27.5.2024 | Svátek má Valdemar


VíP: Aneb víkendový pokecník

5.11.2022

Určitě se mezi čtenáři najdou někteří, kteří se mnou nebudou ve všem souhlasit. I já upřednostňuji Vzpomínku na všechny věrné zesnulé (jinak Památku všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památku zesnulých či lidově Dušičky) latinsky „In commemoratione omnium fidelium defunctorum“, před Halloweenem. Dušičky prostě do naší kultury a historie patří od pradávna.

Slavnost Svátku Všech svatých připadá na 1. listopadu. Právě v noci z posledního října na první listopadový den slavili Keltové svátek Samhain, jehož historie sahá až do doby před naším letopočtem. Byl to dle tradic čas, kdy se duše zesnulých vrací domů a jejich blízcí jim svítilnami z vydlabaných řep pomáhali najít cestu do podsvětí. Ochranu před zlými duchy lidem poskytovaly převleky a malované masky na obličejích.

Svou podstatou je Samhainu nejvíce podobný Halloween, který je slaven večer 31. října. A slaví se především v anglosaských zemích (USA, Kanada, Velká Británie, Irsko, Austrálie). Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows’ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. V dnešní podobě oslav Halloweenu se prolínají zvyky Samhainu, oslav římských pohanských svátků a též křesťanských slavností Všech svatých.

Halloweenské hemžení ve Žlutých lázních, Praha 2022

Mrtví se neoslavují jen formou Halloweenu a Dušiček. Japonští buddhisté mají festival Obon, při kterém posílají papírové lucerny po vodě, tančí tradiční tanec bon-odori a zapalují ohně.

A známý je i mexický El Día de los Muertos, který se slaví po celé Latinské Americe. Oslavy probíhají od 1. do 2. listopadu. Lidé uklízejí hroby svých milovaných a pokládají jim tam jídlo a pití, které měli zesnulí nejradši. Na rozdíl od Dušiček, které probíhají v uctivém tichu, mexické „dušičky“ charakterizují pestrobarevně zdobené kostry a lebky, tanec a veselí.

Závěrem – anglosaský Halloween bych tak úplně nezatracovala – třebas taková vydlabaná dýně – nezdá se vám, že rozsvícená před domy v noční tmě působí pěkně?

Fotografie v Albu na Rajčeti jsou vesměs z akce Halloween 2022 ve Žlutých lázních, svítící dýně jsou dílem kamarádky.

Foto: JITUR, IP

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1i%C4%8Dky

https://www.novinky.cz/clanek/kultura-halloween-u-nas-i-ve-svete-taky-dlabete-dyni-40300948

https://cs.wikipedia.org/wiki/Halloween

A jelikož máme obvyklý vípák, pište sem o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit. Příjemnou sobotu a neděli!

Jitur Neviditelný pes