27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ČLOVĚČINY: Digitální zázraky

14.11.2023

Žijeme v době, kdy hodně informací ať už slovních, číselných a nebo i grafických se horem pádem mění na nuly a jedničky, tedy číslice, cifry a nebo digity. K tomuto byla vymyšlena různá digitální udělátka, počítači začínaje a chytrými telefony konče. Digitální ovládání obráběcích strojů, automobilů, letadel a rachejtlí funguje už pěkných pár let. Tímto nechci naznačit ani náhodou, že v budoucnosti nebudou vymyšlena digi-udělátka další s ještě chytřejšími vlastnostmi než ta dnešní.

K dnešnímu zamyšlení nad digitální technologií mě dovedlo následující. V Klokánii se všem gerontům, kteří dosáhnou 75 let věku, zdarma měří a kontroluje sluch a ti, kteří mají sluch vadný, v tomto věku obvykle nedostatečně slyšící vysoké frekvence či tóny, jsou vybaveni sluchadly, či naslouchátky. To vše prosím pro dotyčnou osobu zdarma, placeno to je z peněz daňových poplatníků. Navíc, každý další rok je dotyčný zván na kontrolu sluchu a doladění sluchadel, které je opět gratis, včetně dodávání baterií po celý rok, které ta sluchadla pohání. Jak už čtenář jistě tuší, ano, sluchadla jsou digitální záležitostí.

Po pěti letech je dotyčný při výroční kontrole sluchu vybaven novými a dokonalejšími sluchadly. Tak se stalo i nám, tedy mé ženě Míle a mojí maličkosti. Dokonce jsme si mohli vybrat, klasický typ který se nosí za uchem, který jsem si zvolil já a nebo nový, malý, který se nosí zastrčený v uchu jako špunt, který teď má moje žena. Odkaz Tento je dělaný na míru zvukovodu, při objednávce je proveden odlitek, či otisk zvukovodu každého ucha a podle něj je nové sluchadlo vyrobeno.

Oba dva druhy sluchadel jsou digitální a vodovzdorné, ale ne vodotěsné. Takže když s nimi skočíte do vody, tak z ní je nutno rychle vyskočit. Dlouho jako Rolexky ve vodě nevydrží. Ale za deště můžete zmoknout a sluchadla budou fungovat dál. Pro ty, kterým sluchadlo do zvukovodu z nějakého důvodu nevyhovuje a klasické, co je za uchem a do ušního kanálu vede jen zahnutá trubička nesoucí zvuk ze sluchadla do ucha, je příliš velké, existuje takový hybrid, kde podstatně menší sluchadlo je stále za uchem, ale místo trubičky – zvukovodu vede do ušního kanálu tenký káblík a v ušním zvukovodu pak je mikro-přijímač s mikro-reproduktorem.

Navíc všechna sluchadla jsou vybavena Bluetooth a tak se mohou připojit k chytrému telefonu a tak co je v telefonu, to je slyšet přímo ve sluchadlech. Zvonění i hovor, jen když chcete hovořit i vy, tak je nutno mít blbafon blízko u papule aby vás bylo na druhém konci slyšet. Také je možný digital streaming, tedy třeba poslouchat muziku přes aplikaci Spotify. Ve sluchadlech je slyšet vysoce kvalitní stereo a telefon mlčí. Stejné jde provést s TV, ke které se připojí krabička „TV streamer“, a na obrazovce je obraz a zvuk mlčí, jde rovnou do sluchadel, opět vysoce kvalitní stereo. Stejné jde provést s digitálním rozhlasem. Navíc pro blbafon je k dispozici i app, pomocí které lze sluchadla blbafonem ovládat. Tak si je můžete ztlumit, vypnout, zařadit různé filtry a upravit zesílení různých frekvencí zvuku a tak podobně. Odkaz

Takže v tichém prostředí si každý nedoslýchavý může poslouchat svůj program vysílaný přímo do ucha. Pro geronty jako já je Spotify jako dělaný. Zvolím si třeba hudbu ze Semaforu, počátek let šedesátých a hned omládnu. Marnivá sestřenice, Mám malý stan, Potkal potkan potkana a jiné, mně znějí v uších jako před šedesáti lety a hned je pohoda.

Psáno 13-06-2023.