21.2.2024 | Svátek má Lenka


ROZHLEDNÍK: Hasičská stanice Modřany

7.12.2023

Byl pátek 13/10 2023, měla jsem nadpracováno pár minut, tak jsem odcházela z práce o něco dříve než obvykle. Když jsem u nás v Modřanech vystoupila z tramvaje, na zastávce mne oslovila mladá maminka s malým klučíkem, s dotazem – jestli jdu také na Den otevřených dveří v Hasičské stanici Praha-Modřany? Nešla jsem, ale těsně před její otázkou jsem si všimla, že u jedněch dveří budovy HS je nějak podezřele živo. A tak jsem si řekla, že vyvenčím svého psíka, zavedu ho domů a na prohlídku hasičárny přece jen vyrazím.

Hasičskou stanici mám od bydliště, co by kamenem dohodil. A tak se dost často stává, když procházím při venčení kolem, že slyším hlášení o chystaném výjezdu s podrobnostmi, které družstvo vyráží, kam, k jaké události. Časový limit pro výjezd, jak jsme se dozvěděli, je do dvou minut. Moc dobře vím, že „naši“ hasiči to stíhají i dříve. Jejich náročnou práci, odvahu a nasazení obdivuji. A patří jim velký dík, že tu pro nás všechny jsou.

Vůbec první profesionální hasičský sbor na území ČR byl dne 23. března 1853 založen v Praze.

První profesionální hasičský sbor na území ČR

Výstavba „naší“ hasičské stanice začala r. 2011 a první ostrý výjezd se uskutečnil v prosinci 2013. Tvoří ji dvě vzájemně propojené budovy a najdete ji v ul. Gen. Šišky, mezi zastávkami tramvaje Observatoř Libuš a Levského. V prostoru budov je umístěna jak zásahová technika, tak i zázemí pro hasiče. Stanice je základnou pro potápěče sloužící u HZS hl. m. Prahy. Na pozemku vedle budov je pak hřiště a cvičná lezecká věž, sloužící k výcviku výstupu pomocí hákového žebříku.

Do hasebního obvodu HS11-Modřany spadá Kamýk, Lhotka, Modřany, Libuš, Písnice, Cholupice, Komořany, Hodkovičky, Kunratice, Točná a částečně i Braník. Patří sem i jižní část silničního obchvatu Prahy. Stanice tak zajišťuje bezpečnost cca 80 000 obyvatel hlavního města.

Hasičská stanice Modřany, 2023

Zájem o prohlídku hasičárny byl značný, zejména ze strany rodičů s dětmi, a tak bylo kolem slyšet všetečné otázky malých návštěvníků. Po vstupu do budovy a okouknutí přízemní haly, kde byly umístěny interaktivní hračky pro děti, jsem se zařadila do fronty, čekající na prohlídku garáží. Zájemci byli do jejich prostoru vpouštěni po skupinkách, čekání zabralo asi 15-20 minut. A pak už jsme byli na místě samém. Nejprve nám hasič Jakub Řezníček vysvětlil, jak bychom se měli zachovat a kde se shromáždit v případě, že by v době naší přítomnosti v garážích byl vyhlášen ostrý poplach, abychom minimálně komplikovali záchranářům výjezd k případu.

Barokomora, hasičská stanice Modřany

Pak už jsme se zaposlouchali do informací o technice – k dispozici tu mají auto s hyperbarickou komorou (jednou ze 4 v ČR), auto s vysokozdvižným žebříkem a další dva vozy. A dále podrobnosti o provozu stanice.

Na směně slouží 15 hasičů, minimální počet je 11. Z toho potápěčů je 6, minimálně 4. Nejhlubší ponor je asi 66 m, jde o spíše ojedinělou událost. Jednotlivé hasičské stanice mají své specializace, např. Modřany – potápěče, Krč – lezce, Smíchov – letecké záchranáře, Strašnice – mezinárodní pomoc, USAR - Urban Search And Rescue – v doslovném překladu znamená prohledávání a záchranu osob v městském (urbanizovaném) prostředí.

A následovala samostatná prohlídka techniky, vybavení, kdy byl prostor i klást další otázky. V závěru prohlídky jsme se ještě jednou shromáždili a děti měly ještě řadu zvědavých otázek, jako třeba: A bojíte se? Jak se vám ráno vstává? Kolik výjezdů máte za rok?

P. S. Doufám, že jsem si všechny informace zapamatovala správně a v článku není nějaká zásadní chyba.

Zdroje:

https://www.hzscr.cz/clanek/hasicska-stanice-c-11-modrany.aspx

https://www.facebook.com/photo?fbid=672069435136678&set=pcb.672069565136665

https://www.praha12.cz/navsteva-hasicske-stanice-v-modranech-nadmiru-splnila-ocekavani/d-100457

Foto: archiv a Jitur. Další obrázky najdete níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !