26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 7.4.2008 8:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

Ale to už je hodně daleko od téma článku, nějaký namyšlený zbohatlík, který neumí komunikovat s lidmi kolem sebe, by se tady v tom oboru ani neohřál.

R 7.4.2008 8:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

Měl jsem možnost před nějakým rokem  pracovat v pojišťovacím oboru. A můžu říct, že na té nejnižší úrovni, zaměstnanců pojišťoven pracujících jako manažeři pro své pojišťováky, kteří zase vesměs fungují jako OSVČ, pořád funguje ta nejtvrdší konkurence, která si v ničem nezadá s bojem běžným mezi podnikateli před 10 a více roky. Snad kromě porušování zákonů a vzájemných dohod, pokud existují. Podobně to podle diskuzí lidí na internetu vypadá třeba v prodeji mobilních služeb operátorů, v lovení zájemců o investování do akcií a určitě i někde jinde.

R 7.4.2008 8:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

Asi se nedá taky paušalizovat, že to je všude stejné. Souhlasím, že dneska už leckde funguje mezi firmami spíše spolupráce než konkurence. Je to  možná tím, že dneska už se všichni  v oboru vzájemně znají, jeden druhého pozoroval, jak v oboru vyrůstá a když se někdo dneska pokusí nějakého svého konkurenta "zašlapat do země" ostatní se proti němu obvykle postaví. Zkrátka, jak bez příslušných znalostí před 15 a více lety tehdejší president Havel žvanil o tom, že místní a tehdy okresní úřady držela komunistická mafie, tak to bylo na trochu jiné úrovni prakticky totéž. co mezi firmami vzniká teď. Ale někde to třeba neplatí.

pavel 99 6.4.2008 22:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

s tímto bych souhlasil. Před cca 10 ti roky došlo k výraznému "pročištění" podnikatelského prostředí.

Ve Vašem původním textu mi vadila ta šílená paušalizate typu "když jde jeden nahodu, musí všechny kolem sebe zašlapat" - tak to jednoduše není. Ta firma co jde nahoru potřebuje spolupracovat s jinými firmami a některé (hlavně z jiného oboru) táhne s sebou "nahoru". A opravdu není vyjímkou, že pomůže i firmám - konkurenci. Oni tihle "bojovníci na život a na smrt" často dojížděli na to, že v případě jakýchkoliv potíží se neměli na  koho obrátit o výpomoc.

Lucifer 6.4.2008 21:35

Re: Re: Mily autore

Pane autore, pana nosala zějmě s.e.r.e, že zbohatl, a přesto i nadále zůstal chudý duchem.

Vaše úvaha je dobře napsána a velmi trefná, takže se nedivím, že nosála trefila přímo do nosu. Dík.

;-)

Autor 6.4.2008 21:23

Re: Mily autore

Vážený pane Nosále, kdybyste znal mé minulé články, viděl byste, že nemám vůči nikomu zášť a k bohatým jako takovým také ne. Nejsem zvlášť bohatý, ale také ne chudý. Pracoval jsem 47 let a nikdy jsem nebyl bez práce, takže mně šlo o morální aspekt věci a nikoli o to, zda je někdo bohatý. Mám přátele, kteří jsou velmi bohatí a přitom čestní a skromní. A o to jde. "Umět být bohatý" umí jen málokdo.    S úctou  Boudný

pamětník 6.4.2008 21:11

Re: Re: Re: Pár poznámek

 Cylindr sluší až třetímu pokolení.

R 6.4.2008 20:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

Možná jak kde. Znal jsem pár lidí, ještě před listopadem, co po revoluci začali podnikat a dotáhli to na místní, případně okresní firmy. Ty zkušenosti jsou z doby tak před 10 a více lety. Většina z nich ovšem už skončila, pokud neměli rovnou problémy se zákonem, tak potom zhruba výše podobným způsobem. Tehdy takový krach byl klidně záležitostí i jednoho, dvou let, firma byla prosperující a za dva roky už majiteli zbyly jen ty dluhy. Dneska musím přiznat, že už se to prakticky neděje, ti podnikatelé, co nepadli, se poučili a noví už jsou jiní, ti podnikání neberou tak osobně. Taky instrumenty v případě, že firma jde dolů, jsou účinné, firma už obvykle nekrachuje a majitel se nestává dlužníkem, ale ještě před tím obvykle firmu prodává konkurenci.

Rolen 6.4.2008 18:41

Existuje slovo parvenu

Parvenu je neotesaný zbohatlík, ke šlechtě se lísá (hlavně znaky své bohatosti) a dole opovrhuje. Skutečně jsem to i zažil, člověk povýšil a přestal vás zdravit. Často se podobný typ vzpamatuje po cca půl roce. Věc se má tak, že peníze jsou vydávány za hodnotu č. jedna. "Peníze jsou až na prvním místě". Kdo v to uvěří, musí se tak i chovat...je to důsledně logické. 

nosal 6.4.2008 18:41

Mily autore

zda se  ze vas nejvcic s.e.r.e. ze vy jste nezbohalt. Tak to holt chodi. Ja znam haldy drzych, blbych a chudych lidi, kteri serou vsechny, bohate i chude. Ovsem  na bohaty se lip nadava.

ceskej Honza 6.4.2008 17:57

výjmecnost situace

To co se stalo po pádu bolsevika a následné restituce a privatizování, se odehrává jednou za 1000 let. Je to výjmecný stav a s odstupem casu na to bude cím dál lépe videt. Je dnes hodne bohatých lidí, kterí byli ve správnou dobu, na správném míste. Stacilo k tomu jeste mít trochu kriminální energie, nebo kamarádícky z drívejska a uspech byl zarucen. Tito lidé zústali blbcema, pracovat se nenaucili a peníze jim dodaly sebeduvery a drzosti. S tím se ovsem nic nenadelá.

Ladislav N. 6.4.2008 12:19

"...Dej volovi bič do ruky..."

Na to stačí se podívat na české zákony a odvozené podzákonné předpisy - a jejich uplatňování v praxi. Český zapšklý byrokrat už si s nimi zapráská podle vlastní nátury...

pavel 99 6.4.2008 12:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

víte já nevím, kde berete své představy, ale obávám se, že mimo realitu. Vy si nejspíše představujete, že za jednou úspěšnou firmou zůstává spáleniště a "hromady mrtvol" a "zkrachovalých firem". V reále to takhle nefunguje (tedy v případech které znám a které jsem uváděl). Přeci není důvod, když je jedna firma úspěšnější v jedné zakázce, aby ta druhá hned zkrachovala. Naopak při příští zakázce to může být naopak. (A nemám na mysli státní či obecní zakázky, kde se navzájem všichni "zainteresovaní" domluví a prostřídají.) Konkurence přeci není nepřátelství na život a na smrt. Představitelé úspěšných firem (v rámci oboru) se běžně potkávají a nejenže spolu vycházejí, ale běžně i spolupracují (firma, která získá rozsáhlejší zakázku běžně spolupracuje se svým konkurentem ať již krátkodobě, nebo i mu přepustí jiné, menší zakázky, které nemusí kapacitně stíhat.) Vážně nerozumím tomu Vašemu "zašlapání do země". Co si pod tím přesněji představujete?

Zdeněk 6.4.2008 11:18

Re: Re: Re: Re: Pár poznámek

Zeitgeist The Movie je střihový pseudodokument, který předkládá skeptický pohled na autenticitu textů Bible, snaží se obhajovat konspirační teorie o teroristických útoků 11. září 2001 a o vlivu Federálního rezervního systému. Zeitgeist zpochybňuje základy křesťanství, a historickou autenticitu Ježíše Krista (ve filmu je prezentován jako napodobitel pohanských božstev starověkého Egypta). Film postrádá elementární požadavky, kladené na vyvážený a objektivní dokument, nejsou známi jeho autoři. V „duchu doby“ je o film pochopitelně velký zájem. Je jedním z řady útočných projevů sekularizovaného postmoderního světa útočících na náboženství. Film propaguje přesně pravý opak toho, co JB ve svém článku.

R 6.4.2008 11:06

Re: Re: Pokračování příběhu restituenta.

No, já jsem měl na mysli obecně vřeštily, co se tady v diskuzi vyrojí, když se objeví článek týkající se nějak minulosti.

R 6.4.2008 11:03

Re: Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

Tak já to napíšu ještě jednou. Pokud budete podnikatel a budete se ke svým konkurentům chovat mírně, řekněme nekonkurenčně a citlivě, tak Vás oni jako firmu velice rychle zašlapou do země a ten z nich, co nakonec bude nejlepší, bude mít největší firmu a největší majetek, bude v dnešní společnosti oslavován jako úspěšný člověk. A to všechno bude v rámci dnešních zákonů, takže žádný "happy end " pro závistivce,  že by nakonec přišli policajti a toho úspěšného podnikatele nakonec vsadili do vězení, se nekoná. Na Vás si nikdo nevzpomene a pokud ano, tak jako na hochštaplera a nemumětele, protože jste byl neúspěšný a Vaše firma zkrachovala.  Naopak, pokud se ke svým známým, sousedům, třeba zaměstnancům ve firmě budete chovat mírně, řekněme nekonkurenčně a citlivě, tak si Vás budou vážit, budou s Vámi mluvit a jako Vaši zaměstnanci ve firmě Vám pomohou, když má firma nějaký problém.  Už chápete ten rozpor v chování, který jsem měl na mysli?

Zdeněk 6.4.2008 11:00

Re: Pěkně napsáno !

Ano, ano, jaký by byl například život majitelů PC bez

počítačových virů, bez hackerů, bez spamu, bez podvodných e-mailových zpráv... Život

bez zámků na dveřích, bez pojištění před vloupáním, bez cestování MHD s ostražitostí

před kapesními zloději, bez noční cesty z divadla v obavách před podnapilými

násilníky… Ó hrůzo, ta neúprosná nuda!

Jouza02 6.4.2008 10:56

Úvaha Jaroslava Budného..Dej volovi bič..

Pane Budný!

Nesypejte perly sviníním!..Žerou,přežvykují.....Nechápou!!!

Standa 6.4.2008 10:50

Je to

zajímavé jak se historie opakuje v novém hávu. Cit:"Samozřejmě by se to hodilo hlavně na minulý režim, kdy stranická

příslušnost byla nadnesena schopnostem a vzdělání. Znal jsem odborníky

s akademickými tituly, kteří pracovali v dolech, továrnách, kotelnách a

ti, kteří jim kdysi nemohli „ani zavázat boty“, jim dělali ředitele." To se dne s hodí i dnešní režim  Znám doktory a inženýry co jezdí s dodávkami jako řidiči a je toho více. Znám spoustu lidí, kteří neotevřou hubu, protože se bojí o ztrátu zaměstnání. Podle článku s citáty z bible si to Bůh asi takhle nepředstavoval a nějak se mu ti lidé vymkli z rukou. Asi je to mezigenerační problém, neb jsme jeho dětmi.

Šnek 6.4.2008 10:05

Re: Re: Co bylo špatného na kšeftování s bony?

Bony, tak jako rohlíky dodnes, nikomu nezpůsobovaly žádnou újmu. Kdo to srovnává s heroinem, je demagog.

Autor 6.4.2008 9:53

Re: Ten Timotej je přeci Matěj,

Vážený pane Cumbuchu, nechci v žádném případě "dělat chytrého", ale rád bych uvedl Vaši poznámku na pravou míru: Matěj byl apoštol Ježíše Krista. Timoteus byl společník apoštola Pavla a v Bibli jsou dvě epištoly pojmenovány 1. Timoteovi a 2. Timoteovi, a z té jsem citoval. S úctou Boudný

Autor 6.4.2008 9:44

Re: Re: Pane Boudný, článek byl hezký a rozumný, založený na empirii lidského chování. Video na odkazu je však zejména ve druhé a třetí čáati sbírkou demagogie a šarlatánství.

Vážený pane Borku, děkuji za Vaše vyjádření. Film jsem zdaleka nepropagoval (našel jsem ho na Netu), jen jsem ho uvedl jako zajímavost a to zejména v první části, kdy je vidět absurdita lidského počínání v protikladu s nesmírnou krásou a moudrostí, která se projevuje v přírodě. Proti tomu zlo, vraždění, útisk mezi lidmi stejné podstaty mně nikdy nebylo jasné a odporovalo duchu lidské logiky, nebo lépe řečeno "selskému rozumu".    S úctou   Boudný

Puck 6.4.2008 9:08

Pěkně napsáno !

Jen ten závěr se nějak vymyká lidské přirozenosti.

Jaký by to byl život, kdyby neexistovalo zlo ?  Neexistovalo by ani dobro!  A byla by na světě nuda.:-) 

AndyO 6.4.2008 8:44

Re: Re: Připomenu jen klasickou knihu

Maloměšťáctví je hodno kritiky a opovržení, neboť je to výraz pro přízemní život plný sobectví a pseudomorálky. Běžný život "malého měšťana" hodný opovržení není. Poláček ve své knize předvedl dvě strany téže mince. Například v Otec Kondelík a ženich Vejvara není nic o opovržení vůči aktérům příběhu, ač jsou to čistí "maloměšťáci", naopak, osoby vyznívají veskrze pozitivně.

Maloměštáctví není protiva k dělničení nebo zemědělčení.

Borek@exil 6.4.2008 7:57

Re: Pane Boudný, článek byl hezký a rozumný, založený na empirii lidského chování. Video na odkazu je však zejména ve druhé a třetí čáati sbírkou demagogie a šarlatánství.

pavel 99 5.4.2008 21:40

Re: Re: Re: Re: rozpor vztahu ke konkurentovi a ke známému.

jistě i takových příběhů pár znám (často z jiných příčin - podnikatelská chyba, zdraví....) to však nic nemění na existenci výše uedených příkladů a neodpovídá to na tam položenou otázku - kde ja ona "amorálnost" či nutnost "zašlapání do země" ve výše uvedených příkladech?

dvd 5.4.2008 19:38

Re: Co bylo špatného na kšeftování s bony?

Nebo s heroinem?

ptakopysk 5.4.2008 18:27

Re: Pokračování příběhu restituenta.

no ten příběh skončil trochu jinak. Ten pán seděl v mekáči a dlabal hambáče s hranolkama a zapíjel to kolou. Najednou k jeho stolu přišel jinej pán, vytáhl z kapsy pistoli, dal ji sedícímu pánovi k hlavě a vystřelil. Pak pistoli zase uklidil a odešel.

Je to tak pět let zpátky, co se tohle přihodilo.

ptakopysk 5.4.2008 18:23

Re: Deficit pokory

člověče dejte si pozor, kdo vám co prodává. Pak si dáte takový trochu divný cigáro a píšete takovýhle voloviny ;-D

Pavel 5.4.2008 17:44

Bohatství dělá z chytrých hlupáky

a z hlupáků totální idioty.