15.6.2024 | Svátek má Vít


ČLOVĚČINY: Výchova chlapců v Čechách

12.1.2009

Převléká se 5x denně, když ho vyšlu s odpadkama předchází tomu 20ti minutová kosmetická příprava a papá, papá jenom něco. Teď o Vánocích odmítl kachní knedlíčkovou polívku, protože je "ňáká jiná". Knedlíčky samozřejmě vyžral. Docela už mě fakt naštval.

Včera přišel do kuchyně očumovat, zrovna když jsem z vzácné darované panenské pečeně z divočiny tvarovala úhledné válečky. "Co to je?", ptal se podezíravě. "Ale to bys stejně nejedl, to je sysel." "Cóóó?" "No dyť vidíš, ne, sysel. Tady jak se to zužuje, byl ocásek, ten jsem usekla. A hlavičku přece jíst nebudeme."

"Né, řekni co to je, játra?" ptal se znalec. "Říkám ti, že sysel, teď ho na zítřek naložím." "Je to vepřový, viď?" "Vepřový" odpověděla jsem pohrdavě. "Vepřový je světlý maso, řízek přece poznáš." Nedůvěřivě zíral a vymyslel argument. "A kde´s ho asi koupila? Neříkej, že sysel se prodává v masně!" "V masně! To víš, že ne v masně. Přinesl mi je Flégl. (Flégl je náš kamarád, úspěšný bezdomovec, léta přebývající v Posázaví.)

"Máš nový prkýnko, viď?" odváděl syn pozornost. "Hezký že jo, našla jsem ho v popelnici. Nejdřív jsem ho pořádně vydrbala v horký vodě..." "Co je to tady?" začal zoufale šťouchat do podezřelého kusu sysla. "Nevím, asi tam byla nožička. Ale je to macík, viď. Syslíci teď spěj, Flégl ho vykopal, stáhnul, asi to byl sameček..." pokračovala jsem žoviálně.

"Nechtohonechotohonechtoho" rozječel se v počínajícím hysteráku. "Já ti snad i uvěřím že´s to prkýnko našla u popelnic, ale nevěřím nevěřím, že bys jedla sysla. Je to tvoje oblíbené zvířátko, přece!" A modré oči se začaly zalévat slzami. Sice jsem chtěla ještě rozšafně dodat: "Je krize, to víš..." ale chlapeček vypadal těsně před kolapsem.

"Ale jdi ty truhlíku, to víš, že to není syslík, je to panenka z mladýho divočáka. "Jaká panenka zase!" zavřeštěl. "Seš děsná děsná!" Rozčíleně se vrhl do lednice a v rámci zklidnění nervů do sebe naládoval asi půl kila mokrýho dortu, nad kterým se předtím vofrňoval, že jsou tam oříšky.

Přemýšlela jsem, jestli jsem to nepřehnala, ale ne. Vzápětí totiž pravil: "A neměla bys tam ještě tu knedlíčkovou?"

P.S. Uveřejněno se souhlasem chlapečka. Ale musela jsem mu ukázat účet od toho novýho prkýnka.

Alena Bytomská (abyt)KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !