27.5.2024 | Svátek má Valdemar


ČLOVĚČINY: Zvíře jako archetyp

14.12.2022

Žila byla jedna princezna, která políbila žabáka, a ten se proměnil v krásného prince. A byli spolu šťastní. V jiné pohádce se kráska nebála zvířete a věřila, že jí neublíží a že je to v podstatě hodné zvíře.

Archetypy zvířat jsou pradávné vzory hrdinných zvířat, které známe už od dětství z pohádek.

Z hlediska psychologie se jedná o jakýsi proces sebepřijetí. Mít se rád takový, jaký jsem. Uznat, že mám i negativní vlastnosti, a přijmout je jako součást svého života. Když to uděláme, osvobodíme to zvíře v nás, které se tím pádem stane krásným princem, což je důležité v procesu sebepoznání.

Lidé odnepaměti připisovali zvířatům různé vlastnosti a schopnosti. Vezměme si třeba Čínský horoskop. Staří Řekové, Slované, Keltové, Egypťané a další starověké kultury měly své zvířecí bohy, které uctívali. Každý zvířecí bůh představoval určitou povahu a sílu.

Devětkrát Krejg

Některá učení se kloní k názoru, že i v současnosti se nám snaží zvířata něco sdělovat. Pokud jsme všímaví, tak se nám to stane. Například motýl, který si nám najednou sedne na rameno, veverka, která přiběhne až těsně k nám. Srna v lese, která nás svým hlubokým pohledem úplně znehybní. Cizí kočka, která se najednou objeví a začne s námi promlouvat intenzivním mňoukáním. Neznámý pes na vodítku, který se za námi opakovaně otáčí, i když nás už minul. Zpěvavý pták, který si sedne nezvykle blízko a začne si nás zvědavě prohlížet. Mně se například stalo, že jsem viděla na jedné akci dravce, který se na mě podíval tak pronikavě, až mi vehnal slzy do očí.

Naši předkové taková setkání více vnímali jako určité symboly.

Každé setkání se zvířetem v nás vyvolá určité pocity, příjemné i nepříjemné. Někdo miluje hady, jiný z nich má fóbii.

Existuje pojem Totemové (nebo spirituální) zvíře. Pojem pochází ze šamanského učení a označuje našeho duchovního společníka v podobě zvířete. A každé takové zvíře prý odpovídá našim charakterovým vlastnostem, dobrým i špatným. Přichází k nám ve chvíli, kdy potřebujeme zvládnout určitou situaci a posunout se v našem vědomí. A také to může být zvíře, ke kterému můžeme mít nějaké předsudky, které je potřeba odstranit.

Je to takové zvíře, které si vás najde samo a často se s ním setkáváte i třeba ve snech. Pozorujte své spirituální zvíře a hledejte mezi ním a sebou paralely.

Jak víme, pobyt se zvířetem může být i velmi léčivý.

Jaké je to vaše spirituální, či archetypální zvíře?

Foto: Bláža
www.lenkablaza.cz

Lenka Blaza Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !