26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Časy se mění...

Svět se mění nenápadně. Tak se jmenovala kniha kdysi oblíbeného humoristy, spisovatele Jaroslava Žáka, který se věnoval hlavně študácké tématice. Měl nesporně pravdu, svět se zřetelně mění, nemyslím si ale, že by se měnil nenápadně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
terra 4.2.2010 14:38

Re: vrabce

Jakube, schválně jsem to konzultoval (jak vznešené označení faktu, že jsem se zeptal kolegy entomologa...) a nosorožík, který se u nám m.j. vyskytuje ve 4 poddruzích, není vázaný na panonskou oblast, je i v Německu a ve Slezsku, často prý hojný, přestože je u nás zařazen v kategorii "ohrožený". Víc než na poloze místa výskytu ( v zeměpisném smyslu) totiž záleží na přítomnosti lokality vhodné k rozmnožování (neb mu to trvá až 3 roky, než je z něj brouk, tedy imago) - a to mohou být kromě toho, co jsem už psal, taky např. komposty ve starých zahradách a vinicích. Početnost populace proto hodně závisí na přítomnosti těch hoblin, pilin, kompostů a pod. Hernajs, to jsem zase mazanej, když jsem se zeptal, že...:-))

jiný Honza 4.2.2010 15:07

Re: vrabce

Jen buď chytrý a ptej se, my jsme zvědavá parta. 8-D

YGA 4.2.2010 15:09

Nosorožík

Nosorožíka-samečka jsem viděla jednou jedinkrát - před dvěma roky na podzim v podvečer na dubu - jasnačka, že jsem neměla s sebou ni foťák ni mobil, takže jsem bez dokumentace. Na rozdíl od roháče je krásně lesklý (roháč má krovky jakoby rýhované a je matný), tělíčko má zavalité (roháč je spíš placatý) a je krásný (roháč je taky krásný) (:o))! Od té doby prohlížím duby kudy chodím, ale už jsem ho nezahlídla.

jiný Honza 4.2.2010 15:17

Re: Nosorožík

Přávidím! Welmi!!!

zana 4.2.2010 15:15

Re: vrabce

Nezeptal, KONZULTOVAL :-))

Jakub S. 4.2.2010 15:52

Re: vrabce

No vida. A teď su chytré jak rádyjo taky!

darina 4.2.2010 17:04

Re: vrabce

asi ste trafil kliniec po hlavičke,  práve v čase výskytu bzuča u nás sa asi 200 m od nás zatvorila píla a tým úplne aj stará železničná stanička, z ktorej vlaky už len vozili napílené drevo. Možno sa chrobáčiky presťahovali od hoblín a pilín na naše komposty. Máme najmenej tri komposty - nechávame ich zrieť tri roky bez akejkoľvek údržby. A zároveň sa v rôznych miestach našej záhrady nachádzajú zeleňou obrastené kopy kedysi pekne naskladaného dreva, ktoré si pomaličky tlie.

V niektorých rokoch sa u nás nachádzali aj roháče, ktorým sa darilo práve v tých kopách dreva a keď sme rozvážali starý kompost, boli v ňom veľké nám neznáme pandravy, ktorý sme asi takým činom nechtiac zničili životné prostredie.

Budem musieť našu záhradu vyhlásiť za chránenú oblasť a založiť viac kompostov vrátane drevnej hmoty. Škoda, že máme len 60 árov...

Jakub S. 4.2.2010 17:49

Re: vrabce

Založte. Při šikovném postupu si obstaráte  g r a n t  z toho oného, z nějaké brusele, a budete mít na chvilku vystarané... Tak se dnes musí  ř e š i t  finance.

darina 4.2.2010 19:56

Re: vrabce

asi by sa to dalo, ale nemám na to povahu - pri jednaní s úradmi vždy natrafíte na nejakú hlavu 22

Jakub S. 4.2.2010 22:44

Re: vrabce

Tak tak... Hlava 22 byla hlava, která vždycky někoho bolela. A nějakou náhodou to je dycky občánek a nikoliv úředník... že?

EditaK 4.2.2010 10:02

veveričky a sýkorky

Mám podobnú spomienku (aj fotky) z Tatranskej Lomnice. V parku veveričky vybehli po nohe hore, zobrali oriešok a ušli. A ako som lákala veveričky, priletela mi na dlaň sýkorka a poslúžila si tiež.

Jakub S. 4.2.2010 13:11

Re: veveričky a sýkorky

A dokonce zfotodokumentováno - ? Nádhera.

Šárka od Bena 4.2.2010 9:44

Ptáci

moc pěkně jste to, pane, napsal.

Od malička jsem v Černých Polích u babičky pozorovala na zahradě ptáky - u krmítka v zimě se jich teda vystřídalo! Děda byl ornitolog amatér a snad mě něco naučil. Bydlím v Moravském krasu a neřekla bych, že je opeřenců méně, jen je trochu jiná druhová skladba.

Už dlouho jsem neviděla dlaska a šoupálka, i vrabců ubývá. Hýla jsem naposledy viděla u Melikany na D1 minulou středu. O chocholoušcích nemluvím. v Juliánově, kde jsem vyrůstala, jich byly mraky. Roztomilí ptáčci posedávali na polních cestách a vyhlíželi koňské potahy. Teď už je nevidím ani kolem jizdárny, už jsem chocholouše neviděla minimálně 20 let. Neví někdo proč?  - opravdu jsou tak závislí na nenatrávených zbytcích v koňském trusu? Teď se koně krmí hodně granulema, ale i jádrem, tak by se tito malí skřítci mohli zdržovat  alespoň v jejich blízkosti.....

karakal 4.2.2010 10:34

Re: Ptáci

Já asi předevčírem potkala střízlíka v křoví cca 100 metrů od našeho domu, mezi paneláčky. Jinak mi přijde, že tu moc drobného ptactva není, ale je tu docela dost strak a sojek. To ovšem může trošku souviset. Na balkóně nemusím dosypávat moc často.

Protože tu v dohledu máme několik lesních porostů, tak šoupálky potkávám. Strakapoudi a žluny tu taky jsou. Na veverku musím mít štěstí. Vrabci tu nejsou, ale to je obecný problém. Vrabci potřebují nejen křoví (či oprýskané omýtky) na hnízdění, ale taky nějaké to jídlo. No a ve městech je nějak méně vhodné stravy než dřív. Pokud vím, tak chocholouše mi máma hlásila z volné travní plochy lemované křovím na dohled od Centra Černý Most. Jo a máma mi ze svého krmítka tuhle hlásila stehlíky. Jinak se běžně dají potkat pěnkavy, zvonci, červenky (to ale člověk musí líp koukat) ... Je toho dost v zimě i v létě, ale je pravda, že některé druhy je vidět méně.

YGA 4.2.2010 10:36

Re: Ptáci

Dlaska ani šoupálka jsem in natura snad neviděla nikdy - možná, že u nás na jihu nežijí nebo je prostě nepoznám (:o)). Chocholoušci jsou u nás stále běžné - vyskytují se i na sídlišti, takže s tím koňským trusem to asi nebude až tak pravda - no a jinak kolem nás je koňů poměrně dost (myslím zvířata, i když těch lidských je daleko víc). Vrabčáky taky vídám - dost běžný je i strakapúd, stehlíci  i strnadi. Poslední dobou však velice ubylo havranů - před pár lety byla přes naše sídliště havraní dálnice - od obzoru k obzoru se táhl široký černý pás. Teď sem tam pár jedinců.

Jakub S. 4.2.2010 13:27

Re: Ptáci

Na Valachoch včetně Podřevnicka bylo dlasků dost každou zimu určitě do konce padesátých let. Hýlů taky. A na okraji našeho pěkného rozvolněného zeleného sídliště nad městem teď už lítají jen rorýsi, a ještě míň. V létě trochu jiřiček. Chocholoušci, vrabci, dokonce aji letos  h a v r a n i - nic. A se zateplením jednho baráku po druhém končí definitivně jejich přitažlivost pro zahnízdění, a pokluzené. Hic finis aveorum venit - eo ventum est. Tady nadchází konec ptactva - tak daleko to došlo.

terra 4.2.2010 10:47

Re: Ptáci

Ano, Šárko, ti chocholouši jsou opravdu velmi závislí na koních a hlavně na tom, co po nich zbyde... U nás (jižně od Prahy) zcela vymizeli a vrátili se až poté, co blízko nás i dál v údolí vzniklo několik nových jezdeckých klubů a stájí. Vrabci a jiní malí zrnožraví ptáci jsou zase dost závislí na tom, co mi lidé ponecháme (nebo nám upadne) na polích při sklizni, a kolik zralých semen divokých trav necháme "nastojato" na lukách.  Čím důkladněji sklízíme pole a louky, tím míň přirozených zdrojů obživy jim necháváme, tam, kde se objeví neobdělávaný úhor, změní se i složení ptačí populace. Další takhle "postižený" a krásný ptáček je stehlík. Pamatujete, jak se maloval do učebnic sedící na bodláku?  

Xerxová 4.2.2010 12:12

Re: Ptáci

stehlíky jsme u nás nevídali (vzhedem k celorodinné deformaci přírodou si pamatuji výskyt druhů ptáků v okolí vlastně odmalička...). V posledních pár letech ale nejsou v zimě výjimkou. I letos na počátku zimy byli v hejně se zvonky a dlasky - ale po příletu velehejna jíkavců a čížků se zase někam ztratili... Nově se tu v posledních letech objevily ve větším množství kvíčaly a hřivnáči. Střízlíky i králíčky a mlynaříky vídám každoročně - ale ne často. Ze sýkor je nejběžnější koňadra a modřinka, ale na krmítku se dají zastihnout i babky, uhelníčci a parukářky. Brhlík je běžný, šoupálek výjimečný. Žluna je každodenní host, stejně tak strakapoud. Ale ten ministrakapoud (malý) byl vídán jen jedinou sezónu.

terra 4.2.2010 12:24

Re: Ptáci

Je prima, že byl vůbec viděn - kromě toho klasického známého jsou u nás všichni další strakapoudi v nějakém stupni zákonné ochrany (ohrožený nebo silně ohrožený). Ti stehlíci mohou souviset s větším výskytem úhorů a nekosených, nebo jen sezónně kosených luk.

A brzké uzdravení přeji.

Jakub S. 4.2.2010 12:46

Re: Ptáci

Proklepávače kmenů všecky občas vídám a slýchám - ovšem je to moravská varianta:  s t r a k a p ú d i . . .

assol 5.2.2010 21:12

Re: Ptáci

A já jsem ho živého viděla jen jednou a fakt zrovna na bodláku!

Emteska 4.2.2010 11:30

Re: Ptáci

U nás před pár lety zahnízdili ptáčci, které jezdí pozorovat ornitologoné amatéři i profesionálové z celé republiky. V areálu staré opuštěné cihelny zahnízdila vlha pestrá, krásný pták vyvedený v barvě zelené, žluté a terakota. Naprosto charakteristické je jeho "čiřikání", to nejde splést. Vlha si buduje hnízda v norách ve svazích, podobně jako třeba břehule. Živí se větším hmyzem, vosami, čmeláky a bohužel i včelami, proto ji nemají rádi včelaři. A protože kolem cihelny v sezónu denně chodím na zahradu, začátkem května poslouchám, jestli už nezaslechnu známé hlasy. Koncem srpna, případně začátkem září,až vyvedou mláďata, vlhy odlétají, a pro mě to znamená začátek podzimu.

Šárka od Bena 4.2.2010 12:11

Re: Ptáci

Vlhu jsem viděla loni na ořechu 10 m od kuchyňského okna. Myslela jsem si, že mě klame zrak. Je zvláštní, že je u nás (ve Křtinách) pořád stejně králíčků nejmenších, kteří hnízdí stále na stejné douglasce. Také strakapoudů a datlů je hodně - i ve vesnici. Zatím jsem neslyšela, že by někomu ničili izolaci. A kdyby jste videli, kolik rorýsů (a poštolek) hnízdí na našem slavném kostele!

P.S. je dobrým zvykem, že se každý rok v krasu pořádá Noc netopýrů. Loni byla ve Výpustku, letos jsmem zvědavá, kde bude. Datum hned vložím na Zvířetník, protože ten, kdo dosud nemusel netopýry, změní názor!

terra 4.2.2010 12:29

Re: Ptáci

Tak možnost pozorovat vlhy upřímně závidím - k nám "na sever" už nezalétají, natož aby tu hnízdily. Vlha pestrá patří u nás mezi silně ohrožené druhy, a je to moc pěkný a příjemný, elegantní opeřenec. A Noc netopýrů! To je skvělý nápad - když to vyjde, vezmu na ni letos svůj "fraucimor", nerad bych se dočkal toho, že se mi budou slečny nad nějakými živočenichy ošklíbat... :-)

Xerxová 4.2.2010 12:33

Re: Ptáci

i v Liberci jsou dny s netopýry - ve starém lomu pod Ještědem

zana 4.2.2010 13:38

Re: Ptáci

Pěkně prosím, že to taky dáš vědět?

Xerxová 4.2.2010 14:20

Re: Ptáci

to bývá celoevropská akce - Noc s netopýry. Vždy na přelomu srpna a září - zhruba během 14 dnů - na různých místech. Vloni byla i v ledové Naději, na Ještědu (hanychovský lom) vím, že bývá pravidelně. Určitě bude něco i kolem Prahy, myslím hrad Křivoklát to měl taky ...

YGA 4.2.2010 15:17

Re: Ptáci

V Mikulově na jaře bývá taky Noc s netopýry - to se jedenkrát do roka otevře jeskyně na Turoldu pro obecný lid - ještě jsem tam nebyla, protože se mnou tam nikdo nechce jet, ale letos se tam snad dostanu (pokud mi to nepřekazí vyšší moc  - povodeň, vichřice, manžel).

zana 4.2.2010 15:18

Re: Ptáci

Xerxová, díky - podívám se.

abyt 4.2.2010 12:52

Re: Ptáci

Chichi, ZIVOCENICH, úžasný, smím používat?