27.5.2024 | Svátek má Valdemar


PSÍ ROZCESTNÍK: Fototestík - Yoda na Jadranu

15.5.2024

Pojďme si hrát. Testík ukrývá dvacet sedm otázek. Některé odpovědi jsou snadné, jiné ne. Řešení si zatím nechte pro sebe, pište jen, kolik míst si myslíte, že poznáte (nebo zjistíte – neb některé odpovědi budete muset hledat). Večer doplním do diskuze správné odpovědi. Ke každému místu patří dva snímky. Jeden by měl být typický, druhý je často s Yodou. Budu ráda, když si budete hrát :o)

A1

A2

Místo A – začneme jednoduše. Jak se jmenuje stát, který jsme týden zkoumali. Víc asi netřeba dodávat, fotky napoví.

B1

B2

Místo B – toto město je druhým největším přístavem v zemi. Italsky se jmenovalo Porto Tolero, pak taky neslo komunistické jméno Kardeljevo – a jak se tedy jmenuje dnes?

C1

C2

Řeka C – řeka ústí do Jadranu širokou deltou poblíž hádanky B. Úrodná delta je plná vodních kanálů, vodních ptáků, vodních sportovců i zemědělců (vodních – jezdí na lodičkách)

D1

D2

Kvítí D – zkuste zapátrat, jak se jmenuje tato orchidejka. Kvetla nám „za chalupou“ jako běžné kvítí na břehu následující hádanky.

E1

E2

Místo E – sedm krasových jezer je v bezprostřední blízkosti hádanky B. Po propojení s mořem kanálem (na počátku minulého století) je voda sladkoslaná, ve které se daří rybám – a taky žábám. Takový večerní žabí koncert jsme nikdy neslyšeli. Jak se jezera jmenují? Stačí souhrnný název, nemusíte hledat jména jednotlivých „rybníčků“, které mají hloubku skoro 30 metrů

F1

F2

Místo F – tak tohle bude snadné. Někteří zahraniční turisté se domnívají, že navštívili filmové kulisy (nechápu to, ale prý je to bohužel běžné). Nejobleženější krámek v centru města prodává reklamní předměty Hry o trůny. Nás do města ale přivedla historie – pohledy z hradeb (ano, i doga může nahoru) neměly chybu.

G1

G2

Místo G – jak se jmenuje stát, na který hledíme z následující hádanky. Nakouknout jsme mohli jen z dálky, neb Yoda nemá úředně stanovené protilátky na vzteklinu a tak mu je toto území zapovězené.

H1

H2

Místo H – jak se jmenuje nejjižnější poloostrov státu z hádanky A. Je to vlastně stále ještě sporné území se státem z hádanky G. Vojenské objekty jsou zničené, bere si je zpátky středomořská květena. Funguje jen maják, a starobylá pevnost smutně shlíží do Boky Kotorské.

CH1

CH2

Kvítí CH – to bude těžké. Tyto orchidejky u nás nerostou. Mají zajímavý systém opylování – nabízejí přespání v klimatizovaných skrýších pro včely samotářky. Nepotřebují nektar, snídaně se nepodává – jen nocleh. Platí se opylením…

I1

I2

Místo I – jak se jmenuje poloostrov, který je nově propojen mostem s pevninou a umožňuje tak bezhraniční cestu do hádanky F, neboť se vyhne území Bosny a Hercegoviny. Jinak jako ostatní místa této oblasti nabízí čisté moře i historická města.

J1

J2

Místo J – leží na poloostrově z předchozí hádanky. Je proslavené pevnostmi spojenými dlouhými hradbami, které chránily rozsáhlé saliny. Mimochodem biskupství tam měli již v roce 877…

K1

K2

Místo K – ve středověku bylo toto město základnou pirátů. Zajímavostí je, že patronem města je sv. Jan Nepomucký. Dnešní návštěvníky ale zajímá hlavně pás písečných pláží, za které může pískonosná řeka z následující hádanky. Na kopci nad městem je velká pevnost. Yoda ji dobyl…

L1

L2

Řeka L – jak se jmenuje řeka, která pramení v Dinárských horách a po 105 kilometrech se vlévá do moře v hádance K. Její průzračná voda se stáčí jako pitná, na toku je velké Peručské jezero, je oblíbená mezi rybáři i vodáky.

M1

M2

Místo M – toto je těžší hádanka. Jedná se o ruiny strážního hradu na pravém břehu řeky z předchozí hádanky. Byl postaven v 15. století na ochranu území před Turky. Nápovědou může být blízkost města Trilj.

N1

N2

Místo N – tohle bylo moc krásné místo. Průzračná voda vytéká z obřího oka a napájí řeku z hádanky L. Pramen je zatím prozkoumán do hloubky 155 metrů. V jaké obci řeka pramení?

O1

O2

Místo O – jak se jmenují dvě jezera, která leží severozápadně od města Imotski? Jedno z dvojice vedle sebe ležících jezer patří mezi nejhlubší jezera na světě – jeho hloubka je kolem 300 metrů!

P1

P2

Místo P – jak se jmenuje druhé největší město státu z první hádanky. A protože by to bylo moc snadné, tak jak se jmenuje i jeho nejcennější památka – obří starořímský palác, který dodnes ukrývá skoro celé historické jádro města.

Q1

Q2

Místo Q – jak se jmenuje přístavní město, jehož centrum zdobí cenná katedrála sv. Jakuba (památka UNESCO) a je chráněné třemi pevnostmi. Leží při ústí řeky z následující hádanky.

R1

R2

Řeka R – tato krasová řeka není moc dlouhá (72 km), ale množství vodopádů, schodů, kaskád z ní dělají jedno z nejnavštěvovanějších míst v celé zemi.

S1

S2

Místo S – vstupenka do národního parku podél řeky z předchozí hádanky vám umožní navštívit i antické památky poblíž řeky. Jak se jmenoval rozlehlý vojenský římský tábor vybudovaný na základech ilyrského města?

T1

T2

Místo T – Když za sněhem, tak na Jadran… Jak se jmenuje národní park, kde jsme z vyhlídky Velika Kosa shlíželi na sluncem zalité ostrovy Pag, Rab, Šikovac… a na straně druhé na zasněžené stráně Pivčevacu a stavěli sněhuláka?

U1

U2

Místo U – Jak se jmenuje řeka, kde stálo pueblo Apačů? Ne – nemyslím Rio Pecos, myslím tím řeku, která se stala překrásnou kulisou slavných filmů našeho mládí.

V1

V2

Řeka V – Kde leží slavný Nugget-tsil ? Kde leží hrob krásné Nšo-či a náčelníka Inču-čuny? Nemohli jsme si nechat ujít cestu ve stopách slavného náčelníka Apačů.

W1

W2

Místo W – Krásné historické město, které dnes kromě starých památek nabízí i zážitky moderní – ať už je to koncert vodních varhan a nebo návštěvu sluneční soustavy na nábřeží.

X1

X2

Místo X – Jak se jmenuje poloostrov, kde stálo staré ilyrské sídlo. Pohledy na pažský most, na moře, monumentální hradbu Velebitu stráží skála Vrtolom.

Y1

Y2

Místo Y – asi nejznámější národní park Chorvatska. Je krásný v každém ročním období, ale jaro mu obzvlášť sluší. Tady už hatě zvládal Yoda jako zkušený vodopádový návštěvník.

Z1

Místo Z – tohle místo je již za hranicemi státu z hádanky A. Jedná se o turisticky známé místo sousední země. Cestou domů jsme se zastavili u města, které se jmenuje stejně, jako jezero, na jehož břehu leží.

Z2

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes