30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


ČLOVĚČINY: O povaze člověka

25.4.2006 21:51

Zkusme si vyjmenovat některé "dobré" vlastnosti. Čestnost, šetrnost, ochota ba i láska. To samozřejmě nejsou všechny vlastnosti, je to pouze úzký výběr těch, které nás napadnou jako první. Zamysleme se pro zajímavost nad významy těchto pár slov. Například čestnost…

Co si pod tímto slovem představíme? Především čestný život, čímž myslím život podle kodexu slušnosti. Nebo šetrnost, šetrnost je jistě vlastnost dobrá a užitečná, kdo není šetrný, potká se brzy s neštěstím. Bez ochoty si nedokážu svět ani představit…A nakonec je tu láska. Kde bychom byli bez lásky a jejího kouzla.

Avšak bohužel je psáno, že každá karta má rub i líc. Čestný život vést můžeme, ale také nám hrozí, že upadneme do stereotypu pouhé počestnosti a zapomeneme jaké to je, užívat si života. To ale neznamená, že nemáme být čestní. Šetrnost? Šetrnost může rychle dospět k skrblictví, tudíž i k jisté nepopularitě vaší osoby vzhledem k okolí. U ochoty jako takové, mě žádný zápor nenapadá, ale bohužel ochotného člověka lehce využijeme a budeme si o něj takzvaně otírat boty. A láska…láska má mnoho kladů, ale bohužel i nějaký ten zápor. Zamilovaný člověk je sice na vrcholu blaha, ale ztrácí soudnost a spíš uvěří lži od milovaného, než pravdě od přítele.

K čemu jsme tedy v tomto odstavci došli? Že dobro se zlem jedno jsou a nedají se oddělit jako dva břehy podél řeky. Lidské vlastnosti krásně popisuje známý princip jing a jang. Celý symbol dává dohromady osobnost a jeho bílá část ukazuje vlastnosti dobré a černá vlastnosti zlé. Avšak jak jistě všichni víme tyto dvě barvy se prolínají a ukazují nám, že jedno bez druhého nemůže být. Co by bylo za člověka s pouze dobrými vlastnostmi, nebo naopak člověka vysloveně zlého? Nikdo takový není a je tomu dobře.

Jistě se dá říct: "Jsou však lidé, kteří jednají správně a moudře." Ano, protože se naučili své "zlé" já zkrotit, zkrotit jako šelmu a zahnat ji do stínu. Člověk se podle mého názoru rodí s vlastnostmi rozdělenými zhruba napůl a výchova ukáže, kterým směrem se člověk ubere.

Marek RuščákKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !