23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


POHÁDKA: Žanetčina volba

15.3.2008

Sám pro sebe se uchechtnul a šel zahodit tácek do koše. Vzal si od hospodského Imry jinej a začal znova. Konečné promluvil: Klimeš, co to znamená, když se zda člověku sen na pokračování?

Pan Klimeš, co byl u Kance přes tajemství a záhadná zjevení, se zamyslel. Kdyby, povídal, byl to jeden a ten samej sen co se vrací, tak je to vobycejná můra, v důsledku nějakého emocionálního zážitku před porodem.Vobycejně se jedna o sny děsivé, člověk se budí zpocenej a celej se klepe hrůzou, kdy se takovej sen znova vrátí.

Ale sen na pokračování, tedy když děj na sebe navazuje, to je jiná. Jedna se o dvojí život, kterej žije každý člověk, ale jen málokdo o tom ví. Napřed si musíte Cemr zodpovědět otázku, jestli tahle okolnost, že tady s námi sedíte, se ve vašem snu jeví jako sen, o kterém tam někomu vykládáte a hlavně, měl by jste vědět, kde se jako cejtite lip.

Zubař se pohodlně opřel a začal vyprávět: Jsem v tom svým druhým životě, jak vy tedy Klimeš říkáte, králem. Bohatým, to se prostě nedá srovnávat. Tady nevím kam k vůli alimentům skočit, tam mám plně truhly zlaťáků, ale co je to platné, ty starosti co tam mám, ty bych tady nikomu nepřál.

Mé království leží za devatero horami a za devatero řekami, na šířku měří dobrejch pětatřicet kilometrů, na dýlku to samý. Královna Gábinka je mi v něm věrnou ženou, máme krásnou dceru, lid poddaný mě miluje, daně platí řádně a s radosti, komorník je oddanej, hrad mám krasnej, bytelnej, první rádce nekuje pikle. Ani druhý rádce nekuje pikle, teprve až třetí, ale je to popleta, už jsme se těm jeho piklům tolik s prvním a druhým rádcem nasmáli.

To je krása, vydechl hajnej Cajthaml , co byl na pohádky. Takový štěstí , WWW slyšíš to? Co já bych za takovej sen dal. Každej večer uléhám a vroucně si přeju, abych se ocitnul v pohádce, profackoval tu zpupnou macechu a odnesl si Popelku v náručí na hájovnu. Ale ne! Pořád se mi zdá jen vo jelenovi, jak přijde k hájovně bez parohů a smutné kouká. Já mu přišroubuju na palici náhradní, ale co je to platný, večer je u branky ten debil znova a zase bez parohů A to je právě ta noční můra, jak říká tady Klimeš, já se budím zpocenej každý ráno hrůzou, že mi jednou parohy dojdou.

Ano, pokračoval Cemr, nemohl jsem si stěžovat a taky dobře víte, že jsem si tady nikdy nestěžoval. Když se nám narodila princezna Žanetka, měl jsem takovou radost, když sudičky řekly, že bude krásná, i když paličatá. Ale teď je holka na vdávání. No a to je problém, vykřikl Cajthaml, pozvou se princové z okolních království, princezna si vybere, odkrojíte sedmnáct a půl kilometrů na dýlku, sedmnáct a půl kilometrů na šířku, jestli Cemr nejste škrt a dáváte půl království věnem a je po vtákách!! Tak to přece v pohádkách chodí. Běž objednat WWW fernety.

Copak se tam děje? ptal se Imra. Ale nic, pan Cemr je král, princezna je na vdávání a asi se to nějak zašmodrchá. A to mi říkáš až teď?! Běž ke stolu ať Cemr počká a fernety jsou na mně.

Tak to je právě to, pokračoval Cemr. Podívejte se, s kým moje království sousedí. Na východní straně je to království "skotačivejch Trpajzlíků". Na straně západní království "urostlejch zadumanejch Hotentotů" a na straně jižní je "království krále UBUBU". Na severní straně jsou "ušlechtilí Lidožrouti".

Trpajzlíci mají 46 cm, Ububaci jsou černí jako bota, Hotentoti jsou sice urostlí, ale jsou věčně zadumání, tedy koukají do blbá a dloubou se v nose. Jedině k světu jsou Lidožrouti, můžu se utěšovat, že jsou ušlechtilí, ale darmo, jsou to Lidožrouti. Já mám z toho pánové hlavu prostě v pejru. Vy jste nikdy nevdávali princeznu, vy nevíte co to je!

A nešlo by to pane Cemr, že by jako Žanetku, dostal hloupej Honza nebo ševcův Kuba? zeptal jsem se nesměle. To by šlo, povídal Cajthaml, ale darmo, nejdřív se musí pozvat princové, tak to v pohádkách chodí. Doufejme, že Žanetka bude rozumná, ale tahle vokolnost, že vona je paličatá, mi nahání trochu hrůzu.

Na kdy jsou princové sezvaní? zeptal se Klimeš. Už příští čtvrtek, řekl nešťastné Cemr, zdá se mi ten sen vždycky že čtvrtka na pátek, já asi ani nepůjdu spát, musím to nějak odložit, já si fakt nevím rady. Problém je totiž v tom Klimeš, že jak se to tam po staletí míchalo, tak princové jsou vlastně zakletí, ukrývají v sobě geny třeba pět generaci zpátky a teprve až je princezny při svatbě políbí, tak vyjde pravda najevo. Lidožroutská princezna si vybrala Ububaka a co myslíte? Má teď doma malýho zadumanýho Trpajzlíka. Já se z toho snad zblázním!

Nemohli jsem se dočkat příštího pátku. Pan Cemr pořád nešel. Já nemůžu ani točit pivo, naříkal Imra, tak se klepu.Taky jsem vytáhnul z koše ten počmáranej tácek a šel s tím za Hůlkovou, co vykládá karty. To ti je takovej průser WWW, já doufám, že se bába spletla.

Cemr přišel rozcuchnej, na hlave měl bouli, ani nešel ke stolu a dál si u pultu velkýho ferneta. Imra ho něžně dovedl ke stolu a přinesl rovnou celou flašku. Pan Cemr si vzal tácek a začal na něj malovat dokola malý kosočtverce. Když už nebylo místo, tak do těch malých kosočtverců maloval ještě menší. Jezžíšmarja, vyjekl Cajthaml. Cemr, přestaňte malovat ty kundičky a řekněte nám co se stalo, takhle nás přece nemůžete tejrat!

Nic se nestalo, spadl jsem z postele a bacil jsem se o noční stolek. No sláva, zvolal pan Klimeš, tak jste z toho vošemetnýho druhýho života definitivně venku! Ted se nám svěřte co se stalo, než jste sebou kecnul z postele, protože jinak, jinak se vám ten sen bude vracet jako noční můra, budete každej den ráno zpocenej, budete se muset sprchovat, to stojí fůru peněz.

Vybrala si Žanetka, řekl Cemr přiškrceným hlasem, prince Trpajzlika. Museli ho přinýst v tašce, protože schody byly na něj moc vysoký. Nemohla zvolit lepší, vykřikl hajnej Cajthaml. Já vo tom přemejšlel celej tejden, tím políbením už nemohla nic zkazit!!

Cemr hrábl po čistým tácku. Cajthaml mu ho vyškubnul. Už ani jednu čmáranici, dokud nebudeme znát pravdu!! Žanetka , řekl pan Cemr a vrazil do sebe frťana, vypadala šťastná. Políbila ho. Cemr se zvedl a šel na hajzlík. To nám dělá naschvál, zuřil Cajthaml, já jdu za ním a srazím ho do žlábku, to se nedělá!!

Jen přes moji mrtvolu, zvolal hospodskej Imra, nechte ho proboha alespoň v klidu vyčurat. Cemr se vrátil, objal pana Klimeše, vzal flašku a dolil frťany. Pak se obrátil na Cajthamla. Vy si můžete snít co chcete, cupitejte si s Popelkou v náručí k hájovně vy pohadkovej naivko!

Pohádková realita je ovšem trochu drsnější. Když Žanetka políbila skotačivého Trpajzlíka, tak celej zčernal!! A nevalte oči Cajthmal, to není všechno!! Na svatební hostině ukousnul komorníkovi ucho a zblajznul ho!!!

 

WWW