21.2.2024 | Svátek má Lenka


ROZCESTNÍK: Dojmy z Dánska (2)

4.12.2023

První díl najdete zde.

Odense

Do Dánska jsme vyjeli v létě 2022 prakticky na blind, s přípravou zahrnující jen rezervaci ubytování. Sepsala jsem tu pár dojmů, k cestopisu o Dánsku to má daleko. První část zde.

V Odense snídáme na lavičce před pekárnou. Je krásně teplo, sluníčko svítí, pečivo sladké i slané je luxusní, koukáme do mapy a projíždíme ještě jednou internet, co všechno ve městě vidět musíme a kde to najdeme.

Møntergården • Součástí prohlídky je i renesanční dům zdobený dřevěnými trámy s vyřezávanými vzory

Odense je se svými sto osmdesáti tisíci obyvateli třetí největší v Dánsku, svým jménem odkazuje na boha Odina ze severské mytologie. Odense je sídlem biskupů a Jihodánské univerzity (jihodánské, jižně dánské, jižního Dánska?), v roce 1654 se stalo na čtyři roky hlavním městem Dánska, v roce 1805 se tu narodil Hans Christian Andersen. Jeho rodný dům a jemu věnované muzeum jsou jednou z atrakcí města.

V centru města je na co koukat – muzea, kostely, parky, hřiště, nová zástavba, staré domy, sochy, přístav, hospůdky, život kolem říčky Odense, týden by nestačil. Moc milé bylo představení dětského divadelního sboru v jednom z parků ala letem světem H. Ch. Andersena, postarší pan vypravěč zvládal slovní doprovod ve třech jazycích zároveň.

Máš kolo? Tady má každá kolo! • Odense, Dánsko

Odpoledne nás kolisticko odensenský výlet zavedl podle odenského kanálu na ostrůvek Stige ø. Našli jsme volné lavičky u jednoho z ohnišť, vyndali jídlo a pití, že jako pozdní oběd, načež na nás seslal jeden ze severských bohů neštěstí v podobě silného poryvu větru a oběd skončil pod stolem, mezi špačky a jiným odpadstvem. Nadšení osazenstva si umíte představit.

Po návratu na hotel jsem si vzpomněla, že kdesi v hloubi kufru auta se nachází to zmoklé prádlo z minulého dne. Odér na pokoji vzniklý byl tak mocný, že nás všechny vyhnal na večerní procházku uličkami starého města. Znovu nás překvapilo množství lidí v centru. V hospůdkách i zahrádkách před nimi jich sedělo vždy jen pár. Kde to naopak žilo velice velmi, byl plácek před nádražím. Proč by tomu mělo být zrovna v Odense jinak než v jiných větších městech?

Zastávka u moře s výhledem na Båring Vig, Dánsko

Další den nás čekal přesun k pobřeží severního moře, do Ribe, nejstaršího města Dánska. Cestu jsme si prodloužili o výlet k moři v severní části ostrova. Na parkovišti u Bringu manžel odmontoval z nosiče své kolo, nasadil cyklohelmu a čau baby, uvidíme se v cíli. Den bez kola nebo sportu je ztracený den, dojmy z velkého města je nutné co nejdříve vypotit.

V Ribe máme zamluvené místo v jednom z kempů. Na recepci jsem zažila deja vu. Sdělila jsem přání zůstat dvě noci a paní recepční beze slova začala kroutit hlavou jako prodavač pan Brukner ve filmu Na samotě u lesa. Nemáme, ne a ne. A-a-ale já jsem volala, a vy jste mi říkala, že na stany rezervace neděláte, že je místo vždycky?! Achsooooo! Stan si můžete postavit támhle, u nás letos poprvé. Oj, to bylo radosti, že se nemusím trmácet nikam jinam! Manžel načasoval příjezd přesně do okamžiku, kdy jsme dostavěly stany, natahaly do nich věci z auta a sedly k večeři. Dobrou chuť a dobrou noc!

Foto: Eva Schlittermann. Další obrázky najdete níže v klikacím okénku nebo zde na Rajčeti.

Eva Schlittermann Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !