26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PSI: Projekt PES 2011 aneb aby kdo hledá, také našel...

Součástí projektu "PES 2011", který je zaměřený na odpovědné držení psů a koček, je i snaha dosáhnout co nejvyšší "dohledatelnosti" ztracených zvířat. Jedním ze základních předpokladů je vybavení co největšího počtu útulků čtecím zařízením k identifikaci zvířat označených mikročipem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tosca 27.11.2006 9:47

Re: Tetování x čip

Setkala jsem se se zkušenostmi, že čip aplikovaný u malých štěňat se rád "zatoulá". Prostě, jak štěník roste, čip putuje, takže pak se nachází třeba za přední tlapkou. Možná proto se chovatelé drží "zuby nehty" tetování.

A s čipy je ještě několik problémů. Pokud vím, u nás jsou schválené dva typy čipů a každý typ má svůj registr. Jsou vzájemě nekompatibilní, na každý je třeba jinou čtečku. Po čipování je třeba psa přihlásit do příslušného registru. Byrokratická procedura je (podle popisu) celkem složitá. Ne všichni čipující veterináři jsou tak dobří, aby to majitelům řádně vysvětlili. Takže pak máme čipované psy, kteří nejsou registrováni. Zkrátka, kocourkov...

Kdyby čipování fungovalo, jak má, měl by být dohledatelný každý čipovaný pes a u každého nalezeného psa s čipem by měl být dohledatelný majitel. Není tomu bohužel tak. Dokonce existují případy, kdy odchytová služba na psovi čip nenašla a našel ho až veterinář, který měl psa načipovat - majitele se stejně najít nepodařilo. O případu tetovaného psa (s trošku hůře čitelným tetováním) v útulku se na Zvířetníku ví - zdravím Buffyho.

Takže, ač se mi myšlenka tohoto programu líbí, jsem trošku skeptická k tomu, že bude znamenat nějakou velkou změnu. Ale je to šance pro malé útulky, jak mít evidenci alespoň těch zvířat, která projdou jejich zařízením.

Xerxová 27.11.2006 10:27

Re: Re: Tetování x čip

Tosco, ale ti "papíráci"  by měli být čipováni typem čipu dle nějaké normy (to veterináři i poradci chovu vědí - registr je v Brně). Beta je čipovaná, na obojku nosí známku (součást čipu), že má čip.... U krátkosrstých psů se čísla v uších sice blbě, ale dala přečíst, ale kolegyně s kavalírem tmavé bvarvy nemá tetované číslo šanci rozluštit. Opravdu je nečitelné.... A hlavně výjimka na tetování za pár let končí a pak se ti tetovaní pejsci budou muset stejně přečipovat (kvůli přejezdům hranic, bonitacím)... A Ušatci to tetování taky v útulku nepomohlo zpátky k páníkovi....přečetla to až Lucka

Přijde mi to tetování jako zbytečná, dnes už obejitelná bolest.

Eva Š. 27.11.2006 10:56

Re: Re: Re: Tetování x čip

Já myslím,že problém s "nečitelností" čipů je vyřešen již delší dobu. Všechny používané čipy musí být dle normy ISO (číslo teď z hlavy neřeknu přesně). Když čipování začínalo, tak tu byly rozdílné typy čipů (takže ještě jsou u starších psů, ale je jich minimum), ale dnes už toto není problém....Tetování: ne všechna plemena se tetují do ucha, což bohužel ne všichni pracovníci útulků  vědí. Ale souhlasím,že tetování může být za pár let nečitelné. Putující čip je podle mne menší problém, jen člověk s čtečkou musí holt propátrat nejen standardní místo....

Ke klubům: ano budou muset přejít na čipování, ale většina jich stále tetuje, protože kluby budou nuceny zakoupit několik čteček, aby na všech chovatelských akcích bylo možno provést identifikace zvířete. Pokud jdete s čipovaným psem na zkoušku, kde by se vždy měla kontrolovat tetovací čísla, tak musíte mít čtečku. Proto je řada psů tetovaných i čipovaných, takže to je prostě o penězích a nemyslím tím náklady na čip.

