26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Vůdcovo právo

Dělicí čára mezi svobodou slova a jejím zneužitím je nezřídka značně rozpitá a nezřejmá. To znovu ukázala vzrušená debata německé veřejnosti kolem projektu Noviny jako svědkové doby (Zeitungszeugen).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Belling 25.3.2012 17:23

Re: Memetika

Drazí pánové. Nacismus byl specificky německá a krajně radikální varianta fašismu. Ale obohatil ho jen o německou důslednost, vypjaté pohanství a pavědecké rasové teorie vedoucí k antisemitismu přesahujícím jakékoli racionální meze. Zatímco nacisté Židy průmyslově vyvražďovali, fašisté se spokojili "jen" se společenskou degradací a dalekosáhlým okrádáním. Ale o co byli fašisté méně socialističtí než nacisté? Jen tím, že slova socialismus používali mnohem opatrněji. Socialista Mussolini jen opustil Marxe a přiklonil se k jiným kolektivistickým myslitelům.

Pojmy levice a pravice jsou hodně spekulativní a vyjadřují jen velmi málo z politické reality. U extrémních směrů jsou pak už zcela bezobsažné. A tomu odpovídá i spekulování o tom, zda fašismus a nacismus byl pravicové či levicové.

Ono je to totiž úplně jedno.

B. Rybák 9.2.2012 15:46

Zakázané ovoce nejvíc chutná

A proto by se zákazy měly obecně omezovat na ty činnosti, s jejichž zákazem souhlasí výrazná většina občanů (protože jiné zákazy jsou v demokracii prakticky neúčinné). Zákaz vyslovení určitého názoru je vždy omezením svobody projevu a měl by se velmi přísně omezit pouze na situace, kdy je společnost momentálně (a tedy dočasně) v situaci, kdy vyslovení určitého názoru by ji ohrozilo (zhoršením mezinárodního postavení, nebo ohrožením vnitřní stability).

To se ale sotva může týkat názoru na nacizmus, který byl před 67 lety drtivě poražen, vznikl v neopakovatelných historických podmínkách a jeho zločinná podstata byla drtivou většinou občanů akceptována. Problém je ovšem v tom, že částečná tabuizace tohoto tématu byla zneužita k vytvoření ve svobodné diskuzi neudržitelných názorových klišé, jejichž autoři se oprávněně obávají o svou pověst a snad i změny postoje oklamané veřejnosti. Nacionální socialismus je opravdu německým socializmem a tedy hnutím krajně levicovým. A. Hitler opravdu nebyl ani idiot, ani šašek a "jeho" Mein Kampf není z hlediska jím požadovaného účelu hloupě napsaná kniha. Tento zapřisáhlý nekuřák, vegetarián, abstinent, milovník zvířat, přírody a "umění" by v jiné době zůstal patrně pachatelem jediného "zločinu", kterým bylo to, že svou (patrně) první lásku dohnal k sebevraždě svou netolerancí k jejímu kouření. Jeho výtvarné vidění by se patrně projevilo v architektuře (té i jako "vůdce" věnoval mnoho energie), jeho vztah ke zvířatům, přírodě a jeho vegetariánství (nacisté měli tehdy nejpropracovanější zákony na ochranu zvířat) by z něj možná udělal vzor pro dnešní ekologisty.

To, jestli už je Německo zralé na zcela otevřenou debatu o nacizmu, musí rozhodnout ovšem Němci sami (stejně jako my svůj vztah k jejich EU).

B. Rybák 8.2.2012 20:55

Re: Memetika

Ano. Nacismus byl velkoněmecký socializmus a bolševismus byl velkoruský socializmus. A to bylo to podstatné, čím se od sebe lišily. Jejich pozdější nenávist byla nenávistí dvou (světovládných) "kohoutů na jednom smetišti". Dokud ale nebyli dost silní, skvěle spolupracovali, německé tanky na Sibiři trénovaly, gestapo se od NKVD učilo (a do SSSR uprchlé západní odpůrce od něj dostávalo), i to Polsko si spolu bratrsky rozdělili. Ve vyvražďování vlastních občanů ovšem nacismus za bolševismem ve všech jeho podobách velice zaostal.

D. Švik 8.2.2012 17:31

Re: Mei Kampf a podobné

přesně tak

J. Effenberger 8.2.2012 16:34

Mei Kampf a podobné

Protože se dost zajímám o historii a druhou světovou obzvlášť, tak jsem si tuto knihu pořídil, když už tedy vyšla. Preferuji, pokud je to možné, původní zdroje a ne aby mi někdo předříkával co kdo prý napsal a co si o tom mám myslet. Je pravda, že jako beletrie se to číst nedá, ale je zajímavé dozvědět se , čím vlastně Hitler své soukmenovce oblboval. Ze stejného důvodu jsem si přečetl i toho Marxe, část Leninových spisů a podobnou hodnotnou literaturu.I když se přiznám ,že místy spíše pročetl, než přečetl. Moc zajímavé jsou i paměti různých generálů a politiků všech válčících stran.

Osobně vůbec nechápu, proč se řeší, zda se takovéto knihy mohou, či nemohou vydávat, považuji lidi za dostatečně svéprávné, aby si udělali svůj názor sami.

J. Heincl 8.2.2012 15:12

Re: ?

Já jsem se ji pokoušel číst v němčině. Ani německy se to nedá. Vydržel jsem asi tři stránky.

P. Čása 8.2.2012 14:18

Re: Zase mne tady určitě vymažou a vyruší,

Důležité je o těch názorech alespoň trochu popřemýšlet. Třeba Vaše volba názorů - ministr+Vandas+Filip+Sobotka je názornou ukázkou, jak lze jednu a tu samou myšlenku vyjádřit různými slovy. Stačí je porovna a ejhle - ono to je to samé :) Jak je to možné? Snadno. jedná se pokaždé o tzv. levicové až ultralevicové názory.

R. Langer 8.2.2012 13:02

Re: ?

No tak v principu je to něco podobného jako Marxův kapitál, je otázkou, jestli ten je čitelnější.

M. Prokop 8.2.2012 12:52

Re: Zase mne tady určitě vymažou a vyruší,

No než to smažou, tak souhlas.

M. Prokop 8.2.2012 12:50

Re: ?

Souhlas.

J. Tic 8.2.2012 12:23

?

Tuto knihu vlastním v české mutaci, a musím vás ujistit, že je absolutně nečtitelná. Jediné co ta kniha dokáže, tak odradit čitatele od jakýchkoliv pokusů o její přečtení. Na to podle mne nemá nervy a trpělivost ani ten nejkovanější nácek.

H. Lukešová 8.2.2012 11:00

Re: Memetika

Víte pane Mařáku, někteří lidé vědomě, ale celá řada lidí nevědomě, omílají lži marxistických politologů a sociologů a to zaměňovat nacismus s fašismem. On je nacismus národní socialismus, ve své podstatě ultralevá ideologie a to marxistům nevyhovuje. Ti chtějí shodit vinu za plynové komory, za Babij Jar a další zločiny ultrapravici, ale tak to není Nacismus a komunismus jsou ultralevicové ideologie...

M. Mařák 8.2.2012 3:41

Re: Memetika

sorry, oprava: genocidy a ztráty....

M. Mařák 8.2.2012 3:39

Re: Memetika

Pane Holíku, při vší úctě, pletete si národní socialismus s fašismem. To německý národní socialismus byl příčinou genocidy ztráty milionů nevinných životů. Nicméně komunismus, ruku na srdce, ho v těch miliónech a genocidách mnohonásobně překonal...

A. Holík 8.2.2012 3:31

Memetika

Nektere myslenky opravdu mohou byt pro spolecnost nebezpecne. Myslenky ziji .. vyvijeji se, hledaji zivnou pudu, prinasi nositelum zdanlive vyhody. Taky se nekdy ukaze, ze to az tak vyhodne neni. S fasismem se to ukazalo az za cenu milionovych ztrat.

Ted je tedy otazka, jak spolecnost branit. Vzhledem k tomu, ze ty myslenky maji vetsinou jednoduchy zaklad, a mohou kdykoliv vzniknout znova, nelze je proste vyresit zakazem.

Nakaze se predchazi ockovanim .. budovanim protilatek. To jest poucenim se ze zkusenosti, analyzou a reflexi .. to ovsem neni mozne bez perfektni znalosti puvodni myslenky. Zakazy skodlive myslenky tim padem v zasade posiluji.

M. Mařák 8.2.2012 3:02

Zase mne tady určitě vymažou a vyruší,

ale stejně jako plácá z mého pohledu blbosti pan ministr zahraničních věcí pan Karel  Schwarzenberg, plácá je i pan Tomáš Vandas z  DSSS, nebo pan Vojtěch Filip z  KSČM, či pan Bohumil Sobotka z  ČSSD atd..

Jsem pro svobodu názorů.

M. Mařák 8.2.2012 2:33

Svoboda slova

Jsem přesvědčen o tom, že ve svobodné společnosti občanů by měl mít každý občan právo na to, aby mohl projevit svobodně svůj názor, ať už je jakýkoliv. I ten, se kterým osobně naprosto nesouhlasím (marxismus, hitlerismus, stalinismus, mussolinismus...). To je prostě podle mne základ všeho, základ svobody slova.

Až v momentě, kdy se občan pokusí svůj myšlenkový názor uvézt do reality, názor, jenž není v souladu s platným právem a ohrožuje podstatu demokracie,  by měly  zasáhnout obranné státní mechanismy.

H. Lukešová 8.2.2012 0:19

Luďákovská Tisovská propaganda, hnus

http://der-stuermer.org/slovak/osviencim.htm

Duch Luďáků na Slovensku nikdy nezemřel a ani nezemře...