16.4.2024 | Svátek má Irena


PŘÍRODA: Milovníkům orchidejí

21.2.2024

Čas od času se dokopu k pročištění svých souborů v PC. A tak jsem aktuálně narazila na fotografie z výletu do Drážďan v březnu r. 2019, který byl zaměřený přednostně na návštěvu mezinárodní výstavy orchidejí. Po zakoupení skupinové vstupenky, kterou nám obstarala průvodkyně, jsme dostali rozchod pro prohlídku. A že se bylo na co dívat! Těch druhů, barev, tvarů! Některé známé, ale i takové, o kterých jsem dosud neměla tušení.

Osobně jsem byla zvědavá a hledala hlavně jednu orchidej (či její varianty), a to Paphiopedilum – český název je střevíčníkovec. Jde o rod orchidejí z podčeledi Cypripedioideae. Jsou to pozemní, litofytické nebo řidčeji epifytické orchideje s přízemními listy a velkými, nápadnými květy s charakteristickým bačkůrkovitým pyskem. Opylují je zejména pestřenky. Přirozeně rostou výhradně v tropické a subtropické Asii od Indie a jižní Číny až po Novou Guineu a Šalomounovy ostrovy. A našla jsem zde spoustu barevných variant.

Orchideje, Drážďany 2019

Proč zrovna tato orchidej? Měla je ve svatební kytici moje mamka, a chtěla jsem je i já. Vdávala jsem se v r. 1984, takže sehnat je byl docela oříšek. Budoucí manžel si posteskl, že musím chtít nejen orchidej, ale zrovna tuhle orchidej! Nebylo to tak – mohla bych bývala mít třeba sedmikrásky, ale pokud orchideje, chtěla jsem ty samé, jako moje máma. A tak po různých dotazech v zahradnictvích nakonec vyšel tip – v zahradnictví v Praze Střešovicích byly příslušné květy manželovi ustřiženy přímo ve skleníku a prodány.

Součástí výstavy byly i další akce, stánky – předvádění řemesel, ukázka domácích zvířat, koček, psů, výroba velikonočních ozdob z papíru, malovaná vajíčka, čokoládové figurky zajíčků, nabídka koření, keramika, sklo, prodej semínek, květin… spousty dalších zajímavostí, nechybělo samozřejmě občerstvení. Odpoledne jsme se pak ještě prošli centrem Drážďan, zašli do obchůdků, na malé občerstvení do kavárny…

Doufám, že se vám fotky budou líbit a že vás třeba inspirují a vydáte se do Drážďan letos za orchidejemi i vy.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99ev%C3%AD%C4%8Dn%C3%ADkovec

Foto: Jitur. Album si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes