26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ESEJ: Svět v roce 2050

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Leskota 28.6.2011 14:40

Re: vlastní prognóza

továren z Asie právě do tohoto regionu. Velmoc 21. století je Čína. Velmocí 22.století bude Arabský mocenský blok právě díky investicím Asie v 21. století. Jediné kde se nic nezmění bude Afrika. Ta i nadále bude sloužit dalších 50 let jen jako zdroj nerostů. Zase se dá tak odvodit díky trendům ze současnosti, kdy obrovské investice spolkne primární sektor hospodářství. ten vytěží a nerosty se ze země zase odvezou novodobým kolonizátorům( číňanům) bez toho aby se více v zemích Afriky investovalo.  Dle mého názoru, nás čeká století bez přímé války v Evropě avšak neustálé lokálně omezení konflitky v zemích třetího světa. Kdy proti sobě bude stát západ hájící své zájmy a Čínou podporované třetí strany. V 19.století hledalo své místo na slunci Německo. Ve 21.století ho bude hledat Asie.

P.S. jen bych rád podotknul, že mě současný svět připomíná silně situaci před první světovou válkou. S výměnou jmen hlavních aktérů je to naprosto stejná situace jako lidé řešili na počátku 20 století. Máme opět tu známou La Belle Époque. Kdysi nás to stálo desítky miliónů mrtvých, tak tentokrát se snad  opakování stejných chyb vyhneme.

J. Leskota 28.6.2011 14:27

vlastní prognóza

Několik málo postřehl, které jste neuvedl v potaz při své analýze. Co se týče USA je naprosto nemyslitelná myšlenka rozpadu unie, to žádná vláda ve Washingtonu nedovolí, naopak, může dojít pouze ke krátkodobému vyčlenění jednoho problémového státu unie( např. Kalifornice- předluženost, ekonomická nevýkonnost) a jeho zpětné integrace ovšem se silně okleštěnými právy. Celá USA se bude více CENTRALIZOVAT a přibírat do tohoto spolku i Mexiko a Kanadu. Tento proces už začal, proč myslíte že najednou Mexiko začalo válčit s drogovýma bossama? Celejch 50 let jim to nevadilo a najednou je tam prakticky lokálně omezená válka , která s sebou přinesla děsivé ztráty na životech. Je to jen z toho důvodu, že politici USA se bojí silného vlivu drogových kartelů, které jsou nezávislé, a touhle akcí si Mexiko připravují aby se s ním nakonec mohli spojit. Další věc, která nemá co do činění s realitou a o kterou jste se opíral. již to zde bylo řečeno několika lidma, ale dovolím si to zopakovat. Ekonomický růst nikdy není v zemích, které jsou silně religiózní. Ukázalo nám to Holandsko x Španělsko (v 17.století) vliv osvícenství a sekularizace na rozvoj ekonomik a průmyslovou revoluci v Evropě, kde právě silně věřící státy zaspali tento trend a začli se opožďovat. A takhle by se dalo pokračovat na příkladech dál a dál. To je vývoj USA, postupně se fašizující(centralizující) země, kde si můžete sice říkat co chcete( svoboda projevu), ale nikdo vás nebude poslouchat. Moc se bude střídat mezi dvěma partajema, které budou jen měnit jména na kandidátkách, ale politická linie se lišit stranu od strany nebude. Tento stejný směr vývoje lze očekávat i u EU kde se v horizontu 40let významně zvedne úloha Německa, které začne svou zelenou doktrínu vyvážet přes evropskou komisi i do ostatních států unie a to i formou nátlaku.

A největší váš omyl, dle mého, je ohledně arabského světa. Arabské země budou mít obrovskou převahu v lidských zdrojích a levné pracovní síle. Takže se dá očekávat přesun

P. Sulc 28.6.2011 6:30

Re: Tak vaše vývody jsou víc zcestné, než autorovy.

Jenze jak to udelat, aby vira nebyla soucast moci ?? V muslimskych statech to tak nebyvalo, ale to se zmenilo. I v Turecku to jde timto smerem. Kdy to zacne v krestanskych statech? V Polsku je vliv katolictvi obrovsky, v Cesku ne. Le jak to bude za 10-20 let ??

P. Sulc 28.6.2011 6:26

Re: pan autor má zcestné vidiny

Presne receno !!

J. Kanioková 27.6.2011 17:07

Tak vaše vývody jsou víc zcestné, než autorovy.

Snižování by možná nevadilo, kdyby se to nenahrazovalo imigranty, čemuž nezabráníme proto, že "lidská práva".

Zvýšení porodnosti by na důchod. problém pozitivní vliv mělo, o tom není pochyb, jen už to dnes rozmazlené generace neučiní. Naopak naše etnická skupina bude nejspíš rodit stále jak v úkole, a to tedy problém bude čím dál větší.

A třetí bod - jste vedle, protože je spousta lidí, kteří víru v cosi transcendentního prostě potřebují. Víra měla své časy (inkvizice, rekatolizace, výroba věřících v dobytých zemích), kdy napáchala spoustu "hříchů", ale když není součástí moci, je jen věcí soukromí, nikomu neubližuje a některým pomáhá.  Každopádně v době, kdy bylo věřících daleko více, nebyla taková míra zločinnosti. Sekularita má na zvyšování zločinnosti obrovský vliv. A to píšu jako ten, kdo je absolutní bezvěrec.

J. Kanioková 27.6.2011 16:49

rozumného? U úvodníku jsem vám už dávno dala otázku a nic,

takže to tu lepíte jen se záměrem nalákat na svůj web lidi.

