24.4.2024 | Svátek má Jiří


PSI: Velcí psi v naší rodině 6.

27.3.2019

Předchozí díl najdete zde.

Za domem máme zahradu, která byla leta letoucí oddělena od těch ostatních zahrad jenom živým plotem. Ploty nebyly nijak vysoké, ale byly tak husté, aby udržely slepice na té správné straně. Když jsme měli německou dogu Dianu, nemuseli jsme si dělat starosti, že se zaběhne. Naše holka se držela doma a na procházky mimo výsostné území chodila spořádaně v naší společnosti.

Arras a Maškara, r. 2008

Situace se změnila, jakmile Dianu vystřídal vlkodav Arras. Zvědavý psí dorostenec do naší rodiny přibyl na Vánoce v roce 2007. Rychle si zvykl na dům, i na dvůr, v pohodě se spřátelil s oběma kočkami. Na jaře 2008 začal zkoumat zahradu. Nejraději čumákoval bez dozoru a my ho chodili kontrolovat, protože k smrti rád proháněl a děsil mladé ježky. Ne že by jim ubližoval, ale stačilo, že do nich šťouchal a že na ně štěkal. Bylo zapotřebí mu tu kratochvíli včas zarazit.

Naše zahrada je dost velká a skrze stromy s listím není vidět na její konec. Toho dne na přelomu jara a léta jsme s Richardem v přední části zahrady pracovali na zeleninových záhonech. Sadili jsme do země přísadu okurek, Arras řádil někde mimo naše zorné pole.

Občas se kolem nás prohnal, celý nadšený mával ocasem, v tlamě držel nějaký kus dřeva. Pěkně se nám předvedl a oddusal pryč mezi stromy.

Arras a dřevo, r. 2008

Zase tahá prkna z dřevníku, ten lump, konstatovali jsme, smíření s tím, že pak projdeme zahradu a dřevo posbíráme.

Potom se ozval ze dvora zvonek. Nikoho jsme nečekali. Richard šel otevřít. Za vraty stál soused, tichý starý pán pečující o zahradu přes tři domy od nás. V pěsti třímal podobnou tyčku, jakou jsme předtím viděli v psí tlamě, a tvářil se navýsost rozhořčeně.

„Zavřete si toho psa!“ zaburácel. Potom už klidněji objasnil, že mu náš Arras už po několik dní, setrvale a opakovaně, vytrhává a krade tyčky k rajčatům.

No jasně. Nízký živý plot náš pejsánek přeskočil jako nic. A stejně tak ostatní dva ploty sousedních zahrad. Ukonejšili jsme pana souseda hromadou nových tyček a příslibem, že postavíme pořádný drátěný plot. Tak se i stalo a Arrasovým loupeživým výpravám odzvonilo.

Nový plot a Arras, povšimněte si toho poměru :-)

Také máte doma takové shánčlivé miláčky?

Foto: archiv Miroslava Dvořáková (obrázky jsou přefocené z papírových originálů)

Miroslava Dvořáková Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !