16.7.2019 | Svátek má LubošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FINANČNÍ KRIZE: Největší černá díra v dějináchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 23.1. 2009 23:16, přehled diskusí

Opravdu krize:
Autor: Slávek Valašsko Datum: 23.1.2009 23:16

To není krize,to je jen nová hra nejvyšších pater globálního kapitalismu,který v rámci  uhlídání svých pozic před  masami, méně ekonomicky vyvolených,musí volit novou strategii a tak vymyslel i tento  jako by neovladatelný společenský proces a nazval ho krizí  v oblasti ekonomiky:Ve skutečnosti  tento globální kapitalismus došelo do stadia krize hodnot..To co  se nám sanží namluvit je ve skutečnosti  snaha setřást i za cenu  velkých ztrát  konkurenci a vy\tvořit nový prostor pro své záměry. Globální kapitalismus pochopil jak působí zákony negace a jak je  využít.O ovládnutí jejích mechanismu tu ještě není řeč. Ale o těchto zbraních  špiček kapitálu věděli mdobře  Marx ,Engl i Lenin.To jen my jsme se nevchali ukolébat a marxismus odložili jako nepotřebný zdroj poučení i pro tuto dobu. A svět jde  dál vývoj a pokrok, přináší nové jevy i poznání.A  poznáním vládne úzká skupina a také činí  rázná opatření ve prospěch udržení moci,Je to  opravdu krize ? Nebo pouze jevová  stránka nových  forem  ekonomického ovládnutí lidstva.? 

Re: Dobrý článek:
Autor: Libor Datum: 23.1.2009 11:31

"Berte si, co hrdlo ráčí!"

"Já bych si, s dovolením, vzal:"

"Já bych si ,s dovolením, také vzal."

"Já bych si, s dovolením, také vzala."

Re: ..kolik miliard za duveru?:
Autor: Ludva Datum: 23.1.2009 8:34

Neslyšel jste o plastice panenské blány ? Nic není nemožné.

Re: zisky jsou privatni:
Autor: Ludva Datum: 23.1.2009 8:33

Ale jděte, ziskem bylo, že skoro každý, kdo chtěl, si mohl postavit barák nebo chatu. Dneska si to moc lidí dovolit nemůže. A nezanedbatelným ziskem byla taky nízká kriminalita a nepřítomnost žebráků a bezdomovců. Jinak máte pravdu, ve výrobě zboží to nefungovalo.

Re: jenom maličkou poznámku.:
Autor: jara cimrman Datum: 23.1.2009 1:15

...ale bohuzel se tak nestalo....asi proto ze papez neni zadnej zastupce Boha ale jenom svatyho Petra, rybare, kterej kdyz potreboval penize, ulovil rybicku a v jeji tlamicce se drachma nasla.....

..kolik miliard za duveru?:
Autor: jara cimrman Datum: 23.1.2009 1:12

....to je podobna otazka jako za kolik stovek se da poridit ztraceny panenstvi....

Re: O jaké krizi to mluvíte?:
Autor: kirast Datum: 22.1.2009 21:03

Přečtěte si to ještě jednou, ať to nevypadá, že už máte potíže i se čtením a porozuměním psanému textu.

http://zpravy.idnes.cz/dokument-novorocni-projev-prezidenta-vaclava-klause-p0s-/domaci.asp?c=A090101_125953_domaci_klu

Re: zisky jsou privatni:
Autor: kirast Datum: 22.1.2009 20:57

Máte špatnou paměť. Za bolševika byly jenom ztráty. Veřejné i soukromé. Zisk jako buržoasní termín vůbec neexistoval a "nadhodnota" sloužila pouze k "rozšířené reprodukci", čímž se stalo, že nás do konce totality v hospodářském vývoji předeběhly mnohé asijské i některé africké země.

Re: Prostě měli špatné kalkulačky!:
Autor: kirast Datum: 22.1.2009 20:50

Vaši ironii bohužel chápou ti, kteří to ani moc nepotřebují, protože sami vědí. Ti, co by se měli chytit za nos však koukají jako poslední brambor ze sklepa. Škoda.

Re: Prostě měli špatné kalkulačky!:
Autor: Radajan Datum: 22.1.2009 20:23

Když již nejde mluvit o Paroubkovi, tak si Malý Aston jen tak bokem kydne nějakou kravinu. No inu, komu není s hůry dáno v apatice nekoupí.

Re: dotaz autorovi:
Autor: Karel Datum: 22.1.2009 19:53

Já vím, že se ptám na nesouvisející, ale četl jsem, že v zahraničí dost bank přešlo ze soukromých do státních rukou.

Re: to jste asi špatně pochopil:
Autor: Veteran Datum: 22.1.2009 18:29

J. T. nám pěkně odsoudil ty americké socialisty co lijí miliardy na oživení finančního sektoru.

Re: O jaké krizi to mluvíte?:
Autor: Veteran Datum: 22.1.2009 18:27

Ještě si dobře pamatuji jak Topolánek říkal, že krize je výmysl EU. Také pan prezident nás těšil pohádkou, že díky tomu, že máme  českou korunu jsme ostrůvkem v krizovém světě. Inu ekonom je ekonom. Těm pánům na slovo věřím!

Nápad::
Autor: Double_K Datum: 22.1.2009 18:14

Co takhle snížit daně občanům, zvýšit tak jejich kupní sílu a poptávku po zboží, což zase oživí výrobu. Aspoň by ty prachy dostali nevinní lidé a ne pachatelé finančního průšvihu, ve kterém jsme.

Přijde mi nemorální způsobit chybami finanční krizi a pak chtít pro sebe samého pomoc od státu.

Dobrý článek:
Autor: František Datum: 22.1.2009 18:01

Líbí se mi zde uvedené heslo. Pro členy představenstva, třeba ČEZ nebo E-ON a pod. platí: "Berte si, dokud je z čeho!" Jsme přece podnikatelé!

Re: Prostě měli špatné kalkulačky!:
Autor: Lapil Datum: 22.1.2009 17:07

Tak zadara nebo za zásluhy?

Re: dotaz autorovi:
Autor: Petr Datum: 22.1.2009 16:40

Vy jste nepochopil ten článek. Autor se právě pozastavuje nad tím, proč stát do bank cpe peníze. Stát nechce nic kupovat, ale prý "musí" podpořit bankovní systém.... v tom to je...autor má pravdu

Re: jenom maličkou poznámku.:
Autor: loula Datum: 22.1.2009 16:35

Pořád žiji v možná naivní představě, že dříve, když bankéř slíbil 2% úrok, tak to skutečně byl dvouprocentní úrok. 

Re: jenom maličkou poznámku.:
Autor: Zemánek Datum: 22.1.2009 16:27

Kdyby si Kristus před ukřižováním uložil na 2% úrok jednu drachmu, tak  dneska by  papež jako zástupce Boha na zemi byl největší žebrak na zemi , proto že banky svou chamtivosti a nesmyslnými poplatky samy rujnují vklady střadatelu.

Re: jenom maličkou poznámku.:
Autor: loula Datum: 22.1.2009 16:24

Ano, to je právě ono, Kristus si za tu jednu drachmu mohl koupit řekněme kozu, a papež si za těch 158 milionů miliard drachem může koupit řekněme kozy dvě. Cili nominálně fantasticky zbohatnete, ale realně nic moc. No a právě tento rozpor, kdy se na trh davy lidí zjistí, že mají nabitou prkenicíi, ale nemají v podstatě žádnou reeálnou hodnotu, ačkoliv celé generace střádali a střádali, vedou právě k těm společenským otřesům. 

Re: jenom maličkou poznámku.:
Autor: jízlivec Datum: 22.1.2009 16:09

Nemyslím, ono by to fungovalo i v reálu, akorát by ten reálný nárůst byl o n řádů menší... Troufám si odhadnout, že by byl asi tak v poměru produktivity jednotlivce tehdy a dnes.

Mmch pořád se opakuje, jak ti Holanďani okradli ubohé Indiány, když od nich koupili Manhattan za balík dek a soudek rumu v hodnotě 24 dolarů. Řekl bych, že tehdy to byla reálná tržní cena za čímsi porostlý ostrůvek bez infrastruktury - a taky že kdyby ti rudokožci vzali ty dolary ve zlatě a šikovně je investovali, tak by si ten Manhattan z výnosu dneska koupili zpátky a ještě by ho mohli celý zplanýrovat a zalesnit...

Re: jenom maličkou poznámku.:
Autor: Čekista Datum: 22.1.2009 16:03

To by fungovalo, pokud by ta drachma měla konstantní hodnotu. A to nebylo skoro nikdy. Jistě, banka, která si bankovky tiskne tro má jednodušší, než panovník, který zmenšuje obsah drahého kovu v mincil.

Re: O jaké krizi to mluvíte?:
Autor: loula Datum: 22.1.2009 16:01

Vážený(á), Kalousek a Topolánek hovořili  o bankovní krizi, to ano,  ale také hovořili zcela obecně, že Ceské hospodářství je ostrůvkem stability v rozbouřeném moři krize a bouře na tom moři na nás bude mít malý vliv.

Kde jste to sebral, že zastřelení ředitele banky krizi neodvrátí,:
Autor: Čekista Datum: 22.1.2009 16:00

víte jak si ti ostatní budou dávat majzla?

Problém je ten, že management nic neriskuje, když vykáže fiktivní zisk, přidělí si miliardy, když prodělá, dostane v nejhorším zlatý padák. Proto bude půjčovat těm, kteří nebudou schopni půjčky splatit, ta půjčka přinese ten okamžitý bonus pro pracovníka banky, který "má výsledky."

jenom maličkou poznámku.:
Autor: loula Datum: 22.1.2009 15:48

Uročení peněz pouhými dvěma procenty každý považuje za nedostatečné a hladové. Počítejme však, kdyby si Kristus před ukřižováním uložil na 2% úrok jednu drachmu, takl dneska by papež jako zástupce Boha na zemi zcela oprávněně požadoval výplatu 158 milionů miliard drachem. Zcela podle práva, nešlo by o žádnou zlodějinu. Je vidět, že systém založený na exponenciálním růstu ( a to současný systém předpokládající meziroční procentuelní růst je) prostě nemůže být dlouhodobě stabilní. Vždy po určité dobé musí mutně přijít nějaký otřes (valky, krize a pod), kterým se tento fitkivní nárůst znehodnotí ( pár lidí na tom vydělá, podstatně více prodělá, takže celkové saldo je záporné). To vůbec není o nějakých kapitalistech nebo socialistech, to je matematika.

Re: to jste asi špatně pochopil:
Autor: Jilm Datum: 22.1.2009 15:14

Kdyby jste se zajímal o ekonomiku tak víte kdo to napsal. Nicméně vrátím se k tématu, toho superkapitalistu berte obrazně ve skutečnosti by vám po několika létech volné soutěže vzniklo jen pár monopolů, které by na trh už nikdy nepustily nikoho nového. Argumentovat, že začínající podnikatel může konkurovat nadnárodním společnostem tady snad nechcete...;-D Kapitál se prostě hromadí jen v rukách té největší společnosti, té které má největší kapitálové zázemí. Stím se prostě smiřte. To je základní předpoklad trhu.

Re: to jste asi špatně pochopil:
Autor: JOPO Datum: 22.1.2009 14:24

Blbost !

Re: to jste asi špatně pochopil:
Autor: V.Novák Datum: 22.1.2009 13:48

Nikoli. To je prostý důsledek kladné zpětné vazby.

Jestli to rozpoznal i Marx před nějakými 150 lety, tak klobouk dolů.

Re: zisky jsou privatni:
Autor: Ludva Datum: 22.1.2009 13:45

R^hezky řečeno.

Re: Ale kdepak!:
Autor: R.J. Datum: 22.1.2009 12:58

Děkuji za "synka" vetšinou slyším dědku, ;-D ale vždy bude na zaplacení základních služeb , že by nemělo práci 50% lidí je nemožné.Zemědělec dostane normálně zaplaceno, nevím kolik, ale dostane, proto jsme políčko pole neprodali, držíme ho jako svoji rezervu. Ještě se poohlédnu a přikoupím. Jinak o dnešních cenách vím dobře, také jsme nechtěli od maníka, bezva člen, nájemné, protože vím, jak ho výkup odrbal, zatím, snad se to zvedne ze 2400 zpět na 3500 za tunu pšenky. Jinak s ním budu jako majitel držet basu, zaplatí až bude mít bez problémů.