26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Největší škůdce - německý větrník

Příliš velké množství energie vyrobené v německých obnovitelných zdrojích, především větrných elektrárnách, ohrožuje českou rozvodnou síť. "Přes naši soustavu se valí obrovské množství energie. Pokud dojde k velkému množství neplánovaného přetoku energie, hrozí blackouty," potvrdil šéf státní firmy ČEPS Vladimír Tošovský. Firma spravuje tuzemskou páteřní síť pro přenos elektřiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Seibt 26.1.2012 20:48

Re: Sebestřední Češi

Nejen ze nechapete rozdil mezi vyzadanymi prenosy a temi nevyzadanymi, ale navic CR vyvezla cca 15 TWh, takze to spise bude tak, ze kupuji Nemci, Rakusane a Slovaci. Protoze ale dodavky z CR nepokryji pozadavky z Nemecka, Rakouska a Slovenska, tak jde z Polska take neco, aby byla bilance vyrovnana. Takze opet pane Fiala, studovat a zase studovat, nicmene to chce take chapat a to se vam jaksi nedari.

P. Fiala 26.1.2012 18:45

Sebestřední Češi

Chceme, aby Němci platili za přenos dopravy elektřiny přes naše území. To samé mohou chtít Němci po Češích, když ČEZ a ostatní dodavatelé elektřiny v ČR si nechávají dopravovat do ČR ze sítě Německé, či Polské, či Slovenské, či kdoví odkud.

I. Schlägel 26.1.2012 8:20

Re: Jednotka sem, jednotka tam ...

Samozřejmě, pane Labaji, nevím, s čím máte problém. Pachatele nám nosí samo Německo na talíři. A pokud Vám nesedí odborná terminologie, na netu najdete spoustu článků se stejnými závěry od renomovaných odborníků na všechny jednotky fyzikální soustavy, které jsou lidstvu k mání.

I. Schlägel 26.1.2012 8:17

Re: Vaše úvaha má ovšem malou chybku.

To je sdělení, které naopak pan Skřivan nezaznamenal. Asi mu nepřipadalo důležité :-)

P. Sulc 26.1.2012 2:16

Re: Článek pravdivě popisuje realitu.

Naprosty souhlas, malichernych hlupaku, kteri se chytaji bezvyznamnych chyb ci preklepu, je az az.Hlavne proto, ze jim schazi argumenty

Š. Hašek 26.1.2012 0:01

Re: Něco mi nesedí.

Asi máte pravdu, potom dobře nám tak.

Pokud si EU takto představuje podnikání, potom "blahopřeji" všem vyčůraným evropským socialistům. Zatím si vedou "dobře".

J. Muller 25.1.2012 21:49

Re: a to je takovy problem

Zpoplatnění je problém také. Propojení sítí je výhodné pro vyrovnávání výkyvů ve spotřebě nebo výrobě v jednotlivých lokalitách. Majitel přenosové sítě  započítá ztráty (rozdíl mezi odebranou energií od výroben, a předanou energií zákazníkům)  do koncové ceny. Ztráty na transformátorech, přípojkách jsou dané normou, nesmí se překročit, a jsou celkem stabilní. 

Proto je výhodné více zdrojů, aby se nemuselo přenášet na velké vzdálenosti. Dvojnásobná délka přípojky jsou dvojnásobné ztráty (při stejném průřezu vodiče). 

  Při dálkovém přenosu se ztráty násobí, ale nedají se měřit v rozvětvené síti.  Změří se množství energie, které příjde do naší sítě od Němců. To zaplatíme. Pokud energie přes nás jen přejde, na druhém konci energii prodáme za stejnou evropskou cenu. Ale je jí méně o ztráty ve vedení. A nedá se rozlišit jestli je to naše nebo německá elektřina.

B. Uhlich 25.1.2012 17:49

Re: Ano. Je to problém zpoplatnit,

Hm, to já taky..... a že je nám to hodně platný, co?   :-)))))

J. Lufinka 25.1.2012 17:36

Re: Mně spíš zaráží, že se stále o problému mluví...

Nezlobte se, ale jste úplně mimo mísu. Problémi naši sítě vznikly  tím, že v Německu  zanedbali výstavbu hlavní rozvodné trasy ze severu na jih. Zrušení atomových elektráren ve středním a jižním Německu nahrazují výrobou elektřiny ve větrnících na severu země, přičemš největší spotřebu mají ve středním a jižním Německu. Jelikož rozhodnutím  EU je distrubuce el. z jedné země do druhé zdarma a není ji možně zpoplatnit, budovali bysme rozvodné sitě z našich peněz pro Německou potřebu .

D. Šimáček 25.1.2012 17:06

Re: Ano. Je to problém zpoplatnit,

TAK TO TEDY NE, JA HLASOVAL PROTI VSTUPU DO EU, TAK ME LASKAVE NEURAZEJTE!!!!

B. Uhlich 25.1.2012 16:55

Re: V článcích na toto téma mě chybí základní informace

Tak bezpochyby, je-li někde zavedena nějaká mezinárodní energetická síť ..asi nějaká pravidla má...problém ovšem nastává v tom, že ti výrobci té "zelené" energie mají zákonem danou přednost ve výkupu...tedy regulovat je - je velmi složité. Je to další úžasná věc, kdy politici cosi rozhodli bez jakéhokoliv rozmyslu. Navíc regulace těhle tras je dost problematická i obecně...ono odepnout nějakou trasu není zas tak jednoduché, protože odepnete nejen to co nechcete..., ale bohužel všechno a to zas pak někde chybí..tedy zas musíte přemýšlet, kde to nahradit. Proto se to ty dispečinky snaží uregulovat za každou cenu. Problém Německa je v tom, že se sice tak pěkně environmentálně rozhodli, ale už jaksi tam nikoho nezajímá, co s tou energií jako bude. Dálkové trasy přes Německo jsou většinou jen na papírech a to se ještě neví co na to Němečtí občané,až se jim sdělí, že přes Německo bude potřeba vést tisíce kilometrů tras VVN...  no to bude radosti... navíc, jak už to tady někdo napsal, spousta Němců ani moc nechápe, proč bychom si tu energii nemohli nechat a třeba na oplátku třeba nevypnout Temelín, ne? :-)

J. Kadeřábek 25.1.2012 16:18

Ano. Je to problém zpoplatnit,

když se Únie rozhodla, že tranzit elektřiny se nezpoplatňuje. Hlasoval jste pro vstup ? tak si neztěžujte.

J. Kadeřábek 25.1.2012 16:14

V článcích na toto téma mě chybí základní informace

jakým způsobem se domlouvá centrální dispečink ĆEPS s německým protějškem. Výroba přece jde regulovat i u větrníků a pokud je vůle není třeba silové řešení oddělovacími transformátory, což je jen v našem případě (bez Poláků) investice 2 miliardy.

J. Kadeřábek 25.1.2012 16:09

Re: Něco mi nesedí.

Nic jim nepředložíme viz. můj příspěvek výše.

J. Kadeřábek 25.1.2012 16:08

Článek pravdivě popisuje realitu.

Technická data v něm uvedená nemají vliv na tuto realitu.

J. Kadeřábek 25.1.2012 16:06

Vaše úvaha má ovšem malou chybku.

Zatím co za tranzit plynu platíme (distributor, ale hlavně zákazníci v cenách) nemalé částky Rusku, Ukrajině a Slovensku, tranzit elektřiny je bezplatný, neb se Únie takto rozhodla. Takže nejenže děláme křena zadarmo, ale pro německé obchody budeme posilovat svoji síť a zaplatí to všichni tuzemští zákazníci v části ceny "za distribuci". To je to kouzlo nechtěného.

V. Novák 25.1.2012 15:16

Vyřeší.

My si ochráníme sít před black-outem a Němcům se snad (paradoxně) rozsvítí.

P. Skřivan 25.1.2012 14:36

Minimálně zajímavé je v článku sdělení,

že proud z větrných parků se uplatnil. Sice až na balkáně, ale uplatnil.

Jeden problém bych viděl v ochraně soustavy, ta by jistě být měla. ... ale jinak nevidím důvod Němcům neprodat tu část kapacity soustavy, která pro tuzemské potřeby nebude v danou chvíli potřeba.

D. Procházka 25.1.2012 13:49

Re: Jsme takoví blbci,

Týká se nás a Poláků.Pokud si vypínač (zjednodušeně) pořídí jenom jeden, druhý to odskáče. Pokud oba, nic se nevyřeší. Platit bude ale v každém případě koncový odběratel, alespoň tak to říkal ředitel ČEPS nedávno v rádiu. Mimochodem, ten "vypínač" je taky pěkně mastný.

P. Labaj 25.1.2012 13:23

Jednotka sem, jednotka tam ...

Pekny clanek. Kriticky, ostry, s jasnym oznacenim pachatele. To mame my ctenari radi, nemusime nad tim moc premyslet, hned vime, kdo za to muze.

A zvlast dobre to sedi od autora, ktery si plete energii a vykon, jednotky kilowatt a kilowatthodina pruzne strida podle toho, co se mu s textem zrovna lepe rymuje.

B. Uhlich 25.1.2012 13:21

Re: Mně spíš zaráží, že se stále o problému mluví...

To, že Němci budou environmentálně blbnout není nijak novým problémem..pokud vím tak se minimálně 30 let v Německu a Rakousku projevuje tzv. environmentální pohled na svět. Už v osmdesátých letech dosahovali např. němečtí zelení poměrně značných volebních úspěchů a byli i v parlamentu. Rakousko nám posílalo protestní nóty kvůli Temelínu a Dukovanám už za Husáka...tak fakt nechápu odkud se bere to překvapení... To , že se tyhle země budou budou snažit o "zelenou" za každou cenu se nikdy tyhle dva státy netajily...

  ..já samozřejmě chápu, že se nedalo předpovídat, že se těhle "zelených" věci chopí byznys s takovou silou a, že se začnou "zelené" technologie takto nesmyslně zneužívat...ale předpokládat se to dalo. Proto jsem trochu překvapen, že ti co o tom rozhodují jsou stále překvapení....

V. Novák 25.1.2012 12:56

Jenže to se musí začít řešit.

Poláci aspoň uvažují o těch shift-transfornátorech, my bychom měli taky. Začít uvažovat.

Technicky to tak náročné není - je to složité politicky, určitě i finančně, ale nezbyde nic jiného, než s tím začít. Protože Němci nezačnou - nemají proč.

Š. Hašek 25.1.2012 12:23

Něco mi nesedí.

Jsem technického vzdělání a položil bych tedy jednoduchou otázku:

Vlastník přenosové sítě přenáší v drátech energii někam (měřidla jsou všady) a výrobce energie mu asi platí, aby ty dráty udržoval. Krátce řečeno, jestli elektrárna vyrábí až se kouří a energii potřebuje někdo "až v Austrálii", tak mu ji tam rádi přeneseme - ovšem, až bude dost drátů do té jeho tramtárie, a až si zákazník zaplatí na dřevo.

Jinak řečeno, když si to tak zelení Němci vymysleli, tak mi jim vyhovíme a samozřejmě předložíme faktury za přenos elektřiny tisíce kilimetrů jinam. 

Věnoval jsem je jen finanční otázce, vybudování sítě chce samozřejmě i čas.

Bez možnosti energii přenést ganz anderswohin si mohou Němci větrníky nabušit do hlavy. Platí obecně.

D. Šimáček 25.1.2012 12:16

Re: a to je takovy problem

tak to je jednoduche, dokud nebude patricna dohoda o placeni tak sem tu energii nepustime

kdyz hrozi pretizeni tak musi byt platba vyssi za to riziko a nasledne muzeme posilit vedeni

nebudemeli uvazovat o penezich abychom si mohli posilit prenosove kapacity, tak nam to tu jednou skutecne sestreli, ano fyzikalni zakony jsou jedny z mala co plati i v cr ale existuji technicke prostredky , ktere nam umozni regulovat co k nam a od nas tece. A nemci se svymi vetry se mohou rozhodnout budouli nam za prenosy platit a zaplati nam vystavbu robustnejsi prenosove site, nebo si ji vybududji u sebe, nebo budou vetrniky omezovat jinymi prostredky aby si nesestrelili svou prenosovou soustavu

J. Hejna 25.1.2012 11:38

Re: a to je takovy problem MUSÍ???

Vy jste básník.

"... energie, obsažená ve větrech se vybíjela, tu ničením lesů, tu měnila svou podobu při svém pohybu krajinou ..."

Rád se směji.

J. Hejna 25.1.2012 11:34

Re: Jsme takoví blbci,

Opravdu?

Ani v Kauflandu?

(Za vás určitě nemluvím, vy se budete muset ještě hodne učit.)

R. Langer 25.1.2012 11:04

Re: Sázka na čistou energii

To já říkám celou dobu od prvopočátku!

J. Tachovský 25.1.2012 10:42

Re: Jsme takoví blbci,

co se tyce tech blbcu, nejspis mluvite jen za sebe. Vypinace takovych vykonu se nedaji koupit v Tescu

A. Hrbek 25.1.2012 9:58

Re: Mně spíš zaráží, že se stále o problému mluví...

Nadproudové ochrany jsou sice hezká věc, ale mnohem jednodušší je v případě překročení kapacity přívod odpojit. A ať se Němci s tím poperou sami. Jenže k tomu je třeba odvahy a risknout krátkodobé ekonomické ztráty.

Pokud chce Německo transitovat energii na Balkán, tak může přes Rakousko (pokud mu to dovolí). Ale blbečci z východu jsou laciní a poslouchají.

V. Novák 25.1.2012 9:56

To je, promiňte, typická přístup ekonoma.

Zpoplatníme to. Prachy to vyřeší...

Prachy by to vyřešily jedině v případě, že by poplatek byl natolik vyskoý, že by se němcům vyplatilo honem rychle (tedy v řádu let) postavit vlastní vedení. Proč by to dělali teď. když můžou bezplatně parazitovat ne ČEPSu? A proč by to dělali, kdyby popaltek byl nějaký nevelký?

Ale především - ta síť není dimenzovna na náhodné výbuchy přenášeného výkonu. Zkapacitnit ji znamená dále si zadrátovat krajinu - zkoušel jste fotit krajinu  v Čechách? Opravdu málokdy najdete místo, kde se vám neplete nějaký stožár nebo dráty.