20.4.2019 | Svátek má MarcelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Spasitel národa na stolci českémŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 87, poslední: 7.1. 2006 20:56, přehled diskusí

Korupce je lidskému rodu vrozená.:
Autor: Xaver X.X. Datum: 6.1.2006 10:05

Blbost taky. Boj s nimi nelze vyhrát, ale to neznamená, že se proti nim nemá účelně bojovat. Co na tom autorovi vadí? Pokud ovšem není Paroubkův tajný agent přes hloupou antireklamu.

já autorovi nerozumím ... :
Autor: www racek Datum: 6.1.2006 9:46

ale dobře. hodnoťme a posuzujme.
že je korupce velká? je a to větší než je zdrávo.
že je dnes přece jen menší než za vlády ods? je, ale měla by být mnohem menší. korupce za vlády ods byla v prostředí právního vakua, za které ods s velké časti nemohla. to byla prostě dań přechodu, kterou vylízala ona  ahlavně my všichni do dna.
mohla pro to udělat víc? jistě, mohla.
že bych po 15 letech čekal něco na úrovni starých států EU? no to bych čekal. a že to socani nedokázali, toť jejich velké mínus. měli na to 8 let. toť celý věk ... a nezačínali ve vakuu, jako ods ...
a že to paroubek tak hodnotí? no, on to přiznává. tohle se jim prostě+ nepodařilo. ke škodě nás všech.
dost.
 

Re: já autorovi nerozumím ... :
Autor: nadeje Datum: 6.1.2006 10:17

Neni pravdou,ze za vlady ODS byla korupce vetsi.Nevim uz presne ktery vyzkum(ale byl to cizi) ppsal,ze korupce v Cechach  sice o male %, ale narostla.Myslim ze od r.2oo2 nebo  o3.

Re: Re: já autorovi nerozumím ... :
Autor: Béda Datum: 6.1.2006 10:43

Mno, jestli to spíše není stejný efekt, jako když policie začne lépe pracovat. Pak samozřejmě trestná činnost narůstá, jak již praví známé úsloví - kde není žalobce /zde policisty/, není ani soudce. Na druhou stranu u nás trestná činnost velmi poklesla před pár lety, když hranice trestného činu /například u krádeže/ stoupla z 2 000,- Kč na 5 000,- Kč.

Re: já autorovi nerozumím ... :
Autor: Boris Datum: 6.1.2006 11:10

Já pro změnu nerozumím tobě. Žil jsem v téže době stejně jako ty, ale žádné právní vakuum jsem nepociťoval. Vznikaly zákony nové, které nahrazovaly zákony staré a pokud zákony nové nevznikly, platily zákony staré. Čili žádné právní vakuum. Jediné vakuum, které v té době vzniklo a existuje dodnes je morální vakuum. Toto morální vakuum dalo vzniknout zákonům, které umožnily rozkradení majetku, který tento národ vytvářel po staletí. Zrušení nedbalostních trestných činů, zrušení majetkové odpovědnosti za vedení podniku, možnost vedení několika běžných účtů atd. atd. to byla ta živná půda tvé "nutné daně". Tu dań jsme platit nemuseli, kdyby se pan Ježek nerozhodl zhasnout a pak rozsvítit. Jenže rozsvítit bohužel zapoměl.  Sociální demokraté se o to s menšími či většími úspěchy snaží dodnes. A jestli se jím to podaří,  to záleží na každém z nás. Pokud ale budeme podvody a úmyslné trestné činy nazývat nutnou daní, tak se nám to nikdy nemůže podařit.

rakže abych odpověděl oboum ...:
Autor: www racek Datum: 6.1.2006 11:40

za vlády ods byla korupce snad 100 násobná ale rychle se snižovala, jak jí zákony a zvyklosti doháněly. hodně pro to udělalo působení nadnárodních společností ze západní evropy. fakt vím co mluvím, věř mi. tehdy byly možné věci dnes naprosto nepředstavitelné.... a ještě dnes se došetřují. viz krejčíř pítr ..
borisi, zákony tehdy byly tak děravé, že kdo chtěl, vydělal nepředstavitelné peníze, třeba kellner nebo babiš či toman . občas to však někdo přehnal ... třeba pítr či krejčíř nebo chvalovský. a občas to někdo nepochopiul a pokračuje dál. ale už mu to moc nevychází.
tak tohle bylo právní vakuum v mém chápání. právě že jsem tohle zažil.
 

Re: rakže abych odpověděl oboum ...:
Autor: Yoska Datum: 6.1.2006 19:25

Skoro jak bánbu, vševědoucí racek

Prvního ledna si v televizi skočili po krku dva nejvyšší representanti české politiky...:
Autor: Zebra Datum: 6.1.2006 9:40

Tak oni se Klaus se Sobotkou škrtili a bylo to v telce ? Škoda, že jsem musel vyspávat opici a prošvihl to. A tak je to s celým článkem. Třešničkou na dortu, tady spíše nestrávenou peckou na výkalu je tvrzení, že korupce je lidskému rodu vrozená (ta kumulace slovního základu to ještě umocňuje). Takže politici pohov s korupcí, nechte to genetikům a Monsantu.

Re: Prvního ledna si v televizi skočili po krku ...:
Autor: Béda Datum: 6.1.2006 9:55

Zebro, to tvrzení, že korupce je lidskému rodu vrozená, to pouze autor zajisté soudí podle sebe. A tak je to se vším a vždycky. Prostě autor jako správný modrý dogmatik dělá modráskům medvědí službu. Jenže jeho prostá hlava dubová to nedokáže zaregistrovat.

Dost možná, že nebýt Paroubka, ekonomika by šla ještě daleko lépe. :
Autor: Sch.glosátor Datum: 6.1.2006 9:35

Podle mého nešla. Ale to je můj pohled.  Nepleťme si kauzalitu a prostou shodu okolností. Pokud si činí zásluhy za ekonomiku, pak stejně důvodně bychom ho mohli učinit odpovědným za sněhovou kalamitu. V politice to chodí tak, že úspěch je vždycky zásluhou aktuální vlády, neúspěch vinou bývalé vlády - nynější opozice nebo nanejvýš vnějších okolností, které současná vláda nemohla ovlivnit. Podle potřeby za to může třídní nepřítel, spiknutí, agenti imperialismu, agenti STB, případně jaro,léto,pozdim,zima.

Re: Dost možná, že nebýt Paroubka...:
Autor: Béda Datum: 6.1.2006 9:44

Glosátore, premiér sice není zrovna moje krevní skupina, ale určitě nikde neprohlásil, že ekonomika šlape díky němu. Tak hloupý on zase není, na rozdíl od mistra Reiniše. Ze svých studií ekonomie si určitě sem tam na něco ještě vzpomene. Například na to, že ta makroekonomika má dost velkou setrvačnost. Čili že na výsledky ekonomiky nynější se zadělávalo někdy v době před vstupem ČR do EU. A to on byl tuším ještě úředníkem na Magistrátu.

Samozřejmě. Leckterý politik ví lecos.:
Autor: Sch.glosátor Datum: 6.1.2006 10:22

Paroubka nepodceňuju. Sebechvála toho druhu je typická pro téměř každého politika. Je obecným jevem. Když je dobře, můžu za to já, když ne, mohou za to ti druzí. Kdyby ve vládě byla ODS a předsedou Topolánek (nebo kdokoli jiný), slyšely bychom to samé. Je to systémová záležitost.

Re: Samozřejmě. Leckterý politik ví lecos.:
Autor: Boris Datum: 6.1.2006 11:27

Debatovat o zásluze a vině toho nebo onoho nemá jistě smysl. Byla by to debata na roky a stejně by nikam nevedla. Ale myslím si, že pro posouzení celé problematiky stačí konstatovat  dvě fakta. 1) Současnou ekonomiku a její růst táhnou zahraniční investice 2) V roce 1995 prohlásil Václav Klaus, že musíme zastavit příliv horkých peněz ze zahraničí.

Borisi, nevím zda-li Vám rozumím, ale:
Autor: Béda Datum: 6.1.2006 11:35

pokud tím chcete říct, že to, co táhne současnou ekonomiku jsou "horké peníze", tak bych si dovolil nesouhlasit. Investice nejsou horké peníze. Horké peníze jsou spekulativní kapitál, kterým investice být nemohou už ze své podstaty. Ale možná jste to myslel jinak, nevím.

To máte Bédo sice pravdu,:
Autor: Jiří K. Datum: 6.1.2006 15:35

ale za Klause k nám bohužel proudily pouze ty horké.
 
Ty ostatní se nám tehdy velkým obloukem vyhýbaly a končily často v Polsku nebo Maďarsku.
Velký obrat v přílivu zahraničních investic a náš skok na špici začal až po pádu Klause za vlád Tošovského a hlavně Zemana (a dalších vlád ČSSD).
Z jejich opatření dnes těžíme a na špici zůstáváme přesto, že mediálně frekventovaní analytici ruku v ruce s přemnohými redaktory nám již několik let každoročně neúspěšně prognózují, že s investicemi bude utrum a investoři půjdou (či dokonce utečou) jinam za nižšími daněmi a náklady práce.
Výsledkem je pak mnohdy další rekord v množství investic a jak se zdá, ani letošní rok by nemusel být výjimkou.
 
 

Výstižné, jasné, stručné:
Autor: Béda Datum: 6.1.2006 9:23

hodnocení tohoho článku mi napadá jako jedině možné:
SLOVNÍ PRŮJEM
Ostatně, jako obvykle od tohoto autora. Navíc jako obvykle se značnou dávkou manipulace s fakty.

podle autora je správné nechat korupci volný průběh:
Autor: Lájoš B. Datum: 6.1.2006 9:16

Korupce se dá poměrně dost snadno potírat.:
Autor: Saša Datum: 6.1.2006 8:55

Když se spojí několik metod v jedno společné působení, potlačí se korupce podobně jako spalničky:
1. Čím méně rozhodovacích pravomocí veřejných činitelů, tím méně korupce.
2. Čím méně nedostatkového zboží, tím méně korupce.
3. Čím větší svoboda občanů, tím méně korupce.
4. Čím méně zákonů a vyhlášek a nařízení, tím méně korupce.
5. Čím méně monopolů na cokoli, zejména na vzdělání a na zdraví, tím méně korupce.
6. Čím méně kontrol a kontrolorů, tím méně korupce.
atd. atp.
 

