26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 21.11.2010 22:39

Re: Konkurenční boje o trhy

Článek o SG jsem  pročetl, o FV tam mnoho není, ve kterém měsíci a roku byl vydán, či spíše zpracován?

Málokdo bere v úvahu, že se již rozjíždí sériová výroba elektroautomobilů. Ze sítě Grid Smart si budeme moci brát svou vlastní elektřinu či z jiných zdrojů a dobíjet také autobaterie, či výměnné autoakumulátory. Dnes jsou elektroauta s dojezdy kolem 200km na 1 nabití. Pro provoz v městech a okolí je to ideální (žádné litry nafty či benzínu za 32 Kč/litr, žádné výfukové plyny, úžasná akcelerace). Odhaduji že i cena vozu bude asi nízko (není motor, není převodovka, bude sice větší autobaterie).  Místo pro výměnu autobaterií u současných pump, nebude problém. Jen tak mimochodem, Mohelnice již najíždí na výrobu elektroautomotorů, snad pro celou EU, je vlastněna firmou Siemens.

Jo, a nezapomínejme, že vědci a technici přicházejí se stálými zlepšeními. Kdo ví jak rychle využijí Grafen k výrobě "drátů".

A jak bylo zmíněno, OPEC bude ztrácet na vlivu, jde o obrovský celosvětový byznys. Třeba, klimatizace v jižnějších státech světa spotřebovává elektřinu z konzervativních zdrojů, za docela velké peníze (klimatizace jim umožňuje pracovat na vyšší výkon).

Sluneční záření je zadarmo, to je hnacím motorem k exponenciálnímu růstu aplikací FV. Neměli bychom stát stranou. A ani nestojíme, pokud do systému nebude zasahovat vláda či poslanci. Z informací, které jsem posbíral o stavu v ČR, nevím vlastně jak velikou část jsem zmapoval, avšak výsledky realizátorů jsou měřítkem hodnocení. Pokud nás zahraniční konkurece předběhne budeme litovat a provozovat zastaralé zdroje, nehledě na supermožnost dovážet elektřinu z trhů EU či později dokonce z Afriky či Blízkého východu. Jižnější státy věta se organizují do SUNBELT systému. Pohlédněte na stránky Fatry, vyrábí střešní krytiny v pásech se zabudovanými FV články, nejsou to již tlusté skleněné rámy (němci se zbavili zastaralých systémů a prodali je do Česka a okolí).

B. Hudzieczek 18.11.2010 22:59

Re: solární elektrárny - technický dodatek

možná by stačily dvě baterie :-)

J. Sinnreich 18.11.2010 16:36

Re: solární elektrárny

Zijeme  na Floride, kde slunce sviti snad jeste vice, nez v Izraeli. Solarni panely nam v zime ohrivaji bazen. Zadneho silence vsak nenepadlo stavet vysokovykonove solarni elektrarny se statni dotaci. Dostatek levneho proudu zajistuji nuklearni elektrarny (Turkey Point v Miami) s doplnenim zdroju plynovych a na tekute palivo. Pokud by doslo k podobnym podvodum jako v Cechach, tak by vinici skoncili  zcela urcite v kriminale.

P. Nejedlý 18.11.2010 16:32

Re: Konkurenční boje o trhy

INOVACE atd. - to je sice velmi hezké. Jenom pár poznámek. Nedává příliš smysl srovnávat investiční náklady na 1000 MW ve FVE a 1000 MW v JE (dtto doba výstavby). Zásadní problém je v tom, že FVE v českých podmínkách vykazují koeficient využití instalovaného výkonu cca 0,1, zatímco JE cca 0,9. Jinými slovy v JE o výkonu X MW vyrobíte až 9x více energie než ve FVE o stejném výkonu X MW. Takže pokud chcete "ekvivalent za Temelín", musel byste počítat 8000-9000 MW ve FVE. Nemusím snad zdůrazňovat, co by znamenalo, technicky, ekonomicky atd.

Smart Grids jsou zaklínadlem environmentální literatury, alespoň té části, která vůbec teoreticky připouští nějaký problém s nepredikovatelnou výrobou elektřiny z OZE. Bohužel tato koncepce je velmi těžko slučitelná se stávající elektrotechnikou a energetikou, v podstatě se jedná o novou generaci (velmi zjednodušeně: něco jako přechod z klasické analogové telefonie na mobily a internet). Vzhledem k tomu, že je to na delší diskuzi a máte-li zájem, tak doporučuji jeden svůj starší článeček z osobního blogu (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/75142/Energetika-budoucnosti-virtualni-elektrarny-a-inteligentni-site.html).

J. Němec 18.11.2010 14:58

Re: Konkurenční boje o trhy

To je vše pěkné, ale Temelín už stojí a elektriky máme dost.  Takže se jen, pro splnění normy, ještě zatíží každý daňový poplatník něčím, co je k ničemu.Kdyby stát alespo%n zvýhodni, výrobce záchodových mís, tak se to v době pár desítek let dá prodat, ale elektriku prostě neuskladníte. Jsou to vyhozené peníze.

A. Bocek 18.11.2010 12:35

12-ti násobek na 20 let ,

je tak nehorázný závazek , že by zasluhoval výprask + dehet + peří.Poslanci ,kteří za tyto nesmysly mohou by místo pozdravu "Dobrý den"měli používat "Omlouvám se". Elektrikář by po připojení FVE  měl urychleně navštívit nejbližší zásuvku a nechat si elektřinou nakopat za poškození soustavy.

P. Fiala 18.11.2010 12:27

Konkurenční boje o trhy

Cimrman: "Zkuste to bez drátů" = Použijte nové řešení.

O fotovoltaice ve světě i ČR viz: http://fotovoltaika.707.cz/

Mimochodem, uvědomili si naši národohospodáři, jak rychle se dají systémy fotovoltaiky vybudovat oproti třeba jaderné elektrárně Temelín (stavěla se 13 roků)? Nehledě, o nákladech a to nejen finančních, o které jde až v první řadě? Jak málo Kč bylo třeba na vystavění FV systému s instalovaným výkonem rovný Temelínu (ovšem nedeformované zákonodárci)? Budou i další změny, nová řešení: Smart grid elektrických sítí se zdroji i spotřebiči, již zde nebude otázka kam s ní? Teké: nové druhy autobaterí. Také: Grafen (viz Nobelova cena) budoucí super vodič za standardních teplot, bude uplatněn pro transport elektřiny ze vzdálenějších míst, kde slunce svítí  opravdu hodně (viz projekt EU v severní Africe).

Někdy se mi zdá, že zahraniční konkurence si platí asi tak desítku lidí, kteří uzemnějí naše podnikatele, aby nepodnikali doma ani v zahraničí s FV systémy. Stačí však sledovat investiční záměry, třeba firmy Siemens v Mohelnici i jinde. Osobně si myslím, že Afrika se konečně dočká většího ekonomického růstu, spolu s rozvojem elektroautomobilismu (ropné kartely budou hodně, ale opravdu hodně slevovat za 1 barel). Všichni bývalí otrokáři jim to dluží.

Takže, za prvé INOVACE, zadruhé KONKURENCE, za třetí CENY dolů = optimální čerpání zdrojů planety Země a dnes i hvězdy Slunce.

R. Langer 18.11.2010 11:55

Re: TAK MĚ MANĚ NAPADÁ - POLOŽIT SI OTÁZKU:

Máte smůlu, elektrárny se odstavily. Nesmíte tak věřit zeleným lhářům (tedy pokud k nim sám nepatříte).

P. Nejedlý 18.11.2010 11:06

Re: TAK MĚ MANĚ NAPADÁ - POLOŽIT SI OTÁZKU:

Pouze poznámka k prostřednímu odstavci. Pokud jste chtěl říci, že za Temelín nebyl odstaven odpovídající výkon v uhelných elektrárnách, tak nemáte pravdu. ČEZ si na tento tradovaný mýtus mezi českou veřejností a další dezinformace podobného typu dokonce zřídil speciální stránku. Takže doporučuji následující (http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/zvazovana-dostavba-elektrarny-temelin/myty-o-elektrarne-temelin.html), konkrétně mýtus č. 4. Odstaveno bylo 1965 MW.

V. Kolman 18.11.2010 10:15

TAK MĚ MANĚ NAPADÁ - POLOŽIT SI OTÁZKU:

"KDO Z TOHO BUDE MÍT PROSPĚCH???"

     Při stávajících nemorálních pravidlech, co se ceny za 1kWh (cca 12,-Kč) z FV elektráren + povinného výkupu týká - z toho mají (a budou mít i nadále) prospěch "solární elektrárníci" a snad i "větrníci". Občané, vhodně masírovaní t.zv. "medii" proti dalším FV panelům a "větrníkům" zahořknou a odsoudí je.

    MAJITELÉ POVRCHOVÝCH DOLŮ NA NEKVALITNÍ UHLÍ, spalované v tepelných elektrárnách si budou nadále mnout ruce.  Ještě si živě pamatuji, jak se politici při stavbě "Temelína" dušovali, že tepelné elektrárny na severu Čech jsou fůůůůůj a že budou po spuštění Temelína odstaveny! 

     Rozumný je názor pana Hudzieczeka na zřizování "ostrovních" místních FV elektráren, bez dodávky proudu do veřejné elektrorozvodné sítě. Na "krmení" klimatizace a A+++ ledniček a mrazáků, které se obejdou bez el. proudu až 24 hodin jsou jak stvořené.

 

R. Langer 18.11.2010 9:56

Re: solární elektrárny - technický dodatek

S těmi auto to jde vyřešit jednoduše, každý si ekologicky pořídí dvě a každý den bude jezdit jedním a druhé se bude nabíjet... :-D

P. Joch 18.11.2010 8:34

Re: solární elektrárny

Dokud stát garantuje za solární elektřinu výkupní ceny vyšší, než je elektřina ze sítě, tak Vás ujišťuji, že nikdo nebude vážně uvažovat o akumulaci energie vyrobené ze slunce. To je školní příklad devastace ekonomiky státem - za prvé stát ukazuje, že nemá smysl podnikat s rizikem, když to jde bez rizika, za druhé stát už v zárodku likviduje přirozený proces inovace a vývoje, tím, že konzervuje stávající výhody.

V praxi je to jasné, normálně by se měla energie vyrobená ze slunce spotřebovat hned na místě vzniku ke klimatizaci a ohřevu teplé vody, např. pro venkovní bazén. K tomu by stačilo využít plochu střechy paneláku, nebo domku. Systém by byl autonomní, nezatěžoval by rozvodnou síť ani přírodu.

Jenže by se na tom nikdo nenapakoval, takže tato varianta je pro stát naprosto nemyslitelná a legislativně neprůchodná. Na rozdíl od jiných zemí!!

Pokud si někdo myslíte, že mluvím z cesty, tak jste na velkém omylu. Nedávno jsem měl obchodní jednání s partnery z Izraele a ptal jsem se jich na tento problém. Nevěřícně kroutili hlavou proč to děláme, u nich se nic takového jako solární parky se státní podporou ještě stavět nezačali. Solární panely mají jen na budovách, pro účely klimatizace. A to si vemte jak moc svítí slunce v Izraeli a u nás!

B. Uhlich 18.11.2010 7:52

Re: solární elektrárny - technický dodatek

Pochopitelně, že optimálním řešením by měl být systém, kdy je od Vás vaše energie odebrána do sítě - je to nejlepší řešení, ale v praxi je to dost komplikované - tak jediným řešením je akumulace. Ta je ovšem dost drahá i technicky náročná - tak varianta, že by jste si doma akumuloval a pak třeba večer dodával do sítě je nereálná. Oproti tomu, za velmi reálné pokládám např. nabíjení elektromobilů. Dokážu si představit, že u každé FVE vznikne nabíjecí stanice, která umožní nabíjení elektroaut....ovšem za dnešních podmínek nesmyslného výkupu - asi dost těžko. Přeci jen do toho auta budete potřebovat dodat min. 30...50kWh což při ceně 12,50Kč/1kWh moc velká výhoda není. Pak samozřejmě je tady ještě jeden problém - a sice, že to nabíjení bude muset probíhat v době, kdy je to auto nejvíc potřeba - což asi bude pro mnoho uživatelů docela problém. Ale dokážu si také představit, že si takový provozovatel FV nabíjecí stanice si k tomu ještě zřídí restauraci a umožní řidičům čerpající energii ještě "načerpat" něco do sebe... :-) ... což by mohl být další podnikatelcký záměr, ne?

Každopádně bude nutné okamžitě udělat vše pro to, aby se narovnaly výkupní ceny a pak už bych do oboru nezasahoval - on už se bude vyvíjet sám jak to bude možné. Pak už se bude jednat opravdu o normální seriozní podnikání se všemi riziky i výhodami.....

B. Hudzieczek 18.11.2010 6:55

solární elektrárny

jsou výhodné pro doplňkové zásobování domácností - dám si na střechu několik panelů, které mi pokryjí nějaký díl¨- podle plochy panelů - dodávku elektřiny, co mi přebude, to věnuji do sítě; v horkém letním dnu může být poptávka po elektřině  dost vysoká - klimatizace, ledničky apod.

Protože zatím solární elektrárny jsou v plenkách, nenapadá běžného občana jak ukládat přebytečnou energii. Až k tomu dojde, ujišťuji Vás, že se najdou přemýšliví lidé, kteří to vymyslí. Jde jenom mít tu správnou vizi a sponzora.

Jinak s Vámi souhlasím, že jakékoliv pokřivení cen křiví  ekonomiku jako celek. Banky se chovají racionálne jenom potud, pokud se jedná o maximální zisk, nikoliv o skutečné potřeby ekonomiky; peníze přehnaně investované do solárních elektráren budou chybět pro jiné, stejně významné investice. 

Asát může nakonec svoje garance taky zrušit...Kapitalismus je o riziku.