27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Malý Aston 22.1.2009 12:36

Prostě měli špatné kalkulačky!

Já jsem pro rozdávání nových aut dle potřeby a zásluhy zadara.Tak o tom již rozhodl Lenin a to nebyl žádný hej.počkej.Prostě první pravidlo komunismu zatím pro auta a pak to rozšíříme i na sklo a porcelán.To by bylo aby to nefungovalo!:-D

Kalina 22.1.2009 12:24

Re: O jaké krizi to mluvíte?

Pánové nepleťte si bankovní krizi (ta se nášic bank  skutečně nedotkla) s resesí.

Karel 22.1.2009 12:13

dotaz autorovi

K čemu všemu je dobré soukromým bankám, že se nechají skupovat státem? Půjde o další propojení států s byznysem a bude tím pádem další množství peněz k přerozdělení do soukromých rukou (tedy o větší propojení státu s mafií)?

Já se v tom tak nevyznám, ale pokud byste měl chvíli na odpověď, rád se něco dozvím.

janoryna 22.1.2009 11:38

zisky jsou privatni

ztraty verejne, to je prave zaklad soucasneho tzv. kapitalismu. za bolsevika to bylo obracene....

mag 22.1.2009 11:32

Re: to jste asi špatně pochopil

Marxův Kapitál není o nic horší teorie, než ty , kterými nás krmili velcí vědátoři minulých dvacet let. A jajajajaj, ono se kolečko polámalo a kdopak nám ho spraví ? Rozhodně ne ti velkošmejdi, kteří to zavinili a koukněme se zrovínka v Americe, nebi všech chytráků a bankéřů a vědeckých ekonomů. Situace se nelepší proto, že se pocelém světě horečně hledají pitomci, kteří to největším šíbrům zaplatí, a to chvíli trvá,to račte uznat.

gerontusinza 22.1.2009 11:26

Inu, když musím platit vyšší daně, no tak ten auťák může ještě počkat.....

i když je o cca 20% lacinější...... A když zajedu do dojčlandu vydělám ještě dalších 20 %....... proč krmit překupníky i když české...... ;-) 

Nula 22.1.2009 11:09

jak z krize ven

Stále postrádám jasný návod k řešení krize od největšího  profesora všech ekonomií. Ale pro začátek by možná stačilo 2x týdně promítat v televizi Annu proletářku, coby film instruktážní.

Frank 22.1.2009 11:02

O jaké krizi to mluvíte?

Bratr Kalousek přece řekl, že ne nás krize téměř nedotkne. A já mu věřím, protože to má z první ruky. Od Boha. A navíc dostal medaili, jako nejlepší ministr vých. bloku.

J. T. 22.1.2009 10:50

Re: to jste asi špatně pochopil

Nejdříve byste měl doložit, proč zbyde jen jeden superkapitalista. To totiž je teze z Marxova kapitálu. Lidové přísloví za argument nepovažuji a historické zkušenosti mluví o něčem jiném.

Lampedusa 22.1.2009 10:23

S takovou ten kapitalismus nevybudujeme - soudruzi páni !

;-€;-€Tak jsem spoléhal na ten kapitalismus v jeho ryzí podobě a bez přívlastků ! To bylo furt -jen žádné necitlivé zásahy, nechte jej na pokoji, vše je jak má být  - a teď tohle. Naráz bez ohlášení jakási krize, a k tomu názory hlav vysoce ekonomicky pomazaných, že je potřeba hledat nějaký lidovější kapitalismus. A to ještě nedávno Paroubka málem zavřeli za šíření poplašné zprávy. Zažalovali jej společně nejlepší ekonom ve Střední Evropě s nejlepším porevolučním premiérem. Naráz jsou ale z multimiliardářů jen miliardáři (to by mě ani tolik netrápilo), ale já nemám pomalu ani na plyn a elektřinu, ale co je hlavní, budu si muset odpustit každoroční měsíční pobyt na Sejšelách, který mi dělal dobře na klouby. No ale co se dá dělat, když ty zisky jsou jen něčí, a o ty ztráty se holt musíme podělit všichni. Kdyby se to tak dělalo i dříve, tak jsme možná nemuseli ani ten socialismus zrušit. Ale to už dnes nikdo nezjistí. Ale ani tak by to nebylo úplně ono. Nebyl by bezvízový styk ( byl by jen ten obyčejný styk), a taky bychom neměli novou republikovou dominantu (krásnou, velkou, bílou kouli) !!!!

Jilm 22.1.2009 10:13

Re: to jste asi špatně pochopil

??? Nesmysl jde jen o míru přerozdělování.

Mimochodem i kdybych to měl z Marxe, jako že nemám. :-D Vůbec jste nezpochybnil ten argument. Že po pár letech volné soutěže by vám zbyl jen jeden superkapitalista.

S nálepkama na mě nechoďte a začněte argumentovat.

J. T. 22.1.2009 10:08

Re: to jste asi špatně pochopil

Tohle máte přímo z Marxova kapitálu, resp. z pohádek co vám povídala soudružka učitelka. Totální přerozdělování jsme už zažili a kam vedlo je zřejmé každému, kdo nevěří komunistickým pohádkám.

J. T. 22.1.2009 10:00

Re: to jste asi špatně pochopil

Autorem podivných státních zakázek je vždy stát a politici. Ale jinak máte pravdu. Tištění peněz provozují všichni, protože to občané chtějí. A občané si pak sami spravedlivě odnesou odměnu v podobě krize.

Jilm 22.1.2009 9:58

Re: to jste asi špatně pochopil

""Skuteční kapitalisté, když už jsem si ten pojem vymyslel, jsou tací,

kteří by striktně odmítli jakoukoliv státní pomoc soukromému subjektu."" Tak to by moc kapitalistů nezbylo, kapitál bez vnějších zásahů má totiž tu vlastnost, že se hromadí na jednu hromadu, po pár letech kapitalistické soutěže by zbyl jen jeden superboháč a 7mld chudých.

Co pak jste nikdy neslyšel přísloví, že peníze dělají peníze? Vždyť i dnes je celkem jednoduše vidět, že ten kdo začíná od nuly má problém vydělat jeden milion, zatímco ten co vlastní miliardu, by při získaném jen jednom milionu brečel, že je v hluboké recesi.

Přerozdělování peněz je přímo podmínkou existence naší společnosti.

tosek 22.1.2009 9:52

Re: to jste asi špatně pochopil

No oni i ti vaši skuteční kapitalisté nejednou žili z podivných státních zakázek, ale vem to čert. každopádně tento svět je minulostí a mimochodem rozpočtové schodky (tedy tištění peněz) provozují v USA vydatně jak republikáni, tak demokraté tak zhruba stejnou měrou.

mladý.k. 22.1.2009 9:39

Re: Ale kdepak!

Synku tak tvuj optymismus bych chtěl mít ty si myslíš že zemědělec bude dělat zadarmo když nebude mít na naftu nahnojiva postřiky energii  s odbytem ma problémy stale a ty se citíš zajištěný  víš co je to motyka možnáji budeš potřebovat spozdravem optimistycký  pesimista;-(VV

J. T. 22.1.2009 9:35

Re: to jste asi špatně pochopil

Skuteční kapitalisté, když už jsem si ten pojem vymyslel, jsou tací, kteří by striktně odmítli jakoukoliv státní pomoc soukromému subjetku. Takoví existovali v 19-tém století v USA a většinou měli za sebou protestanskou morálku. Od té doby se hodně změnilo a zásahy státu do ekonomiky a tištění peněz dle politické libosti je na denním pořádku. To se pak snadno dělá letadlo, když jsou peníze levně tištěné. Vlastně letadlo je pak celá ekonomika. Vláda natiskne bankovky a kdo se k nim dostane první, vyhrává. A všichni nadšeně hrají.

tosek 22.1.2009 9:28

Re: to jste asi špatně pochopil

A podle čeho se jako poznají skuteční kapitalisté od neskutečných? Že by byl skutečný kapitalista ten člověk v Americe, na jehož jméno si teď nemůžu vzpomenout, co na něj někdy před měsícem prasklo, že mnoho let provozoval investiční fond na principu letadla? Ostatně třídění na opravdové a ještě opravdovější kapitalisty mi silně připomíná bolševický režim, kde se taky pořád zkoumala pravověrnost, pravicové úchylky, levicové úchylky, pravolevé úchylky.

J. T. 22.1.2009 9:15

Re: to jste asi špatně pochopil

Pokud jsem si všiml, tak peníze do ekonomiky lijí především socialisté. Hlas skutečných "kapitalistů" už je dávno umlčen. A zastřelení ředitele banky krizi neodvrátí, ta se projeví i v socialistických zemích a komunistických zemích. Ale lekce pro občany to bude dobrá.

tosek 22.1.2009 8:36

Re: to jste asi špatně pochopil

Neboli vlastně geniální plán jak rátit k moci nějaké nové (staré) bolševiky, kteří ředitele banka ajejich náměstky okamžitě bez soudu zastřelí, banky a velký průmysl znárodní a budou předstírat, že je to pro blaho lidu. Jinak řečeno, jak už kdosi kdysi napsal, kapitalismus sám připravuje svůj vlastní konec bezuzdnou žravostí (peníze jou až na prvním místě, vzpomínáte?).

ranbow 22.1.2009 6:42

to jste asi špatně pochopil

Ono nejde o důvěru běžných občanů - tu začnou politici shánět až zase měsíc před volbama. Jde o důvěru spekulantů na akciových trzích - tedy že jejich akcie někdo koupí za vyšší hodnotu. A když je stát takový spekulant že to udělá,a dokonce na to dá peníze, které si ušetřil třeba ze zdravotnictví, školství či sociální podpory.....

R.J. 22.1.2009 5:50

Re: Ale kdepak!

Zcela určitě, bez pardonu, pokud bude potřeba, dostaneš Hadí oko zdravotní péči, nevím jak kvalitní, ale dostaneš, pokud budeš bez financí, sociálka dá buď finance , nebo poukázku na jídlo, včetně rodiny. Tak to zase nebudeme přehánět a říkat že nemáme v ničem jistotu. Dnešní krize není jako ty dřívější, v důsledcích, nikdo díky obrovské nadprodukci potravin neumře hlady, ani nebude podvyživený. Takže to berme s rezervou,když dojde na lámání chleba, jsme všichni zajištěni. Ale tak blbě určitě nebude, takže stejně jen teoretizujeme.

důchodce 22.1.2009 2:38

Re: Krize je dobrá věc.

Také bych rád omezil osobní spotřebu, leč je mi líto těch, jejichž živobytí je závislé na tom, zda si já či mně podobní u nich něco koupí či si přes ně nechají něco obstarat. Trápím se představou, že kvůli mému dobrovolnému omezování si druhý něco nemůže dopřát.

Jinak  ono v článku zmiňované základní heslo lépe vyzní ve tvaru "zisky se privatizují - ztráty zespolečenšťují", a platí to hlavně pro banky a bankéře, pro podniky s vysokou státní účastí a jejich management., tedy pro jejich chování a pro způsob jednání s nimi.

Honza42 22.1.2009 1:21

Krize je dobrá věc.

Umožní zánik nadbytečných kapacit a přežití těch lepších firem. Konečně došlo na redukci nesmyslného průmyslového běsnění posledních let (ubylo i kamiónů, a to podstatně). Jaký má smysl podporovat prodej aut z veřejných peněz, když zároveň politici vykřikují: hurá veřejná doprava, životní prostředí, železnice.....?

Vždyť bychom se měli radovat, konečně lidé sami a dobrovolně snížili svoji osobní spotřebu. Protože o ničem jiném krize v Evropě není.

Hadí oči 22.1.2009 1:07

Re: Ale kdepak!

Tak to jsem rád, že jakožto nezločinec mám teď úplně grátis velkou porcí životní jistoty.

Olin 22.1.2009 0:52

Ale kdepak!

Ztráty jsou sice veřejné, ale zisky taky. Moderní stát využívá tolika cest, kterými si vybírá naše zisky, že tyto jsou dnes veřejným statkem. Takže se nelze divit, že přibližně ve stejné míře stát přebírá i podíl na ztrátách. Soukromý zisky mají v moderním světě pouze zločinci, ale ty za to draze platí velkou porcí životní nejistoty.