20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


VíP: Aneb víkendový pokecník

12.3.2022

V roce 2018, jestli se dobře pamatuji, jsem Jajce pomáhala s rozsazováním klívií a za odměnu jsem dostala klíviovou výslužku. Ta se utěšeně rozrůstala a hned následujícího roku rozkvetla:

Klívie, 2019

Klívii se dařilo - od jara do pozdního podzimu na severním balkoně, přes zimu na studeném až mrazivém schodišti, a po náznaku prvních květových poupat v předsíni, kde je tak 15-17 stupňů. Nikdy se nedostane na přímé slunce, leda v plném létě na hodinku brzy ráno.

No a letos jsem z ní byla u vytržení. Z obrovského chrástu spousty rostlin postupně vyrazila poupata. I jala jsem se je počítat. Jenže rostliny rostou v jakýchsi fraktálech a navíc se jim různě proplétají listy. A na dovršení všeho jsem měla klívii postavenou tak, že jsem ji nemohla obejít kolem dokola - obávala jsem se, že bych ji při posunování mohla převrátit, což by byla děsná škoda.

Takže jsem ji různě okukovala, obhlížela, nahlížela, a vždy jsem se dobrala počtu šest - šest rostlin, šest poupat. Teprve když poupata vyrazila do výšky, bylo jasné, že je jich „jenom“ pět. Trs klívií vypadal z každého úhlu úplně jinak!

Je úžasné, že květy klívie voní - lehce a moc příjemně. A když je těch květů pět, vládne nám v předsíni velmi příjemné aroma. Je to radost.

Tak se pokochejte:

Klívie, 2022

Jajce jsem to samozřejmě hned hlásila, protože tato konkrétní klívie má bohatou historii. Je totiž potomkem klívie, kterou pěstovala už Jajčina babička. A toto mi o ní Jajka napsala:

„Babička se jmenovala Berta a než se vdala, byla učitelkou ručních prací. Táta se narodil 1911. Ta ruční práce na fotce (viz níže) je zřejmě z docházky do nějaké rodinné školy (musím někde dohledat její datum narození). Bydlela s námi a zemřela, když mi bylo šest. Moc se na ni nepamatuji, ale odjakživa umím háčkovat. Musela mě to jako malou holčičku naučit ona.“

Ruční práce babičky Berty z r. 1905

Přeji příjemnou sobotu a neděli. Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Foto: Jajka a Lika

Jajka, Lika Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !