27.5.2024 | Svátek má Valdemar


ROZHLEDNÍK: Nádraží Vyšehrad

13.6.2023

Skoro každá moje ranní cesta do práce vede z Výtoně tramvají č. 7 kolem Nádraží Vyšehrad. Tato kdysi nádherná secesní budova (která byla mimo jiné v r. 2001 vyhlášena kulturní památkou) chátrá již desítky let. A tak, ať už jedete kolem ní MHD, nebo projíždíte železniční tratí ve směru Hlavní nádraží či Smíchov – otevírá se vám pohled na zničenou budovu a její okolí. Objekt je kolem oken vyztužený dřevěnými podpěrami, všude opadávající omítka, děravé střechy, v okapech rostoucí náletové dřeviny, zničené okrasné secesní prvky… Zchátralé je i stavědlo a v r. 2008 byla protizákonně dokonce zbourána dřevěná čekárna z hrázděného zdiva – i tyto objekty byly památkově chráněné.

Nádraží Vyšehrad, květen 2023 | foto: Jitur

Pro fotodokumentaci jsem použila některé snímky vyhledané na internetu. Ale vypravila jsem se i pořídit vlastní fotografie. Začala jsem u kamenické dílny pod Nuselským mostem. Zahrada byla uzavřená, a tak jsem pořídila fotku vstupní cesty mezerou v oplocení. A vydala jsem se dál (podél trati) kolem plotu a nafotila ještě pár dalších fotek. Pokračovala jsem cestičkou vedle kolejí dál až k vlastní budově nádraží. Stejně tristní pohled, jako z ulice, se nabízí i odtud.

Nádraží Vyšehrad od trati, květen 2023 | foto: Jitur

Na internetu jsem si vyhledala kontakt na majitele Umělecké zahrady, napsala e-mail s dotazem na osud níže zmiňovaných soch z vyšehradského nádraží. Obratem mi došla oficiální pozvánka na zahájení letošní sezony. V sobotu, 20/5, jsem byla na místě a sochy měla možnost vidět, některé původní, některé repliky.

V Umělecké zahradě pod Nuselským mostem, Praha
V Umělecké zahradě pod Nuselským mostem, Praha

V Umělecké zahradě pod Nuselským mostem, Praha

Železniční stanice Praha-Vyšehrad byla součástí tzv. Pražské spojovací dráhy (1872) mezi hlavním a smíchovským nádražím. Do r. 1888 jezdily po trati pouze nákladní vlaky. V r. 1948 se ve Vinohradském tunelu srazil osobní vlak s posunujícím dílem a při nehodě zemřelo několik lidí. V r. 1964 se stala další nehoda, kdy vlak vjel do zahrady nedaleké kamenické dílny. Jako železniční stanice přestalo nádraží sloužit v r. 1960.

Nádraží Vyšehrad, dobová pohlednice

Autorem dvoupatrové budovy nádraží byl nejspíše Antonín Balšánek. Dalším možným autorem je Jan Vejrych. Uvnitř budovy se nachází bývalá dopravní kancelář, technologická zařízení a byty; kancelář výpravčího byla při pohledu z ulice v 1. patře. V objektu bývaly umístěny sochy z umělého kamene: lva, vodníka a medvěda – tyto byly dílem kamenické dílny v Křesomyslově ulici a nádraží byly zapůjčeny. A dnes je opět můžete vidět, umístěné zpět do zrekonstruované Umělecké zahrady.

Budova byla opravována po r. 1980, oprava se nezdařila a v r. 2000 byly náklady na nutné opravy odhadovány na 25 milionů Kč. České dráhy jednaly o koupi budovy se dvěma zájemci. V r. 2001 uzavřela nájemní smlouvu s ČD společnost Nádraží s. r. o., která zde plánovala vybudovat multifunkční centrum. V r. 2003 došlo k transformaci ČD, a tak i ke sporu, zda objekt patří ČD nebo SŽDC, je-li nájemní smlouva platná, a následně společnost Nádraží podala žalobu o náhradu škod pro maření nájemní smlouvy. Ještě v r. 2007 nebyly žaloby rozhodnuty.

V r. 2007 pak proběhlo výběrové řízení o prodeji budovy nádraží. Dle znaleckého posudku byla cena 41 milionů Kč a náklady na opravy odhadované na 100 milionů Kč. Budovu a areál kolem koupila za 42,5 milionů Kč firma TIP Estate (vlastník Wall Street Commercial Bank, Veneta, Oregon). V únoru 2008 právě tato firma bez povolení zbourala hrázděnou čekárnu a vykácela i okolní stromy.

V r. 2008 započala firma se spoluprací s ateliérem Omikron-K, který měl dodat návrh studie na rekonstrukci i využití objektu. Tato byla následně projednána s MČ a odmítnuta. MČ se dlouhodobě snaží získat budovu do svého majetku pro umístění výstavních prostor pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Bez finanční pomoci magistrátu nemá MČ možnost stavbu zakoupit.

Současný majitel nemovité kulturní památky, kyperská společnost MIQUELIRA LIMITED nemá právní zastoupení v ČR a s úřady téměř vůbec nekomunikuje.

A tak se budova dál rozpadá a chátrá. V prosinci 2022 bylo kolem budovy umístěno hrazení, sahající až k tramvajovému ostrůvku, tak aby nedošlo, vzhledem k opadávání zdiva z budovy, k neštěstí. Najde se řešení, které by tuto krásnou budovu zachránilo před definitivním rozpadem?

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha-Vy%C5%A1ehrad_(n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD)

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3035377-nadrazi-vysehrad-dal-chatra-podle-unesco-jej-zachrani-jen-vyvlastneni

Použity fotografie:

http://zachranimenadrazivysehrad.cz/stav-nadrazi-vysehrad-se-zhorsujefotografie/

https://www.neznamapraha.cz/nadrazi-vysehrad/

Další fotky z internetu najdete zde a také tady.

Fotky v albu Jitur najdete zde přímo na Rajčeti anebo níže v klikacím okénku

.

Jitur Neviditelný pes