20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


PORTRÉT: Já strakatý Brit

23.3.2007

Na to jsem velice pyšný, neboť moji předkové vynesli na svých hřbetech za války děla někam na kopec (prý proti Němcům - tak jsme silní). Z toho lze odvodit, že nejsem pes, ale kůň. Hugísková hucul Brit 1

Do MÉHO stáda patří huculka Dáša, to bílý psovský pometlo Hugo - už se tady vytahoval, no a páníkové. Je mi 17 let a to jsou u huculů nejlepší léta. Jsem sice valach, ale vzhledem k tomu, že jsem byl pozdě kastrován (říkal to můj doktor a pár ostatních koňáků), tak se stejně chovám jako hřebec, pche, ať si poraděj jak uměj. Mám svýho osobního doktora tak vycvičenýho, že jezdí za mnou. To psi a kočky musí většinou jezdit za doktorem.

Přes týden nás s Dášou zatím (než půjde panička do důchodu - co to je?) dávají páníci "na hlídání", ale o víkendu a v ostatních dnech (o dovolené páníků - už žádný móře) volna jsme na své louce a zahradě. Teda chtěl bych být furt na zahradě (pokusil jsem se vlízt i do baráku), ale panička nadává, že zrejeme trávník a hlavně já jsem děsně zapálenej zahradník.

Podle (jako podlec) nás vylákají na louku a pak zamknou, protože já i Dáša si umíme otevřít branku. Kytky, co mně chutnaj, sežeru a ty ostatní aspoň provzdušním (tzn. vytáhnu z květináče, proklepu a zahodím, tak jsem šikovný). Ale tohle dělám, když se na mně někdo dívá, jinak to nemá moc cvaka. Naše stádo dělá slušný tržby zahradníkům.

Taky vím, jak je nezdravé opalování, a tak, když se panička opaluje, tak se před ní postavím, aby se nespálila. Ona se přestěhuje a já taky, pak se naštve, vezme tvrdej chleba, vyhodí nás na louku a zamkne. Taky silně nesnáším, když mi někdo něco dává na moje úvaziště. Panička si tam klidně zkusila sušit hadry a tak. Jak tam něco uvidím, okamžitě to vyhodím. Je to moje néé!! Jednou jsem taky zkusil vyhodit peřiny z okna. No to bylo řevu.

Panička má na chalupě takovou vanu, v létě s vodou. To miluju. Ona se tam někdy koupe a já si tam moc rád máchám hubu a taky ji to občas vyleju. Jo a to mě vyhrožuje, že půjdu do buřtů - chacha.

Taky vám posílám fotku, jak se koupal náš malej kluk v lavóru a já mu upíjel vodu. No dobrý, ne? A pak že jsem děsně nebezpečnej, kousavej a kopavej (říká panička, a to jsem ji jen jednou štípnul). 

Pod sedlem jsem tak spolehlivej, že na mně parkrát posadila našeho staršího kluka (i svý kámošky a švagrovou!!!!!) a jeli jsme s ní a Dášou na výlet. Ale kluka to moc neba, von rači počítače. Tak vozím už jen svého pána, ten se mně furt zastává. Taky to perfektně zvládám v létě u venkovních hospod. To prostě stojím (jednou i na náměstí ve městě), a počkám až vypijou to pivo. (Policajti, he??) Ani nás s Dášou nevážou, tak jsme vzorný. Hoděj jen voďák na stůl a jistěj (nevím proč, já bych bez nich nevodjel). Hugísková hucul Brit 2

Tam byla panička děsně nafoukaná, protože seděla na Dáše a držela mě a z hospody se ozvalo "hele holka na koni", jo ale s vnoučatama, ale bude o tom vykládat do smrti. O Dáše nemá cenu nic moc psát, protože ona je tzv. "kůň profesor". S paničkou si sice vyjasňovala pozice hodně dlouho (panička je totiž u všeho samouk - pokus - omyl), ale teď jsou sehraná dvojka. Nevím proč, ale nedá na ni dopustit a o mě říká, že jsem pacholek.

Jo a ten bílej poděs? No žádnej pes nás s Dášou nerozhází, ať řve jak chce, ale když se válím, tak se může Hugís podělat. A pak se válí jako já. Aspoň má vzor. Taky nás s Dášou absolutně nevzrušujou auta. Ňáký smradlavý přibližovadlo a co udělá, když nemá benzín he? (Ale páníci auta milujou, to nechápu, když mají nás). Panička jednou zkoušela s Dášou "policejního koně". No chodily skoro v ohni, no a co? Vytahovaly se, že půjdou k policii. Hahaha.

Já dojdu všude, na žvanec klidně počkám, jsem ale vážně nenáročný. Jen jsem trochu líný, ale když je potřeba, tak umím slušně metelit. Páníka jsem shodil jen jednou - v zimě jsem brknul a váleli jsme se oba. To Dáša s paničkou má lepší skóre. Naposled ji před Vánocema vymlela tak, že musela k doktorovi, ale žádný neštěstí, jen je už stará. Jó když dvě starý dámy metelej tryskem a jedné padá klobouk, to je sranda.

Jo tak to já jsem nejlepší (říká páník) a největší pacholek (panička). Ozve se mi ňákej ihahák na pokec? Dál prej bude komentovat dění u nás (zatrhněte mu to!!!!!) poděs Gugíto. No FUJJJ. IHAHÁ...

Váš Brit

Hugísková