27.5.2024 | Svátek má Valdemar


ZANINY CESTY: Kví, kví, kvíz 3

1.2.2023

Věřili byste, že už potřetí? Tedy… když jsem kvíz chystala, spíš mi to připadalo jako po osmdesáté šesté, ona je to docela dřina. Ale co by člověk pro Zvířetníky neudělal, že.

Tak jdeme na to!

1

Číslo 1 – tady jsem fotila už hodně dávno, ještě před rekonstrukcí. Ale on už tam taky dávno (o hodně víc dávno) stojí. Poznáte?

Odpověď: hrad Špilberk v Brně

2

Číslo 2 – jednoduchá otázka: co to je?

Odpověď: Panská skála – tu znají i lidé, kteří tam (u Kamenického Šenova) nikdy nebyli. Proč? Protože Pyšnou princeznu určitě viděli :-).

3

Číslo 3 – složitější otázka: Co je tohle?

Odpověď: Zlatý vrch – stejná sloupcová odlučnost čediče, ale mnohem vyšší „píšťaly“ (až 18 m proti nějakým 6 m Panské skály. Ovšem bez jezírka). Od Panské skály je k němu pěšky asi 9 km směrem k Chřibské, tj. na sever.

4

Číslo 4 - kdysi jsem je natěšeně sbírala v jižních Čechách, přesvědčená, že jsou to borůvky. Co je to?

Odpověď: vlochyně. S muchovníkem jste mě dostali, dlouze jsem hledala a došla jsem k názoru, že na fotce je fakt vlochyně a že vlochyně a muchovník není totéž. Např. muchovník může být i stromek, zatímco vlochyně je něco jako borůvka.

5

Číslo 5 - železniční most z konce 19. století. Unikátním způsobem zrekonstruovaný v letech 2018 – 2019. Jak se jmenuje? A co je to za vodu?

Odpověď: Pňovanský most přes Mži, resp. přehradu Hracholusky. V rámci generální oprava před pěti lety k němu přidali lávku pro cyklisty.

6

Číslo 6 - kleč v pozadí dává tušit, že jsme hodně vysoko v horách. Kterých? A copak vytéká z té skruže?

Odpověď: Krkonoše, 1 387 m nad mořem. Ze skruže vytéká Labe, které doopravdicky pramení na (nepřístupné) Labské louce, voda je svedena na symbolické místo na křižovatce turistických cest. U pramene je zídka s 26 barevnými erby měst, kterými Labe protéká od pramene až po ústí do moře.

7

Číslo 7 - od roku 1948 je tady přírodní rezervace, dovnitř smí jen vodáci sjíždějící řeku, která tudy teče. Vidět je sem dobře i z vlaku. Název je trochu morbidní. Jaký?

Odpověď: Mrtvý luh, rašeliniště na Šumavě na soutoku Teplé a Studené Vltavy. Říká se mu tak podle mrtvých stromů po podzemním požáru rašeliny.

8

Číslo 8 - město dole je Děčín. Odkud se na něj díváme?

Odpověď: Z Pastýřské stěny, resp. z restaurace tamtéž. Zájemci mohou shlížet ještě také z místní ferraty.

9

Číslo 9 - stolová hora pojmenovaná podle sv. Eustacha. Z dálky se nezdá, ale jsou tam úžasná skalní bludiště a bizarní skalní útvary. Název? Eustachova trubice to fakt není…

Odpověď: Ostaš. Osamocená stolová hora na půl cestě mezi Broumovskými stěnami a Teplickými skálami. Při pohledu z dálky je nenápadný, ale stojí za návštěvu.

10

Číslo 10 - jsme v muzeu. Co je to za muzeum a kde ho najdete?

Odpověď: muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

11

Číslo 11 - tohle je trochu překvapivě zámek. Jak se jmenuje?

Odpověď: klasicistní lovecký zámek Kozel východně od Plzně. Jeden z mála zámků u nás, který nevznikl přestavbou staršího objektu ani nebyl později upravován.

12

Číslo 12 - Hotel postavený koncem 19. století Dušanem Jurkovičem. Kde stojí a jak se jmenuje?

Odpověď: hotel Maměnka na Pustevnách v Beskydech

Mám radost, že jste si (doufám) kvíz užili!

Fotky jsou samozřejmě všechny moje :-)

Zana Neviditelný pes