Nicméně například českoslovenští vlčáci :-) budou od 1.1.2007 čipováni.

terra 27.11.2006 11:03

Re: Re: Re: Tetování x čip

Tak to opravdu nevím, níkdy jsem neměl "čistokrevného" psa... Ale tetování mi v jednom případě moc pomohlo: v půl osmé večer jednoho dne se na obecní úřad dostavila starší paní se psem. Prý ho našla, neví, co s ním, viděla, že se na radnici svítí - a když jsme ta obec, ať se tedy postaráme. Stresované psisko si odmítla vzít zpátky. Dost brzy mi bylo jasné, kdeže bude asi tak roční fenka německého ovčáka nocovat. Uhodli.. u mne. A šli jsme domů. Jídlo ani pití neodmítla, noc místo na připraveném pelechu prospala na rohožce přede dveřmi. Ráno jsem zjistil, že má tetování. Následovala konzultace s kamarádem kynologem, pak pár telefonů, pomohli mi najít chovatele i majitele... večer si majitel pro slečnu přijel, vyzbrojen lahví skotské, kterou prohlásil za nálezné. Slečna Rita mu totiž naprosto prozaicky zdrhla ze cvičáku, když jí, dost nezkušené, jakýsi moula vypálil za zadkem z poplašňáku. Argument, že cvičil svého psa, aby se nebál výstřelu, mi přišel poněkud...no... nevhodný. Psina si to namířila přes les do vedlejší obce, obojek ztratila, majitel klel jak pohan.  Nakonec všechno dobře dopadlo, všichni se našli, jen já jsem byl bohatší o zkušenost ( a láhev whisky), a ten střílející trouba chudší o pár facek, které by si nepochybně zasloužil. Ale proč to povídám - s identifikací podle čipu bych měl o jeden krok navíc - musel bych najít veta se čtečkou... Tak jestli se lidé nedrží toho tetování i proto, že každý prostě čtecí zařízení mít nemůže. Jestli ale bývá tetování po čase nečitelné... Zdravím a vrhám se do nového týdne:-)

Kamila 27.11.2006 13:44

Re: Re: Re: Re: Tetování x čip

Tak málo kroků mi to s tetováním nepřipadá - nejdřív poznáte, co to je za plemeno (OK, německý ovčák není takový problém, ale leckteré štěně nepozná bez papírů ani rozhodčí), pak telefonát na plemenou knihu, tam zjistíte chovatele. Telefonát chovateli, s vírou, že má kontakt na majitele a poté majitele. S čipem mám osobní zkušenost. Jeden krok - dojít na veterinu - a bylo vyřešeno. Veterinář nadiktoval můj telefon na registr a pak už mi jen zavovali z registru a majitelka. Pejsek byl švýcarský honič ale jaky nepoznal ani vet.

tosca 27.11.2006 11:14

Re: Re: Re: Tetování x čip

Ale já netvrdím, že by se mělo dále tetovat. Já osobně jsem zastáncem čipování. Já se jen pokusila uvést, proč se možná někteří drží tetování (dokud to jde). Jenom si myslím, že čipování není pro psy v útulku samospasitelné. Měla by být lepší legislativa. Jestli už se používá jen jeden typ čipu - zaplať Pánbůh aspoň za to. Teď už jen prosadit jednotný registr a další krok k lepšímu je hotov. No a pak ta nejtěžší část - donutit ty, co na psovi čip hledají, aby opravdu hledali a pokud najdou, a aby pátrali po majitelích psa, dokud nevypátrají. A popřemýšlet, jestli by hlášení do registru neměl provádět automaticky veterinář, který čipuje. Je to v lidech, ne v čipech nebo tetováních.

A ačkoliv chápu, že chovatelům jde hlavně o papírové psy, já vidím větší problém v evidenci vořechů - a tam se žádné tetování nedělá, proto mě spíš zajímá obecná legislativa kolem čipování a jeho význam.

Terra - až bude zavedena povinnost mít každého psa čipovaného, měl by mít čtečku každý obecní úřad a vlastně by jí měl být vyzbrojen každý měšťák. Jinak je pro poctivého nálezce skutečně jeden krok navíc - najít někoho se čtečkou. :-)

Xerxová 27.11.2006 13:12

Re: Re: Re: Re: Tetování x čip

A hodně čteček mají i veterináři. Pokud chtějí čipovat, dělat oficiální RTG apod., tak je mít musí. Takže to je další poměrně velká skupina lidí, kde se dá nalezenec přečíst.

Kamila 27.11.2006 13:35

Re: Re: Re: Re: Re: Tetování x čip

Čtečku má povinně každý veterinář, který chce vystavovat pasy. A to je prakticky každý veterinář, co dělá malá zvířata. Připočtěte městské policie, veterinární správy, kluby... tak málo jich není

D. R. 27.11.2006 13:13

Re: Re: Re: Re: Tetování x čip

Přidám jen maličký postřeh: Nazgúlové jsou tetovaní a čipovaní. Když se mi Daník ztratil, byl nalezen a mě zavolali na základě známky, kterou nosí na krku. Tetování jsme užili jen jednou, a to když se registrovaly čipy. Čipy jsou nutné pro přejíždění hranic. Takže si myslím, že tetování by mělo postupně mizet ve prospěch čipů, které neztratí ani úplně nahatý pes a těžko ho odstraní nebo přečíslují psu kradenému (resp. dalo by to zatraceně práce). Ideální je podle mne doplnit čip o známku se jménem a číslem na mobil. Pokud člověk nepouští psa ven bez obojku, je šance na nalezení poměrně vysoká. A pokud ho ztratí (ten obojek, nebo když uteče pes z domu bez obojku), tak má pořád ten čip a situace je složitější jen o tu čtečku a ochotu ji pořádně použít. A v tom to je... žádné značení nepomůže bez ochoty něco pro to zbloudilé zvíře udělat. A ještě malá poznámka -- Daník byl čipován jako tříletý (tedy  před dvěma a půl roku) a stejně mu čip putuje. Tady v Norsku na kontrole ho nemohli a nemohli najít, má ho někde na pleci. Ale našli, protože museli...:)))

rdu 28.11.2006 17:14

Re: těžko ho odstraní nebo přečíslují psu kradenému

Tomu nevěřte. Přečipovat psa je primitivně jednoduché. Implantovaný čip se vyřadí z provozu ("odpálí") a načipuje se znova. Přijde se na to jedině náhodou při rentgenu, ale i kdyby si někdo dal tu práci a původní čip vyoperoval, tak nezjistí, co v něm bylo.   

tosca 29.11.2006 14:28

Re: Re: těžko ho odstraní nebo přečíslují psu kradenému

To je zajímavé a dává to smysl. Jaká metoda se používá k vyřazení čipu z provozu? Tipuji to na nějakou formu elektromagnetického pulsu, ale jestli třeba víte přesněji. Pokud raději mimo diskuzi a veřejný internet, tak prosím tosca74@tiscali.cz

A nebudu to používat ke klamání úřadů, jde mi o technický princip :-)

Kačer 27.11.2006 14:09

Re: Re: Tetování x čip

Mně dokonce veterinář odmítl očipovat Abbie, když byla malá, právě z tohoto důvodu, doporučil mi věk 9 měsíců. A Andule, která byla čipovaná v 9 letech se ten čip taky zatoulal a má ho u ramene. To, že se i po přečtení čipu nepodaří nalézt majitele může být tím, že třeba psa nemají přihlášeného na úřadě a formulář o očipování neodeslali na národní registr. Jo a jinak, Andula v sobotu oslavila své 11. narozeniny, je teď trochu víc melancholická, páč jsem se před ní uřekla, že je to babka. Ovšem, vynahradila jsem jí to zakoupením opravdu krásného černého obojku! Je vážné krásný, a protože je dost silný tak ji neškrtí a navíc ji mooooc sluší. :-)

Lucka V. 27.11.2006 13:26

Re: Tetování x čip

Argus má čip od 6 měsíců a nemůžem si ho vynachválit. Procedura s registrací mi složitá nepřipadala - s čipem jsme obdrželi dva formuláře - 1. byl náš, 2. jsem odeslala na Národní registr majitelů zvířat, do týdne mi přišlo potvrzení o registraci a kartička, toť vše. Že to funguje už jsem si díky našemu cestovateli ověřila 2x, z registru mi zavolali dokonce o víkendu večer, že se Argus našel.  

Eva 27.11.2006 14:00

Tak to mi poraďte

poslali mi Chelsea ze Slovenska už očipovanou, teď při očkování vet skutečně zjistil a oveřil číslo. Máme kód zapsaný v pasu, ale nevím, jestli je zaregistrovaná (já jí neregistrovala). Bez té registrace by mi jí při ztrátě neidentifikovali? Poradíte mi?

Kamila 27.11.2006 14:03

Re: Tak to mi poraďte

Tak si zavolej nebo napiš na registr (čísla jsem viděla v článku) a domluv se, jak jí zaregistrovat. Není to problém, kamarádka registrovala čubinu z Norska.

Eva 27.11.2006 15:10

Re: Re: Tak to mi poraďte

jdu to zkusit R^