26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Daně a dotace – nástroj nedozírné moci

Už jenom slíbit je mnoho, cožpak teprve dát. A rozdávat z cizího, to je ta lidem požehnaná síla, o kterou usiluje každý, kdo miluje moc. Proto moudrý člověk vynalezl systém daní a dotací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 16.2.2012 19:01

Re: Vetsina lidi tvrdi, ze za to vsechno muze Brusel. To je prece omyl !!!

Když člověk, který se vzhledem ke svému "šklebivému autizmu" a vzhledem ke své "kvalifikaci" dostal do vrcholné politiky nedopatřením a jeho politický konec se blíží (nejvýše 2 roky), dostane na 6 let vyšší plat než prezident této země, pak to určitě není trest, ale odměna. O takové odměně ovšem rozhoduje výhradně Brusel a to za protinárodní služby (ve Špidlově případě za výprodej země zahraničnímu kapitálu, bezvýjimečný a bezprecedentní souhlas s Bruselskými podmínkami). Ta Grosšáda v poločase jeho vlády byla přece inscenovaná.

A. Richter 15.2.2012 23:22

Re: Jasně řečeno.

A proč by si měl občan něco nechávat? U Krhůtů byly daně 100% viz Ervín Hrych "Krhůtská kronika" !     ;-)

M. Prokop 15.2.2012 21:01

Re: Ano, nějaké miliardy tam jsou

Každá dotace je bordel.

Nebaví mne dohadovat se, která větší.

V. Němec 15.2.2012 20:34

Re: jmenovec?

Já taky

J. Šejnoha 15.2.2012 19:05

není co dodat

Jenom  toto: Když si na internetu budou chytří lidé otevřeně  psát své názory, jako autorka, tak to může vbrzku znamenat konec  svobodného internetu.

P. Urban 15.2.2012 17:59

Ano, nějaké miliardy tam jsou

Jaký je rozpočet České republiky ? Nejsou náhodou její dotace ještě nepředvidatelnější a nedělají náhodou větší bordel, než ty evropské ?

M. Prokop 15.2.2012 17:21

Re: Vetsina lidi tvrdi, ze za to vsechno muze Brusel. To je prece omyl !!!

Buďte si jist, že já Špidlu nevolil a kdybych ho někam kopl, do Brusele by to nebylo.

Mimo to, v Bruseli blbnou s dotacemi dávno před tím, než tam naběhli naši šašci.

M. Prokop 15.2.2012 17:18

Re: Tohle nás naštěstí trápit nemusí

Nečetl jste Kalouska, an plácal o nějakých miliardách?

Každá Kč či € v dotaci škodí.

M. Prokop 15.2.2012 17:16

Jak Jandák na hrnec to sedí,

gratuluji!

P. Urban 15.2.2012 16:09

Tohle nás naštěstí trápit nemusí

"Možná jsou státy, jejichž politici by si přáli, aby jimi spravovaná země prosperovala a její občané byli šťastni jen do té míry, do jaké si umějí svůj blahobyt zabezpečit sami bez vratkých a lehce odvolatelných slibů. Skromnost a zralá úvaha jsou tedy nebezpečím pro systém vládnutí prostřednictvím udělování a odebírání dotací"

Možná ano. Ale u nás není co ohrozit.

Mimochodem, kolik toho přes ty evropské dotace v porovnání se státními rozpočty protéká ? Nedělá tady někdo z čivavy vlčáka ?

J. Boleslav 15.2.2012 15:38

Re: Nejem si úplně jist

Myslím, že původní smysl evropských dotací bylo nastavení penězovodu z Německa do francouzského zemědělství, neboli jakási forma válečných reparací. Násedně se hezky rozkošatěly. Že se proto líbí Francouzům, se nedivím. Proč se ale líbí i Němcům, je pro mně po pravdě řečeno dost záhadou. Jinak s nimi mám hlavně to zkušenost, že se používají na věci ne úplně nejpotřebnější nebo jsou alespoň těžce nadhodnoceny. Případně oboje.

Š. Hašek 15.2.2012 14:23

Jasně řečeno.

Je ověřeno, že když se bude horem dolem sypat do kádí (husitský Tábor),  a potom z těch kádí budou rozdělovat ti "pověření", skončí to průšvihem.

Škoda každé koruny, kterou kdo vydělá, a potom dnes musí odevzdat politikům, resp. jejich soc a bolševickým voličům.

Celkové zdanění u nás jest 50%, stále se to zdá sosanům málo, chtěli by volně nakládat s ještě větší částkou. Občan si nesmí ponechat nic, vše bude rozděleno odborně politiky.

.

J. Kanioková 15.2.2012 14:03

Přesně !

Průvodním jevem každého přerozdělování je násobně vyšší počet možných pokušení..

J. Kanioková 15.2.2012 13:58

Ano, dotace do ekonomiky naprosto zkreslují signály

a jejich uživatelům poskytují neoprávněně neférově konkurenční výhody..

J. Mrázek 15.2.2012 13:37

Nebezpečně blízko pravdě!

Tohle Vám brzy zatrhnou ! :-)

J. Rázl 15.2.2012 13:18

Konečně zas někdo definoval podstatu problému a nazval věci pravým jménem. Děkuji

Můj zesnulý tiskový mluvčí by velikým a velmi tučným písmem zvýraznil v tomto článku tuto pasáž:

"Skromnost a zralá úvaha jsou tedy nebezpečím pro systém vládnutí prostřednictvím udělování a odebírání dotací.

Proto ten, kdo chce ovládnout svět, nebo alespoň Evropu, musí podporovat nezodpovědnost a rozhazovačnost politků těch států, které si chce ekonomicky podmanit."

...a pak by dodal: "A to platí nejen o státech, ale i jednotlivcích, tedy o každém z nás. Před ztrátou vlastní suverenity (státní i osobní) nás ochrání pouze to, že se naučíme pít neslazený čaj.

E. Tocháček 15.2.2012 13:13

Autorce:

Děkuji za otevřené vyslovení názoru, vidím to úplně stejně. Ještě jednoho aspektu „ dotační politiky “ je podle mne důležité si povšimnout. V oblastech kde se poskytují „ dotace na rozvoj podnikání “ se naprosto rozbourají přirozené mechanizmy nalezení ceny výrobku nebo služby. Kdokoli by tedy chtěl spojit svoji budoucnost s podnikáním v tomto oboru na více než pár let nedokáže provést jakékoli výpočty a odhady. Vlastně tak nemůže učinit ani ten kdo „ umí dosáhnout na dotace “, protože kdo zaručí že daná dotace bude za 5 let ještě existovat ? A ti kteří neumí nebo nechtějí shánět dotace, tak ti spojovat svoji existenci s podnikáním v tomto oboru přímo nemůžou. To je podle mne silně kontraproduktivní „ podpora “, s přímo negativním dopadem na dlouhodobý rozvoj dané oblasti.

R. Langer 15.2.2012 13:02

Re: Moc poučný článek,

Obávám se, že je to tak...

J. Šimonová 15.2.2012 12:40

Re: Nejem si úplně jist

Upřímně řečeno - i kampeličky byly vlastně taková forma dotací - a jak skvěle to fungovalo. Myšlenka skvělá, ale provedení katastrofální, alespoň co se týče evropských dotací. V tomto případě ale nemůžeme tvrdit oblíbené, že co ve světě funguje, to Češi zmrší, protože zmršen je celý systém, ve kterém Češi jsou až kdo ví kolikátí v pořadí. Dotace tak, jak se udělují, pokřivily nejen tržní systém, konkurenceschopnost zdravých firem a přístup pro všechny na férovku, ale pokřivily i charaktery mnoha lidí, kteří se motají kolem dotací, ať již jde o jejich přidělování, rozhodování o nich, posutování, či samotné čerpání přidělených dotací.

J. Boleslav 15.2.2012 12:03

Nejem si úplně jist

zda původní záměr s dotacemi byl takový, jak je popisován, a zda všichni jejich zastánci se na nich přiživují, to je ale jedno. V současné době dotace už takto fungují a ti, kteří to nevidí a obhajují, jsou pouze v roli užitečných idiotů. 

J. Skála 15.2.2012 11:52

Re: jmenovec?

Doporučuji dát si svou ikonku :-)

V. Hajková 15.2.2012 10:57

Re: Skvělý článek

Také  přeji  hezký  den.  To  máte  pravdu-  tam  se  poslední  dobou   opravdu  schází   hnojník! 

M. Vondráček 15.2.2012 10:48

autorce :-)

skvěle napsáno, v podstatě vyjadřujete i mé pocity :-)

V. Němec 15.2.2012 10:33

jmenovec?

Jsme tu dva V. Němec, musím si dávat pozor který jsem já.

J. Šimonová 15.2.2012 10:28

poděkování od JŠ

Dík za podnětné příspěvky a pánům Grambličkovi a Schwarzovi za uznání, potěšilo mě to. autorka

R. Gramblička 15.2.2012 10:14

paráda

krásně napsané, lépe bych to nezvládl. Ale bohužel hodně smutné čtení

P. Lenc 15.2.2012 10:02

Re: Moc poučný článek,

Bohužel pane Langere,ti co to potřebují jsou v tomto případě řízenými analfabety.

J. Kulheim 15.2.2012 9:45

JAK MOC CASU JESTE MAME?

Dotace deformují, granty, pobídky a p., deformují trh, dávají státním úředníkům velkou moc nad každým z nás. Těm kteří mají informace a známosti dávají možnost napojit se na "státní" peníze a využívat je k vlastnímu obohacení. EU to povýšila na ovládání států.

 Skotsky profesor historie Alexander Tyler z Eddingburdske university, rekl nasledujici o Athenske republice, ktera existovala pred 2000 lety: “Demokracie je vzdycky ve sve podstate jen docasna. Jednoduse, nemuze existovat jako permanentni forma vlady. Bude existovat do chvile, kdy volici objevi, ze mohou sami sobe svym hlasem ve volbach velice stedre pridat dary ze statniho pokladu. Od tohoto okamziku voli vetsina vzdycky kandidaty, kteri slibi techto daru nejvice. V dusledku tohoto faktu musi KAŽDÁ demokracie zahynout v dusledku nezodpovedneho hospodareni. Kolaps demokracie jako dusledek fiscalni nezodpovednosti je VŽDY nasledovan diktaturou. Prumerny vek nejproslulejsich svetovych demokracii od pocatku historie je kolem 200 let. Behem zminenych 200 let jdou narody vzdycky nasledujicimi etapami:

Od otroctvi ( nevolnictvi )ke spiritualni vire. 2. Od viry k velke odvaze. (courage)..  3. Od kuraze ke svobode. 4. Od svobody k hojnosti. 5. Od hojnosti k sebeuspokojeni.(complacency) . 6. Od sebeuspokojeni k apatii. 7. Od apatie k zavislosti.   8. Od zavislosti zpatky do otroctvi (totalitarian).

R. Langer 15.2.2012 9:41

Moc poučný článek,

děkuji. Jenom aby si ho přečetli ti, co to potřebují... :-(

V. Němec 15.2.2012 9:38

kočkopes

Svobodné podnikání - kapitalismus a kontra dotace. Tak to mě podržte ekonomové!