nepochopil.

Zlatý věk v přírodě nikdy nebyl, není a nebude.Není se kam vracet.

O. Istvanfy 2.5.2012 13:05

dobré, pán Kutílek

Dozvedel som sa kopu zaujímavých informácií ale to bude asi tým že v klimatológii ani v ľudskej evolúciinie som žiaden majster sveta.

M. Šejna 2.5.2012 11:59

slábé, pane Kutílku

kdybyste se držel svého kopyta, jako švec, nepsal byste nesmysly. V klimatologii Vám to nejde a v lidské evoluci jste na tom ještě hůře. Opravdu si myslíte, že člověk přežil oteplení v počátku holocénu díky zvětšené mozkovně? V tom případě nám vysvětlete, díky čemu člobvěk přežil nástupy předchozích interglaciálů. Při nástupu Eemu měl člověk mozkovnu přece jen poněkud zmenšenou oproti mozkovně z holocénu. V ještě starších interglaciálech moderní člověk dokonce ještě ani neexistoval a čelit nástupům teplých intergalciálů museli neandrtálci nebo jedinci druhu Homo erectus.

J. Heincl 2.5.2012 10:54

Re: Opravdu pekna prednaska o prirode, a o neustalych zmenach...

Nedoufejte. Zlatý věk nikdy nebyl a nikdy nebude. Člověk je jako každý jiný živočich založením předevěím egoista, protože by jinak nepřežil.

B. Volarik 2.5.2012 6:27

Tak se mi to líbilo, hezky se to četlo...

...až jsem přes býložravce dčetl k "predátorům". Tak býložravec česky lze ale dravec, či šelma česky nelze. Jděte se už konečně vycpat i s těmi predátory. Budete se vedle nich dobře vyjímat v museu. Je to s těmi predátory jak u blbejch na dvorečku.

J. Huml 2.5.2012 1:39

Opravdu pekna prednaska o prirode, a o neustalych zmenach...

podle meho je vsak hlavne nedomyslene to nasilnictvi a koristnictvi, ktere je tak naprosto zjevitelne u zdanlive nejchytrejsiho zvirete - cloveka. Dnes bychom meli rozumet prirodnim dejum a zmenam lepe, nez nasi dalni predkove Rimane ci lovci a sberatele. Zda se, ze je to prave to zdanlive nejchytrejsi zvire - clovek, co se chova k prorode a take k lidem ostatnim nasilne a koristnicky; pri povazeni urovne znalosti v prirodnich vedach a v aplikaci svych poznani nema clovek dostatek sebeovladani prirode, kterou clovicek taky k preziti potrebuje, prestat skodit. Doufejme, ze pristi generace najdou zdravejsi pristup k prirode, nez dnesni clovek-koristnik-nasilnik.