26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Martin 30.12.2005 13:29

Konkurence Číny

Je ovšem potřeba zdůraznit jednu věc: čínský hospodářský vzestup se koná v době, kdy Čína po dlouhých staletích opět existuje v prostředí reálné vnitřní čínsko-čínské konkurence. V posledních padesáti letech neexistovala jen velká kontinentální Čína, ale také Tchajvan. A samozřejmě se obzvláště dařilo i Honkgongu a Macau. Komunistické vedení Číny jasně vidělo, že pouhá atomová zastrašovací síla je jim k ničemu. Pokud chtějí dosáhnout podobného úspěchu jako Tchajvan a Hongkong, musí použít podobných metod. Takže přesně stejný model chování jako v rozdělené Evropě - pokud vyvine něco zajímavého jeden stát, ostatní se toho musí chytit, jinak jsou v troubě. Rozdělená Čína tedy hospodářsky „jede“. Ovšem Evropa se sjednocuje...
Sch.zvědavej 28.12.2005 18:21

Kolumba hnala vidina obchodu s Čínou a Indií.

Místo toho narazil na jemu neznámý kontinent. Ale co hledat na těch pustých šutrech tam nahoře ? A za ty peníze...Vykládejte  daňovému poplatníkovi o nutnosti expanze mimo Zemi dokud na ni máme zdroje....
V. Hoffman 28.12.2005 13:12

No, slusny

kompilat, suhlasim aj s hlavnym zaverom, ze Cinania do Europy nedoplavali, lebo tam jednoducho doplavat nepotrebovali, ale predsa len som cakal podrobnejsiu analyzu. Napriklad preco Cinania neobsadili Kaliforniu alebo risu Aztekov, preco Europania tak tuzili po vychodnom tovare, zatial co Aziatom boli europske vyrobky nanic atd. Ale davam 2+ za celkovu snahu. 
JK 28.12.2005 10:42

Článek je sice zajímavý

ale v podstatě z něj nic nevyplývá. Ze školních lavic si pamatuji stochastické modely. Asi to zná dost málo lidí. Souvisí to s matematickým programováním, teorií her a pod. Poučení pro život, které jsem si odnesl, byl matematický důkaz, že nezáleží příliš na vstupních podmínkách.
Tj. máme vektor vtupních hodnot a transformační matici, která popisuje pravděpodobnosti jednotlivých událostí. Jeden krok znamená transformaci vstupních hodnot. Jeden krok je matimaticky definován jako pronásobení vektoru maticí.  Po x krocích je zřejmé, že vliv vektoru vstupních podmínek je velmi malý, po dostatečném počtu kroků bezvýznamný. Asi to neříkám dosti precizně ani srozumitelně, nicméně výsledek zřejmý je. Je jedno, jestli je někdo na začátku chudý nebo bohatý. Po dostatečně dlouhé době se zjistí, že někteří chudí jsou stále chudí, někteří bohatí bohatí, někteří chudí zbohatnou a někteří bohatí zchudnou. Proč tomu tak je říká právě ta transformační matice, která popisuje vlastnosti procesu. Tzn. jestliže nemáte nic a jste dosti schopní a draví, bohatství se dožijete. Jestliže jste bohatí a nemáte příslušné vlastnosti (zejména obezřetnost), o peníze přijdete.
A tak je to i s Čínou, Evropou, USA atd. Jestliže podmínky pro rozvoj budou dobré, je jedno jestli je země dnes chudá (Čína, Korea). Naopak podmínky špatné vedou k ochabování iniciativy a celkovému zlenivění (Francie, Německo)
Snad už to je pochopitelné.
 
 
R 28.12.2005 10:23

souhlas

Nevím, co je jen opis a co jsou autorovy vlastní myšlenky. Ale vcelku s tímto hodnocením souhlasím.