26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Justice a jedinec

U nás často skloňovaný kapitalismus funguje nejlépe ve starých protestantských zemích jako je Velká Británie a Holandsko, kde platí velký stupeň transparentnosti, zákon o přístupu všech ke všem informacím byl například ve Švédsku zaveden v roce 1776, u nás až v roce 1999 a dodnes se nedodržuje, a kde existovala stolice nezávislého soudce dříve, než se tam zrodil kapitalismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 25.4.2012 16:23

Přesná analýza.

Justice, která potřebuje reformu jako sůl, a která se reformě brání díky tomu, že dělá služebníčka politikům, kteří by jí reformovat měli, ale nechtějí, protože by to pro ně nebylo tak výhodné. Další kruh se uzavřel. Proč ty boží mlýny melou tak pomalu, ptám se?

F. Pavlis 25.4.2012 9:31

Bylo by asi

velmi zajímavé studium příčin, které vedly k tomu, že socialismus a komunismus se ve svých neodpovědných podobách  zabydlely především v tradičně katolických zemích. Mocenská dominance a odpustky evidentních hříchů - korupce - za peníze, se tam staly běžné a "spravedlivé". Celé jižní křídlo Evropy pod svatým svícném to postihlo jako mor. Hrozná chapadla skutečné mafie v Itálii jsou tam dodnes. Země je výrazně komunistická i katolická  s biskupem v každém větším městě. Nechci se tím dotknout víry katolicky vyznávajících křesťanů, ale fenomen je tak výrazný, že by se mnohým ulevilo, kdyby ho někdo - 600 let po české reformaci -znovu otevřel. 

V. Ondys 25.4.2012 8:35

:)))))))))))))))))))))))

Zasadil jste mi drtivý úder, pane Hvížďalo, asi to je poprvé, co bych se podepsal pod Váš názor, i když u nás musím stále myslet na příslovečnou vlašťovku v souvislosti s jarem.

P. Pavlovský 25.4.2012 4:44

Ráj na zemi

Tak si představuji stát, kde by toto všeobecně platilo. Utopie Thomase Moora.

I. Schlägel 25.4.2012 16:26

Re: Ráj na zemi

Stačilo by, kdyby to platilo na podobné úrovni, jako v té Anglii, Holandsku nebo Švédsku. Ideální stav nepožaduji, neb ho nelze prakticky dosáhnout. Zásadní potíž je v tom, že nám chybí ty několika set leté tradice. Tak dlouho bych opravdu čekat nechtěl.

V. Ondys 25.4.2012 20:20

A co vlastní elita?

Bez ní se ohneme pod každým náporem jako záludná holota, pokud nenajde jistou převahu v bezpečně největší tlupě.

I. Schlägel 25.4.2012 20:33

Re: A co vlastní elita?

Vlastní elita již vzniká, bohužel jsme stále na počátku evoluce. Já jsem zatím optimista. Problém je to, že mezitím nám ta západní elita tak trochu degeneruje a blbne, tak že nevím, od koho se za pár let budeme učit, když z vlastní historie se poučit neumíme.

V. Ondys 25.4.2012 22:11

Fakt je, že v tomhle vězí náš nejbolavější problém

a občas se musím krotit z hodně hluboké nechuti k většinovému fandění nejpokleslejších sešupů za pohodlnějším životem...

J. Štrobl 25.4.2012 3:26

Ano, článek dokonale vystihuje podstatu věci.

J. Jurax 25.4.2012 2:53

Že by politikové a volení zastupiči

museli vystačit jen se svým nuzným platem a žebráckými náhradami? To by byl konec politiky v této zemi ...

V. Chrastina 26.4.2012 15:43

Re: Že by politikové a volení zastupiči

Pochopitelně, byl by to konec politiky, jako tu zavedl Klaus a jeho ODS. Dochází k radikalizaci prostých občanů, možná se dočkáme defenestrací jako ve středověku. Dnes by ovšem Klaus nemohl spoléhat na to, co zachránilo podvodné úředníky, když je vyházeli z oken pražského hradu ...

J. Jurax 26.4.2012 17:57

Re: Že by politikové a volení zastupiči

Nikoliv, to by byl u nás konec politiky jakékoliv ... uznejte, kdo by tu politiku dělal, když si na stejné a lepší prachy může přijít poctivou prací, je-li schopný a pracovitý? No a když není, tak by do té politiky sice šel, ale o neschopné a líné politiky není co stát ...:-)

V. Chrastina 26.4.2012 22:44

Re: Že by politikové a volení zastupiči

Zakopaný pes vězí v tom, že právě o tento druh lidí stojí naše profláknuté politické partaje, dokonce by se dalo říci, čím neschopnější a bezcharekternější politik, tím déle si ho partaje hýčkají, zastávají se ho před útoky veřejného mínění, když si o něco víc a očividněji hrábne do státní kasy, než co snese trpělivost daňových poplatníků, do jejichž kapes to ve skutečnosti tak neomaleně hrábnul. Voličům to zřejmě připadá normální, jestliže mnohým z těchto parazitů znovu a znovu poskytují ve volbách své hlasy. Někdo by mohl namítnout, inu taková je holt demokracie. Já bych řekl, že to, co se u nás děje na politické scéně, už dávno nemá s demokracií nic společného.