25.4.2024 | Svátek má Marek


ČLOVĚČINY: Hrnčířské trhy

16.11.2023

Mám ráda keramiku. Je to už hodně dlouho, co jsem začala sbírat různé zvonky. Visí mi doma v obýváku na dvou dřevěných konzolích a dělají mi radost. A tak bylo docela jasné, když jsem si všimla letáku se sdělením o konání Hrnčířských trhů v Berouně o víkendu 9.–10. září 2023, že se po delší době pojedu na trhy podívat.

Beroun je tak trochu městem mého mládí, studia při zaměstnání na Střední ekonomické škole. Od doby, kdy jsem sem jezdívala pravidelně každý týden vlakem ze Smíchova, uplynuly desítky let. A tak se tu také, cestou k náměstí, místu konání trhů, hodně změnilo – přibyly zastávky busu, bytovky…, což mne kapku mátlo, ale přece jen cestu nebylo i za ty roky možné zapomenout.

Cestou na hrnčířské trhy v Berouně, září 2023

Stánky stály vlastně už u budovy ekonomky, i dál v úzké uličce, za jejíž branou se otevíral výhled na náměstí plné stánků – nepočítala jsem je… ale byly nejen na náměstí, ale táhly se i do přilehlých uliček – prostě stánky, kam se podíváš!

Účast byla mezinárodní. A ta nabídka! Povětšinou opravdu krásné věci. Řekla bych - tedy napsala -, že některé ceny byly kapku vyšší – ale nakonec jsou to originály, mnohdy i od opravdových výtvarníků. A pak tu byly i věcičky drobnější a cenově dostupnější. Myslím, že si vybral kdekdo.

Hrnčířské trhy v Berouně, září 2023

Sortiment zahrnovaly hrnky všeho druhu, formy na bábovky, beránky, ale třeba i na maličkatého zajíčka! Dále talíře, podnosy, kastroly, mýdlenky, pískací ptáčci na vodu, zápichy do květináčů, obří květináče na osazení a posazení na zahrádku, terasu. Svícny, sošky, zvonečky i zvonce. Ptáčci – jak figurky, tak i třeba ve formě zvonečku. K vidění byl i porcelán – hrnečky, co měly podpatek, nebo „křivé“ dno. Šišaté domečky, andělé na čajové svíčky. A nechybělo ani občerstvení – langoše, grilované sýry, vdolky, různé domácí pečivo, buchty, pita placky s náplní, Burgery… a nemohl tu nebýt v tomto ročním čase i… burčák!

Hrnčířské trhy v Berouně, září 2023

Když jsem si prošla většinu stánků, zašla jsem si na oběd do restaurace přímo na náměstí, kde jsem si i trochu odpočinula a i tady pozorovala dění kolem stánků. Lidí bylo opravdu mnoho… Cestou zpátky k nádraží jsem se ještě podívala do venkovního prostoru Geoparku Barrandien, ve dvoře Muzea Českého krasu, kde se nacházely ještě další stánky. K vidění i ke koupi tu byly přírodní kameny, minerály, ale i přírodní mýdla, koření, zdravé „zrníčkové“ pečivo, šály, šperky ze skla a kovu, korálkové náramky, šperky s látkovými kytičkami…

Hrnčířské trhy v Berouně, září 2023

Kdo měl zájem, mohl si i zarýžovat. Celý den svítilo slunce, na obloze nebyl jediný mráček; možná mohlo být o nějaký ten stupeň na teploměrech méně – ale to už bych byla hodně rozmazlená a chtěla toho moc… Závěrem – prostě krásný výlet s krásným pokoukáním, nejen na trhu, ale i cestou na přírodu kolem trati, skály, stromy, Berounka… a nějakým tím „zvoncem“ na konec!

Foto: Jitur. Další obrázky najdete níže v klikací okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

 
Jitur Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !