24.4.2024 | Svátek má Jiří


PSI: Velcí psi v naší rodině 8.

24.4.2019

Předchozí díl najdete zde.

Dne 30. června roku 2017 jsme s Geraltem zažili dramatickou událost. Byl krásný a vlahý páteční večer. Kluci měli čerstvě po zkouškách, Anička po vysvědčení. Všichni přijeli na víkend domů, nažhavili telefony a pozvali kamarády na počest nadcházejících prázdnin. Večer u nás bylo jako v úle.

Roční vlkodav Geralt byl ze všech těch návštěv v sedmém nebi. Pečlivě dbal, aby každého příchozího náležitě ochlupatil a oslintal.

Geralt v létě 2017

Já měla na ten den domluvenou revizi mých literárních webových stránek s ajťákem Martinem, a ten měl čas až večer po osmé. Dlouho jsme tu práci odkládali, a tak jsme toho potřebovali udělat hodně moc naráz. Zatímco ostatní v domě dělali zdravý randál nebo sváděli akademické debaty, my s Martinem jsme měnili menu, přehazovali záložky, revidovali a přidávali články. Usídlili jsme se v kuchyni, protože všude jinde už někdo byl. Geraltek šmejdil kolem. Čichal ke kabelům, snažil se slintat na myš, procházel pod stolem tak, že ho občas poponášel.

Martin má rád hořkou čokoládu. Měla jsem jí celou krabici, takovou tu v dárkovém provedení, kdy je každý kousek speciálně zabalený v průsvitné pozlacené fólii. Uhnízdila jsem ji na stůl mezi notebooky, klubka kabelů, myši a další udělátka, aby ji měl ten tvrdě pracující ajťák v dosahu.

Geralt pod stolem, srpen 2017

V jedné chvíli jsme si udělali přestávku na kafe a odskočili si na dvůr, kde probíhala nějaká zvláště zajímavá debata. Když jsme se asi po patnácti minutách vrátili do kuchyně, ležel Geraltek pod stolem a vrtěl ocasem. Na zemi se povalovala roztrhaná krabice. Až tehdy mi došlo, jak bylo podivné, že ňuňánek dobrovolně zůstal v kuchyni, místo aby nás doprovodil na dvůr, jak bylo pro něj typické.

Krabice na maděru, čokoláda nikde. Nejspíš si položil přední tlapy na židli, aby se k ní dostal, a…

Čokoláda je pro psa jedovatá. Tím jedovatější, čím více kakaa obsahuje. Ta naše toho kakaa obsahovala opravdu hodně. Byla málem půlnoc. Vézt Geralta ke Zbyňkovi, i když je doktor náš kamarád, se mi moc nechtělo. Udělala bych to, kdyby nebylo zbytí, ale nejdříve jsem zabrousila na internet. Z informací chovatelských webů jsme vyčetli, že tabulka hořké čokolády o váze 100 gramů může zabít pejska o váze pěti kilogramů.

Geraltek vaří, prosinec 2016

Spočítali jsme, že v načaté krabici nebylo víc než 100 gramů čokolády. Geralt tehdy vážil už dobrých šedesát kilo. Bylo jasné, že taková dávka ho nezabije. Přesto mu hrozila nepříjemná otrava. Mohli jsme se jí dočkat asi tak do osmačtyřiceti hodin, poté co se metabolity theobrominu a kofeinu dostanou do jater.

Perfektní řešení, co v takovém případě udělat, jsem našla na kynologickém webu zde na tomto odkazu
Jednalo se o radu převzatou z časopisu Veterinářství 8/2001 od MVDr. D. Dvořákové. Stálo tam, že pokud konzumaci čokolády odhalíme do hodiny, pomůže vyvolat zvracení podání tříprocentního roztoku peroxidu vodíku, v dávce jedné a půl polévkové lžíce.

Tříprocentní peroxid jsme doma naštěstí měli. Teď jen, jak ho do Geraltka dostat? Našla jsem tlustou injekční stříkačku, nasála jsem do ní přes dvě polévkové lžíce peroxidu. Potom jsem ňuňánkovi otevřela mordu a stříkla mu peroxid do krku. Udělal na mě zhnusený psí obličej a… nic.

Dcera už začínala pomalu sýčkovat, ostatní přítomní, kteří se mezitím sběhli, vážně kroutili hlavami. Taky jsem měla nervy na pochodu, ale statečně jsem prohlásila, že to přece bude chvíli trvat, než „medicína“ zabere. „Hlavně ho nepouštějte do domu,“ rozkázala jsem.

Geraltek čekající před konzumem, 2018

Pes trajdal po dvoře, střídavě se lísal k přihlížejícím. Po pěti minutách zevlování se napjal, zachrčel a všechnu čokoládu vyzvracel. Některé kousky byly doposud zabalené, jiné si stačil rozbalit. Za pár minut z něj vyletěla ještě hromada granulí, které spořádal předtím. Po chvíli byl ten raubíř jako rybička.

Cítím zde potřebu poděkovat kynologům z výše uvedeného webu za užitečné rady. A ostatním chovatelům potvrzuji, že peroxid v této situaci opravdu funguje a že na šedesátikilového pejska (dnes už má Geraltek nad sedmdesát) nám postačily dvě polévkové lžíce.

Geralt, inspirace autora

Od toho incidentu si na čokoládu dáváme velký pozor. A to i v případě, že je v krabici, zabalená a položená výše, než psí morda dosáhne.

Foto: archiv autorka.

Miroslava Dvořáková Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !