24.2.2024 | Svátek má Matěj


ROZCESTNÍK: Do Jezerního kraje

11.7.2019

Po jachtařských výpravách na norfolské řeky, na Hebridy a na Severní moře, inspirovaných knížkami anglického spisovatele Arthura Ransoma, jsme se konečně rozhodli vyrazit do Jezerního kraje v severní Anglii, kde mají Ransomovy příběhy o Vlaštovkách a Amazonkách svůj počátek. Po několikaměsíčním mailování a posílání šeků (pozn.: Britové dávají přednost šekům před bankovním převodem) jsme měli začátkem července zajištěno týdenní plachtění s Beneteau 311 na jezeře Windermere a pak týdenní pobyt u jezera Coniston s možností si zaplachtit na ploutvové plachetnici Hawk 20 a přistát u ostrova Peel, který se stal vzorem pro románový ostrov Divokých koček. 

Oproti předchozím výpravám jsme do Jezerního kraje vyrazili v poněkud pozměněné, hlavně však menší sestavě. V čele zůstal Admirál, v posádce byli opět první důstojník Ťop  a jako hlavní organizátor a tlumočník Linda, ale pak už měl kapitán František Novotný k dispozici jenom nováčka Čáryfuka jako znalce, protože Čáryfuk je jako předseda českého Klubu čtenářů Arthura Ransoma zapálený ransomolog. Navíc na něho připadla nevděčná role řidiče, aniž někdo z nás tušil, jak hororová záležitost to bude – nikoli kvůli levostrannému provozu, ale kvůli nepředstavitelně úzkým silnicím, lemovaným v lepším případě živým plotem, v horším kamennými zídkami.

Výpravu jsme zahájili odletem do Newcastlu s přestupováním ve Stanstedu. První víkend jsme věnovali prohlídce Hadriánovy zdi, pevnostní stavby, která se táhne v délce 140 km od Severního moře na východě až k Irskému moři na západě a po 300 let chránila Římany v Anglii před nájezdy divokých Piktů ze severu.

My jsme pochopitelně nešli podél zdi v celé její délce, ale jenom asi 14 km v nejzajímavějším úseku od římské pevnosti Housesteads , která přímo ke zdi přiléhala, k pevnosti Vindolanda, která se nacházela v týlu a sloužila při stavbě jako opěrný bod.

Římané stavěli zeď přes deset let a to silami tří legií, zatímco místním lidem svěřili jenom dopravu materiálu a zásobování. Měli jsme na Anglii neobyčejně krásné počasí, takže jsme si výlet užili, ale už jsme se těšili, až se dostaneme na vodu.

Zatím nakoukneme na Hadriánovu zeď:

Naše ubytování v půli cesty mezi Newcastlem a Jezerním krajem

Na vycházce v půli cesty mezi Newcastlem a Jezerním krajem

Pohled ze zahrady, cestou mezi Newcastlem a Jezerním krajem

Ubytování bylo dobrý výchozí bod k Hadriánově zdi

Cestou k Hadriánově zdi

Cestou k Hadriánově zdi

Hadriánova zeď, vojenské stavby

Hadriánova zeď

Hadriánova zeď

Hadriánova zeď - vlevo Skotsko

Hadriánova zeď

Hadriánova zeď

Vykopávky u Hadriánovy zdi

Foto: archiv autor
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !