20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Představte se prosím...

Dámy a pánové, dovolte mi prosím, abych vám představila naši novou rubriku - jmenuje se Rozhledník. A proč zrovna Rozhledník? Inu proto, že rozšiřovat si obzory nikdy neuškodí a navíc to může být bezvadná zábava.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
LFSH 1.11.2007 13:01

Jakube,

taroty se nehrají. ;-)

Terra-san 1.11.2007 11:03

Re: Re: Re: No,

:-DCha! Mariáš sice nehraju (snad jen lízaný, kterým mě kdysi "kazil" děda), ale pár důstojných kmetů jsem takhle vyvedla z míry, když jsem zastoupila jejich "zavirovaného" kolegu v biliáru. Po hodině začali vyzvídat, kam chodím hrát... Nechodím, občas se k tomu dostanu:-D Takže sem s mariášem...

Jakub S. 1.11.2007 12:19

V prostě božské knížečce Hráči od Karla Poláčka

se mimo jiné používá toho úžasného obratu:  p ů s o b i t  někde...

pecka 2.11.2007 13:56

Re: V prostě božské knížečce Hráči od Karla Poláčka

Ovšem! Můj muž, takto Kočkomil, občas působí se sousedy v hostinci U babči. Oni však válejí dudáka, kdežto on by dal raději přednost bulce. Byv přemluven k dudáku bývá nezřídka odrbán na kost a já, jak tak sedím vedle, lomím rukama a volám "chalupu ne!".

Jakub S. 1.11.2007 8:13

ICT, matematika... no já vím, že to existuje.

Esli teda někdo dokáže, abych z toho mlhavě rozuměl řekněme čtvrtině, má u mě panáka.

A s Meteorem vyrůstal a dodnes pokud možno žije i můj brň. potomek (38), a každou sobotu se snažím aji já. Klasika, že? Jako v neděli či ve čtvrtek jediné, jedinečné, úžasné Toulky českou minulostí (oba). Někdo snad neznáte? Jenom zkuste. Jednou. Uvidíte. Teda uslyšíte, no.

YGA 1.11.2007 8:34

Re: ICT, matematika... no já vím, že to existuje.

ad Touky českou minulostí - je možno i naladit na ČR 2 Brno a to prosím každou sobotu v 9.30 přesně. A v neděli po deváté hodině ranní "Račte vstoupit" k Josefu Veselému (známe ho i z Toulek ;-)) - tři hodiny parádního povídání - teď tam jde seriál Dobrý voják Švejk v podání pana Wericha, Horníčkovo vzpomínání, Nepilova Dobrá a ještě lepší jitra, toulky s paní FLodrovou po Brně a hlavně - úžasný seroš "Česko, země neznámá" - kdo můžete, pokuste si naladit Brno, fakt to stojí za to  (ono je tam toho mnohem víc).

Kadlus 1.11.2007 9:35

Re: Re: ICT, matematika... no já vím, že to existuje.

Ygu doplním-řada rozhlasových stanic lze poslouchat při PC- podcasting,má ho přímo Český rozhlas, mně ale lépe funguje pod iDnestext

Terra-san 1.11.2007 10:49

Re: Re: Re: ICT, matematika... no já vím, že to existuje.

A pro ty, kdo se rádi vracejí k už jednou slyšenému nebo čtenému - většina toho, co jste jmenovali, existuje v edici ČR (dříve na kazetách, nyní na CD) a takové Toulky se dají slyšet rozhodně víc než jednou. Mimochodem - METEOR: největší rodinný maniak je můj švagříček, ten je schopen kvůli klidu k poslouchání pacifikovat i rodinu, a to není - jak znám své neteře - vůbec nic jednoduchého:-D

Terra-san 1.11.2007 10:59

A Jakube,

pokud se tu někde skrývá ten správný druh matematika-pedagoga, troufnu si tvrdit, že bys pochopil víc než čtvrtinu a víc než jen matně:-D. Problém většiny lidí s matikou je ten, že mají špatné základy, k nim se nakombinuje špatný učitel (umí matematiku, ale neumí učit) a přesvědčení, že člověk "není matematický typ" je na světě. Jistou překážku představuje i neochota logicky myslet (popř. vůbec myslet), ale to u tebe nepřichází v úvahu. A víš, komu v naší třídě na gymnáziu nejlíp šla latina? Dobrým matikům, protože ji brali jako logický problém, ne jako živý jazyk. Ach ty předsudky v nás...

Jakub S. 1.11.2007 12:22

To je velice zajímavé, s tou latinou:

nalilo mi to trochu optimismu. A logické myšlení je možná různého typu - ?

Terra-san 1.11.2007 12:50

Re: To je velice zajímavé, s tou latinou:

To asi ano, mně taky obecně vzato víc "sedí" chemie než fyzika, zvlášť taková ta "po Newtonovi"... Ale matematika je vlastně teoretický základ (a střecha zároveň - není to divně?8-o) pro obě a nejen pro ně, někdo má raději algebru, někdo má větší prostorovou představivost a radši geometrii potažmo deskriptivu, někdo rád vidí nějaký "výsledek" (numerici), někdo se cítí dobře v čisté teorii (pravděpodobnostní jevy, teorie chaosu, fraktály, grupy... ne, to nenadávám) a jiný má čich na řešení diferenciálních rovnic. Ale něco jako naprostý matematický analfabet při lehce nadprůměrném IQ prostě neexistuje.

Štětinka 1.11.2007 8:12

Ano, ano, ano!!!

Jasně, jsem pro už od srazu v hospůdce! Nedočkavě jsem čekala, kdy se to rozjede, protože mám stejný problém. Kdykoli vezmu něco do ruky, napadne mě, jak na to ten člověk poprvé přišel? Byla to náhoda, nebo záměr?  Kolik pokusů na to padlo, než to fungovalo? Sama už asi nemám co nabídnout, Kravičkováním moje vědomosti končí, ale slibuju, že budu velmi věrný čtenář. Mimochodem ty olivy s papričkou už mě taky napadly. Teď marně vzpomínám, co mě potrápilo včera...kruci co to bylo? No nic, musím jen podotknout, že se nesmírně těším na článek DalmantinaR^

LFSH 1.11.2007 8:18

Re: Ano, ano, ano!!!

Můžu prozradit jen vypeckování - je na to takový bazmek: do mističky se dá oliva a zezhora se vyrazí kusem želza, pecka vyletí dírou ve dně mističky.  ;-)

Jakub S. 1.11.2007 8:25

No dobře - ale

- přece to v téj Netáliji nebo Hispányji nerobí jednu olivku po druhé?!

Štětinka 1.11.2007 8:36

Re: No dobře - ale

No právě, a kterej tpajzlík tam zase cpe tu mandli???8-o

Jakub S. 1.11.2007 9:03

Tak zase ale - esli na to mají trpaslíky... núúú...

- než jim na to skočí EU. Totiž: dyť sou to taky lidi, že. Malí - velcí - máme věk rovnosti...  bezbřehé volnosti, bezbřehé rovnosti, a to sbratřování už pomalu taky není po dobrém...

Koše z baňama, já vím. Nevadí. Mně.

Xerxová 1.11.2007 9:16

Re: No dobře - ale

našla jsem jen v nějaké staré diskuzi toto:

Jak se plní olivy:Plněné olivy se odpeckovávají a plní převážně strojově. Jejich pastovitá pimientová (červený pepř) náplň se připravuje smícháním červeného pepře a gelačního činidla. Z oliv, vyrovnaných do řad, na běžícím pásu, se strojem podobným zubařské vrtačce automaticky odstraní pecky. Vyvrtaná díra v olivách se pak pomocí trysky plní pastou z červeného pepře. Pecky se melou a používají jako krmivo pro zvířata nebo pro výrobu méně kvalitního oleje. Nejlepší druhy plněných oliv (obsahujících ančovičky, uzeného lososa, sekané mandle nebo náplň z ořechů) se odpeckovávají ručně lžičkou a ručně se i plní. Stroje na plnění oliv zpracují až 1800 oliv za minutu (platy plničů jsou ale velmi nízké). Pro plnění jsou vhodné zelené, nedozrálé odrůdy, které jsou pevnější. Před plněním se olivy namáčejí do roztoku NaOH, který poněkud zmírní jejich hořkou chuť. Poté se opláchnou vodou a neutralizují v roztoku slané vody s kyselinou mléčnou. Během namáčení se nechají kvasit, aby se podnítil růst neškodných bakterií a olivy tak získaly charakteristickou chuť a pevnost.

Čerpáno z knihy Jak se to dělá? (1996)

vampir 1.11.2007 12:07

Re: Re: No dobře - ale

Olivy od Turka  plnene ancovickami a mandlemi, rajcata  a mocarela na kostky, pokapat  olivovym olejem a posypat vonavou bazalkou  -nam, nam. Myslela jsem, ze se vsechny olivy plni strojove.Kazda oliva zvlast a lzickou, desna predstava,a ze jeste nejakej koumak  neco nevymyslel?!!! Jak se dostanou ty diry do ementalskeho syra, tu povidku ,myslim od Tucholskeho, jiste kazdy zna. Podobnymi otazkami jsem jako male ditko nervovala hlavne tatu, ten byl chytrej jako Spejbl a internet nebyl. Bezva napad s tim novym chatem. Odborniku tu mate vic nez dost, a co je hlavni, dokazi  vse    zajimave a s humorem  podat.

YGA 1.11.2007 8:09

Jejej, to je něco pro mě

- já potřebuju rozšířit obzory jako sůl - ale musí to být polopatistickou formou :-). Tady je tolik lidí se zajímavým zaměstnáním nebo koníčky - už se těším. Tož pište piště, ať se něco dovím a jsem doma za chytruchu.

Vave 1.11.2007 6:45

Mně se ten nápad

od začátku moc líbil, milá Dede VV. Jsem ráda, že zprvu mlžný záměr dostal svůj pevný a přitom pružný tvar, a taky ikonku, která se mi opravdu moc líbí.

Pro mě má Tvůj včerejší a dnešní článek hlubokou souvislost. Nějak to všechno souvisí neoddělitelně spolu, přes vzájemnou úctu i sebeúctu, která se rodí z poznání. Obklopuje nás tolik věcí a děje se toho tolik a tolik toho jako lidé umíme, jen je to všechno příliš vzdálené, protože nám je to často servírováno jako něco instantního, zabaleného vakuově v igelitu, beze stop lidských rukou a lidské mysli. Ty věci a děje jsou jakoby sterilní, ale to je prostě hloupost, všechno, co nás dnes obklopuje, stále voní člověčinou, jako kdysi boty od ševce, židle od truhláře a rohlík od pekaře.

Milá Dede, nabídla jsi nám zase další úžasné forum, je jen na nás, co a jak často na něm dokážeme vyprávět o světě, jak sami pro sebe budeme vyučovat tu báječnou Prvouku pro mírně pokročilé. :-)

Přeju všem krásný den! VV

Dede 1.11.2007 8:05

Re: Mně se ten nápad

:-)Vave! Prvouka pro mírně pokročilé!!! ;-D;-D;-D To by mě nenapadlo, ale je to přesné V

Jakub S. 1.11.2007 8:15

Ano, je.

A někoho dycky napadne to ono dřív než mě a eště přesněji. A sou to stále titíž!

Terra-san 1.11.2007 10:43

Re: Ano, je.

Majáček se autorovi moc povedl, Dede;-). A s tou zvědavostí jsme na tom podobně. Je to můj největší koníček a i když nejsem profesionální televizní divák, občas (při příznivé konstelaci hvězd, dítek a nespavosti) obsadím přístroj a přepínám z jednoho dokumentárního kanálu na druhý... Odhadem dvě třetiny knihovny tvoří literatura různého stupně naučnosti a z oborů někdy až nečekaně humanitních:-). Takže ke vší té literatuře budu mít ještě Rozhledník. Těším, těším, milí Zvířetníci...

