Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZHLEDNÍK: Představte se prosím...

Jednou z mých nepopiratelných vlastností je neuhasitelná zvědavost. Zajímá mě spousta věcí, i když jako celkem normální člověk dokážu získávat odbornější informace jen v těch oblastech, kterých jsem se dotkla víc, než jen letmo. Ale zajímá mě toho mnohem víc, takže jsem byla odjakživa nadšenec pro populárně naučné aktivity. Fakticky jsem vyrostla se sobotním Meteorem (rozhlasový P-N pořad na stanici Praha) a musím se přiznat, že jsem si dokázala skvěle užít i povinné školní exkurze. 

Dnes kupujeme plno knih, odebíráme různé časopisy (National Geografic nám úspěšně plní police už léta - dlouho jsme ho odebírali v angličtině) a jak mám čas, slídím po zajímavostech na internetu. Svět je tak úchvatně rozmanitý a člověk se nemusí ani nořit na dna oceánů nebo létat do kosmu, aby zjistil plno překvapivých informací. Kolikrát na něj čekají doslova kousek od domácího prahu.

A jak to ladí se Zvířetníkem? Nápad něco takového uspořádat ve mně dřímá již dlouho, jen jsem váhala, jak se k tomu postavit. Kde bych brala odborné články? A potom přišlo Štětinčino "Kravičkování". Skvělý článek popisující způsob, jakým to dnes chodí v kravíně, kde se chovají kravky kvůli mléku. Potom přišla Li s pozorováním jelenů pro vědecké účely.

A tak mě napadlo, že je nás Zvířetníků plno a každý má nějaké zajímavé znalosti ať už ze svého profesionálního života, nebo z činností, které jsou jeho koníčkem. No a Zvířetníci přece také mají přátele a známé, kteří... Chápete, co myslím?

Zkusím dát pár příkladů. Tady na Zvířetníku by se zcela přirozeně mohl objevit třeba článek popisující péči o březí feny (kočky) a o odchovu štěňat (koťat). Co připravit, jak krmit, na co nezapomenout, čeho se vyvarovat. Stejně by ale mohly přijít články o slepicích nebo králících. Ale to podle mně není zdaleka všechno.

Už dávno není Zvířetník jenom deník o zvířatech. Je to deník o zvířatech a lidech, a o celém světě, který lidi a zvířata obklopuje. Máme Člověčiny a Rozcestník. A tak bych byla moc ráda, kdyby se i Rozhledník stal živoucím útvarem zahrnující všechny nám dostupné obory lidského konání.

Dovedu si představit články lingvistické, historické či přírodovědné, stejně jako zajímavosti z úplně konkrétních lidských činností, jako je třeba pojednání o tom, jak to chodí u soudu, jak je to s odběry krve a co se s ní dál dělá, co se míní pod pojmem přirozený porod, návod jak se postavit ke hledání nového zaměstnání nebo srozumitelné vysvětlení toho, jak funguje jaderná elektrárna.

Ostatně, nemáte i vy nějaké svoje soukromé záhady, kterým byste chtěli přijít na kloub? Já ano! Třeba by mě zajímalo, jak mohou stroje pokosit kukuřici aniž by zničily palice. Jak odlamují? Nebo další - víte někdo, jak se vyrábějí všechny ty komplikované druhy těstovin, které nabízí každý supermarket? A teď přijde šrapnel - jak je možné hromadně vypeckovávat olivy a ještě do těch mrňavých dírek nacpat papričky??? Svět je plný takových drobných záhad pro nezasvěcené!

No a tak mě napadlo, že bychom mohli společnými silami některé takové záhady objasnit. Abyste si nemysleli, že chci něco nemožného, tak předem vzkazuji, že už tu mám jeden článek od Terry-san, opět o rybnících. Moc pěkný a rozhledníkový! I já hodlám napsat něco ICT ve firmách (informační a komunikační technologie... ale nebojte se, nebude to bolet!:)). No a potom to bude na vás a na lidech, které se vám třeba podaří přesvědčit, aby nám napsali něco ze svých zkušeností.

Tímto bych chtěla přímo oslovit všechny Zvířetníky, tedy i mlčící/ čtoucí, aby se neostýchali a pokud je něco napadne, je možné to se mnou i předem prokonzultovat po mailu.

Zvířetník není uzavřený klub, byť se v komentářích potkávají přátelé a známí lidé. Byla bych velmi potěšená, kdyby se třeba ozvali i čtenáři, kteří si zatím v našich rubrikách nevybrali. Uvítám klidně i článek o matematice, přestože to věru není mně blízký obor!

Prostě bych byla ráda, kdybyste vzali tenhle článek jak výzvu. Výzvu k tomu, abychom si tenhle náš přátelský koutek zase trochu obnovili a společně se vydali za dobrodružstvím poznání. A ještě něco.

Součástí Rozhledníku by měly podle mne být i recenze zajímavých odborných nebo populárně naučných knih. Každý z nás čte něco trochu jiného, v souladu s našimi znalostmi a zájmy. Existuje spousta skutečně vzrušujících knih, které nikdy nepřečteme, protože se o nich prostě nedozvíme. Historie, auta, letadla, železnice, vojenství, přírodní vědy, klimatologie, vesmír, medicína, psychologie lidská i zvířecí... Vybere si každý.

Slibuji, že se budu snažit psát, číst a zase psát, ale sama mohu Rozhledník jen uvést do života, udržet ho v něm, na to bez vás nestačím. Zkusím také shánět externí autory, ale na to se musí Rozhledník nejdřív trošku etablovat, aby bylo autorům možné nabídnout (když už ne honorář) aspoň zájem a dobrou vůli čtenářů.

Tak co vy na to? Ozvete se? Napíšete?

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jana Soprová
23. 7. 2024

Pevné místo na prázdninové divadelní mapě Prahy si vydobyla Letní scéna Musea Kampa. Producentkou a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz