10.5.2024 | Svátek má Blažena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 14.7.2011 22:49

Zatím veškeré úvahy směřovaly

k využití utravodivosti, což znamená, že el. vedení by muselo být umístěno do obalu s tekutým dusíkem. Nakolik je toto řešení Sahara-Germánie technicky a finančně reálné netuším. Je tu však ještě jedna drobnost. Nepamatuji se, že by Němci vlastnili v Africe nějaké pozemky a tamní režimy nejsou zrovna příliš stabilní.

P. Rada 14.7.2011 18:37

Re: Malá poznámka...

Jak potřeba zvyšování obsahu skleníkových plynů s onoho článku na Oslu vyplívá všeobecně to tedy nevím a jak JE zajistí přežití lidstva je další otázkou. Panu Mrázkovi to asi nějak samo odněkud vyplynulo a pan publicista Kremlík zas zpracoval jen to, co se mu do věrouky hodilo....aby mohl jinou věrouku peskovat... Článek si zas tradičně nenechal někým s oboru zredigovat a předkládá jej veřejnosti jako ta správná fakta. Tím se sám dopouští dalších nekorektností.

Máme hold prázdniny, dovolené.... tak si kdekdo dovoluje kde co.

J. Mrázek 14.7.2011 17:39

omluva za hrubky v tom kvaltu!

:-(

J. Mrázek 14.7.2011 17:37

Nemluvě o velikosti molekuly vodíku a metanu

TAM je totiž zakopaný pes. Molekula vodíku je řádově menší a potrubí pro zemní a jiný plyn je pro ni jako řešeto, se všemi důsledky z toho plynoucími...ví bůh?..ne, VÝBUCH ! Tolik specielního vysoce kvalitního silnostěnného potrubí vyrobyt by znamenalo všechnu ropu na desítky let přesměrovat do továren na plasty...no, vydím to asi tak reálné, jako že zelení někdy dostanou rozum ..(a až ho náhodou dostanou, tak se vzápětí samou radostí znova zblázní...)

J. Mrázek 14.7.2011 17:31

Malá poznámka k naší době meziledové a zpět se vracející

osel.cz/index.php?clanek=5785

Z článku tudíž vyplývá, že produkce skleníkových plynů je spíše potřebná, ale atomová energetika zase umožní komplexní řešení přežití lidstva...tak si vyberte rozumný kompromis...

V. Kolman 14.7.2011 17:09

Re: Ztráty ve vedení, úbytky napětí, transformace a napětí...

Pane Langere, dovolím si vám sdělit sladké tajemství. Ony v Africe existují i krásná místa u moře nebo řeky (=VODA), kde současně praží i slunce. Umístění přímo na poušti bych zrovna nedoporučoval, ony se tam často prohánějí písečné bouře, které by zasypávaly fotovoltaiku a odíraly povrch panelů.

       Atentátům na energovody všeobecně se nelze nikdy na 100% vyhnout. Vždy se najde šílenec, který si vezme do hlavy že něco zničí. A je mu celkem jedno, jestli v té rouře je ropa, zemní plyn, nebo vodík. Ani stožáry VVN nejsou proti atentátům imunní.

       K čmelákovi. Samozřejmě že létá v souladu s aerodynamikou a přírodními zákony! Ta cedulka právě upozorňovala na KATEGORICKÁ TVRZENÍ konstruktérů z dob počátků letectví. Asi jako prohlášení ředitele patentového úřadu (někdy před 100 lety, tuším že v Americe), který navrhoval zavřít patentní úřad, protože VŠE JIŽ BYLO VYNALEZENO!

       Nemám v lásce "zelené šílence", ale ani nedostávám kopřivku při vyslovení slov "fotovoltaika" a "fofrník". 

R. Langer 14.7.2011 14:04

Re: Ztráty ve vedení, úbytky napětí, transformace a napětí...

Výborná myšlenka! A jaký by to byl nádherný ohňostroj, až by statečný "partyzán" ten vodíkovod vyhodil do vzduchu, stejně jako to dnes běžně dělají s plynovody. Jejda! Také je vhodné se zamyslet nad tím, kde ty elektolyzéry napájené vysoceúčinnými solárními elektrárnanami umístěnými na poušti budou brát tu nutnou látku látku pro elektrolýzu - ano, myslím tím VODU.

A jinak - není třeba se bát, že by čmelák létal navzdory přírodním zákonům, na rozdíl od teorií podporovaných zelenými šílenci...

R. Langer 14.7.2011 13:50

O čem ten

článek je? 8-o

D. Seibt 14.7.2011 13:20

Podivné údaje bez odkazů.

Ohledne uhli neni potreba divocit, protoze napr. 600Mw blok v soucasne dobe staveny v Ledvicich ma zivotnost 40 let a nepredpokladam, ze by CEZ stavel elektrarnu, ktera muze pracovat do roku 2050 a nemel zajistene palivo. Uhli jak jste jiste zaznamenal mame dost, je to jen vec priorit zda prolomime limity, nebo prejdeme na plyn z Ruska a nebo treba nas vlastni bridlicovy plyn nebo zvysime produkci v jadru atd.

Jen pro upresneni. Behem roku 2010 byla zahajena v Cine vystavba 9 bloku JE, slo o CPR-1000, EPR, CANDU a AP-1000. V roce 2011 nebyla zahajena vystavba zadneho bloku, doslo k moratoriu po nehode v japonsku. Nicmene plan Ciny je nemenny a chce mit instalovany vykon do roku 2020 80GWe, do roku 2030 200GWe a do roku 2050 400Gwe. Nyni je zastoupeni jadra 2% a jen vystavba 27 bloku bude znamenat asi 8% vyrobene elektricke energie z jadra a pokud Cina opravdu postavi planovanych 170 dalsich reaktoru, tak to bude znamenat asi 25% vyrobene energie z jadra. To co se pise jinde neni dulezite, dulezite jsou fakta.

Cina samozrejme investuje i do OZE, ale nezvyhodnuje pouze tento jeden smer vyroby el. a hlavne nedotuje OZE zpusobem, ktery provadi Evropa. Investuje take do prepracovani a pouziti MOX paliva i vicenasobne prepracovaneho. S Ruskem je domluvena vystavba dvou bloku BR-800 a pripravuje se JE 4 generace.

Zivotni prostredi v Cine se zlepsuje, nejpujde to ze dne na den, stejne jako to neslo v Evrope, ale zlepseni je patrne.

V. Kolman 14.7.2011 12:33

Re: Ztráty ve vedení, úbytky napětí, transformace a napětí...

V jedné francouzské letecké továrně mají ve vývojové laboratoři "školní" obrázek čmeláka. Pod obrázkem pak cedulku s textem: "Vzhledem k velké váze a malé nosné ploše nemůže čmelák teoreticky vzlétnout. Čmelák to však neví a proto létá."

       Ztráty při přenosu elektrické energie z Afriky by za stávajícího stavu techniky a nemožnosti "pokořit" fyzikální zákony asi byly neúnosné. Jak by asi dopadla energetická kalkulace, kdy by byly přímo u solárních elektráren v Africe elektrolyzery (já vím, ani elektrolyzery nemají zrovna ohromující účinnost) a energie byla do Evropy vedena potrubím ve formě vodíku (odpadla by závislost na ruském plynu!)? V Evropě by pak vodík "krmil" plynové elektrárny v době, kdy by neduly bujné větry a slunce se schovalo za mraky. Topit vodíkem v domácnostech se na první pohled jeví lákavé, ale vzhledem k jeho značné "bouchavosti" by asi nebylo moc rozumné.

       Obávám se ale, že po spočítání nákladů by byla i tato sci-fi myšlenka nerealizovatelná :-((

P. Rada 14.7.2011 11:33

Re: Podivné údaje bez odkazů.

Nevím co máte na mysli za upřesnění - to by měl spíš udělat pan Sígl. I česká nukleární společnost hovoří o 4% v roce 2020 a o tom, že i dnes se začíná stavět 5 elektráren ročně - tedy nikoli jedna týdně - jak v článku tvdrí Sígl.

http://scienceworld.cz/aktuality/Cina-stavi-jaderne-elektrarny-s-24-reaktory-4858

T. Kočí 14.7.2011 10:18

Re: Podivné údaje bez odkazů.

Upřesněte informaci o čínské JE každý týden,prosím.Co následovalo po Tjan Vanské?

P. Rada 14.7.2011 9:08

Podivné údaje bez odkazů.

V článku autor s vykřičníkem píše, že po prolomení limitů máme uhlí nikoli na 20 ale  dokonce na 40 let. Nevím nad čím tím vykřičníkem jásá. Vždyt to je horizont jen jedné generace, za tuto dobu sotva vyroste strom.... a v této době už navíc zřejmě bude pro mnohé nedostupná ropa: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ropn%C3%BD_vrchol

Podivně tendenční zprávy také přináší s Číny: ..."Čína staví každý týden jednu jadernou elektrárnu"... - zdroj této informace by mě  zajímal. Jinde se totiž píše, že JE tam dosud kryje 1% a do roku 2025 pak jen 4%: http://www.vaclavprokupek.cz/news/energeticka-politika-ciny-jak-funguje-pohon-obra/ 

Čína žijící s otrocké práce a ignorantství k životnímu prostředí.. je zároven dávána za vzor dynamičnosti. Že by se počítalo s nástupem trendu k otrocké práci také u nás? Naopak se to ale odjinud jeví, že i ta Čína prožívá boom obnovitelných zdrojů:

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cina-se-stava-velmoci-obnovitelnych-zdroju-energii

Proč asi  toto a další autorovi v článku nějak uteklo?

K. Kužel 14.7.2011 6:43

Re: Ztráty ve vedení, úbytky napětí, transformace a napětí...

Civilizace skončí? Jak která. Myslím, že Číňané nebudou řešit neřešitelné a prostě pojedou dál a dál.

K. Kužel 14.7.2011 6:17

Zajímavý článek,

zajímavé informace a souvislosti.

Jen mne trochu jímají obavy z toho, že:

"... mnozí odborníci hodlají odpovědět na velkou výzvu pro naši civilizaci a podpořit myšlenku vytvoření integrované energetické politiky všech 27 zemí Evropské unie." Něco mi říká, že z osvícené myšlenky se na bruselském pracovním stole velmi lehce může stát děsivý paskvil, který nic nevyřeší a zhltne strašně moc peněz.

J. Mrázek 14.7.2011 6:07

Ztráty ve vedení, úbytky napětí, transformace a napětí...

Z Afriky neřešitelné přesuny energie žádného zeleného nezajímají, ani ty těžko řešitelné ze severu Německa......proto civilzace skončí . Tupci to zařídí .