Fallowa 1.11.2007 6:29

Rozhledník -

už se těším,jak si rozšířím obzory ; fakt je,že je hromada věcí a činností,o kterých nevím skoro nic.Určitě to bude zajímavéR^!

Rpuť 1.11.2007 6:15

No jo, Dede - nápad to není marnej!

Jen ten čas zatracenej! Ale slibuju, že když trochu času budu mít, tak něco dohromady dám.:-)

Xerxová 1.11.2007 5:59

hezký den

Hezký den Zvířetníkům i zvířátkům. O Rozhledníku přemýšlím už od doby, kdy nám to Dede nadnesla na konci září při setkání "pražském". Zkusím někoho oslovit, uvidíme, jak to vyjde... Nápad určitě parádní, alespoň si budeme i tady rozšiřovat obzory.

Hana Williamson 1.11.2007 5:03

O.T. vymena soucastky

Tak jo, od pondelka odpoledne mam pekny novy kovovy kloub. V utery vecer jsme prijeli domu s lekama, dezinfekci,berlickama, a navodem k pouziti operovane nohy a okoli. Na anestezii jsem mela epiduralku a nejake oblbo/vadlo o kterem me varovali, ze muze zpusobit lehkou amnezii. Zpusobilo pobaveni. Probudila jsem se ve spitale kolem pulnoci v pondeli, na nemocnicni posteli a vedle stolku skoro tak jak to mam doma v obyvaku. Koukam v tom pritmi a vidim, ze na stolku chybi cigarety a popelnik. Myslim si, ze jsem v obyvaku a Chet mi je odnesl. Tak na nej volam, jako do loznice(nastesti jsem mela pokoj sama pro sebe), ale nic. Aha, Chet asi tvrde spi. Napadl mne genialni plan. Zavolam z mobilu z obyvaku do loznice na pevnou linku a reknu mu, at to prinese.Plan se vydaril, Chet odpovedel, ja jsem prednesla sve prani, ale jinak ochotny Chet se opatrne zeptal to myslis jako ted hned? - A proc si myslis, ze te budim? No, vysvetlil mi, ze ja jsem v nemocnici a on doma bratru tak 30 km daleko a ze ve spitale se stejne nesmi kourit. Zasmali jsme se a ja sla spat. Probudila jsem se kolem druhe rano, vidim stolek, zadne cigarety, volam na Cheta jako do loznice, zadna odpoved, nejak si pamatuju, ze nemam chodit, padne mi oko na mobil, genialni napad, prednesu prosbu. Chet rika, ze jsem uz jednou volala a ze je mezi  nama vzdalenost vetsi nez z obyvaku do loznice. Nevolala, to bych prece musela vedet, ne?  Presvedcena konecne o tom, ze jsem ve spitale po operaci jsem opet usnula. Pak jsem se prrobudila kolem 6. rano a nevidela na hodinky, cimz me oblil pot, protoze co kdyz jsem zaspala a na tu operaci se nedostanu. Ale hlasim, ze tak kolem obeda v utery se mi vratila vicemene jasna mysl. Trochu anestezie a hned je zabava a na co vzpominat.

Xerxová 1.11.2007 5:56

Re: O.T. vymena soucastky

to je dobře, že jsi doma - bohatší o kousek kovu. Tak ať hezky a správně funguje.

Rpuť 1.11.2007 6:14

Re: O.T. vymena soucastky

;-D Hlavně, žes nezapomněla na Zvířetník. Tak držím palce, ať je rekonvalescence co nejkratší!

P.S. O jedné babičce po totální endoprotéze jsem psala, tuším, předevčírem;-)

Fallowa 1.11.2007 6:25

Re: O.T. vymena soucastky

Součástka vyměněna,amnezie odezněla,tak držím palce,aby kloub dobře fungoval a rekonvalescence úspěšně proběhlaR^V!