J. Poláček 27.6.2011 14:03

Re: Budoucnost je nepředpověditelná a prpto jděte s plány do dalekého budoucna do háje... Dzp.

Zdravím pane Janyško,

 

Článek pana Jocha předse není předpověď budoucnosti. On není až takový vůl aby se stylizoval do role nějaké cikánky s věšteckou koulí. On spíše, podle mě, provokuje k debatě. Tak nechť. Předvedl nějakou extrapolaci. Zkusíte taky nějakou ? Třeba konkurenční. Těším se .

B. Pauk 27.6.2011 12:06

Duchovní pšouky doktora kazisvěta

Dovedu si dobře představit stejně dlouhý samoživný článek téhož autora z pozic přesně opačných - v případě jiné konjunktury. Nostradamus byl chytřejší - předpovědi nedatoval.

Teď něco rozumného:

 http://www.seaplanet.eu/index.php/cs/souvislosti/18-souvislosti/324-pravni-stat-je-spoluvlastnictvi-oban-nikoliv-koist-politik

P. Urban 27.6.2011 11:33

Trochu opatrně

Čína existovala jako civilizace bez Boha 3000 let. Nevidím důvod, proč by se bez něj neměla nadále obejít.

V budoucnu nepochybně mnoho Číňanů ke křesťanství konvertuje, podobně, jako se stalo v Jižní Koreji. Ale to neznamená, že se stane křesťanským státem podle Jochových představ.

O vztahu religiozity a bohatství v  USA už tu psali jiní. Dodám jen, že bigotně religiozní prostředí obvykle nepůsobí jako magnet pro talenty, které hledají spíše svobodu. Ve skutečnosti síla USA spočívá mimo jiné i v tom, že dokázaly, alespoň jako celek, vždy udržet rovnováhu mezi bigotností a svobodou. Společnost je chaotický systém, velká a moderní společnost zvlášť. Kdo se ji pokusí redukovat na rovnici o jedné neznámé, bude vždy vedle.

K. Janyška 27.6.2011 9:21

Řeknu Vám něco o budoucnosti já. Proces civilizace, tedy přeměny divocha v občana civilizovaného, tedy proces individualizace a subjektivizace jednotlivců, prostřednictvím obchodu, bude pokračovat... To je všechno. Co však bude, nikdo neví ! Dzp.

M. Hanko 27.6.2011 9:11

hezké

Zde je graf, zachycující korelaci mezi religiozitou států v USA a výší průměrného příjmu jejich obyvatel:

http://www.stat.columbia.edu/~cook/movabletype/archives/2007/11/religiosity_and.html

Ta korelace je zjevně velmi silná (čím religioznější obyvatelstvo, tím se má hůře). Podobně to navíc vypadá fakt posledních cca 200 let. Opravdu by mě zajímalo, na základě čeho pan Joch soudí, že v příštích 40 letech se to nějakým zázrakem otočí :)

Ta předpověď je podložená asi tak, jako že Čína se dnes nachází "před konverzí", a v blízké době se z ní stane křesťanská země :) Vsadil bych se s vámi pane Jochu v podstatě o jakkoliv velkou finanční částku, že k tomu ve vámi stanoveném časovém horizontu NEDOJDE! :)

M. Hanko 27.6.2011 9:01

sekularismus v USA

Také by mě docela zajímalo, proč podle vašeho názoru na tom nejsou ty Jižanské (více religiozní) státy v USA už dnes lépe, než (méně religiozní) Sever? Vždyť USA existují už přes 200 let - proč celou tu dobu na tom byl Jih hůř než Sever, a zrovna v příštích 40 letech se to podle vás má otočit?

F. Matousek 27.6.2011 8:54

pan autor má zcestné vidiny

Snizování populace je v nekiolikanásobne prelidneném dobre, né spatne !!!

Prosazovat metodu více detí, aby bylo na duchody je primitivní myslení na zpusob: vezmu si novou pujcku, abych mohl splatit úroky té predchozí !

A jeste vzkaz pro pana autora: na svete zacne být dobre práve teprve po té, co nebude existovat Vubec zádné nábozenství

M. Hanko 27.6.2011 8:52

anti-sekularista?

Pane Jochu, s údivem pozoruji, že mluvíte docela důsledně o škodlivosti sekulárnosti současného vyspělého světa, nikoliv o poklesu religiozity.

Mohu se tedy zeptat, jak byste si ten ne-sekulární svět, který byste chtěl (resp. předpovídáte ho) představoval? Sekulární stát má oddělenou (státní) moc od církve. Jak byste si představoval, aby toto odděleno nebylo? Byli by snad politikové povinně členy (státní) církve? A ten kdo by členem církve nebyl, by se nemohl stát veřejně činným člověkem? Měl by takový stát vydávat zákony, regulující víru svých obyvatel? Měli by podle vás být ateisté (např. já) občané druhé kategorie, tak jak je tomu dnes třeba v Polsku?

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=345980

(a to přitom i to Polsko je stále (formálně) sekulární stát!)

S lehkou nadsázkou bych řekl, že se budu MODLIT, aby k tomu o čem píšete, nedošlo.

K. Janyška 27.6.2011 8:50

Budoucnost je nepředpověditelná a prpto jděte s plány do dalekého budoucna do háje... Dzp.

J. Urban 27.6.2011 7:33

Nemístně

optimistický článek. Ale děkuji za něj.