20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


ROZCESTNÍK: Návštěva v drážďanském Neustadtu

20.10.2022

Pokud jste navštívili drážďanský Neustadt v osmdesátých letech, zůstaly vám jistě v paměti otlučené domy, špinavá přízemní okna, šedivé ulice a zpustošené dvory. Jestliže jste tu tenkráte nebyli, stačí si vybavit větší město z vašeho socialistického okolí. Oprýskaná města se v devadesátých letech po změně režimu začala opravovat a zkrášlovat, ze dvorů zmizelo harampádí a polorozpadlé kůlny, stará auta na ulicích nahradila auta moderní. Domy dostaly nové majitele i fasády. Tyto porevoluční změny proběhly i v drážďanské čtvrti Neustadt, kde bydlím.

První domy byly ve vnějším Neustadtu postaveny na začátku osmnáctého století, spolu s nimi ve čtvrti postupně vyrostly i obchody, dílny, kostely a školy. Většina ulic a parcel stojí dodnes tam, kde je postavili kdysi podle plánu z roku 1745. Neustadt je příkladem tzv. gentrifikace. Jednoduše řečeno – dříve tu bydleli lidé s nižším příjmem, do Neustadtu se chodilo do hospod a za zábavou. Ze zde levně bydlících studentů s nižším příjmem se stali výdělečně činní lidé, začali zakládat rodiny, opravovat bydlení a zkrášlovat okolí. Do čtvrti se vplížily atributy občanské vybavenosti – doktoři, školky, dopravní infrastruktura, vodovody, kanalizace atd. a domy začali skupovat bohatší lidé.

Proces změn ještě není plně u konce. V Neustadtu se nyní mísí vše dohromady. Krásně opravené i zchátralé domy, bydlí zde bohatší lidé i lidé na sociálních dávkách, najdete tu lepší restaurace i pajzly, někteří obyvatelé se snaží pro svůj Neustadt něco udělat, některým je společný prostor úplně jedno. Společně se tu snaží vyjít jeden s druhým jak „echt“ Němci, tak přistěhovalci že všech koutů zeměkoule. Mládež z Drážďan (a nejen mládež!) pak jezdí do Neustadtu popít, prohýřit noc a nezřídka prostě dělat to, za co by je v jiných částech města minimálně vytahali za uši – například posedět na silnici v cestě tramvaji.

Až jako turisté drážďanský Neustadt navštívíte, určitě zajděte do tzv. Kunsthofpassage. Najdete ji mezi ulicemi Bautzner Straße a Alaunstraße. Pasáž vznikla spojením pěti dvorů vnitrobloku a byla otevřena v roce 2001. Na díle spolupracovalo dohromady několik architektů, projektantů a umělců. Každý z dvorů pasáže má jiný charakter, jinou barvu, pracuje s jiným světlem a jejich jedinečnou atmosféru dotvářejí různé typy obchůdků, hospůdek a ateliérů. Na průchod do pasáže z ulice upozorňuje vývěsní štít se zobrazením krávy v několika barevných polích.

Štít Kunsthof pasáž​e na ulici Bautzner Straße • Vlevo barevná zeď základní školy. Drážďany.

Projděmež průchodem v domě Alaunstraße 70 do prvního ze dvorů, do Hof der Fabelwesen – Dvora pohádkových bytostí. Okrové fasády přilehlých domů zde zdobí mozaiky ve tvaru figurek vytvořených fantazií umělkyně Violy Schöpe. Můžete zde zajít do restaurace, koupit čaj, nebo se zaposlouchat do pokynů učitelky tance a švitoření jejích malých svěřenců.

Dvůr pohádkových bytostí - pohled k Alaunstrasse • Hof der Fabelwesen. Drážďany.

Barevně vymalovaným průchodem se dostanete do Hof des Lichts, do Dvora světla. Dvůr má dvě fialové stěny a jednu bílou. V létě je porostlý psím vínem a vistárií, posedíte si zde před kavárnou, koupíte si kytici pro radost v květinářství nebo se ozdobíte originálním šperkem.

Dvůr světla na jaře • Hof des Lichts. Drážďany.

Průchodem domu se žlutou fasádou, který tvoří čtvrtou stěnu dvora, projdete dál do Hof der Elemente, Dvora elementů nebo mezi bílým a žlutým domem do Hof der Methamorphosen, Dvora proměn.

Umělci, kteří Dvůr elementů vytvořili, se nechali inspirovat Petrohradem a jeho bizarně vedenými okapovými rourami.

Dvůr elementů - trubky na déšť, okapy, trychtýře, hrátky s vodou • Hof der Elemente. Drážďany.

Po modré fasádě jednoho z domů se plazí okapové trubky sem a tam, dešťová voda je zachytávaná do trychtýřů, proteče přes trubku (tu hudební) a cik-cak naskládané kusy okapu do jednoho velkého trychtýře. Každou hodinu, pokud systém funguje, můžete hru s vodou pozorovat na vlastní oči a uši. Po vodním divadle se nezapomeňte otočit. Žlutá fasáda domu za vámi je pobitá zlatě natřenými kusy hliníkových plechů a svou verzi hrátek se slunečním elementem nabízí za hezkého počasí. Děti nechte skotačit na kameny obloženém „krtinci“ a sedněte si ke spontánně zakoupenému pivu, které jste ještě nikdy nepili.

Předposlední dvůr se jmenuje Dvůr proměn. Z bílého, jednoduchého dvora se za noci promění ve zvláštně pruhovaný dvůr díky o domy opřeným podlouhlým světlům instalovaným do patnáctimetrových podlouhlých listů ze železa.

Jinan ve dvoře proměn • Hof der Metamorphozen. Drážďany.

Železo vystavené rozmarům počasí časem koroduje a mění se, stejně jako olejem napuštěné archy různých druhů papírů ve čtyřiadvaceti železných rámech, které najdete na fasádách domů kolem. Z korodujícího železa jsou i dvě plastiky ze silného plechu. V jednom z obchůdků vám ukážou, co všechno lze udělat z filcu, v jiném jak vypadá a co všechno umí namalovaná ovocná muška košovka.

Poslední dvůr se jmenuje Hof der Tiere, dvůr zvířat. Žirafy a opice najdete na zelené fasádě vysokého domu na první dobrou, ostatní zvířata musíte hledat. Sova sedí na střeše obchůdku s obrázky mušky košovky, vodní buvol pospává uprostřed bazénku, krokodýla najdete stočeného na jednom z větších kamenů. Dejte si zmrzlinu nebo koktejl a najděte ostatní zvířátka, nebo zajděte do voňavého obchůdku s dárky.

Kdo hledá, najde a může u toho klidně i posedět • Hof der Tiere. Drážďany.

Ve třech dvorech rostou jinany a na podzim dodají dvorům zlatý nádech, nad hlavami návštěvníků se střídají zavěšené lampy s lampióny, po kabelech a lanech se plazí popínavé rostliny, během roku se ve dvorech pořádají různé akce. Covid nám všechno trošku přibrzdil a zpřetrhal zažité časově plány. Jestli letos bude Mikulášký trh, zatím netuším.

Jak vypadal Neustadt dřív, je vidět např. na tomto odkazu vyhledávače, staré fotky samotných dvorů z článku jsou pod jednotlivými „Hofy“ na kunsthof-dresden.de ve spodní části stránky. Bohužel ne u všech. Aktuální fotky ke zhlédnutí tamtéž a u mě na Rajčeti.

Další zdroj informací: Odkaz a Odkaz, popř. Odkaz.

Foto: Eva Schlittermann. Další obrázky najdete níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

OT. : DŮLEŽITÝ VZKAZ K „AKCI“: Milí autoři! Fotky do Akce přijímám do 31. 10. 2022. Prosím o kvalitní foto i s popisem. Díky, Matylda

Eva Schlittermann Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !