7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda 2.1.2008 19:34

Česká diplomacie a kulturní střediska jsou zcela jinak

zde pracují všichni zcela nezištně na národa roli dědičné, nehledí na náklady a ztráty (tedy ZaMini). Nejdůležitější je, zabránit jakémukoliv vlivu krajanů, ti jsou zvláště nebezpeční proto, že nemají zpravidla zapotřebí získávat zde živobytí, to si zajistili sami v cizině. Další nebezpečí je v to, že krajané zpravidla znají jazyk země, kde žijí, mnohem důkladněji, než oficiální zástupci ČR, znají i řadu vlivných nebo uznávaných osobností , což od českého diplomata vyžaduje mnoho iniciativy a námahy. Špička českého konsulátu nebo ambasády bývá nad tyhle úvahy povznesená, jeho lokajové však v intrikách vynikají. Pokus některý krajan bláhově nabídne spolupráci, bývá konfrontován s otázkou, kolik hodlá přispět. Tím je nebezpečí zažehnáno.

kocour 30.12.2007 18:36

Re: dotázek

Stát, který toho diplomata vyslal, pokud se tak rozhodne. Anebo stát, jehož je poškozený občanem, pokud se tak rozhodne.

B.W. 29.12.2007 14:28

Rozhodla jsem se, že diplomatem nebudu.....

Zajímavé a čtivé.....jen nechápu kam na takové informace chodíte?!

Homolka tobolka 28.12.2007 17:17

dotázek

kdo odškodní rodinu,jejíhož živitele,třeba na přechodu,porazí diplomat?

Karel Novák 28.12.2007 16:45

I Evropa měla před 100 lety podobný problém.

Ještě před 100 lety měla i Evropa podobný problém.  Hlavní město knížectví Černá Hora mělo snad 4000 obyvatel , příjezd nahoru na oslu a knížecí palác se jménem Billiard.  Jméno od toho , že příslušnému knížeti vynesla nahoru četa vojáků billiard , který se pak stal jedinečnou společenskou událostí a centrem sociálního  života města. Nicméně měla Černá Hora diplomatická zastupitelství nejen sousedů jako Rakousko-Uherska , ale i Italie , a velmocí , jako Francie , velké Britanie a snad i USA a příslušný diplomatický personál skutečně bydlel v přiměřeně malých objektech , které se ještě ukazovaly za mé navštěvy v Cetinji před mnoha roky. Bližší údaje o  životě diplomatů tam nemám , jistě by byly zajímavé , traduje se , že toto umístění nebylo příliš populární.

kocour 28.12.2007 13:56

Re: Re: .

Já bych to bral tak, že pes na diplomatově vodítku či naopak bez vodítka je v diplomatových rukách nástroj, stejně jako to auto. Jinak jsem rozmazlený římským právem a vycházím z toho, že vše je buď věc, nebo osoba, tertium non datur.

P.S.: Pokud by šerif psa zastřelil, řeklo by se, že to byla nešťastná náhoda a ambasádě by se poslal zdvořilostní omluvný dopis a psovi na hrobeček :-)

VLK 28.12.2007 13:47

La Paz

Doporučení: Posílat jen mladé velvyslance s vysokohorskou průpravou. Príma odkládací post pro Bursíka a Béma. Prima kandidát by byl i Vavroušek, kdyby se byl trouba dožil.

Dalibor 28.12.2007 11:47

Děkuji

Oba články jsou velmi zajímavé.

xxxx 28.12.2007 9:33

konečně se tady člověk něco dozví

badaxe 28.12.2007 7:35

Re: .

S tím psem je to poněkud sporné, chráněno je pouze diplomatovo zavazadlo (což pes není) a ne jeho majetek jako takový. Je ovšem fakt že pokud s majetkem způsobí diplomat škodu (třeba nabourá autem) toto kryje imunita, to je ale konnání přímo diplomata, pokud jeho autem pojede někdo jiný, pak je imunita v čudu. Ten pes je tedy poněkud mimo, podobně je to i s ubytováním, velvyslanectví je součástí mateřské země, pokud ale diplomat bydlí mimo něj je to už složitější a na jeho ubytování se vztahuje ochrana jen pokud je to s hostitelskou zemí domluveno (což není vždy). Je otázkou co by se v daném případě stalo, pokud by psa někdo zastřelil, šerif jako volený představitel by asi dostal příště víc hlasů, Barbados by asi sotva dokázal podniknout nějaké výraznější kroky a vše by skončilo celkem normálně. Ono být velvyslancem pidistátu není stejné jako třeba Číny.

lucina 28.12.2007 2:04

diplomatů ubývá

ale ten Kavan ne a ne

kocour 28.12.2007 0:54

.

Jeden v článku zmíněný čs. diplomat to dotáhl až na ředitele mezinárodněprávního odboru v 70. letech a chráněn byl až donedávna coby jeho "poradce" - teprve poté byl cca v 80ti letech konečně odejit do "zaslouženého" důchodu.

Je-li pes osobním majetkem diplomata, pak je samozřejmě nedotknutelný i on, ale coby věc, ne coby osoba. Je stejně nedotknutelný, jako diplomatův kartáček na zuby. Podobně mrtvola, která de iure je také jen věc.

A s tou funkční imunitou diplomatů v OSN to není zas až tak žhavé, neb newyorkská radnice je dlouhodobě bezmocná proti jejich špatnému parkování a na pokuty kašlou.

A nakonec, stát se personou non grata lze i bez zavinění a bez udání důvodu. Občas se to používá jako prostředek tvrdého diplomatického nátlaku jednoho státu na druhý, a dotčený diplomat k tomu tedy může přijít stejně, jako slepý k houslím.