16.4.2024 | Svátek má Irena


FOTOČLÁNEK: Rok pod Zvičinou – únor 2017

2.3.2017 0:01

Únor byl u nás letos jako vyšitý z příruček čtvera ročních období. Začal v mrazivých sněhových peřinách, které posléze střídavé oblevy a návraty mrazů měnily v řezavý firn a led. Po lesích se chodilo snad ještě hůř než v lednu, ale pořád ještě bylo plno krásných dní.

Začátek února

Únorové album vás zavede nejen do našich lesů, ale nakoukneme i na náměstí ve Dvoře Králové a do Hradce Králové. Přestože jsem vám nafotila třeba i cestu vlakem do Prahy, nakonec jsem ji do alba nedala – těch fotek by prostě bylo moc. Tedy ono jich je moc i teď, ale zase hezky ukazují, jak se krajina vyloupla ze zimního spánku do předjarní bublavosti.

Zdejší kraj je vlastně vysočina – jsme taková ta zvlněná oblast mezi rovinatým Polabím a Krkonošemi s tím, že teprve na sever od Dvora Králové začne být krajina opravdu prolamovaná. U nás jsou kopce mírnější a táhlejší – tedy většinou:))

Prostředek února

Jako zajímavost tam máte vyfocené i rozvodněné Labe. Fotky jsou od hlavního mostu (u kruháče se lvem a supy) ve Dvoře Králové, kde je obvykle řeka hluboko pod mostem, regulace je tu vysoká. Takhle plné koryto, jaké ukazují fotky, znamená, že v kraji je už voda z koryta vylitá. Dokud ale nepřetéká ve Dvoře, není to ani jinde moc zlé.

Voda u rozvodněného Labe je u nás vždy červená – dělá to železitá půda, která se střídavě rozkládá zhruba od Zvičiny až za Starou a Novou Paku. Červené bláto umějí i Hrubá luka – místo, které jste už na fotkách viděli (ty placaté louky:)). Proto tam se psima chodíme jen tehdy, když je umrzlo nebo sucho. Z Ari jde ta červená moc špatně dolů a přece jen, růžový vlčák...:))

Konec února

Doufám, že si pohled na náš kraj užijete – a třeba vás moje fotky nalákají i k návštěvě:))

Album fotek najdete zde. Foto: autorka.

www.dedenik.cz
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !