5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Brouk agent

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jirka.s. 14.3.2009 23:47

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval

Jojo! A komunismus k nám zatáhla z USA Angela Davisová, viď, ty rudá opruzenino? (Y)

Vaska 14.3.2009 22:33

Brouk agent

Připojuji pár poznámek k tomuto škůdci a k době, kdy tito  "Sveřep. a zav.l. .mper.al.st.čt. brouc. škod.l. na naš.ch pol.ch"(školní diktát té doby). Setkání první, polovina 50.let - zápalkové nálepky s realistickým vyobrazením brouka i larvy na bramborové nati a nad tím nápis:Pryč s americkým broukem! Setkání druhé, rok,kdy vzlétl první sputnik - na první školní brigádě.Našli jsme jednoho, kamarád za něj dostal zelenou pětikačku (ekvivalent 20 šumáků) od tajemníka MNV. Jen tak mimochodem, ten by z výše uvedeného diktátu dostal nemíň tři koule (řečeno slovy Krále komiků: Račte rozumét, při jeho vzdělání). Setkání třetí, rok,kdy vzlétl první kosmonaut - opět školní brigáda. Mandelinek jako lesních jahod, plevel do půl pasu. Není  divu, že se to zvrhlo v bojovou hru a u smělejších jedinců  v první kontakty s děvčaty. V letech jinošských jsem pak bojoval s tímto škůdcem na našem záhumenku. Protože maminka na to odmítala dát Dynocit,vyvinul jsem celkem úspěšnou metodu. Porost jsem rychle proběhl s hráběmi   a škůdce oklepal, a pak hurá k vodě! Pohled na děvčata     v plavkách přece jen nabízí větší potěchu, než nějaký sebelépe pruhovaný  brouk. Jednou týdně ale bylo třeba  provést důkladný sběr (oblafnout maminku, to nejde).                                 V pozdějších letech jsem pak sváděl boj s tímto nepřítelem jak profesně  tak i na své zahrádce. Ač jsem metodu boje  léty zdokonalil, je to jako s lidskou blbostí - boj nekonečný, ale nezbytný. Dnes na zahrádce to je ale spíš takové malé pohybové cvičení. A mám to zadarmo!    

To byl můj pohled zpátky. Když se tak ale ohlédnu kolem sebe , mám pocit, že mnohem větší škody napáchal tento brouk v hlavách lidí.                                              Pedčasem jsem někde viděl plakát z tehdejších let s tímto broukem a četl obecní vyhlášku jakéhosi MNV. To byla mobilizace! Udělat tak výstavu těchto "artefaktů", to by bylo  pošušňáníčko.

Tramp 51 14.3.2009 21:57

Velmi těžce nesu, když přijdu do lesa a najdu tam vyhozené odpadky včetně umělohmotných lahví.

    Pane Boudný já ač o 11let mladší s Vámi souhlasím. Vaše Junácké zásady i když nejsem skaut dodržuji do dnes. Je pravdou, že nás to nikdo neučil, ale vycházeli jsme z toho, že se na stejné místo vrátíme a nechceme aby někdo věděl, že jsme tam byli a že se vrátíme. Dnes  všichni "řeší" globální oteplování, ale nic neudělají pro to, aby když odejdou z lesa po nich nic nezůstalo, je pro ně zatěžko to co tam donesli zase odnést.         To zkrátka neřeší.

J.G. Pašek 14.3.2009 20:13

Kdysi jsem někde četl, proč se mandelinka tak rozmnožila .. . . .

Před kolektivizací hranice polí byly meze s křovím, kde hnízdily křepelky  . . . . když JZD všechna pole majitelům zabrala, aby JZD-áci mohli pole snadno a rychle orat, tak přeorali ty meze a bylo po křepelkách, které žraly ty všelijaké larvy a brouky  . . . .

J.G. Pašek 14.3.2009 20:00

To jsem chodil do nějaké 2. či 3. třídy . . .

když vyzbrojeni anti-USA kázáním jsme šli s třídou sbírat mandelinku bramborovou a jak mně bylo smutno, že nikdo žádnou nenašel . . . .

S maminkou jsem jezdil bílým výletním parníkem do Děčína  na oslavu 1. Máje . . . s čumily jsme stáli na chodníku a obdivovali alegorické vozy . . .  Jednou na valníku stál zamračený chlap, oblek a klobouk měl ušité z americké vlajky . . . měl tam velkou černou krabici na které byla namalovaná velká bílá lebka a hnáty . . . . chlap z krabice něco házel na čumily . . . . šel jsem se kouknout k okraki chodníku co to je . . . "Mami, proč na nás hází mrtvé chrousty?" . . .  "To je jako mandelinka bramborová." . . . . ach jo, vynalézavost horivých neznala mezí . . . .

děteněkam 14.3.2009 19:57

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval

Už by tě měli upálit, huso.

Roman 14.3.2009 19:24

Nevím, ale asi kecá

V té době jsem žil, na mandelínku jsem též chodil / u dědy na vesnici /, ale o té podobnosti s vlajkou USA slyším prvně.

zet 14.3.2009 19:04

Re: Zámena

Máte do určitej miery pravdu, len trochu pozorný človek ich rozlíši, ale určitá podoba tam je. Orava v tej dobe na to jednoducho nemala, tým skôr, že vtedajšia agitka ľudí vyplašila až moc (hlavnou potravinou tej oblasti bola v tej dobe kombinácia "brambory se zelím"). Takže diviť sa istej miere paniky nemožno, hlavne, keď popis lariev bol dosť vágny, dospelý jedinec sa už zameniť tak ľahko nedal.

zet 14.3.2009 18:57

Re: K mandelince

Máte pravdu, v originále je to "colorado beatle".

Mistr Jan Hus 14.3.2009 18:46

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval

Nejsem cvok, už vůbec ne hlupák, nejsem komunista.  Horší nadávka by mohla být třeba demokrat. ;-) AIDS do světa přišel z USA, jejich buzeranti (pardon, demokraté) to rozšířili po celém světě. Nejkrvavější režim na světe je ten americký, to ví každý. :-)

Gregory 14.3.2009 18:25

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval

Za normálních okolností nemluvím vulgárně ale vy jste CVOK a HLUPÁK . S největší pravděpodobností i komunista , horší nadávku neznám . Drogy jsou převážně z Jižní Ameriky a východu . AIDS je z Afriky . Násilí a brutalita je doma na celém světě , V SSSR ji měli na rozdávání , nejkrvavější režim na světě . Kdyby měl chudák Hus hrob , tak tam rotuje jako vrtule , takhle špinit jeho památku . Že se nestydíte ?

Mistr Jan Hus 14.3.2009 17:22

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval

Odkud přišly drogy, násilí, brutalita a AIDS, vše made in USA. Pravda ti smrdí, viď modrá svazačko.

korabelníkovová 14.3.2009 17:07

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval

Takového vola pohledat,jak jsi ty.

Pavel. 14.3.2009 16:45

K mandelince

Pro znalce.V letitém slovníku ruského jazyka je pod českým názvem mandelinka bramborová překlad kolorádskij žuk.Tak je americký nebo není?Vždyť i ty brambory jsou odtamtud.A už se nehádejme.

Mistr Jan Hus 14.3.2009 16:21

A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval

civilní města (i u nás)? Zase demokraté. Kdo používal zbraně hromadného ničení, zase demokraté. Kdo vyvolává války, demokraté. Tak o čem tu píšeš, modrý zmetku? ;-€;-O

Ludva 14.3.2009 16:04

Re: Mandelinku sbírám pořád

Napsal jsem, že dlouhé vlasy  po roce 1989 byly nejvíce vidět na ministerstvu vnitra v čele s panem Langošem. Typický znak byl culík vzadu. Předpokládám, že tito lidé prožili totéž co já v šedesátých letech. To spojení mi zřejmě přišlo na mysl pod pojmem brouk - agent. Mladí lidé to opravdu nemůžou pochopit. Myslí si, že jsme žili izolovaní od světa, zpívajíce ruské častušky.

Autor 14.3.2009 15:57

Re: poznámka

Pane Izáku, Vaše slova mně připomněla přesně stejné výroky, které nám byly vštěpovány. Velmi těžce nesu, když přijdu do lesa a najdu tam vyhozené odpadky včetně umělohmotných lahví. Ovšem výchova mladé generace ve smyslu minulých zásad je už dnes neuskutečnitelná. Jsem také ročník 1940 a tak jsem chtěl jen potvrdit Vaše slova. S úctou Autor

Izák 14.3.2009 15:35

Re: poznámka

Byl jsem Lvíče a jsem ročník 1940.Dodnes si pamatují velké sklamaní, když nám zamkli klubovnu.Vzpomínám si, že jsme zdravili třemi prsty, ale život bych za to nedal.Dodnes se řídím pokyny , které jsem získál ve Skautu.V lese se chovej, jako na návštěvě.Po táboření místo, které opustíš, musí vypadat tak, jak vypadalo než jsi tam přišel atd.

hafusak2 14.3.2009 15:27

mandelinky

Mám sice jen malinkou zahrádku, ale ty bestie pruhované jsou na bramborách stále. Chemii používat nechci, sbírání je nutné alespoň dvakrát denně. Ani ty mrchy slepice, co jinak sezobou všechno možné ji nechávají na pokoji /larvy taky/. Al e stále nechci přiznat porážku, vlastní čisté brambory si ubráním. ........ Jinak ten vtip si pamatuji trochu jinak: V Praze na Vencaplace potká mandelinka blechu a ptá se: Helou blejšn, kde sou tady bramborejšn? Něponimaju!

Karlík 14.3.2009 15:19

USA .beetle

Jako pamětník i já jsem se zůčastnil těchto brigád - s celou třídou jsme vyrazili na pole a dokonce jich pár našli - dokonce i rozbité zkumavky s nápisem Made in USA. Rozum jsme z toho neměli, ale srandu ano. Skautík jsem byl také a po rozpuštění jsem do Pionýra nevstoupil, protože by mě táta  rozbil hubu. Tenkrát se na nějakou tu facku doma nehledělo, nebo ve škole rákoskou na ruku také ne - nepoznamenalo mě to. Komouš jsem nikdy nebyl - to jsem už trochu rozumu pobral.>-

Autor 14.3.2009 15:08

Re: Zločin

Vážený pane Richarde, děkuji Vám za upřímné vyjádření. Když mně pošlete mailovou adresu, pošlu Vám kapitolu z knihy, kterou jsem napsal a která pojednává o období krátce po zákazu Junáka. S úctou Autor

Richard III. 14.3.2009 14:44

Zločin

Ti, co měli štěstí, že jako autor zažili Junáka, viděli byť dětským pohledem komunistickou likvidaci i té drobné lidské svobody a měli rodiče s pamětí, jsou ve výhodě proti nám, kteří jsme nikdy nic takového nezažili, jejichž největším zážitkem byla "bojovka" v pionýru a jejichž rodiče v poválečné euforii vstoupili do KSČ. Nikdy jsem se např. nestal skutečným trampem, i když mě to k trampům táhlo od dětství, jenže škola dělala z trampů odstrašující případy a rodiče mě před nimi varovali. Připojil jsem se jako téměř dospělý, tedy pozdě, i když jsem toho nikdy nelitoval. Předválečná umělecká "avantgarda" mě okouzila na chvíli, ale brzy vyplula její prázdnota, tedy aspoň prázdnota toho, co z ní komunisté zpřístupnili. Od prvních chvilek puberty jsem bloumal mezi lidmi a hledal něco, o čem jsem neměl ponětí - jako v té pohádce "jdi tam, nevím kam, přines to, nevím co". Ani rok 68 ani pozdější setkání s disentem nepřineslo změnu, obojí bylo úplně jinde. Hodně pomohla jedna (naprosto nepolitická) kniha vydaná u nás v roce 68 a hned zase zakázaná, ale teprve Mandler a jeho jasně pravicová profilace byla tím pravým. Škoda, že až v dospělosti jsem dostal příležitost poznávat to, co mě skutečně oslovilo.

Tohle je ten největší zločin vlády komunistů.

Autor 14.3.2009 14:37

Re: poznámka

Vážený pane, já už si přesné podrobnosti nepamatuji, ale chodil jsem tam až do roku 1948 a jako kluk jsem se podílel na úklidu nějakých materiálů, když byl zatčen náš vedoucí, tehdy vysokoškolák, kterého pak pustili. Jako děti nás nekontrolovali. Vedoucího pak pustili a on později utekl do Ameriky. Ale přesné datové údaje si už nepamatuji. Ještě desetiletí jsem měl opasek s emblémem a turban (kožený pletený kroužek na utažení šátku). To jsem tedy maximálně "vyhrabal" z paměti. S úctou Autor

Forstmeister 14.3.2009 12:31

Re: Zámena

Nevím, larvy mandelinkovitých se larvám slunéčkovitých příliš nepodobají. Ale nešť, larva, jako larva, v budovatelském nadšení se tehdá se škůdníkem muselo zatočit. Jinak, mandelinkovití jsou vegetariáni, spásající lilkovité (erteple, paradajky atd.), slunéčkovití jsou dravci, požírají červce a mšice. Opravdu mandelinka bramborová pochází se severozápadního Mexika a jihu Colorada v USA. Rozšířením potravinové pomoci (masivní dodávky erteplí) po obou sv. válkách se rozšířila u nás invazivě po první kolektivizaci (likvidace diverzifikace zemědělských biotopů a kultur - velké šíré rodné lány monokultur, meze, jako přirozené bariery v hajzlu i s potenciálními konzumenty mandelinek, koroptvemi polními, které tehdá ještě byly, ale musely se z jiných "smrdutých" brouků na mandelinku časově a chuťově přeorientovat, mezitím jim však meze, jako hnízdní lokality, bolševik nechal zlikvidovat). Druhá vlna kolektivizace to pak dorazila, a i to původně "emerické" DDT  pak přišlo na pořad. Co "jézeďák", to byl barel isekticidu DDT, ovocnáři to nazývali Dynocit, jiní Dynol... Ale na komáry Anopheles je to doposud jediná účinná látka. Nyní nám jiní "věrozvěsti a ideologisti", a to zelení, hrozí jiným "elementálem", dioxidem uhlíku. Takže hrr na něho, jako kdysi na mandelinku. Můj názor.  

cipísek 14.3.2009 11:54

Re: Berete mi iluze

Díky za upřesnění - člověk se musí zkrátka pořád učit.R^

Sago 14.3.2009 11:52

poznámka

do Junáka brali až od 10let, v roce 50 už byl Junák zrušen, tak by mě zajímalo,jak jste mohl do Junáka chodit? Byla ještě Vlčata,ale ta byla také až od 9let. Ctěl jsem se tam tehdy také přihlásit,ale z důvodů věkových a to jsem o rok starší než vy,mě nevzali a pak byl Junák zrušen

Pišta 14.3.2009 11:45

Re: No jo pane Boudný,

Nevím jestli byl brouk z Coloráda, ale samy  brambory pocházejí z Jižní Ameriky. Když je dovezli poprvé do Evropy , kupodivu mandelinku s nimi nezavlekli, přestože na nich určitě žila. Mandelinka se do Evropy dostala až po první světové válce s americkou potravinovou pomocí hladovějíci Evropě. U nás se rozšířila až po druhé světové, díky "sceleným širým kolchozní lánům" , které byly pro její šíření ideální. Její jediný nepřítel -koroptve zmizely, díky DDT a rozorávání kulackých mezí a bylo vymalováno. Tuny DDT používané na její hubení jsou v půdě dodnes.

K. Babák 14.3.2009 10:27

Re: Berete mi iluze

Mandelinka se do Evropy dostala někdy ve 30. letech minulého století. Začala ve Francii a její šíření možná zpomalila válka. U imperialistů se jí říkalo coloradský brouk. Původně to byl cizopasník na rajčatech, na brambory přešla později (už v Americe).

M. Zima 14.3.2009 10:24

No jo pane Boudný,

on ten brouk původem někde z Colorada skutečně nebyl legrace. Obzvlášť ve Francii a v DDR. Rozšířil se během WWII. Do jaké míry k tomu přispěl pokus, při kterém jich někde ve Špesartu přes Adolfův zákaz tisíce hodili z bombardéru, aby zjistili, zda to přežijí, nebylo doloženo.

jirka.s. 14.3.2009 10:06

Re: S tím posledním odstavcem plně souhlasím.

Božínku, ty máš to máš v palici jako po náletu! No, až si, jaroušku, přestaneš plést ministerstva, tož nám zase něco objevného napiš! ;-D

BTW: Julínek s Cikrtem, to jsou pane máničky! ;-D