Re: Korupce se dá poměrně dost snadno potírat.:
Autor: Aleš Datum: 6.1.2006 9:15

Re: Korupce se dá poměrně dost snadno potírat.:
Autor: Aleš Datum: 6.1.2006 9:29

 A co takhle  přidat k tomu i trochu idealismu
   - transparentnost rozhodování o veřejných zakázkách  a jejich přezkum
   - účinnější trestání - vnitřní mechanismy  úřadů, stran,  policie a soudy
 
 Míra korupce koreluje se zdravím společnosti. Pokud  bude tak vysoká míra tolerance společnosti k ní , stejně jako k alkoholu, kouření, tak bude velmi malý tlak  na  její odhalování , potírání . To je konstatování a nemyslím, že se to snadno zlomí.
  Role  opravdu investigativních novinářů,represivních složek, politiků na všech úrovních, tveřejnosti, ale podívejme se na realitu posledních let.
  Nárůst míry korupce je zákonitý   a slova Dr. Benešové o malé vůli  klíčových sil- politiků, policie, státních zastupitelství a soudů tomu čelit je výstižný.
 Zatím to vše byly pouze proklamace -Zeman-čisté ruce, ale i Topolánek, Paroubek a činy???   
 
     
            

Čím větší pravomoc a rozsáhlejší působnost represivních a kontrolních orgánů,:
Autor: Saša Datum: 6.1.2006 15:15

tím je ve společnosti větší korupce.
Protože i kontrolora a policajta lze korumpovat a i oni korumpováni být chtějí...

Re: Korupce se dá poměrně dost snadno potírat.:
Autor: zlý kukuč Datum: 6.1.2006 10:42

kdysi karel Michal napsal povídku o mrtvé kočkce, která mluvila. Ta kočka argumentovala podobně jako Vy. Na otázku " Jak radikálně zabránit nákazám obilií? odpověděla zcela logicky " nové nepěstovat, staré zapálit" A když diskutující argumentoval tím, že bez obilí se nedá žít, odpověděla " Otázka nezněla, zdal lze žít bez obilí, otázka zněla jak radikálně zabránit jeho nákazám"
Samozřejmě optimálním řešením je úplně odstranit stát - pak nebudou žádné státní peníze a žádná korupce.

Re: Re: Korupce se dá poměrně dost snadno potírat.:
Autor: Jenda Datum: 6.1.2006 14:32

Korupce neni vzdy jenom vuci statu. Prave naopak.

Nejvíc korupce je mimo veřejnou správu.:
Autor: Saša Datum: 6.1.2006 15:17

Nejvíc korupce je ve zdravotnictví a sportu.
A když už parafrázujete pana Michala - tedy:
čím méně bude bumážek a štemplíčků, tím méně bude korumpujících a korumpovaných

NEŠAHEJTE MI NA PREMIÉRA !!!:
Autor: karel Datum: 6.1.2006 8:29

... šáhli byste na budoucího prezidenta . Bohužel.

Re: NEŠAHEJTE MI NA PREMIÉRA !!!:
Autor: Jenda Datum: 6.1.2006 14:31

"mi"? Tak to vy jste nam ho sem nasadil?
Jestli vam vadi, ze vam na nej lidi sahaj tak si ho nekam zavrete. A nekrmit!

dotaz:
Autor: loula Datum: 6.1.2006 8:06

Jak níže uvedeno, Werich jednou řekl, že boj s lidskou blbostí nelze vyhrát, ale je třeba proti ní neustále bojovat, jinak by zaplavila svět. Po přečtení článku mi není jasné, zda autor vyznává heslo
- nad korupcí nelze vyhrát, ale je třeba s ní bojovat
nebo jiné heslo
- korupce je lidská přirozenost, je třeba ji hýčat a zdokonalovat
 
 

loulo,:
Autor: Ivan Nový Datum: 6.1.2006 8:23

premiér ale neslíbil boj s korupcí, ale to, že ji vymýtí. Věříte, že je to možné?

Re: loulo,:
Autor: loula Datum: 6.1.2006 8:37

Tomu samozřejmě nevěřím, ale je mi milejší, jestli někdo proti korupci chce bojovat s idealistickým cílem, že ji vymýtí, než když korupci trpně přihlíží s argumentem, že jde o lidskou přirozenost.

Re: Re: loulo,:
Autor: Křupan Datum: 6.1.2006 9:05

Takových bojovníků tu už bylo...
A co krve u toho vyteklo...
Než se zjistilo, že oni sami byli ti nekzkorumpovanější !
 
Pan RaJ to nemyslí vážně, ten jen sbírá politické body. Nevšiml jste si, že pan RaJ říká jen to, co chce většina slyšet?